Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Latimea locurilor de parcare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
Tot timpul m-am intrebat cine si cum deseneaza liniile de parcare, adica de ce sunt atat de apropiate, de unde se inspira?
Inclusiv la firme, deci in parcarile lor private, le traseaza la fel de apropiat, si pe urma nu stiu cum sa lase cate un loc gol intre masini sau le parcheaza pe diagonala, ca sa poata iesi pe usa fara sa tina de ea.

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Se folosesc de normative din 1997 toamna care chiar și pentru vremea lor setau distanțe minime destul de mici (un Cielo sau Vectra d-abia încăpea, dară mașinile de acum ...)

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Uite normativul (vezi Anexa IV.6):

Attached File  NP24_normativ_parcari_garaje_autoturisme.pdf   964.98K   34 downloads

Edited by pasilla, 11 August 2022 - 18:11.


#4
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.10.2019
Pagina 46
http://securitate-in...autoturisme.pdf

#5
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
Ai și tu niste dileme existențiale ...

O fi din cauză de lipsă de spațiu și atunci înghesuie cât mai multe mașini pot ?

Uite, la mine la țară, la primărie, nici măcar nu au trasat marcaje, dar au o curte cât un teren de fotbal .
Tragi mașină cât mai aproape de unde ai nevoie și aia e.

#6
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
e la fel si in alte tari se pare. in uk de exemplu. astia aveau rolls si in 97...

si de ce in parcarea firmelor e la fel? de ce sefii de exemplu vor sa riste sa-si juleasca Tesla, mercedesul etc?

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Nu am vazut in acel normativ latime locurilor de parcare.

problema este ca adesea normele sunt facute hei-rup si se calculeaza la tipul constructiei si suprafata ei desfasurata = trebuie sa rezulte x locuri de parcare.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vezi Tabelul 6.2.2
Latimi intre 2 m si 2.5 m in functie de unghiul de parcare.

Edited by pasilla, 11 August 2022 - 19:32.


#9
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
"Se consideră că un parcaj este corespunzător cerințelor prezentei norme atunci când dimensiunile locurilor de
parcare sunt mai mari sau cel puțin egale cu dimensiunile precizate în continuare."

inteleg ca recomandarile sunt pentru marimea minima, deci primaria, magazinul sau firma poate sa le faca si de 3 metri latime daca vor.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostPunter, on 11 august 2022 - 19:43, said:

inteleg ca recomandarile sunt pentru marimea minima, deci primaria, magazinul sau firma poate sa le faca si de 3 metri latime daca vor.
Logic, nu ? Ai si un exemplu:

View PostAdmiral_Thrawn, on 11 august 2022 - 18:12, said:

Uite, la mine la țară, la primărie, nici măcar nu au trasat marcaje, dar au o curte cât un teren de fotbal .
Tragi mașină cât mai aproape de unde ai nevoie și aia e.


#11
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 20.05.2013
S-au luat dupa latimea carutei ... Mi se par super mici, si recunosc ca incerc sa parchez cat mai departe, unde sunt masini mai putine.

Cu parcarea de resedinta e alta bataie de cap, am 2 vecini care parcheaza cum ii apuca, cu una sau doua roti pe linie, iar cand totul e OK mai vine cineva si pacheaza perpendicular pe masina vecinului ( pe trotuar). Intre el si masina parcata neregulamentar cu o roata pe trotuarul de vis a vis e loc de o masina mica ( nu suv, nu duba etc), si iesirea din parcare e super dificila.

La parcarile subterane ale cladirilor de birouri e si mai rau, usa de iesire e lipita de zid - pt a face economie de spatiu. Sunt trasate doua benzi, dar di cauza ca nici o masina nu isi lipeste botul/portbagajul de zidul de beton, nu au loc sa treaca 2 masini una pe langa alta. Toata lumea stie cum se dau autorizatiile la noi .. ca sa fie bine sa nu fie rau

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"Marimea latimii" e la fel ca atunci cand ti-ai luat ultima masina.
Si dupa cum scrii pare ca nici pe prima n-ai luat-o acum prea mult timp.

Asa ca, daca "marimea latimii" e o problema stii ce ai de facut data viitoare.

Vezi ca daca te chinui putin nici "marimea lungimii" nu va fi multumitoare. Asta pe viitor.
Norocul tau ca traiesti in Romania. Ca prin alte parti putea fi mai rau.
Nu stiu daca si al nostru.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E pacat si ca s-a scos proba de poligon la examenul pentru permisul de conducere.

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sau poti parca cum te apuca si devine problema altuia daca iti lasi loc suficient pe stanga.

O bagi si tu ori cu fata, ori cu spatele. Dupa caz.

#15
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 12.09.2013

View Postpasilla, on 11 august 2022 - 19:31, said:

Vezi Tabelul 6.2.2
Latimi intre 2 m si 2.5 m in functie de unghiul de parcare.
2,5 nu am vazut....mai mic, da.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postunderb, on 11 august 2022 - 20:04, said:

Sau poti parca cum te apuca si devine problema altuia daca iti lasi loc suficient pe stanga.
Daca tu parchezi cum te apuca, atunci si eu am grija sa imi las loc suficient in stanga, micsorand la maxim spatiul tau din stanga.
Mai sunt smecherii/bonbardierii care parcheaza pe doua locuri, sau pe diagonala a trei locuri.

View Postraducut123, on 11 august 2022 - 20:10, said:

2,5 nu am vazut....mai mic, da.
2.5 m e pentru parcare laterala. Citeste atent tabelulul si explicatiile de mai jos.

Edited by pasilla, 11 August 2022 - 20:13.


#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Trebuie facute standard de 4,5m latime.

Galardo care e cel mai mic, cel mai accesibil si comun  Lambo are 1,9m latime, ( Diablo are 2,04-2,05m) dar Galardo are usi normale cu rabatere laterala, de ~ 122cm fiecare, deci 434cm, plus o toleranta de 8cm pe fiecare parte sunt 4,5m rotund.
Plus ca in parcari intra si dube nu doar turisme, de ex cand merg cu mobilier si stau ore sau si o zi intreaga la clienti.

Cine se impotriveste trebuie prins si strans cu usa...

Edited by loock, 11 August 2022 - 20:36.


#18
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 12.09.2013

View Postpasilla, on 11 august 2022 - 20:11, said:

Daca tu parchezi cum te apuca, atunci si eu am grija sa imi las loc suficient in stanga, micsorand la maxim spatiul tau din stanga.
Mai sunt smecherii/bonbardierii care parcheaza pe doua locuri, sau pe diagonala a trei locuri.


2.5 m e pentru parcare laterala. Citeste atent tabelulul si explicatiile de mai jos.
cred ca se zice ,,bombardier,,

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate