Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Flagship killer cu camera buna , 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
thedude00009

thedude00009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 24.07.2022
Salutare  , caut sa schimb telefonul actual , cu ceva mai nou si cu camera mai rasarita .

Nu sunt deloc fan Apple , asa ca Iphone iese din discutie , cat si Samsung datorita incetinirii telefonului in timp , si pretului de peste 1000E. De asemenea nici OnePlus nu se incadreaza , pozele lasa de dorit si la 10 pro.


Aveti idee de un flagship killer  cu urmatoarele specificatii :

-pret 600-700 Euro max
-Camera buna pentru poze indoors
-Camera tele decenta
-Storage 256 GB min ,min UFS 3.0
-Fingerprint scanner in ecran
-diagonala ecran 6.7 inci
-Baterie care sa tina minim o zi la utilizare intensa

#2
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,982
  • Înscris: 30.11.2021
Nu cred ca exista vreun flagship killer cu camera buna.
Pe la 600-700 de euro cred ca poti cumpara un flagship din generatiile anterioare.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Exact ce spune colegul iti recomand si eu. In primul rand, iti recomand, dar nu stiu daca vei gasi. In al doilea rand, daca gasesti, va fi testat si rastestat de altii, deci nu o sa experimentezi pe banii tai. Un mare plus, zic eu. Gasesti de la Huawei telefoane cu camere bune. Oppo are iar.

#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
La 700 de euro un Huawei P50 Pro se incadreaza cu succes in cerinte:
https://altex.ro/tel...pd/SMTP50PROBK/

Camera principala foarte buna, camera tele are senzor neasteptat de mare (peste o compacta foto tipica care are 1/2.3", adica de 1/2.0") deci si calitate buna.

Dezavantaje: nu are Google Services, dar pentru asta exista workaround-uri pe care eventual le cauti pe topicul dedicat.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,818
  • Înscris: 30.08.2006
https://www.gsmarena...view-2388p5.php
Nu are telephoto dar te incadrezi in bani si are si serviciile Google.

#6
thedude00009

thedude00009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 24.07.2022
Imi place gama Huawei dar din pacate lipsa serviciilor Google ma fac sa ii zic pas. Da stiu , se pot instala separat , dar nu o sa mearga niciodata ca niste servicii originale,  trebuie facut update manual , nu vin notificari etc etc. Plus ecranul alungit pe margini , nu ma impac cu ele  iar foliile de protectie sunt destul de scumpe ,se aplica greu ,si se dezlipesc usor.

Caut sa aiba neaparat si camera tele , altfel nu as avea motiv sa schimb actualul tel .

Telefonul nu trebuie sa fie neaparat de anul asta, am luat la rand mai multe modele , ma gandeam ca mi-a scapat ceva . Nu sunt impotriva OLX daca are garantie/acte/ /e sigilat.

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 thedude00009, on 30 iulie 2022 - 02:36, said:

Imi place gama Huawei dar din pacate lipsa serviciilor Google ma fac sa ii zic pas. Da stiu , se pot instala separat , dar nu o sa mearga niciodata ca niste servicii originale,  trebuie facut update manual , nu vin notificari etc etc. Plus ecranul alungit pe margini , nu ma impac cu ele  iar foliile de protectie sunt destul de scumpe ,se aplica greu ,si se dezlipesc usor.

Caut sa aiba neaparat si camera tele , altfel nu as avea motiv sa schimb actualul tel .
Stiu, dar tocmai lipsa serviciilor Google il fac sa fie un "flagship killer" la 700 de euro si e din punct de vedere hardware cel mai bun telefon pe care il poti lua (nou, din magazin) la 700 de euro :D

Sunt realiste observatiile pe care le-ai facut:
1. eu nu am instalat serviciile Google (pe P40 Pro) pentru ca nu a fost cazul si nu pot sa zic ca le duc lipsa dupa 2 ani si ceva. Deci nu fac nici un update ca sa-mi mearga Google Services. Am in schimb GSpace, care e o aplicatie care e un fel de Google Account pe care poti instala aplicatiile care au nevoie de Google Services neaparat - cand chiar am nevoie de intrat pe contul meu Youtube sau pe HBO Max sau pe Google Meet intru acolo - dar nu am nevoie prea des, 95% dintre aplicatiile de care am nevoie merg in afara GSpace
2. Notificarile care ma intereseaza vin (Outlook, WhatsApp, BT Pay, Revolut, Facebook) - in rest as zice ca probabil e mai bine ca nu vin implicit tone de notificari, devine enervant sa tot dezactivezi notificari de la aplicatii de 2 lei ... dar da, ideal e sa vina toate si sa ai tu control pe care sa le opresti
3. Ecranul "indoit" pe margini nu ma incurca din punct de vedere al touch-ului sau a vizualizarii de continut (pentru ca implicit nu iti afiseaza video pe margini, doar daca insisti tu sa vezi si acolo), in schimb face telefonul mai ingust, deci mai usor de tinut in mana/manevrat decat altele cu ecran la fel de mare, iar mie imi convine asta, prefer asa decat ecranele drepte mai late
4. Folie de protectie nu am, nici carcasa (desi P40 Pro vine cu carcasa inclusa, nu o folosesc), a rezistat cu brio cazaturilor ocazionale pana acum ... sigur ca e un risc, dar nu imi pun la telefoane folii si carcase pentru ca ma enerveaza si prefer sa-mi asum riscul sa se sparga ... pana acum n-am avut de schimbat niciodata un telefon pentru ca mi s-a spart ecranul si am touchscreen-uri de 12 ani, ba chiar le am in stare functionala pe toate in afara de primul (pe care l-am vandut cuiva care mi l-a cerut, altfel il aveam si pe ala) - adica oricum nu le vand cand ies din folosinta, ci eventual le dau sa le foloseasca tot cuiva din familie. Unul singur are ecranul usor crapat (dar a fost superficiala lovitura), dar e perfect folosibil si dupa 10 ani (doar ca softul e depasit)

Si da, camera tele de pe P50 Pro e cea mai buna de pe piata (cea mai mare nota si pe DXOMark), pentru ca nu sunt multe camere tele cu senzor de marimea asta.

Stiu doar doua alternative realiste la P50 Pro care sa aiba camera tele de top: Honor Magic4 Ultimate (e practic aceeasi camera si in mare un telefon foarte asemanator cu Huawei-urile fiind facut de Honor care a fost subsidiara lor si inca pastreaza de fapt legaturile), in plus are si Google Services deci rezolva primele 2 puncte de mai sus ... evident e si semnificativ mai scump, peste 300 de euro extra. A doua alternativa e Xiaomi 12S Ultra, care e acum "taticul" camerelor de pe telefoane (cea mai buna camera principala, camera tele cu senzor la fel de mare ca si la P50 Pro), doar ca asta se vinde doar in China iar cand va veni in Europa (poate sub alta denumire) nu va fi deloc ieftin nici el, deci din punct de vedere al pretului nu va fi un "flagship killer" in nici un caz, dar are cel mai bun hardware foto la ora actuala (ma rog, mai sunt niste Sony-uri care au inclusiv zoom optic variabil la camera tele, dar sunt 700 de euro + un rinichi :D - dar nu au ecran curbat pe margini).

Acuma sigur ca daca mai scazi pretentiile la camere, e posibil sa gasesti alternative ... ia topul https://www.dxomark.com/smartphones/ si vezi notele la camera tele, de la 85 in sus as zice ca sunt camere tele decente (deja si P40 Pro are una decenta, chiar daca nu e la nivelul lui P50 Pro), iar de la 100 in sus sunt camerele tele bune.

La alea bune nu exista alternativa la P50 Pro in bugetul dat (la pret de magazin), asta e clar. La cele cu camere doar decente poate ca gasesti vreun model mai low-profile chinezesc, gen Oppo Find X2 Pro: https://www.emag.ro/...5/pd/DKDWNYMBM/ ... nu e top of the line la camere, e model mai vechi, dar nici rau nu pare:
https://www.dxomark....d-X2-Pro#scores si se incadreaza in buget ... in rest, pe OLX nu ma pricep ce poti gasi la pret bun.

PS: telefoane fara ecran curbat pe laterale care sa indeplineasca conditiile vor fi foarte greu de gasit, cam toate modelele chinezesti de top au ecranul asa, iar non-chinezii nu exceleaza la camerele tele. Dar, repet, mie nu mi se pare un dezavantaj, ci dimpotriva. Dar da, inteleg ca e mai greu de protejat, asta e, ii pui doar carcasa fara folie, ii lasi folia cu care vine el eventual. Sau il folosesti "naked", ca mine, asumandu-ti riscurile.

#8
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
xiaomi 11t pro 256gb version
one plus 8 pro
one plus 9

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 alexandrualexww2, on 30 iulie 2022 - 08:27, said:

xiaomi 11t pro 256gb version
one plus 8 pro
one plus 9
Doar de dragul comparatiei, P50 Pro are senzorul foto la camera tele de peste 4 ori mai mare decat la astfel de modele. Iar acel Oppo Find X2 Pro are senzor dublu la tele (evident calitatea e mai buna cu cat senzorul foto e mai mare). Eu n-as considera nici macar minim decenta performanta acelor camere tele... Sigur ca fiecare are asteptarile lui despre ce inseamna camera decenta.

Edited by utopium, 30 July 2022 - 09:17.


#10
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Pixel 6/6 PRO, Poco F4, de-astea nu merg?

#11
aikido1996

aikido1996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 23.11.2014
Sau honor magic 4 pro.

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 d-ardeleanu, on 01 august 2022 - 08:05, said:

Pixel 6/6 PRO, Poco F4, de-astea nu merg?
6 Pro (care are si tele ok) de 256 GB e deja peste 5.000 de lei pe emag. Poco F4 nu vad sa aiba tele ...

 aikido1996, on 01 august 2022 - 10:14, said:

Sau honor magic 4 pro.
Trece de 5.000 de lei si el din ce vad.

#13
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Vivo X60 Pro e câteodată în jur 1800-1900, are și telephoto + stabilizare gimball la camera principală.

Edited by addryanns, 02 August 2022 - 12:15.


#14
thedude00009

thedude00009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 24.07.2022

 addryanns, on 02 august 2022 - 12:15, said:

Vivo X60 Pro e câteodată în jur 1800-1900, are și telephoto + stabilizare gimball la camera principală.

Din pacate are ecran cam mic, minimul as vrea sa fie de 6.7 . Stiu ca nu e diferenta mare , dar conteaza  cand stai cateva ore pe el .
Nu  stiu ce nu e in regula cu producatorii astia , scot telefoane proaste pe banda rulanta,  dar la pret mai mare  ca cele bune anterioare.  Pun 888 pe ele care e cunoscut cu probleme de power management/incalzire  , si cer 1000+ $. De asemenea tehnonogia a ramas cam tot pe acolo de cativa ani , camerele nu au evoluat simtitor , mai vezi cate un Nokia de acum 7 ani care le da clasa si flagshipurilor noi .  De aia nici nu vreau sa-mi iau ultimul model de flagship , pur si simplu nu merita banii.

Pentru moment , mi se pare ca tot chinezii gen Xiaomi , Vivo ,Honor ,IQoo ,  au cel mai bun raport calitate pret,  daca trecem cu vederea anumite buguri de soft . Macar la hardware se tin cat de cat bine . As astepta Pixel 7 ,  dar versiunile anterioare au cam avut probleme cu hardware-ul  din pacate.
Greu in zilele astea sa gasesti un telefon echilibrat .

#15
Andrei4948

Andrei4948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.12.2021
Salut. Eu ti-as recomanda Pixel 6 Pro care are camerele foarte bune, in special cea tele care este de calitate, pe care o folosesc des si este unul dintre principalele mele criterii dupa care aleg un telefon. Dar pe cealalta parte nu ti-l recomand din cauza unor minusuri cum ar fi lipsa volte, baterie care nu este excelenta iar la semnal si conexiune date nu sta foarte bine.
SI eu as vrea sa-l schimb si sa gasesc un telefon echilibrat, preferabil cu ecran plat si camera tele decenta dar este imposibil. Asteapta Pixel 7 daca nu te grabesti, poate va fi ceva mai "polishat".

#16
thedude00009

thedude00009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 24.07.2022

 Andrei4948, on 07 august 2022 - 08:09, said:

Salut. Eu ti-as recomanda Pixel 6 Pro care are camerele foarte bune, in special cea tele care este de calitate, pe care o folosesc des si este unul dintre principalele mele criterii dupa care aleg un telefon. ...

M-am gandit si la Pixel dar stiu 2 useri care au avut probleme cu ele. Ba la hardware , ba lipsa semnal etc . Poate acum ca Foxconn le va face telefoanele QC va fi mai ridicat si nu vor mai fi atatea probleme cu ele . Nu inteleg ce e atat de greu sa faca un telefon echilibrat pe toate ramurile si sa le ia din vanzari celor de la Apple/Samsung.
  Pui un Dimensity 9000 in ele care e cu 30% mai ieftin fata de un SD 888 si are un power management mult mai bun  ,  un set de camere cu senzor recent , normal ,wide si tele ,  OIS  ,ecran plat , difuzoare stereo, in screen fingerprint reader , baterie de minim 4500 ( ca-ti permite procesorul )  si aia e .  Ai si autonomie , si viteza  si daca il mai vinzi sub un 700E  le ia maul multora.

Edited by Ciubex, 07 August 2022 - 18:46.


#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu exista nici un falgship killer, orice in pretul ala e un kkt in comparatie cu un flagship din-ala, indiferent care.  :first:

#18
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Iar Pixel 6 Pro nu e un flagship killer, e un flagship prost.
Din păcate categoria asta a cam apus, singura chestie ce o poți face e să îți iei ceva care să te mulțumească într-un buget propus. De

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate