Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Latimea locurilor de parcare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postraducut123, on 11 august 2022 - 20:35, said:

cred ca se zice ,,bombardier,,
Ala e altceva.

#20
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022

View PostPunter, on 11 august 2022 - 19:43, said:

"Se consideră că un parcaj este corespunzător cerințelor prezentei norme atunci când dimensiunile locurilor de
parcare sunt mai mari sau cel puțin egale cu dimensiunile precizate în continuare."

inteleg ca recomandarile sunt pentru marimea minima, deci primaria, magazinul sau firma poate sa le faca si de 3 metri latime daca vor.

Ești incredibil man.

Întâi te întrebi tot timpul de ce fac ăștia parcările așa înguste...

Ți se spune motivul iar acum faci tentativa de deducție cum că dacă ar vrea , ar putea să le facă și mai late.

Da, domnu, ar putea, nu ii bate nimeni cu normativul ăla in cap, să meargă pe minim, le pot face cât de late vor.

#21
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.07.2022
in normativul ala am vazut ca se considera 1,8m latimea unui auto. oare majoritatea macar, se incadreaza? sunt curios pe ce model au testat deschiderea usilor. a mea are sub 1,8m parca dar are usile mai lungi si se deschide o idee mai larg, asta variaza de la masina la masina.

si pare ca sunt vorbiti in toata europa cu minimul asta de trasare. si tot nu ii inteleg pe sefi, de ce nu aleg sa faca parcarile mai mari la firmele lor.

eu m-am saturat sa stau peste tot cu inima stransa(in usa) ca poate cine parcheaza langa mine nu tine de usa si nu e atent. abia astept sa devina obligatoriu parcarea automata la toate masinile. sa vina singura masina din parcare si sa te intampine cu usa larg deschisa unde o chemi.

#22
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
Mda, o fi și greu să scrii pe google lățime medie sedan 2020 și să deschizi câteva rezultate.

Eu prefer să cred că tu vrei să faci posturi multe și repede pt atingerea unui prag,altfel aș ajunge la niște concluzii despre tine pe care nu le pot posta.

In altă ordine de idei, ai măsurat tu lățimea locurilor de parcare ale șefilor și ai constatat că e aceași cu lățimea locurilor pt pulime ?


#23
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
sunt inguste ca sa obtina mai multe locuri de parcare. Peste ocean am o masina mai lata, un Ford Mustang, si ocupa o buna parte dintr-un loc de parcare obisnuit si am usa din dreapta "ciupita" de la portiera vecinului... desigur n-am nicio dovada ca e usa lui, dar usa din stanga n-ar nimic. Diferenta e ca partea din stanga a parcarii e separata de un stalp mai gros de urmatorul loc de parcare.

#24
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Când găsesc parcări care au marcajele înguste parchez mașina pe două locuri, mai bine zis incadrez pe centru un marcaj în așa fel să rămână spațiu suficient ca să evit orice coate goale cu sh de 15 ani (care nu are nici asigurare valabilă) să-mi lovească mașina cu portiera lui ruginită de care nu-i pasă.

#25
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postpasilla, on 11 august 2022 - 20:01, said:

E pacat si ca s-a scos proba de poligon la examenul pentru permisul de conducere.
Pai dupa revolutie s-au desfiintat lucrurile care ii suparau cel mai mult pe romani .. proba de poligon, si treapta a doua de la liceu ( examenul de reconfirmare dupa clasa a 10-a) . De asta romanii sunt un popor de oameni fericiti Posted Image ( si cu masinile busite/zgariate etc + analfabetii functionali de rigoare si cei care intra si termina liceul cu note sub 5)

Edited by unknown_35, 12 August 2022 - 05:49.


#26
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 27.03.2007

View Postkiario, on 12 august 2022 - 04:03, said:

Când găsesc parcări care au marcajele înguste parchez mașina pe două locuri, mai bine zis incadrez pe centru un marcaj în așa fel să rămână spațiu suficient ca să evit orice coate goale cu sh de 15 ani (care nu are nici asigurare valabilă) să-mi lovească mașina cu portiera lui ruginită de care nu-i pasă.

Din pacate poti sa gasesti vreun dobitoc care sa-ti lase vreo amintire cu cheia pe portierele masinii. Am patit personal asa ceva. Posted Image

Am parcat intr-o dimineata la un centru comercial (Auchan Vitan) la extremitatea parcarii (in conditiile in care parcarea era aproape goala, doar cateva masini pe vreo cateva sute de locuri). Prefer sa parchez mai izolat, tocmai pentru  a evita lucruri de genul asta. Nici macar nu am parcat pe doua locuri, pur si simplu masina fiind mai lata, era cu roata pe linia de demarcatie dintre locurile de parcare.

Cand m-am intors cu cumparaturile am gasit o masina parcata la  o distanta foarte mica de a mea (nici nu stiu cum a putut sa iasa soferul din masina). S-a incapatanat sa parcheze fix intre linii. Repet, in conditiile in care parcarea era aproape goala, nu mai era nicio masina pe langa noi.

Am observat imediat o indoitura pe capota masinii, de parca cineva ar fi lovit foarte tare cu varful unei chei. Indoitura sigur nu exista inainte de a parca, pentru ca tocmai ce spalasem masina si as fi observat-o imediat. M-am dus la securitatea magazinului si am cerut sa vad daca exista vreo filmare din parcare (era parcare subterana, dotata cu camere). A venit un nene de la securitate cu mine sa vada despre ce e vorba. Cand am ajuns la masina, l-am gasit acolo si pe soferul masinii care parcase foarte aproape de mine (o rapciuga de masina). Un mos, care s-a jurat pe toata familia lui ca el nu a facut nimic. Ba chiar, de fata cu mine, s-a strecurat in masina, deschizand foarte putin usa lui, astfel incat sa nu o atinga pe a mea, sa-mi demonstreze ca el nu a fost incomodat. L-am lasat sa plece ca nu aveam nicio dovada. Cand am ajuns acasa, am observat inca o "bucurie". Pe portiera din spate era o mare zgarietura de cheie, de la un capat la altul (zgariata pana la tabla), pe care nu am obervat-o initial pt. ca ma concentrasem pe lovitura de pe capota si nu intrasem intre masini sa ma uit. E clar ambele au fost facute de  idiotul ala de mos. M-am intors la centrul comercial, sa cer din nou filmarea din parcare si mi s-a arata ca respectivele camere nu vad nimic din ceea ce se intampla pe locurile de parcare. Sunt aranjate in asa fel incat sa supravegheze numai culoarele de circulatie. Ce se intmpla pe locurile de parcare nu se vede din cauza stalpilor destul de lati care sustin cladirea.
Asa ca nu am avut ce sa fac decat sa ma resemnez si sa-i urez multa "sanatate" mosului re spectiv (sa traiasca ca morcovul in pamant Posted Image). Mi s-a si spus ca pot face plangere la politie, dar probabil cand politia va cere filmarile nu se va vedea nimic pe ele. Si nefiind un impact cu o masina ca sa ramana macar o urma de vopsea ceva, sa poti identifica masina dupa culoare, ar fi o lupta cu morile de vant.

Nu ai ce face, mintea prostilor este mereu odihnita.

M-am obisnuit cu faze din astea. Acum vreo cativa ani a trebuit sa revopsesc complet masina pt. ca, desi era parcata pe locul meu de parcare platit la primarie, fara a avea conflicte cu cineva din vreo cauza (atunci nu era o problema parcarea in zona respectiva, erau destule locuri libere) vreun idiot a considerat necesar sa-si exerseze talentele de desenator cu cheia pe toata laterala masinii si pe acoperis. Atunci am facut plangere la politie dar nu am aflat niciodata daca au gasit vinovatul (probabil ca nu, altfel m-ar fi anuntat).

Dar am zis ca daca prind vreodata pe unul in fapt cu cheia pe masina, o sa-l scrijelesc si eu bine de tot, de o sa aiba nevoie de o "revopsire" totala, sa nu mai incerce a doua oara.Posted Image

PS. Scuze de off-topic.

Edited by lex luthor, 12 August 2022 - 06:28.


#27
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

View PostPunter, on 11 august 2022 - 17:57, said:

Tot timpul m-am intrebat cine si cum deseneaza liniile de parcare, adica de ce sunt atat de apropiate, de unde se inspira?
Să fie cât mai înguste. Să reușească să parcheze doar cine se pricepe cu adevărat :naughty:
Și camere peste tot. Să vezi din toate unghiurile cine și cum ți-a lovit-o.

@lex luthor dar ce mașină ai man de nu încape pe un loc de parcare și atrage atâția desenatori?

#28
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007

View PostPunter, on 11 august 2022 - 19:43, said:

"Se consideră că un parcaj este corespunzător cerințelor prezentei norme atunci când dimensiunile locurilor de
parcare sunt mai mari sau cel puțin egale cu dimensiunile precizate în continuare."

inteleg ca recomandarile sunt pentru marimea minima, deci primaria, magazinul sau firma poate sa le faca si de 3 metri latime daca vor.
Si invers, le poate face de 2,1 m.
Vezi cum iesi din masina...daca iesi (zic la general, masina mai mare ca nu mai exista mini, burta mai mare ca suntem mai sedentari)

#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postkiario, on 12 august 2022 - 04:03, said:

Când găsesc parcări care au marcajele înguste parchez mașina pe două locuri, mai bine zis incadrez pe centru un marcaj în așa fel să rămână spațiu suficient ca să evit orice coate goale cu sh de 15 ani (care nu are nici asigurare valabilă) să-mi lovească mașina cu portiera lui ruginită de care nu-i pasă.

De descurtcat te descurci cu doua, dar tot nu e lejer.
Doua de 1,8mm - daca au si atat,  vin 3,6m.
Am dat exemplu cu Galardo de 1,9m + usi de 2 x 1,22m  plus luft de 2 x 8 cm si ies 4,5m rotund. Si e nevoie si pt dube de carat mobilier din care si trebuie scos mobilierul.

Edited by loock, 12 August 2022 - 15:17.


#30
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.07.2022
sigur au toti masini cei care au postat aici? considerand ca o parchezi perfect intre linii, ar trebui sa permita oricarei masini sa deschizi usile pana la primul "stop" al usii, fara sa atingi masina de langa parcata la fel de precis. puteti face asta pe unde parcati intre linii?

Edited by Punter, 12 August 2022 - 22:51.


#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postkiario, on 12 august 2022 - 04:03, said:

Când găsesc parcări care au marcajele înguste parchez mașina pe două locuri, mai bine zis incadrez pe centru un marcaj în așa fel să rămână spațiu suficient ca să evit orice coate goale cu sh de 15 ani (care nu are nici asigurare valabilă) să-mi lovească mașina cu portiera lui ruginită de care nu-i pasă.
Când găsesc din ăștia ca tine și situația îmi permite, invariabil parchez mașina in așa fel încât sa ii blochez partea stânga și pe urma îmi fac mult de lucru prin zona. 🤷

View Postloock, on 12 august 2022 - 15:16, said:



De descurtcat te descurci cu doua, dar tot nu e lejer.
Doua de 1,8mm - daca au si atat,  vin 3,6m.
Am dat exemplu cu Galardo de 1,9m + usi de 2 x 1,22m  plus luft de 2 x 8 cm si ies 4,5m rotund. Si e nevoie si pt dube de carat mobilier din care si trebuie scos mobilierul.
1.8 nu are niciun loc de parcare…astea-s exagerări. Sub 2.1, nu le face nimeni. Oricum e foarte puțin pentru cele perpendiculare pe bordura.

#32
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 15.03.2013

View Postlex luthor, on 12 august 2022 - 06:23, said:


... era cu roata pe linia de demarcatie dintre locurile de parcare.
E important sa invatam cate ceva din fiecare experienta, pentru a evita aceleasi rezultate, tocmai pentru ca e o distanta mica intre ADN-ul nostru vs primate sau bizoni. :)

#33
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View Postrichelieu, on 13 august 2022 - 08:07, said:

Când găsesc din ăștia ca tine și situația îmi permite, invariabil parchez mașina in așa fel încât sa ii blochez partea stânga și pe urma îmi fac mult de lucru prin zona. ��
Iti garantez ca te faci ca nu vezi in caz ca iti fac ceva la masina, nu de alta dar cu siguranta iti dau dauna totala la maxilar si nu cred ca vrei sa mananci cu paiul vreo doua luni de zile.

#34
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.07.2022
mda...iar dupa in instanta propun sa chemati si administratorul parcarii, sa explice matematic  de ce nu a facut mai late parcarile.

#35
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postkiario, on 13 august 2022 - 15:35, said:


Iti garantez ca te faci ca nu vezi in caz ca iti fac ceva la masina, nu de alta dar cu siguranta iti dau dauna totala la maxilar si nu cred ca vrei sa mananci cu paiul vreo doua luni de zile.
Îți garante ca ma fac ca nu văd, dar filmez și dau la asiguratorul Casco. Pe urma esti liber sa ii spargi maxilarul aluia, doar ca…cel mai probabil îți vei da pumni in maxilar singur 😂😂😂.

Cazul e pur ipotetic, sunt șanse zero sa ma întâlnesc cu tine in vreo parcare, eu nu locuiesc in Africa, (sau alte zone ale globului in care locurile de parcare sunt trasate pentru biciclete și dreptatea e de partea celui care are pumnul mai greu 🤷 🤦🏻

#36
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
He he... Eu sunt unul dintre aia care trec cu cheia pe langa masina parcata pe doua locuri sau pe linie.
Mai ales cand e si masina din asta fitzoasa care are si camere la dat cu spatele. Cat de retard sa fii sa nu o parchezi cum trebuie cu atata tehnologie?
A mea parcheaza si singura daca apas pe buton dar nu apas ca stiu sa o bag intre doua linii chiar daca e mare.

Probabil astia de nu stiu cu liniile sunt aceeasi care pe bulevard merg intre benzi sau cand traverseaza intersectia pleaca de pe banda doi si in partea cealalta te impinge pe tine de pe banda 3. Ca ei nu stiu cu liniile si dungile de pe jos.

Edited by Seteh, 14 August 2022 - 01:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate