Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Relatie disfunctionala cu sotul din cauza soacrei

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
140 replies to this topic

#37
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Te intreb ceva.....Nu stiu cati ani ai acum,dar daca ai 2 copii de care se ocupa banuiesc ca pana in 40.
Intrebarea este, oare unde te vezi peste 20 de ani?Acum esti inca tanara si poti incepe sa iti construiesti o noua viata langa altcineva,dar peste 10 ani??O sa fie greu sau imposibil.
Mai ai solutia sa ramai cu el de dragul copiilor si sa te "refulezi" in bratele altcuiva din cand in cand ca sa te linistetsti !
Dar eu unul nu as sta cu cineva care ma trateaza astfel! Mai e doar un mic pas pana la abuzul fizic!

#38
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 24.07.2022
de ce n-ai vrut sa fiti impreuna?

ce au zis mai exact ai tai despre el?

tu esti doctorita...el ce e? ca fapt divers...

tu il mai iubesti? trebuie sa intreb fiindca presimt ca voi fi surprins...

si daca vrei sa raspunzi..cum e relatia in dormitor?

#39
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019

View PostDany336, on 14 august 2022 - 16:50, said:

Casa e facuta din veniturile la toti, veniturile mele sunt egale cu veniturile lor adunate.


View PostDany336, on 14 august 2022 - 17:08, said:


Casa el o s-o faca, eu o sa fac banii..cumva ne-am inteles in privinta asta,

Bruh...

#40
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
  • Soro, relatia voastra e toxica. Extrem de toxica. Daca vrei sa salvezi ceva, divorteaza! In caz contrar iti pot spune ce se va intampla in maxim doi ani. TE VA CALCA IN PICIOARE, EMOTIONAL, PSIHIC SI IN CELE DIN URMA FIZIC.
    Nu stiu daca iti dai seama, dar el are tendinte de dominare. Si pana la urma te va incaleca. Nu e dragoste, nu e iubire. E dominare.

Edited by lucianburjuiul, 14 August 2022 - 17:18.


#41
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006
Eu nu stiu tu frate, unii cica mai aveti si studii superioare si nu sunteti in stare sa luati o decizie, cica daca ai studii superioara esti INTELECTUAL/A, ......my ass,...

Edited by ovidiu21, 14 August 2022 - 17:14.


#42
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostDany336, on 14 august 2022 - 17:00, said:

Am facut multe sacrificii intr-adevar ptr ca aceasta relatie sa mearga, si culmea si el. Atata ca acum am inceput sa nu mai suport faptul ca ma invinovateste de orice: daca-si pierde ceva e vina mea ca n-am avut grija de copiii, daca maica-sa e suparata e vina mea ca n-o fac fericita, daca copilul raceste e vina mea ca n am avut grija etc etc.
Am avut grija cat se poate de bine de copiii si daca am avut o problema/2 in cativa ani, in schimb chiar si asa se descarca pe mine si ma jigneste in ultimul hal de a ajuns mie sa mi fie rusine in ce hal vb cu mine (nu vb de fata cu copiii).

citeste ce-ai scris mai sus. esti intr-un punct din care nu mai poti intoarce relatia. adica ce crezi ca se mai poate intampla daca tie ti-e rusine de cum se poarta cu tine? esti demult trecuta de punctul ala, mai bine spus.

e de inteles faptul ca vrei sa te descarci aici, esti topicul zilei pe softpedia. dar dupa 24 de ore se va asterne iar linistea :) in viata ta nu decide nimeni decat tu. nu sotul, nu soacra, nu comentatorii de pe margine.
pe mine ma depaseste cum te-ai lasat pacalita de-un asemenea dubios, nu mai pun la socoteala ca l-ai lasat sa-ti toarne si doi puradei. da' asta e o alta discutie. ma rog, poate faptul ca insisti atata sa te convingi ca e bine sa ramai intr-o astfel de relatie este o explicatie.

PS: mor cand o aud p-asta cu mari sacrificii.

#43
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View PostDany336, on 14 august 2022 - 17:08, said:

Da, 2 luni nici nu m-au sunat sa vada cum sunt. Tata a zis ca ma dezmosteneste etc.
Sufar ptr ca n-am cui sa spun prin ce trec ptr ca ai mei m-au avertizat si daca incerc sa le zic ceva mi-o taie repede ca ei mi au zis.
.......................

Părinții tăi nu au nicio vină în toată povestea asta - ei ți-au spus părerea lor, ți-au spus că relația nu o să meargă și este evident că au avut dreptate.
Tu ți-ai ales un drum greșit, ai ignorat sfaturile părinților tăi și l-ai ales pe soțul tău împreună cu mama lui - iar acum ai vrea să fii încurajată și susținută de părinții tăi.

Pur și simplu viața nu funcționează așa - ai vrut să mergi pe drumul tău, ai mers pe drumul tău, iar acum constați că de fapt drumul ăsta este cam rău și ai vrea să vină părinții să te încurajeze și să îți spună că soțul tău este bun, că trebuie să te înțelegi cu soacra - de ce ar face părinții tăi asta dacă soțul tău și soacra ta se comportă urât cu tine ?????

Adică cu alte cuvinte tu ai ales să fii independentă, să iei decizii cu care părinții tăi nu au fost de acord - acum trebuie să fii independentă până la capăt și să îți rezolvi singură problemele, fără părinții tăi.

#44
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View PostDany336, on 14 august 2022 - 17:00, said:

Da, 2 luni nici nu m-au sunat sa vada cum sunt. Tata a zis ca ma dezmosteneste etc.
Sufar ptr ca n-am cui sa spun prin ce trec ptr ca ai mei m-au avertizat si daca incerc sa le zic ceva mi-o taie repede ca ei mi au zis.

Am facut multe sacrificii intr-adevar ptr ca aceasta relatie sa mearga, si culmea si el. Atata ca acum am inceput sa nu mai suport faptul ca ma invinovateste de orice: daca-si pierde ceva e vina mea ca n-am avut grija de copiii, daca maica-sa e suparata e vina mea ca n-o fac fericita, daca copilul raceste e vina mea ca n am avut grija etc etc.
Am avut grija cat se poate de bine de copiii si daca am avut o problema/2 in cativa ani, in schimb chiar si asa se descarca pe mine si ma jigneste in ultimul hal de a ajuns mie sa mi fie rusine in ce hal vb cu mine (nu vb de fata cu copiii).


Cred că are pe alta, dar se simte vinovat și tot pe tine te găsește vinovată.
Dacă îți dorești să meargă lucrurile bine in familia ta, trebuie să comunici cu toți cei implicați, mergi la soacră și spune-i că vrei să divorțezi de ea dacă nu vrea să aveți o discuție sinceră și care să limpezească totul. Apoi, mergi la soțul tău și spune-i să mergeți la terapie de cuplu. Chiar dacă a avut traume în copilărie, asta nu-i o scuză pentru a nu-și corecta comportamentul. Pentru că DA, traumele se vindecă, nu trebuie decât să-ți dorești asta, să-ți găsești un terapeut bun și să muncești la asta.
Dacă nu dorește, asta este, divorț și gata. Jignirile, țipetele sunt tot atât de traumatizante ca bătăile.
După divorț, nu te neglija și găsește-ți un terapeut bun și în care ai încredere, pentru tine dar și pentru copii. Apoi, îți vezi de viața ta, îți redeschizi afacerea sau, în fine, faci ce-ți place ție cel mai mult. Și sunt sigur că vei găsi un bărbat care va ști să te aprecieze.

#45
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostAlltrack, on 14 august 2022 - 16:03, said:

On topic ! Singura rezolvare pozitiva e respectul reciproc precum si discutiile clare cu mama lui , prin care sa va puneti de acord daca va puteti suporta MACAR pentru cel pe care pretindeti ca il iubiti amandoua .
hai pana-ti trece berea, fa un exercitiu - nu poate fi vorba de iubire aici. Si cinstit, nu vad unde ar pretinde ea ca il iubeste. Ea nu vrea sa-si lase copiii fara tata, si nu vrea sa-si strice familia. Eu iubire nu vad aici, nici pe randuri nici printre ele.
asa printre randuri,nedescifrat inca, pare sa mai existe niste motive pentru care ea nu poate pleca.

#46
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,353
  • Înscris: 22.10.2007
pt copii e mult mai rau sa creasca intr-un mediu toxic si fara dragoste intre parinti, decat sa treaca prin divort si sa aiba 4 parinti dupa.

#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postviotl, on 14 august 2022 - 17:25, said:

pare sa mai existe niste motive pentru care ea nu poate pleca.
Posibil, dar nu unul cu adevarat real.

#48
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostDany336, on 14 august 2022 - 16:50, said:

Cum toate ca mi vb urat, sustine ca inca ma iubeste.
Posted Image
Fratioare, tu de care doctora esti? Ynde pisici ai facut, la Mahmudia?

View Postpasilla, on 14 august 2022 - 17:32, said:

Posibil, dar nu unul cu adevarat real.
Ba cred ca mai real, atat de real incat nu-l poate pune aici.

#49
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Am crescut cu o situatie similara in casa. Atunci cand Ceasca le-a demolat casa in care locuiau impreuna cu bunica-mea, tatal meu (impresionat de lacrimile maica-sii) a ales mutarea cu toata familia la 3 camere refuzand optiunea unui apartament de 2 camere + o garsoniera pe scara aceluiasi bloc. Au urmat 30 de ani de tensiuni intre maica-mea si soacra ei, taica-meu tinandu-i partea batranei. Scandaluri, violente fizice uneori. Privind retrospectiv as fi preferat probabil divortul parintilor. Am invatat din asta si pastrez un echilibru mult mai bun in relatia dintre sotia mea si mama (de obicei sustinand-o pe prima). Asadar in relatiile de familie nimic nu-i atat de simplu cum pare unora.

Edited by __Dan__, 14 August 2022 - 17:38.


#50
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Post_-livio-_, on 14 august 2022 - 17:29, said:

pt copii e mult mai rau sa creasca intr-un mediu toxic si fara dragoste intre parinti, decat sa treaca prin divort si sa aiba 4 parinti dupa.
subscriu.

#51
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014

View PostDany336, on 14 august 2022 - 16:17, said:

Honeybee nici ei nu prea-si doresc sa-si paraseasca casa ca sa locuiasca cu noi, dar sotul insista ca ei sa faca ca el ca altfel n-o sa-i mai viziteze.
Sa ne ajute cu copiii, sa-i gateasca, sa fie cu ei fiind toata viata nedespartiti.

Inteleg ca socru e cu sanatatea in pioneze, soacra nu e pensionara si inca munceste, bunica a suferit un avc de curind, ce mare ajutor primiti din partea lor ? :dontgetit:

Peste vreo citiva ani, e posibil ca toti trei sa necesite ingrijiri speciale - sa fie spalati, schimbati de scutece pentru adulti, hraniti cu lingurita, plimbati cu caruciorul, supravegheati 24 h, isi asuma sotul toate responsabilitatile astea sau te va obliga sa ai grija de ei neglijindu-ti copiii si propria sanatate ?

Inainte de-a accepta tot ce spune el, gindeste-te bine la ce te asteapta ! :)

#52
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Daca ramai cu el, o sa ai viata lui Berila. Pe masura ce omul imbatraneste se tampeste, cei care evolueaza sunt extrem de rari, si din ce povestesti, sotul tau nu se afla printre cei rari. Termina cu el cat mai repede, altfel o sa ai parte de o viata de rahat alaturi de el. Multa bafta!

#53
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Poststevetlangat, on 14 august 2022 - 16:22, said:

Poate vor sa se bucure si ei de nepoti, sa aiba cu cine sa schimbe o vorba buna, sa ii ajute in caz de necaz.
Am eu o vorba: nu sunt cersetor, nu sunt venit de pe strazi. Ai grija cum imi vorbesti, ca daca nu-mi place imi iau poseta si-am plecat.
Deci, daca socrii vor sa stea cu mine, nici o problema, sunt bineveniti. Da' sa-si vada de ciorba lor.
Oricum, cinstit vorbind, asta nu merge in 80-90% din cazuri, asa ca ce asteptari avem.

#54
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postviotl, on 14 august 2022 - 17:25, said:

hai pana-ti trece berea, fa un exercitiu - nu poate fi vorba de iubire aici. Si cinstit, nu vad unde ar pretinde ea ca il iubeste. Ea nu vrea sa-si lase copiii fara tata, si nu vrea sa-si strice familia. Eu iubire nu vad aici, nici pe randuri nici printre ele.
asa printre randuri,nedescifrat inca, pare sa mai existe niste motive pentru care ea nu poate pleca.
Eu cred ca ai inteles bine parerea mea din primele postari ! Apropos , fara bere sau altceva ! Incerc si eu sa fiu elegant si vii tu repede sa ma dai de gol Posted Image !
Mi s-a atras atentia ca suntem pe o arie destinata femeilor iar noi barbatii avem noroc ca putem sa postam aici . Si ca trebuie sa fim draguti cu doamnele si ca trebuie sa mintim frumos .
''Doctora'' nu prea stie nici sa scrie , se contrazice flagrant singura in idei si NIMIC din ce zice nu are legatura cu vreo iubire , totul e pe lovele...case...si importanta personala . Si ea si parintii ei se cred mega superiori lui si familiei lui...de aici vin toate problemele , de la aroganta .
Na...ca din cauza ta , acum o sa ma injure lumea pe aici Posted Image ! Ca toti o vad o victima , eu o cred agresor .

Edited by Alltrack, 14 August 2022 - 17:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate