Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

De ce le place tinerilor din ziua de azi muzica de proasta calitate?

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
62 replies to this topic

#37
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Nu stiu daca le place caci de fapt sunt impinsi catre ea....
Manelistii scot ochii cu banet si masini de fitze, programele radio si tv sunt numai prostii a la " Las Fierbinti"  si alte tampenii...
Nu mai exista un Florian Pitis sau un Sava care sa formeze gusturile, acum se reduce totul la retele la la vulgar, tipete, zgomot si lansari artificiale de asa zis vedete cu care tinerii se pomenesc in ograda fara sa fi vazut sau auzit vreodata altceva

Tinerii chiar trebuiesc scosi din discutie,
cei din asa zisele ministere ale culturii, din Radiofuziune, din Casle de pierdut vremea ale artistilor, ei trebuiesc aratati cu degetul

#38
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.07.2022
cel mai probabil asa suna si vocea lor interioara. daca te gandesti toata ziua ce boss esti ca ti-ai luat bmw, evident ca vei asculta o manea cu "bossisme". daca imbraci pantaloni mulati cum e la moda, evident ca vocea celui din primul post ti se pare cool etc..

#39
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
E de tot rahatul.
Ca 99% din ce-am ascultat și noi dealfel, nu suntem mai breji. Produse industriale ieftine împinse prin marketing și vândute ca "arta".

Ia uite ce zic băieții ăștia și despre muzica generației anterioare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ECE27vtp4WU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#40
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Părerea mea este că majoritatea muzicii de acum este gunoi. De ce? Pentru că așa am zis și de muzica anilor 2000 și 2010 și am avut dreptate. Nu a rămas mai nimic memorabil din acea perioadă. Deci povestea cu muzica generațiilor este bullshit.
Să o luăm pe exemple nu doar discuție sterilă: Ce se asculta mai demult, din 80 încoace. Erau cei cu M. Jackson, depecherii, cei cu eurodance gen Modern Talking, CC Catch, Sandra sau rock din ăla bun (Queen, Def, Maiden, Priest, Scorpions, Dire Straits etc). Deci toate exemplele au rămas în istoria muzicii. Apoi mai târziu s-a mai împuțit treaba în sensul că nu orice ascultai era gold, trebuia selectat, englezii au promovat la greu formații fără talent, la fel și americanii au exagerat cu muzica celor de culoare. Acum este cel mai rău, doar comercial, bass la greu sau reinterpretări ale stilurilor dance.

Edited by sandel1, 14 August 2022 - 21:36.


#41
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostKiloW, on 14 august 2022 - 20:31, said:

Ca 99% din ce-am ascultat și noi dealfel, nu suntem mai breji. Produse industriale ieftine împinse prin marketing și vândute ca "arta".
Poate ca in deceniile din urma, din 100 de melodii doar 50 erau ok, se ascultau in masa, celelalte 50 erau ori slabe ori nu prindeau la public...dar erau facute ca sa se scoata albumul. DA, pe vremuri se scoteau albume si artistii bagau munca ca sa scoata un album. Sa nu mai punem la socoteala ca inainte nu existau atatea programe pe calculator de facut muzica. Astazi orice pulache cu vocea ca gaina trece vocea printr-un soft si gata, devine tenor....
Acum se scoate o melodie (daca i-as putea spune melodie) si gata, unii se vad deja artisti. Iar din 10 melodii a unui asa zis artist, doar una se asculta sau are succes.

O alta demonstratie ca melodiile vechi erau mai bune e simplul fapt ca inca sunt difuzate si astazi. Da, poate pe o zona mai de nisa in functie de gen, artist, dar sunt difuzate. Si vor mai fi difuzate. Behaielile alora din primul post vor fi uitate in juma de an. Asta demonstreaza muzica de calitate.

Din pacate si noi am avut artisti buni, gen Voltaj, Class, Paula Seling etc care n-au mai prins pentru ca lumea vroia altceva si n-au mai fost promovati.

Asa ca raman la parerea ca inainte muzica era mai de calitate, mai ascultabila, ritmuri mai frumoase.
Bine, si acum exista formatii romanesti care scot melodii frumoase dar nu sunt promovati. (the amsterdams, Robin and the Backstabbers si multi altii ).

#42
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Voltaj s-au tâmpit rău au dat-o pe comercial și versuri cretine...de aia încă sunt difuzați.
Seling s-a habotnicit și i s-a strâmbat gura. Cântă numai jelanii, ce să promovezi?

#43
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postsandel1, on 14 august 2022 - 21:32, said:

ce să promovezi?
Exista ce sa promovezi. Sunt MULTE formatii care merita difuzate.
Vezi ca acum 5 minute am postat eu una pe aria Videocpliuri (iti apare si sus in subiecte noi - ROA - Flow de vara). Aia de ce nu e promovata ?
Simplu, pentru ca se promoveaza kitch...

Edited by tehnics, 14 August 2022 - 21:45.


#44
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
fiecare generatie batrana la aparitia muzicii noi a zis "ce blasfemie mai e si asta?", dar sa fim seriosi, daca o melodie suna bine si are versuri potrivite, cum sa nu iti placa? adica, renegi noul pentru ca esti in etate si morocanos? pur si simplu muzica buna se simte, nu e nevoie de nicio stiinta, de aceea ajunge un artist mare, daca muzica lui e apreciata de multime. paradoxul aici e ca tinerii aleg majoritatea nu dupa complexitatea unei melodii, ci mai mult dupa versuri sau daca da bine "in gasca".

mie si muzica anilor 60 imi place, imi place si muzica anilor 2000, 2010, 2020, s.a.m.d., doar ca filtrez muzica la greu. atat imi pare rau ca nu mai pot asculta un post de radio romanesc fara sa aud si starvuri.

Edited by zyppster, 14 August 2022 - 22:03.


#45
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

View Posttehnics, on 14 august 2022 - 21:44, said:

Exista ce sa promovezi. (ROA - Flow de vara). Aia de ce nu e promovata ?
Nu-i nici rea dar nici grozavă. Muzica e ok, dar versurile sunt mediocre. Chiar enervante aș zice. Adică ăla face pe nonconformistul dar o comite grav cu ultra clișeicul "praf de stele". Bă mă lași?Posted Image

#46
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
@ săndel1 : muzică bună sau acceptabilă exista şi la început de anii '000. Până spre 2003-2004 aşa. Mai puţină, dar exista. Inclusiv în România, unde muzica Dance o luase rău de tot în jos. Dar după aia s-a tâmpit la modul greu şi pe măsura trecerii anilor au fost din ce în ce mai puţine piese ascultabile, ca azi piesele acceptabile să ajungă o raritate.

@ technics : de acord la partea cu partea tehnică. Pe vremuri, mai puţină tehnologie însemna ceva mai multă muncă şi asta îi făcea pe unii să încerce să se depăşească un pic. Chiar şi unele piese de Euro-Dance aveau ceva lucrare instrumentală în spate, nu erau exclusiv făcute pe calculator. Probabil piesele mai o.k. din ziua de azi necesită ceva muncă.

Cât despre dacă gunoaiele actuale vor fi difuzate sau nu pe viitor, depinde de ce vor simţi cei care ascultă asemenea muzici. Poate li se va face dor, poate nu li se va face, dacă nu vor simţi cum am simţit noi în tinereţe.

#47
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

View Postdjl, on 14 august 2022 - 22:03, said:

@ săndel1 : muzică bună sau acceptabilă exista şi la început de anii '000. Până spre 2003-2004 aşa. Mai puţină, dar exista. Inclusiv în România, unde muzica Dance o luase rău de tot în jos. Dar după aia s-a tâmpit la modul greu şi pe măsura trecerii anilor au fost din ce în ce mai puţine piese ascultabile, ca azi piesele acceptabile să ajungă o raritate.
Existau dar numai câte-o piesă ici colo de la câte un artist, nu albume întregi. Dacă mă gândesc bine, ce era bun de atunci? La Bouche avea mai multe melodii bune în rest nu-mi amintesc mai nimic, poate Toxic de la Britney Spears.

#48
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
M-am stabilit in Anglia de cativa ani. Am avut parte de nunti, majorate si tot soiul de chefuri. Speram sa aud ceva cu care eram obisnuit in Romania. Aici lumea e nebuna dupa drum and bass. Trebuie sa recunoasc ca dupa doua-trei melodii eram traumatizat. Acum pur si simplu iubesc genul asta de muzica.

Edited by kaytar, 14 August 2022 - 22:31.


#49
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 18.06.2009
Trap-ul romanesc nu prea mai exista (Satra Benz, Killa Fonic) ci a ajuns sa fie majoritar un stil mixt de manele-trap promovat de copiii familiilor de interlopi (MGK666, Albert NBN, Abi, YBY etc.).

O piesa clasica trap din Germania
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Sou-nPU6VK4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Ce se scoate aia se consuma :)) Nu ascultpiese de genul .Trapul romanesc e nasol nu mi place

#51
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postzyppster, on 14 august 2022 - 22:01, said:

fiecare generatie batrana la aparitia muzicii noi a zis "ce blasfemie mai e si asta?",


Absolut
Asta este valabil si la imbracaminte, este valabil si la dansuri, este valabil si la arta grafica sau coregrafica.
Toate domeniile au deschis cai si idei noi,
Toate au avut idei revolutionare

DAR

Exita limite si o linie rosie.
Multe "creatii" se apropie de ea iar unele chiar au depasit-o

Altfel ne intoarcem la spritul de turma al gorilelor,
care traiesc impreuna, se scarpina impreuna, fax sex impreuna, tipa impreuna si totul este permis

Edited by vio69a, 15 August 2022 - 07:50.


#52
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postzyppster, on 14 august 2022 - 22:01, said:

fiecare generatie batrana la aparitia muzicii noi a zis "ce blasfemie mai e si asta?", dar sa fim seriosi, daca o melodie suna bine si are versuri potrivite, cum sa nu iti placa? adica, renegi noul pentru ca esti in etate si morocanos?
Partial de acord. Daca exista un beat care suna misto, bun, o asculti...dar cand beat-ul ala e acompaniat de lalaiei maneliste, s-a dus dracu orice muzica.
Nu contest, am mai zis, ca mai exista muzica buna, dar parca prea s-au inmultit artistii de carton.
Eu nu reneg totul, am zis doar ca acum orice pulache se crede artist doar pentru ca scoate ceva pe gura si are vizualizari pe YT.

Nu observati ca mai nou nu mai conteaza daca ai avut sau nu vreun concert...conteaza cate like-uri si vizualizari ai...plm, aia nu e o statistica cat de bun esti. Unele melodii sunt under-rated doar pentru ca nu sunt ascultate pe YT si nu au izualizari, desi melodiile sunt ok.

Edited by tehnics, 15 August 2022 - 07:59.


#53
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Daca muzica e receptionata ca fiind buna sau proasta, depinde foarte mult de gusturile fiecaruia. Care sunt influentate de anturaj, mediu.
Am citit pe aici exemple considerate muzica buna. Nu sunt de acord. Dar cine a dat acele exemple si considera buna (adica ii place lui) va avea o masiva durere in cot daca eu spun ca respectiva muzica e proasta.
Si e reciproc - daca eu dau exemple de muzica ce eu o consider buna si o ascult de 25 de ani, e foarte posibil ca altora sa nu le placa. Dar asta nu ma opreste sa-mi mentin preferintele.

Am petrecut concediul intr-o statiune de pe litoralul romanesc. Printre multele lucruri care mi-au stricat concediul a fost calitatea muzicii. Totusi 99% din oameni se distrau. Ce inseamna asta? Ca pentru ei e un fundal bun si le prieste. Eu a trebuit sa ignor, pentru ca nu pot sa "ma dau cu lumea" si nu din elitism, daca mie nu-mi place ceva, muzica, mancare, anturaj etc nu ma simt bine. Nu e mandrie sau elitism, asa sunt eu si nu merge altfel.

Asta cu "proasta calitate" depinde de multi factori. De cum percepi. De cum esti perceput si platit (daca esti artist). Ce ma deranjeaza personal, fiind un om care a gadilat cateva instrumente la viata mea, e lipsa folosirii instrumentelor, lipsa unei teorii muzicale aplicate, ca asta inseamna muzica - pentru mine. Dar daca youtube-ul aduna milioane de vizualizari prin miorlaieli procesate de un calculator, "concertele" unor "artisti" sunt cu asa inchisa, asta e, dorm destul de bine noaptea. Pentru mine sunt mizerii, pentru altii e muzica buna.
O singura chestie e importanta - in 2022 cu netul la purtator non stop, e foarte usor sa asculti exact ce vrei. Daca vrei sa aprofundezi, nu te opreste nimeni. Fara sa deranjezi pe altii si fara sa impui gusturile tale ca fiind adevarul absolut.

#54
Eusebiu70

Eusebiu70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.02.2012
Copiem de la unul de la altul , vocea o "masterizam" niste versuri care sa nu spuna nimic si gata suntem music star.Si neaparat reclama la microfon....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate