Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Relatie disfunctionala cu sotul din cauza soacrei

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
140 replies to this topic

#1
Dany336

Dany336

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.08.2022
Buna ziua,
Va scriu pentru ca as avea nevoie de o parerea obiectiva, cine greseste, cine nu in relatia cu sotul meu.
Situatia este cam asa: eu cu sotul meu ne cunoastem de cativa ani, avem 2 copii impreuna, am locuit 2 ani cu socrii, momentan ne construim casa noastra si stam in chirie in alt oras. Ei m-au primit cu bratele deschise, ca pe fiica lor, ai mei n-au fost de acord cu el de la bun inceput(credeau ca merit mai mult).
Nu stiu cum sa mai gestionez situatia si ma gandeam ca poate aveti vreun sfat, relatia cu sotul deteriorandu-se foarte mult din cauza certurilor influentate mai mult sau mai putin de soacra.
El a fost crescut intr-un mediu “teoretic” plin de iubire, dar plin de frustrare care l-a determinat sa acumuleze multa ura si resentimente la adresa oamenilor.
Mama lui a inceput sa se ocupe de el de la varsta de 7 ani, in tot acest timp fiind crescut de bunica(ei locuiau impreuna, dar maica-sa ca sa nu stea acasa petrecea tot timpul la serviciu). Taica-su a fost un betivan pana s-a imbolnavit si a renuntat complet, fapt care l-a marcat din nou acumuland multe frustrari si ura.
Desi de cand ne-am mutat impreuna mi-a promis ca n-o sa ajungem sa stam niciodata cu socrii, situatia a fost in asa fel incat 2 ani cat a fost pandemia sa stam la ei la casa.
Pentru mine au fost cei mai urati ani din viata mea si nu spun asta in sensul ca ei mi-ar fi facut ceva direct, DAR eu am fost o fire mai independenta de mica, am avut afacerea mea pana sa-l intalnesc pe el(am renuntat la ea ca m-am mutat in alt oras si am ramas si gravida), ei erau obisnuiti sa aiba grija de tot, el pana la 35 de ani nefiind plecat mai niciunde si stand sub aripile “mamei” non stop. Desi el considera ca a stat din comoditate si ca de fapt e o persoana independenta nu e deloc asa. Toti banii lor el ii gestioneaza si tot controlul asupra vietii lor tot el il are.
Eu am fost o “partida” buna, doctora, poate s-a si indragostit fiind frumoasa si descurcareata.
De ne-am mutat in chirie si a scapat de mediul ala “toxic” zic eu(in care doar statea si nu facea nimic, si masa trebuia sa fie pusa inainte sa ajunga el in bucatarie ca sa nu astepte), s-a mai schimbat, a renuntat la ura si traieste mai mult in prezent, decat in trecut.
Problema e ca de fiecare data cand mergem la socrii (o dat la 2 sapt), se reactiveaza si devine nesimtitul ordinar care e defapt. Ma injura in ultimul hal si abia se abtine sa nu ma loveasca invocand cele mai banale motive( gen de ce nu sunt apropiata de maica-sa, de ce n-o fac sa se simta bine etc). Ea nu-i spune nimic(asa zice), dar desi in fata imi zambeste, se comporta frumos are mici scapari care mi-au dat de inteles ca nu ma suporta si ma tolereaza datorita fiului ei drag.
Am incercat sa ma apropii de ea de cateva ori, dar a ajuns sa ma desconsidere in ultimul hal si m-am lecuit.
Ea a avut si are o functie de conducere ceea ce o face ca atunci cand ajunge sa dea ordine. Asa l-a crescut si pe fii-so, care nici nu misca cand venea ea. Totusi o iubeste foarte mult, si e foarte apropiat de ei. Inclusiv acum dupa ce o sa ne terminam casa intentioneaza sa-i aduca sa locuiasca cu noi. Eu fiind caracter puternic, tot ce am realizat am realizat pe cont propriu (ea a avut pile, s-a si descurcat), nu suport sa vina ea sa-mi dea “ordine” si sa se creada mai buna decat mine (obiectiv vb si fii-so o jignea zicandu-i ca eu sunt mai buna, probabil ptr ca asa facea si cu el).
Cand timp am stat cu ei relatia noastra s-a deteriorat ingrozitor: scuipandu-ma, jignindu-ma in ultimul hal, mi-a dat cu pumnul in picior etc.
Ce as putea sa-i fac sa renunte la influenta pe care o are asupra lui, desi din punctul lui de vedere ea e inocenta si nu face nimic. Toata vina e a mea ca n-o lingusesc si ca n-o fac sa se simta bine.  Ne lasa sa facem “ce vrem”, desi nu e lucru pe care sa nu-l cunoasca despre activitatile noastre. Ii da raportul absolut in toate si asa normal i se pare, incat daca mai zic ca nu e normal sa-i spuna absolut tot zice ca sunt familia lui si ca asa trebuie sa fie. Ca o familie normala e cand locuiesc si bunicii cu noi. Sunt ingrozita cand stiut ca o sa trebuiasca sa ne mutam iar toti.
Ca sa dau un exemplu, bunica-sa a facut accident vascular din cauza lui(lucru pe care n-o sa si-l ierte niciodata), din cauza neintelegerilor intre ea si maica-sa( bunica-sa a vrut sa plece la alti copii, n-a reusit, si cand s-a intors si-a primit “rasplata”.

#2
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 09.08.2006
Desparta-te de el si gata

#3
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
se pune intrebarea - evident, retoric - de ce te-ai indragostit tu de el :)

acum ca ti-a trecut, iti iei puradeii si te duci si-ti vezi de viata. o treci la pierderi p-asta si aia e. sau de cat timp mai ai nevoie ca sa realizezi ca pe un om nu-l poti schimba cu vorba buna?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,965
  • Înscris: 01.12.2001
Nu cumva sa accepți sa se mute socrii la voi în casa.

#5
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Fii-so,Posted Image traieste cu persoana aleasa departe de rude.

#6
Dany336

Dany336

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.08.2022
Nu stiu cat a fost dragoste, si cat faptul ca parea omul “unde-l pui acolo sta”. Mi-am dorit o familie, si am crezut ca o pot intemeia cu el.
Dupa si el mi-a recunoscut ca doar juca teatru ca e cuminte, ca sa fiu cu el, ca altfel nu eram daca se arata cum e el de fapt.
Eu tot incerc de cativa ani, l-am mai schimbat cu mult, nu mai e salbaticul care era, dar totusi cand ajunge la parinti se reactiveaza.
Intrebarea mea e defapt: cum sa am o relatie buna cu soacra(asta il deranjeaza pe el), chiar daca observ ca nu ma suporta si joaca teatru si eu sunt genul “ce e in gusa e si-n capusa” si nu sunt genul sa joc teatru. Am pierdut foarte mult din cauza asta si n-as vrea sa-mi pierd si familia doar ca nu ma pot preface.

Daca eram singura, ma desparteam fara indoiala, dar asa cu 2 copii nu vreau sa-i cresc fara tata, mai ales ca influenta lui in cresterea lor se vede in bine. Ma ajuta destul de mult cu ei si ei tin la el. Doar cu mine are probleme ca n-o bag in seama pe maica-sa.

#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu pot intelege cum o ''doctora''...frumoasa...minunata...descurcareata si abia de aici incolo incep calitatile , e legata de..citez  ''nesimtitul ordinar care e defapt'' cu un tata ''betivan'' si o ''acritura cu pile'' .
Si ce nu pot intelege din nou , e cum rezista sotul tau cu tine ! Daca sotia mea spunea chestiile astea despre mine si parintii mei , casnicia noastra se termina instant , la momentul respectiv .
La voi nu exista notiunea de respect reciproc , asa ca singura solutie e divortul rapid ! Nu conteaza unde si cu cine locuiti !

Edited by Alltrack, 14 August 2022 - 15:34.


#8
Dany336

Dany336

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.08.2022
Dorin_2k nici nu se pune vb sa nu accept ptr ca n-o sa am niciun cuvant de spus in chestia asta. Ei l-au crescut, i-au oferit tot si acum se simte indreptatit sa aiba grija de ei la batranete.
El “nu joaca” dupa cum canta femeia, si de mutat or sa se mute.
Nu vreau sa-mi pierd familia din cauza soacrei, oricum am suferit mult din cauza ei.
De-as gasi o metoda sa ma inteleg cu ea…

#9
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

 Dany336, on 14 august 2022 - 15:29, said:

Nu stiu cat a fost dragoste, si cat faptul ca parea omul “unde-l pui acolo sta”. Mi-am dorit o familie, si am crezut ca o pot intemeia cu el.
Dupa si el mi-a recunoscut ca doar juca teatru ca e cuminte, ca sa fiu cu el, ca altfel nu eram daca se arata cum e el de fapt.
Eu tot incerc de cativa ani, l-am mai schimbat cu mult, nu mai e salbaticul care era, dar totusi cand ajunge la parinti se reactiveaza.
Intrebarea mea e defapt: cum sa am o relatie buna cu soacra(asta il deranjeaza pe el), chiar daca observ ca nu ma suporta si joaca teatru si eu sunt genul “ce e in gusa e si-n capusa” si nu sunt genul sa joc teatru. Am pierdut foarte mult din cauza asta si n-as vrea sa-mi pierd si familia doar ca nu ma pot preface.

Daca eram singura, ma desparteam fara indoiala, dar asa cu 2 copii nu vreau sa-i cresc fara tata, mai ales ca influenta lui in cresterea lor se vede in bine. Ma ajuta destul de mult cu ei si ei tin la el. Doar cu mine are probleme ca n-o bag in seama pe maica-sa.

e greu ce femeile, este? :) welcome to the club ;)
pentru o doctora cu afacerea proprie sa lasi totul si sa te duci dupa un guster pentru ca 'unde-l pui acolo sta' e cam meh....dar fie. copiii cresc mai bine cu un tata care-si injura sotia si se abtine - pe moment - s-o ia la bataie? tu singura stii care e povestea si cum te minti.

nu vad cum se vor schimba lucrurile in viitor. in bine.

#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 Dany336, on 14 august 2022 - 15:29, said:

cat faptul ca parea omul “unde-l pui acolo sta”.
De fapt asta cred ca e problema principala , ca nu stau si el si parintii lui in pozitia drepti in fata ta .
Ai dori sa te intelegi cu soacra dar de fapt sa accepte ea ce vrei tu ! Mai nou asta e definitia in ''a gasi intelegere'' .

Edited by Alltrack, 14 August 2022 - 15:45.


#11
Dany336

Dany336

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.08.2022

 Alltrack, on 14 august 2022 - 15:33, said:

Nu pot intelege cum o ''doctora''...frumoasa...minunata...descurcareata si abia de aici incolo incep calitatile , e legata de..citez  ''nesimtitul ordinar care e defapt'' cu un tata ''betivan'' si o ''acritura cu pile'' .
Si ce nu pot intelege din nou , e cum rezista sotul tau cu tine ! Daca sotia mea spunea chestiile astea despre mine si parintii mei , casnicia noastra se termina instant , la momentul respectiv .
La voi nu exista notiunea de respect reciproc , asa ca singura solutie e divortul rapid ! Nu conteaza unde si cu cine locuiti !

Nu stiu cat respect mai poti sa ai pentru un om care te-a jignit, umilit si injurat atat. In fine, poate e si vina mea.
N-am zis si nu vreau sa stea nimeni drept in fata mea, n-am complexe de putere daca asta vrei sa zici.
Vreau pur si simplu sa ma placa fara sa joace teatru.

Expresia “unde-l pui acolo sta” a fost a unei cunostinte, nu a mea. Nu sunt genul sa domin, dimpotriva sunt mai supusa ca femeie si am indurat mult tocmai din cauza felului acesta de a fi al meu.

#12
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 12.07.2022
Și de ce vrei să rămâi încă în relație? Nu înțeleg.

#13
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006
O sa te desparți dar mai târziu după ce îți iei și bătaie.

#14
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 Dany336, on 14 august 2022 - 15:51, said:

Nu sunt genul sa domin, dimpotriva sunt mai supusa ca femeie si am indurat mult tocmai din cauza felului acesta de a fi al meu.
Acum , nu stiu , e posibil sa ma insel si eu , nu sunt posesorul adevarului absolut .
Dar propozitia asta pare exact in extrema cealalta fata de prima postare .
Prima postare , mie personal , mi se pare de mega aroganta .
Ce am inteles eu prescurtat ''sunt doctorita...frumoasa...desteapta...descurcareata ce mai...o vedeta si panaramele alea nu ma respecta la adevarata mea valoare , nu plecaciuni...nu reverente , nu imi arata respectul pe care il consider eu , eu ii fac in toate felurile iar nesimtitii imi raspund cu injuraturi Posted Image ''.

On topic ! Singura rezolvare pozitiva e respectul reciproc precum si discutiile clare cu mama lui , prin care sa va puneti de acord daca va puteti suporta MACAR pentru cel pe care pretindeti ca il iubiti amandoua .

#15
Dany336

Dany336

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.08.2022

 Ev_eee, on 14 august 2022 - 15:52, said:

Și de ce vrei să rămâi încă în relație? Nu înțeleg.
Sa creasca copiii frumos, sa aiba un tata langa ei.
Singura n-as putea sa suplinesc partea lui, si cred ca ar creste cu multe traume si n-as dori asta. Majoritatea copiilor crescuti fara tata dezvolta niste rani care greu le mai vindeca, daca le mai vindeca.
Le doresc doar ce e mai bun si stiu ca alaturi de el pot avea. Nu e un om rau in fond, chiar daca a acumulat multa ura din cauza experientelor pe care le-a avut.
Problema e cum am mai zis, cum sa tolerez o persoana care nu ma suporta?

La intrebarea asta daca ma puteti ajuta cu un sfat?

In rest, suntem bine. Multumesc.

#16
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

 Ev_eee, on 14 august 2022 - 15:52, said:

Și de ce vrei să rămâi încă în relație? Nu înțeleg.
Au 2 copii.

#17
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,975
  • Înscris: 31.07.2007
Poate nu-i maca-sa de vina, pur si simplu asa ii el.

#18
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 12.07.2022

 jeffy86able, on 14 august 2022 - 16:06, said:


Au 2 copii.

Cu atât mai mult. A scuipat o și a dat în ea. Ce mai așteaptă?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate