Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Asus zenfone 9

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
In special cei care au avut si S22... ca intre acestea 2 e batalia.
Zenfone 9 are ca plusuri:
+ SoC Snapdragon 8+ Gen 1 fata de Snapdragon 8 Gen 1 pe S22(sau exynos in Europa, ca asa isi bate joc Scamsung de utilizatorii europeni).
+ autonomie mai mare, in parte si datorita capacitii mai mari a acumulatorului, dar si a eficientei noului SoC
+ nu are probleme de throttling si supraincalzire ca S22
+ fara bloatware

INSA...

S 22 inca se tine bine... are display mai mare, wireless charging, reverse wireless charging, software support mai mare, camera foto cu 3x zoom, calitatea fotografiilor mai buna, pret mai mic...

Dintre un S22 cu Exynos si Zenfone 9, as alege clar Zenfone 9, dar daca ar fi sa aleg intre un S22 cu Snapdragon si Zenfone 9, cred ca as alege S22. Da, bloatware-ul Samsung e extrem de enervant si prefer interfata mai clean de la Zenfone, dar totusi S22 pare un telefon mai de cursa lunga...

Edited by lex2010, 10 September 2022 - 14:37.


#20
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
@lex2010: Ceva probleme cu semnalul sau calitatea convorbirii la zenfone 9 cum spune un coleg in alta postare?!

#21
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Nu cunosc, sunt si eu interesat de Zenfone 9 pentru ca vreau sa scap de pacostea asta de iPhone 13 Pro. Mi se pare complet idiot sistemul de operare - iOS si nu ma pot obisnui deloc cu el. Mult prea limitat, mult prea dumb.

Nu stiu ce sa fac, sa cumpar acum Zenfone 9 sau sa astept pana se lanseaza S23 in martie, la anul.
Mi-e teama insa ca nu cumva sa faca Scamsung iarasi vreo nesimtire si sa nu renunte la Exynos pt seria 23, dupa cum au promis.
Din cauza prostiei de Exynos am si luat iPhone, m-am simtit tradat de Samsung :)

Nu stiu de problemele cu semnalul sau calitatea convorbirii. Daca nu te intereseaza prea mult calitatea fotografiilor, mergi pe Zenfone 9 fara nicio grija.

#22
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 06.09.2010
Problema e că sunt prea puține telefoane cu diagonala intre 5.9 si 6.2 inch, care să fie și performante: S22, Zen 9, iPhone 13/13 pro, Pixel 6a care e pe 60 Hz și parcă ceva de la Xiaomi. Parcă aș lua un Zenfone 9 sau rămân cu iPhone 13 pro de anul trecut, mă mai gândesc.

#23
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
In aceeasi situatie sunt si eu, refuz sa folosesc un telefon mai mare de 150 mm lungime. Sunt pur si simplu incomode de purtat in buzunar, dar si de utilizat cu o singura mana.

De-aia am si trecut in livada cu mere stricate, ca 13 Pro era singurul telefon mic care avea aceleasi componente de pe flagship-ul 13 Pro Max, pe cand S22 este un S22 ultra castrat.

In concluzie, da, n-ai de ales. Daca te poti obisnui cu paguba aia de iOS, 13 Pro e un telefon exceptional. Altfel, as merge pe S22, cu tot cu bloatware-ul aferent, dar pare ceva mai bine finisat decat Zenfone. Ce-i drept, jack-ul de 3.5 mm de la Zenfone mi se pare extraordinar... pacat ca Samsung a inceput sa copieze Apple in toate privintele.

#24
mast3r

mast3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.11.2005
Doamne cred ca tocmai am dat comanda la cel mai de nisa telefon din Romania , importatorul are 11buc pe stoc:). Eu sper sa fiu multumit de el , am tot cautat ceva mai mic si asta cam imi bifeaza toata cerintele in special bateria.

#25
lucikorleone

lucikorleone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 22.12.2006
Sa-l stapanaesti sanatos, poate revii cu un review detaliat.

#26
mast3r

mast3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.11.2005
Deocamdata nu prea am cum sa ii fac review detaliat. E mult mai rapid/fluid ca p30 pro , o sa dureze un pic puna ma obisnuiesc cu amprenta pe lateral , e cam mic va trebui sa ma obisnuiesc si cu asta .Nu stiu ce o fi fost in capu astora de au facut camera selfie cu un inel argintiu in jurul ei , sa sara in ochi mai bine cand te uiti la un video ... Dupa cum ma astepta transferul de pe vechiul telefon nu e asa de usor , se transfera aplicatiile da tre sa pierzi o ora setand din nou parole etc in special la aplicatiile de internet banking. Daca vreti sa transferati ceva de pe calculator prin USB mai bine renuntati folositi google drive ceva , are usb 2.0 da si pentru usb2.0 mi se pare incet transferu .

Per total nici un dezavantaj nu e critic , in convorbiri se aude bine cel putin alea 2-3 care am avut, bateria e super, cred ca a scazut doar un 1-2% noaptea in standby cu toate on  .

Pentru cine cumpara sa aiba in vedere ca nu are folie pe ecran , sa cumpere din timp da nu prea se gasesc oricum pentru modelu asta , am comandat de zenfone 8 care e identica cat de cat . Ca situatie de avarie ca nu vroiam sa il folosesc nici mcar o ora fara folie am decupat una de p30 pro si surpinzator sta asa bine ca o perioada o sa o folosesc pe asta chiar daca sta si peste selfie camera.

#27
ilbiscione

ilbiscione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 10.03.2022
Salut, s-a rezolvat problema cu voLTE la digi? S-a îmbunătățit calitatea apelurilor? Mulțumesc anticipat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate