Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Relatie disfunctionala cu sotul din cauza soacrei

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
140 replies to this topic

#127
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Ce condiții? Să nu mai fie cercopitec? Și el o să spună: bine, nu o să mai fiu cercopitec de azi. :blink:

#128
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 Ev_eee, on 15 august 2022 - 09:55, said:

Ce condiții? Să nu mai fie cercopitec? Și el o să spună: bine, nu o să mai fiu cercopitec de azi. Posted Image

:lol:

Asta o sune un amator, nu un profesionist.

Nu, conditii CLARE, care pot merge si la formula de adresare a soacrei ei cand vin sau sunt in vizita.
Se poate orice, nu lucruri lasate la intelegerea fiecaruia.
Asta daca esti destept

#129
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 florinellll, on 15 august 2022 - 07:40, said:


Cred ca "doctora" noastra nu spune tot adevarul
In primul rand nu este "doctora" poate......... medic sau poate asistenta sau infirmirera
Secundo ,unde lucreaza "mister" si ce sunt... ca sa zic asa parintii lui.
Sunt multe inadvertente in povestea "doctorei"
7 pagini de forum pana sa spuna cineva lucrurilor pe nume. Am si in familie medici si am si cunostinte medici, niciuna dintre tipe nu se prezinta ca fiind “doctora”. Toate se prezinta ca fiind medic.
Plus halul in care scrie, cu greseli flagrante, ala nu e stilul unui om trecut prin facultatea de medicina.
De apreciat ca incercati sa oferiti sfaturi, dar de obicei in weekend apar astfel de personaje cu prea mult timp liber si imaginatie debordanta. Macar de-ar pastra un fir logic al naratiunii si n-ar aparea atatea inadvertente pe masura ce posteaza noi replici…

#130
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 beavis03, on 15 august 2022 - 09:40, said:

e usor de zis, mai greu de facut... e greu cu 1 copil, dar cu 2

+ ca mai are si ea "nevoi" ... nu are 60 de ani sa mearga la manastire Posted Image
Un medic normal depaseste de 10.000lei pe luna,sa nu mai discutam de cei care depasesc de 50.000 lei pe luna cu toate ""sporurile""
In "ROMENIA" 10.000lei este un salariu" indestulator"

#131
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 12.09.2019
Șoricioaică,punele la amândoi,si lui si lu soacrata :))))))))

#132
Dany336

Dany336

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.08.2022
Va multumesc la toti pentru raspunsurile oferite. Apreciez!
N-am mai reusit sa raspund pentru ca am atins limita de postari pe zi.

Poate ca nu m-am exprimat cum trebuie ptr ca m-am grabit sa ma descarc fiind prea incarcata sufleteste.
Sunt doctor medic stomatolog ca sa fiu mai exacta(asa scrie pe diploma de licenta), am scris “doctora” si intre ghilimele ptr ca asa se ti se adreseaza pacientii in general. Stiu care e diferenta dintre un doctor si un medic. N-am doctoratul luat in niciun domeniu, dar daca o sa vreau o sa mi-l iau, momentan nu ma intereseaza.
Nu caut sa ma scuz, dar am mai terminat si o Facultate de Contabilitate.
Alltrack n-am stat sa-ti analizez scrisul ptr ca nu asta m-a interesat, dar nu esti nici tu perfect.
Din cate observ, foarte superficial vezi lucrurile si tragi concluzii pripite.
Nu familia mea a fost superioara, dimpotriva, am avut complexe mari legate de familia mea, probabil si de asta am calatorit atat, invatat, am mers la atatea cursuri de limbi straine etc.; familia lui (maica-sa cel putin) ocupand o functie de conducere s-au considerat superiori familiei mele.
Taica-su A FOST betivan in tinerete, dar s-a lasat de cativa ani in urma unui diagnostic, acum se comporta exemplar.
Pe sot l-au desconsiderat ai mei pana sa ii cunoasca familia.
Nu e vorba de importanta personala, ci de respect. Daca pentru tine este acelasi lucru, pacat.
N-am avut nici un interes “ascuns” cand l-am “luat” cum zici tu, n-am umblat dupa “lovele”(fiind din clasa de mijloc spre jos). Castigam suficient de bine incat ma intretineam singura si faceam si 5,6 vacante pe an.
Defapt, el m-a luat pe mine fiind mai mare decat mine cu aproape 10 ani si dorindu-si o familie, negasind pana la ora aceea o femeie cu care sa “rezoneze”.
A insistat mult, a facut multe, inclusiv drumuri de X km ca sa fim impreuna.
Eu nu l-am placut la inceput, observam toate diferentele dintre noi, inclusiv la mancare, stil de viata etc.
Pe mine efortul lui constant m-a “sensibilizat” si vazand cat de mult isi doreste sa fim impreuna am cedat.

El ma ajuta cu copiii, in ideea cat sunt eu plecata la serviciu el sta cu ei.
Copiii i-am facut in timpul facultatii, da. A fost greu, dar nu imposibil.
Am fost motivata dorindu-mi sa am un venit stabil sa ne putem muta din casa socrilor.
Terenul e pe numele meu, casa o sa o facem din economii si din ce o sa mai castig cand o sa-mi mai iau un job.
Spider8 multumesc mult. Comentariul tau e singurul care se apropie de adevar si sfaturile pe care mi le-ai oferit sunt foarte bune. O sa tin cont de ele, cu o singura exceptie, cea legata de mutatul parintilor lui cu noi. E prea atasat de ei si ne-au si ajutat mult ca sa-i refuz asta, desi mie nu-mi convine situatia.
Am observat si eu caracterul lui, se considera superior celorlalti si tinde sa nu aiba respect pentru nimeni (desi in fata le zambeste si se comporta exemplar, nici nu-ti dai seama -poate tarziu- ca defapt te-a jignit).
Nu suntem egali in relatie, asa zice si el tot timpul, asta e mentalitatea lui, barbatul e pe primul loc, copiii dupa si femeia ultima. Asa a invatat din familie.
Probabil o sa fim egali cand o sa fiu singura care o sa mai aduca bani in casa. Pana atunci chiar daca aducem bani la fel, “mana de lucru” si eforturile lui cand ma mai ajuta cu copiii depaseste contributia mea.
George_eu25 tot cu el ma vad si peste 10,  ani, 20 de ani, 30 de ani. Ma simt legata de el si n-as putea sa-l insel. E exclusa ideea de a-mi face un amant.
De “scuipat” chiar m-a scuipat, la propriu, la masa, din cauza faptului ca am inceput sa plang cand copilul a inceput sa ma dracuie(eram mai sensibila in ziua ceea probabil) si am crezut ca el l-a invat sa-mi zica asa, desi el sustine ca l-a auzit dracuind in trafic si asta e motivul pentru care vorbeste asa.
A avut o perioada foarte urata cand invatam pentru rezidentiat pentru ca nu ma mai puteam ocupa cum trebuie de el, adica tot ii gateam( si de 3x/zi), dar nu ma mai bucuram de viata pentru ca eram foarte stresata.
Aveam 2 copii mici de care de unul am avut grija in totalitate, si de celalalt ma mai ajuta soacra cand venea de la serviciu (am zis ca am locuit la ei 2 ani).
El a crescut foarte mult ca om alaturi de mine, probabil o sa ziceti ca ma laud, dar el locuia la tara pana sa-l cunosc eu (deasta si zic ca m-a mintit), apoi cand l-am cunoscut ne-am mutat cu chirie la oras, ca mai apoi sa ajungem tot la tara la ai lui, si in prezent cu chirie la oras, nu zburase in viata lui cu avionul etc. etc.
Faptele acestea el nu le mai recunoaste si a ajuns sa se considere superior si pe mine sa ma desconsidere, dar mare parte din ce e el acum e datorita mie(nu ca i-as scoate ochii cu ceva), si da, l-am mai jignit spunand adevarul si probabil asta a fost motivul pentru care a inceput sa ma urasca si sa-mi vorbeasca urat mai tarziu, dar n-am facut-o intentionat, pur si simplu constatam fapte.


#133
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Aveam in minte sa scriu si eu un roman cu detalii dar m-am razgandit . Singura concluzie clara e ca nimeni nu e perfect .

1) Ai afirmat in mod repetat ca esti gura ''sloboda'' si spui in fata ce gandesti . Asa sunt si eu ! Nu-i asa ca deranjeaza rau ? Trage tu concluziile .
De altfel exista dovada clara in absolut toate postarile tale , nu pierzi nici o ocazie sa il faci pe socru betivan , pe soacra in multe feluri si sa reamintesti de 100 de ori cat de taran era si cum l-ai dezvoltat tu pe sot . Ca vrei sau nu , aceste caracterizari iti genereaza si tipul tau de comportament fata de ei , voluntar sau involuntar .

2) Va recomand ambilor soti sa mergeti si sa faceti niste cursuri de '' Comunicare verbala si non-verbala'' in care veti invata cum sa discutati si sa va comportati . Amandoi aveti lacune grave . El sa invete ca scuipatul atrage scuipat si dispret si in nici un caz autoritate , iar tu sa inveti ca daca ii jignesti pe toti o sa receptionezi comportament de acelasi nivel !

3) Daca nu se poate fara socri la casa cea noua , cea mai simpla si mai eficienta solutie...cu maxim de impact e sa faceti intrari diferite , una pentru voi si una pentru socri . E ca si cum ati fi vecini si va vizitati cu accept reciproc . Atunci vei avea si viata personala !

SUCCES !!!

#134
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Dany336, on 15 august 2022 - 16:19, said:

tot cu el ma vad si peste 10,  ani, 20 de ani, 30 de ani.
In cazul asta:
1. Ai viata pe care o doresti si esti multumita.
sau
2. Esti optimista naiva si crezi ca lucrurile se vor schimba si vor fi asa cum visezi tu cu ochii deschisi.

#135
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,844
  • Înscris: 26.01.2010

 Dany336, on 15 august 2022 - 16:19, said:


Am fost motivata dorindu-mi sa am un venit stabil sa ne putem muta din casa socrilor.
Terenul e pe numele meu, casa o sa o facem din economii si din ce o sa mai castig cand o sa-mi mai iau un job.
E prea atasat de ei si ne-au si ajutat mult ca sa-i refuz asta, desi mie nu-mi convine situatia.


1 Socrii au casa lor , au unde sta bine merci dar sotul nu poate locui fara ei
2 terenul e al tau , ceva economii aveti dar o sa trebuiasca sa iei un al doilea job sa poti intretine contabilu' sef scuipacios si parintii lui
3 Tu , fiind descendenta directa a maicii teresa , taci si inghiti de dragul sotului cu care nu mai vrei sa mai faci sex dar te vezi impreuna cu el inca 10-20-30 ani.

Makes perfect sense

 viotl, on 15 august 2022 - 00:54, said:


Nu stimata colega, nu. Ai citit pe sarite. Am zis clar ca trebuia sa plece de ceva vreme. Inacceptabilul a fost atins demult.

Si daca tot au atins inacceptabilul impreuna de ce nu ar continua sarada sa vada cat de mult poate duce nu ?

#136
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

 Dany336, on 15 august 2022 - 16:19, said:

Nu suntem egali in relatie, asa zice si el tot timpul, asta e mentalitatea lui, barbatul e pe primul loc, copiii dupa si femeia ultima. Asa a invatat din familie.

tot cu el ma vad si peste 10,  ani, 20 de ani, 30 de ani.

ma depaseste o atitudine asa submisiva, dar probabil ca exista o explicatie medicala pentru asta.
cand o sa-ti care primele palme o sa incepi sa vezi si altfel. poate.

#137
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 12.09.2019
Aoloo..nu mai vrei să faci nici sex cu el ..?!!
Nu i bine..nu i bine deloc..

#138
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 Dany336, on 15 august 2022 - 16:19, said:

Faptele
Ma, sa crap daca eu mai inteleg ceva.
Cred ca am vorbit destul (on topic). Eu ma cam retrag.

 Noua_pe_site, on 15 august 2022 - 18:19, said:

Si daca tot au atins inacceptabilul impreuna de ce nu ar continua sarada sa vada cat de mult poate duce nu ?
Chiar nu inteleg ce naiba am gresit de intelegi asta... dar asta e, o las asa. Dupa ultima ei scriere mi-a cam trecut.

Edited by viotl, 15 August 2022 - 20:16.


#139
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 12.09.2019

 Dany336, on 15 august 2022 - 16:19, said:

Va multumesc la toti pentru raspunsurile oferite. Apreciez!
N-am mai reusit sa raspund pentru ca am atins limita de postari pe zi.

Poate ca nu m-am exprimat cum trebuie ptr ca m-am grabit sa ma descarc fiind prea incarcata sufleteste.
Sunt doctor medic stomatolog ca sa fiu mai exacta(asa scrie pe diploma de licenta), am scris “doctora” si intre ghilimele ptr ca asa se ti se adreseaza pacientii in general. Stiu care e diferenta dintre un doctor si un medic. N-am doctoratul luat in niciun domeniu, dar daca o sa vreau o sa mi-l iau, momentan nu ma intereseaza.
Nu caut sa ma scuz, dar am mai terminat si o Facultate de Contabilitate.
Alltrack n-am stat sa-ti analizez scrisul ptr ca nu asta m-a interesat, dar nu esti nici tu perfect.
Din cate observ, foarte superficial vezi lucrurile si tragi concluzii pripite.
Nu familia mea a fost superioara, dimpotriva, am avut complexe mari legate de familia mea, probabil si de asta am calatorit atat, invatat, am mers la atatea cursuri de limbi straine etc.; familia lui (maica-sa cel putin) ocupand o functie de conducere s-au considerat superiori familiei mele.
Taica-su A FOST betivan in tinerete, dar s-a lasat de cativa ani in urma unui diagnostic, acum se comporta exemplar.
Pe sot l-au desconsiderat ai mei pana sa ii cunoasca familia.
Nu e vorba de importanta personala, ci de respect. Daca pentru tine este acelasi lucru, pacat.
N-am avut nici un interes “ascuns” cand l-am “luat” cum zici tu, n-am umblat dupa “lovele”(fiind din clasa de mijloc spre jos). Castigam suficient de bine incat ma intretineam singura si faceam si 5,6 vacante pe an.
Defapt, el m-a luat pe mine fiind mai mare decat mine cu aproape 10 ani si dorindu-si o familie, negasind pana la ora aceea o femeie cu care sa “rezoneze”.
A insistat mult, a facut multe, inclusiv drumuri de X km ca sa fim impreuna.
Eu nu l-am placut la inceput, observam toate diferentele dintre noi, inclusiv la mancare, stil de viata etc.
Pe mine efortul lui constant m-a “sensibilizat” si vazand cat de mult isi doreste sa fim impreuna am cedat.

El ma ajuta cu copiii, in ideea cat sunt eu plecata la serviciu el sta cu ei.
Copiii i-am facut in timpul facultatii, da. A fost greu, dar nu imposibil.
Am fost motivata dorindu-mi sa am un venit stabil sa ne putem muta din casa socrilor.
Terenul e pe numele meu, casa o sa o facem din economii si din ce o sa mai castig cand o sa-mi mai iau un job.
Spider8 multumesc mult. Comentariul tau e singurul care se apropie de adevar si sfaturile pe care mi le-ai oferit sunt foarte bune. O sa tin cont de ele, cu o singura exceptie, cea legata de mutatul parintilor lui cu noi. E prea atasat de ei si ne-au si ajutat mult ca sa-i refuz asta, desi mie nu-mi convine situatia.
Am observat si eu caracterul lui, se considera superior celorlalti si tinde sa nu aiba respect pentru nimeni (desi in fata le zambeste si se comporta exemplar, nici nu-ti dai seama -poate tarziu- ca defapt te-a jignit).
Nu suntem egali in relatie, asa zice si el tot timpul, asta e mentalitatea lui, barbatul e pe primul loc, copiii dupa si femeia ultima. Asa a invatat din familie.
Probabil o sa fim egali cand o sa fiu singura care o sa mai aduca bani in casa. Pana atunci chiar daca aducem bani la fel, “mana de lucru” si eforturile lui cand ma mai ajuta cu copiii depaseste contributia mea.
George_eu25 tot cu el ma vad si peste 10,  ani, 20 de ani, 30 de ani. Ma simt legata de el si n-as putea sa-l insel. E exclusa ideea de a-mi face un amant.
De “scuipat” chiar m-a scuipat, la propriu, la masa, din cauza faptului ca am inceput sa plang cand copilul a inceput sa ma dracuie(eram mai sensibila in ziua ceea probabil) si am crezut ca el l-a invat sa-mi zica asa, desi el sustine ca l-a auzit dracuind in trafic si asta e motivul pentru care vorbeste asa.
A avut o perioada foarte urata cand invatam pentru rezidentiat pentru ca nu ma mai puteam ocupa cum trebuie de el, adica tot ii gateam( si de 3x/zi), dar nu ma mai bucuram de viata pentru ca eram foarte stresata.
Aveam 2 copii mici de care de unul am avut grija in totalitate, si de celalalt ma mai ajuta soacra cand venea de la serviciu (am zis ca am locuit la ei 2 ani).
El a crescut foarte mult ca om alaturi de mine, probabil o sa ziceti ca ma laud, dar el locuia la tara pana sa-l cunosc eu (deasta si zic ca m-a mintit), apoi cand l-am cunoscut ne-am mutat cu chirie la oras, ca mai apoi sa ajungem tot la tara la ai lui, si in prezent cu chirie la oras, nu zburase in viata lui cu avionul etc. etc.
Faptele acestea el nu le mai recunoaste si a ajuns sa se considere superior si pe mine sa ma desconsidere, dar mare parte din ce e el acum e datorita mie(nu ca i-as scoate ochii cu ceva), si da, l-am mai jignit spunand adevarul si probabil asta a fost motivul pentru care a inceput sa ma urasca si sa-mi vorbeasca urat mai tarziu, dar n-am facut-o intentionat, pur si simplu constatam fapte.
Din plictiseala am citit si postul asta.., concluzia este clară,tu ești cea mai cea ,tu ești miezul..ametitul ala nu zburase nici cu avionul până să dea de tine ...e clar ca tu ești cea mai cea dintre cele ..🤦
Tu citesti ce scrii ?

Mai rar vezi asa femeie sa si vb numai de rau barbatul cu care se vede împreună si peste 30 de ani..🙄

#140
Dany336

Dany336

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.08.2022
Asta inseamna sa va cresteti copiii cu supunere si sa-i manipulati sa faca ce vreti voi (ca parinte ma refer). Asa m-au crescut ai mei(ca le era usor sa ma manipuleze sa fac ce zic ei sau sa ma trimita sa muncesc in loc sa ma educe) si mai departe asa au reusit sa faca si altii cu mine.
Eu oricat de multa personalitate am avut (si am avut) si mi-am luat viata in maini “singura” cum s-ar zice,  tot am avut de pierdut la capitolul relatii.
In schimb el a fost “printul casei”, totul s-a invartit in jurul lui si a avut toata iubirea neconditionata posibila.
Pe mine nu-mi amintesc o data sa ma fi luat in brate sau sa-mi spuna “te iubesc”. Trebuia sa fiu cuminte, sa invat, sa ascult de ei si dupa scoala sa muncesc cot la cot cu ei. Suna trist, mai trist e si sa cresti fara sa ai pe nimeni alaturi emotional.
Sex l-am refuzat multi ani si de ceva vreme ma refuza si el pe mine si zice ca nu-i mai trebuie. De inselat nu stiu daca e cazul pentru ca sta non stop langa noi.

Va multumesc din suflet la toti pentru sfaturile date.
Sa aveti o viata cum s-o doriti toti!
Vor un moderator sa stearga topicul.

#141
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 Alltrack, on 15 august 2022 - 17:45, said:

2) Va recomand ambilor soti sa mergeti si sa faceti niste cursuri de '' Comunicare verbala si non-verbala''

PREA TARZIU pentru asta.
Ceea e are ea e o viata in compromis. Nu se termina bine, niciodata.
Stii de ce? Pentru ca accepta sa-si calce singura in picioare respectul de sine.
Cum sa ai pretentia sa te respecte altcineva cand n-o faci tu insati?

 Dany336, on 15 august 2022 - 16:19, said:

George_eu25 tot cu el ma vad si peste 10,  ani, 20 de ani, 30 de ani.

De “scuipat” chiar m-a scuipat, la propriu, la masa,

copilul a inceput sa ma dracuie

Asa trebuia sa incepi si imi economiseam timpul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate