Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 

Copil cazut de la etaj la mall

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
371 replies to this topic

#55
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,798
  • Înscris: 12.08.2008
Toate mall- urile au locuri de joaca !! Cum a reusit sa creasca bunica cel putin un copil ?? Pesemne ca a uitat ...

Edited by mihaiC1, 31 July 2022 - 17:46.


#56
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 15.08.2014
Poate ca nu bunica si a crecut copii,mai exista cazuri cind mamele si au lasat copii la mame sau soacre

#57
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,798
  • Înscris: 12.08.2008
Sau bona.. in acest caz cum sa lasi copil mic pe mana cuiva de neincredere ?!
Eu stiu pe cineva pe vremea odiosului care avea grija de 2-3 copii simultan intre 6 luni si 3 ani si cred ca are peste 20 de copii ingrijiti de ea si nu au avut nici macar o zgaraietura ! ( cine stie erau crese de la 6 luni la 3 ani ! duceai copilul sanatos si il aduceai acasa bolnav , lovit ...!)

Edited by mihaiC1, 31 July 2022 - 17:59.


#58
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006
(

View Postpetit_christian, on 31 iulie 2022 - 15:13, said:

Copii din UE au gps incorporat si stiu exact la ce distanta trebuie sa fie? Parintii d'un Occident sunt infailibili? Stii f prost,documenteaza te despre cazurile récente din UE de copii morts uitati in masini. Al dracului de responsabili parintii. Sa nu mai amintim de cazuri mai hrave care paradoxal sunt mai multe ca in Ro.
nu, nu e cu distante, dar nu sint scapati din ochi. pina la 10 ani, in UK sind dusi si luati de la scoala de un adult. efectiv copilul este predat profesorului iar la plecarea acasa, este dat in mina parintelui. iar gradinitele si scolile pentru copii pina la 10 ani (aici sint pe mai multe grupe de virsta, nu amestecati de la 6 la 14 ani, ce fraieri!) nu au etaj, nu exista scari pe care sa se urce sau sa se coboare! tot de fraieri, desigur!
dar, sigur, au gasit unii explicatii si pentru pamintul plat, nu e greu de gasit un copil lasat in masina!

#59
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,450
  • Înscris: 28.10.2018
Aia cum stau cu gaurile in balustrade la cladirile inalte?

#60
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

View Postjeffy86able, on 31 iulie 2022 - 15:48, said:

Am vazut acum cativa ani in Auchan o faza asemanatoare.
Un tanar tata si cu nevasta-sa iesisera la cumparaturi cu copilul care avea maxim 3 ani. Eram la etajul 1 al cladirii. Intr-o clipa de neatentie copilul a luat-o la fuga direct catre un lift aflat la vreo 30 de metri care abia se deschisese pentru ca urcase un nene cu el. Taica-su a observat asta in cateva secunde (vreo 3) si a bagat un sprint care m-ar fi lasat pe mine in praf. I-au zburat telefonul si ochelarii din soare din buzunare (care s-au facut zdrente) si nici nu s-a uitat dupa ele. A bagat mana intre usi si a oprit liftul sa plece in ultima clip pentru ca pustiul deja era in lift si apasase un buton (am vazut de la distanta ca se aprinsese butonul respectiv, deci el il apasese).
Am crezut ca astea sunt mituri, cu copilul turbo. Daca nu o vedeam cu ochii mei nu o credeam.
Eu nefiind parinte nu as fi stiut cum sa reactionez. Taica-su parea in schimb obisnuit dupa reactie.
...erau sanse minime

View Postabac, on 31 iulie 2022 - 16:25, said:

Mi se pare hilar cum pe 99% din participantii la topic ii doare in cur ca statul trebuie sa ia masuri de protectie, dar critica sistemul de protectia copilului din alte state gen Danemarca, gen Norvegia.

In Romania este un mare abator de copii. De la lasatul gaurilor in balustrada, in aruncarea vinei asupra ingrijitorilor. Dar protectia copilului lasa copii in grija parintilor betivi si batausi pentru ca e scumpa institutionalizarea lor la standarde europene.

Deci da, Romania este un abator de copii si cetatenii aplauda asta. Si se vede asta in nivelul pe care il ocupa Romania in lumea civilizata. Ultimul de jos adica.
nu ne-ai spus daca ai copii!

View Postabac, on 31 iulie 2022 - 17:04, said:

Da, nu-i problema, eu sunt obisnuit cu porci care ma injura si ma ataca, asta nu inseamna ca nu am dreptate si ca statul roman nu este la coada europei in absolut orice aspect. Ma poate contrazice cineva in privinta asta? Asa ziceam si eu.
nu te injura nimeni draguta, tu te dai in stamba!

#61
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,798
  • Înscris: 12.08.2008
Eu ma intreb de ce statul roman plateste "concediu" plus extraalocatie crestere copil pana la 3 ani mamei sau tatalui ?? Sa o ia si pe bunica in mall sa aibe grija de ala mic de 1,5 ani ?!

View Postabac, on 31 iulie 2022 - 18:31, said:

Aia cum stau cu gaurile in balustrade la cladirile inalte?

Sa vezi ce amenzi enorme sau chiar decaderea din drepturi daca ai scapat ceva minor fata de copilul de care ai grije.. in Suedia.

Edited by mihaiC1, 31 July 2022 - 18:55.


#62
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,559
  • Înscris: 21.04.2014

View Postabac, on 31 iulie 2022 - 17:35, said:



Parintii nu-l supravegheau pentru ca nu erau acolo. Bunica il supraveghea, pana a cazut in capcana intinsa de coruptia din inspectia de stat in constructii si din statul roman in general.

Dar unde erau parintii ? Si ce cauti cu un copil mic la ora 20:30 intr-un mall, cind acesta ar fi trebuit sa aiba un program de odihna seara ?

Era ora la care majoritatea bunicilor isi pun nepoteii in patut si le citesc povesti sau le ingina cintece de leagan sa adoarma.

Pai in cazul asta, atunci e treaba statului sa stabileasca o noua ora de inchidere a centrelor comerciale. La ora 20 fix sa se traga obloanele. Sa fim siguri ca nu se mai intimpla astfel de tragedii cu copiii mici tinuti pina la ore tirzii prin mall. :)  



#63
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,765
  • Înscris: 07.02.2003

View Postabac, on 31 iulie 2022 - 15:31, said:

Bunica il stia pe copil intr-o situatie sigura, protejat de balustrade. Nu e treaba bunicii sa aiba ruleta la ea sa masoare toate gaurile. Asta e treaba inspectiei de stat in constructii.
Aaaaaa, e supraveghetor, observi toate pericolele si nu-ti iei ochii de pe copil oriunde ai fi, asta e treaba, e aproape ca un parinte. Zona sigura pentru copil mic este la locul de joaca ingradit amenajat in malluri de regula.
In general cand se intampla vreo chestie dinasta cu copii, politia intreaba in primul rand cine il supraveghea... iar daca se dovedeste neglijenta in supraveghere cred ca e clar ce iese nu ?

View Postabac, on 31 iulie 2022 - 15:31, said:

De unde stii ca nu era supravegheat copilul?
Pai daca era, nu mai ajungea jos nu, era tinut in siguranta ? Supravegherea inseamna sa observi si sa iei masuri cand acesta se indeparteaza sau se apropie de zone periculoase, asta includ excalatoare, lifturi, balustrade. Lasi un copil nesupravegheat in balcon la bloc ? Nu... lasi un copil mic asa sa o ia la sanatoasa pe alei in parc ? Nu... vine unu mai mare cu bicicleta si da peste el...
Unii oameni cateodata nu sunt constienti de riscuri, isi lasa copii cu bunici si ei nu intotdeauna sunt suficient de grijulii si alerti. Vad asta la tot pasul. Eu nu l-am lasat niciodata pe fiu-meu cat era mic cu tata in parc pentru ca vedeam cum se comporta. Ar sta pe o banca si copilul ar fugi spre un leagan in miscare si... smurd-ul.

Edited by andreic, 31 July 2022 - 19:46.


#64
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postabac, on 31 iulie 2022 - 18:31, said:

Aia cum stau cu gaurile in balustrade la cladirile inalte?

Tu ai dreptate, in sensul în care da, copiii nu sunt protejați în Ro. Nici de protectia copilului, nici de alte instituții. Sunt pur și simplu la mila părinților și cum le e norocul.
Doar că degeaba ar fi mega protejați de instituții și totul ar fi în jur kids friendly, daca propriii părinți nu îi protejează.


În cazul ăsta cu copilașul de la mall, nu știu, nu crezi ca un copil de 1,5 ani ar trebui supravegheat mai eficient?

Edited by Chayah, 31 July 2022 - 19:59.


#65
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,450
  • Înscris: 28.10.2018
Eu cred ca un copil de 1,5 ani nu trebuie sa moara intr-o capcana pe care parintii nu aveau cum sa o prevada.

#66
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,483
  • Înscris: 10.08.2005
Dacă este cum spui tu nici n-ar trebui să iasă din casă.

#67
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,522
  • Înscris: 06.01.2012

View Postabac, on 31 iulie 2022 - 20:07, said:

Eu cred ca un copil de 1,5 ani nu trebuie sa moara intr-o capcana pe care parintii nu aveau cum sa o prevada.
Clar.
Si nici masina care ii ia copilul pe parbriz cand o ia la fuga in trafic nu poate fi prevazuta.
De fapt nimic nu poate fi prevazut.

#68
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Rolul unei balustrade este sa iti ofere siguranta 100 % ca nu o sa cazi, prin ea sau pe langa ea si trebuie sa aiba si o inaltime suficienta sa iti ofere siguranta.  Cu atat mai mult o balustrada caruia i s-a facut receptia. Nu e vorba de balustrada de organizare de santier sau improvizatii care pot prezenta un anumit risc.
Automat intri intr-un mode safe cand te afli in preajma unei balustrade care trebuie sa iti asigure siguranta.
Daca nu era balustrada aia acolo si erau doar doua scanduri puse aiurea sunt convins ca bunica intra in modul alerta si pazea copilul mult mai bine.

Mi-e greu sa acuz bunica in cazul asta.

#69
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,483
  • Înscris: 10.08.2005
Aparținători si părinții trebuie sa fie in 'alert mode' permanent.
Ca de aia copiii sunt in grija lor.
Acum chestia este ca nici sa ai curtoazie sociala, sa atentionezi odrasla altucuiva nu este sănătos,
că te mai trezești sifonat,
că de ce ..., "că ce, e copilul tău, lasa-l să alerge"

#70
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postgear, on 31 iulie 2022 - 20:24, said:

Rolul unei balustrade este sa iti ofere siguranta 100 % ca nu o sa cazi, prin ea sau pe langa ea si trebuie sa aiba si o inaltime suficienta sa iti ofere siguranta.  Cu atat mai mult o balustrada caruia i s-a facut receptia. Nu e vorba de balustrada de organizare de santier sau improvizatii care pot prezenta un anumit risc.
Automat intri intr-un mode safe cand te afli in preajma unei balustrade care trebuie sa iti asigure siguranta.
Daca nu era balustrada aia acolo si erau doar doua scanduri puse aiurea sunt convins ca bunica intra in modul alerta si pazea copilul mult mai bine.

Mi-e greu sa acuz bunica in cazul asta.

Așa e, da.
Uneori pur și simplu se poate întâmpla o nenorocire într-o secundă de neatenție.
Eu eram cu copilul de mână și am trecut pe roșu, pentru ca văzusem verde din cauza oboselii. Erau două semafoare care nu își schimbau culoarea în același timp. Noi am avut noroc...

Edited by Chayah, 31 July 2022 - 20:51.


#71
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,438
  • Înscris: 06.02.2008

View PostmihaiC1, on 31 iulie 2022 - 18:50, said:

Eu ma intreb de ce statul roman plateste "concediu" plus extraalocatie crestere copil pana la 3 ani mamei sau tatalui ?? Sa o ia si pe bunica in mall sa aibe grija de ala mic de 1,5 ani ?!

E 2 ani, nu 3. Și copilașul era cu mama în mall. De altfel și mama a primit îngrijiri medicale după incident. Tind și eu să cred că nu poți să prevezi orice pericol, am și eu copil de doi ani făcut "la bătrânețe" și e extrem de imprevizibil. Și chiar i-am oferit atenție dublă, și eu și mama fiind acasă, l-am ținut cu hamul până pe la vreun an jumate să nu cadă și să n-o "zbughească" aiurea. Și cu toate astea am avut vreo două episoade mai periculoase pe care nu le-am prevăzut.

Edited by caiuscorneliu, 31 July 2022 - 23:31.


#72
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

View Postandreic, on 31 iulie 2022 - 19:33, said:

Aaaaaa, e supraveghetor, observi toate pericolele si nu-ti iei ochii de pe copil oriunde ai fi, asta e treaba, e aproape ca un parinte. Zona sigura pentru copil mic este la locul de joaca ingradit amenajat in malluri de regula.
In general cand se intampla vreo chestie dinasta cu copii, politia intreaba in primul rand cine il supraveghea... iar daca se dovedeste neglijenta in supraveghere cred ca e clar ce iese nu ?

.................
Nu e clar, ce iese?
pentru ca de ex. in cazul copilului omorit de caini, bunicii respective nu i-a ''iesit'' nimc, altii au platit bani grei drept despagubiri!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate