Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

De ce le place tinerilor din ziua de azi muzica de proasta calitate?

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
62 replies to this topic

#1
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 02.02.2008
Am aflat intamplator aseara de un "artist", pe care multi tineri din ziua de azi il apreciaza foarte mult, ei spun ca acest artist are un "flow" aparte ca e trecut prin Londra si ca are versuri care empatizeaza cu gandirea actuala a tineretului. Eu nu l-am ascultat, i-am citit doar versurile, si nu mi se pare asa impresionant.
Am observat ca muzica actuala agreata de tineri e un trap manelizat, un fel de rap/hip-hop nereusit cu vorbaraie fara sens. m-am amuzat mai demult pe genul mumble rap, dar vad ca la noi s-a acceptat, asimilat usor si repede acest gen de trap cu balbaieli fara sens, oare cat timp va trebui sa treaca pana va disparea interesul pentru fenomenul actual muzical agreat foarte mult de tinerii din ziua de azi?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mGcfUVTYC9c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


*cred ca cagula aia ii aduce foarte multe beneficii mai ales pe caldura de 45+ grade.



#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,975
  • Înscris: 31.07.2007
Pare un fel de manea cantata de unu' cu mai putin "talent" ca menelistii.

#3
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.10.2019

View Postzyppster, on 14 august 2022 - 12:20, said:

oare cat timp va trebui sa treaca pana va disparea interesul pentru fenomenul actual muzical agreat foarte mult de tinerii din ziua de azi?



1 generatie.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
am dat si eu play la caricatura aia de mai sus, zici ca e un retardat ce se chinuie sa citeasca o problema de fizica nucleara

#5
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Probabil asta ziceau si ai mei acum 20 de ani cand ascultam bug mafia sau parazitii sau adrian copilul minune ))

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View Postzyppster, on 14 august 2022 - 12:20, said:

De ce le place tinerilor din ziua de azi muzica de proasta calitate?
Si cum ai vrea sa-ti explice o placere? O au si aia e.

#7
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,632
  • Înscris: 23.10.2006
Daca compari BUG Mafia sau Parazitii, cu distrusul asta.....Posted Image

#8
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 17.11.2011
Muzica produsă azi, în general, e de proastă calitate, aflându-se într-un continuu declin de foarte mulți ani. Tinerii o apreciază fiindcă asta li s-a servit, și cu asta s-au obișnuit, e ceva specific generației lor.
De reținut este că majoritatea oamenilor nu au ureche muzicală, trecând peste faptul că n-au nici cultură muzicală; majoritatea tinerilor nici măcar nu manifestă curiozitatea de a căuta altfel de muzică, alte genuri, sau muzică produsă în alte timpuri. Ei sunt satisfăcuți cu ce e actual și mainstream.
Cred că pe de-o parte e o problemă la nivel cultural - tinerii nu sunt încurajați să cerceteze pe cont propriu, respectiv să-și dorească altceva în materie de artă; iar pe de altă parte, nici n-au fost educați în sensul ăsta.

Edited by glassofwine, 14 August 2022 - 13:03.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View Postglassofwine, on 14 august 2022 - 12:57, said:

Tinerii o apreciază fiindcă asta li s-a servit
Nu cred ca in era comunicatiilor mai merge asta cu servitul. Toti tinerii stiu sa-si caute muzica si oferta e bogata.

#10
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Nu am nicio treabă cu versurile că și Smiley are versuri proaste, dar vocea acestui băiat cu cagula este 100% computerizata. Practic oricine poate face din calculator ce canta acest băiat.
App, pe raperul K-gula nu l-am văzut niciodată cu o cagulă.


#11
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu există generație care să nu fi spus fix chestia asta despre generația mai tânără. Nu toți tinerii ascultă aceeași muzică, iar muzică, astăzi, se produce mai mult decât oricând, de tot felul, pentru toți, și este mai accesibilă ca oricând.
Exemplul dat de OP nu este ceva ce sună neapărat prost, sunt niște armonii interesante. Mie mi se pare plictisitoare, că urmează aceeași idee, care nu se schimbă mai deloc. Dar nu e neapărat ceva de neascultat sau de neînțeles.

View Postglassofwine, on 14 august 2022 - 12:57, said:

majoritatea tinerilor nici măcar nu manifestă curiozitatea de a căuta altfel de muzică, alte genuri, sau muzică produsă în alte timpuri. Ei sunt satisfăcuți cu ce e actual și mainstream.

Aha. Că eu parcă nu am tocit caseta cu Black Album. E normal, așa am făcut toți. Oamenii preferă, de cele mai multe ori, să asculte lucruri pe care le cunosc, pentru că sunt mai ușor de digerat, iar dacă îți plac, de ce nu le-ai asculta?

Edited by SmurfK, 14 August 2022 - 13:07.


#12
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
De ce le pasa generatiilor mai mature ce muzica asculta tinerii? Cata vreme o fac la volum rezonabil ma doare-n f. In metrou eu audiez in casti over-the-ear ca sa nu ma fac de ras/sa nu par prea mos. Posted Image
P.S. Si sa nu deranjez. Tot ma tradeaza varsta...

Edited by __Dan__, 14 August 2022 - 13:15.


#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 16.03.2007
asta e semn ca ai imbatranit, bumāre.

Edited by laffin, 14 August 2022 - 13:12.


#14
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
Topic de adunat mosnegi sa comenteze pe seama tinerilor?

#15
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Şi eu mi-am pus această întrebare, urma să deschid un subiect zilele următoare, dar mi-a luat-o înainte colegul.
Generaţiile mai mari au început să aibă dreptate începând cu sfârşit de anii '80, când muzica a început să o dea în lălăială. Ca fost mare ascultător de Euro-Dance (probabil ascultat de cel puţin 70% din generaţia mea) recunosc că era o prostie genul, deşi a avut câteva piese reuşite. Până la urmă şi eu m-am plictisit de el şi am dat-o pe muzică mai... veche.  :)   Că îmi place să mă mai bâţâi pe Euro-Dance, asta e partea a doua. Măcar unele piese au ritm dansat sau energic.
Nu pot să afirm că toată muzica nouă e de slabă calitate. Pe House şi Electro, dacă nu-s doar urlături electronice, mă pot simţi bine uneori. Alte muzici nu-mi plac, dar nici nu le consider naşpa. Însă dacă pui Trap, Niki Menaj, Mica Pompă trifazată, nu pot să înţeleg cu cineva ar putea să asculte aşa ceva.
Eu pun o întrebare interesantă: va mai exista vreun gen muzical care să unească largi categorii de oameni, fără să primească critici de la cei de vârsta celor care o ascultă şi să unească un continent sau o lume cu mai mult de 3 piese.
Paraziţii nu-s uşor de înghiţit de către toată lumea, dar piesele lor aveau MESAJ.

View Post__Dan__, on 14 august 2022 - 13:09, said:

De ce le pasa generatiilor mai mature ce muzica asculta tinerii? Cata vreme o fac la volum rezonabil ma doare-n f. In metrou eu audiez in casti over-the-ear ca sa nu ma fac de ras/sa nu par prea mos.    Posted Image
P.S. Si sa nu deranjez. Tot ma tradeaza varsta...

Pentru că există reacţia la urât.
Reacţionez şi la urâtul promovat de generaţia mea şi de cea a bătrânilor.
Apropos, "electrocutaţii" de zic că fac muzică, uneori sunt sprijinţi de ăia care au apucat şi muzică de calitate.

#16
ThiagoRtx

ThiagoRtx

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.08.2022
majoritatea tinerilor carora nu le plac manelele asculta genul asta de muzica
iar cei care asculta manele de obicei mai asculta trap romanesc mai "light", cum canta de exemplu yny sebi

#17
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Am intrat si eu pe link dar am iesit rapid ! Mie mi se pare o boala grava...nu muzica Posted Image !

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Si acum 20 de ani, si acum 50 de ani se faceau o gramada de mizerii care au placut unora de atunci. Dar in mentalul colectiv au ramas doar melodiile bune.
Oricum, nivelul muzicii a scazut pentru ca a scazut si calitatea educatiei. Iar tinerii nu au exemple, nu au alternative.
Sunt unii tineri care sunt pasionati de muzica de acum 200-300 de ani si chiar canta asa ceva exceptional. E youtubul plin.

Edited by Friskey, 14 August 2022 - 13:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate