Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Concendiere de la al doilea loc de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 06.05.2019
Buna ziua,
Am 2 locuri de munca respectiv luni-vineri 9 ore cel principal iar in weekend lucrez intr-un magazin casier.
Acum am fost anuntat ca in urma a nu stiu ce modificari se elimina posturile de munca cu program redus.
Eu cu bani astia imi platesc rata la banca, ce pot face, depun plangere ce sa fac.

Fix aceasi situatie mama, pensionara a reusit sa gaseasca la inceputul anului un post la o firma de calculatoare femeie de serviciu matura, aerisea pe acolo dimineata si seara cand plecau aia 1 ora dimineata 1 seara .
Ieri a primit la fel notificare ca se desfiinteaza postul.
1600 lei pensia si mai primea 500 lei de la firma asta.

Ce se poate face?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cauți alt job.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Daca se desfiinteaza (elimina) postul respectiv nu ai ce sa faci
Daca te consideri nedreptatit, tot ce poti sa faci este o reclamatie la ITM
Asta-i tot

#4
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005
@initiator
Daca disponibilizarile s-au facut legal, prin desfiintarea locurilor de munca (https://www.legalcon...conditii/73.htm) nu se poate face nimic.
Daca are legatura cu modificarile la codul fiscal pe care le trambiteaza USL ul - iesi in strada si tipa! Dar ma indoiesc de asta atata timp cat din ultimul sondaj - atentie, comandat de USR! - reiese ca USL -ul are 65% intentie de vot!

Poporul a vorbit - inseamna ca asa ar trebui sa fie, cautati-va alt job (suna cinic, stiu - imi pare rau ptr voi, dar aste-s timpurile)

#5
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Se desființează postul de casier? Și ăla de femeie de serviciu?
Pai și cine mai scanează produsele? Cine mai face curățenie la sala de calculatoare?
N-ai întrebat și tu?
Casier part-time weekend găsești oriunde, nu vrea nimeni sa lucreze in weekend.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postpersona695, on 20 iulie 2022 - 16:14, said:

Se desființează postul de casier?

View Postioni68939, on 20 iulie 2022 - 15:59, said:

Acum am fost anuntat ca in urma a nu stiu ce modificari se elimina posturile de munca cu program redus.

View Postpersona695, on 20 iulie 2022 - 16:14, said:

Cine mai face curățenie la sala de calculatoare?

E o firmă de calculatoare nu sală de calculatoare.
Ori își fac singuri, ori au găsit cu normă întreagă.
Sau strâng cureaua.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Se desfiinteaza locurile de munca part-time in general, nici o firma nu vrea sa plateasca impozite la stat ca si cum ar fi program normal de 8 ore pe zi, asta-i smecheria.  Vor prelua sarcinile probabil ceilalti angajati.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Daca postul ala chiar se desfiinteaza, nu mai poti face nimic. Cauti in alta parte.

Edited by george_alexandru, 20 July 2022 - 16:24.


#9
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Și nu mai au casieri part tine, ăștia de obicei lucrau numai weekendurile, așa aveau liber cei cu norma întreaga. Dacă îi baga pe cei cu norma întreaga in weekend ies mai multe ore, nu iese pontajul, deci tot trebuie să aducă oameni să dea libere.
La firma de calculatoare dacă femeia muncea doar două ore înseamnă că nu avea treabă multă, cum să aducă pe una care sa stea 8 ore pentru o treabă de două ore și pe mai multi bani? Ceva nu pușcă.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postgeorge_alexandru, on 20 iulie 2022 - 16:24, said:

Cauti in alta parte.
Ce sa caute ? Poate la negru, ca asa vrea Guvernul Romaniei.

View Postpersona695, on 20 iulie 2022 - 16:14, said:

Casier part-time weekend găsești oriunde
Esti sigur ? Ai citit OG 16/2022 ?

#11
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
De la 1 August 2022 se majoreaza taxele pentru posturile part-time si se platesc din nou contributiile sociale !
https://stirileprotv...e-de-norma.html
Nu ai ce face , cauti alt job !

#12
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View Postpasilla, on 20 iulie 2022 - 16:33, said:

Poate la negru, ca asa vrea Guvernul Romaniei.
Așa este și în Vest, cum cresc taxele se bagă toți la negru, ceea ce este normal.

Dacă topicul este despre impozitarea suplimentara a contractelor part-time

Quote

Se limitează munca la negru, pentru că acele persoane care sunt plătite cu două ore oficial vă asigur că nu trăiesc din două ore contravaloarea unui salariu minim. Am discutat cu mediul de afaceri și au recunoscut și dânșii că diferența era munca informală. Eu cred că accentul trebuie pun pe lucrător, din perspectiva aceasta, pentru că oamenii până la urmă muncesc opt ore. Mulți dintre ei, în spatele unui contract de două ore. Este o realitate, este un fenomen pe care l-au recunoscut și antreprenorii”.


#13
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Cauti un al doilea job la negru. Pentru ca suntem condusi de mafioti.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostArgv, on 20 iulie 2022 - 16:43, said:

Cauti un al doilea job la negru. Pentru ca suntem condusi de mafioti.
Nu recomand la negru. Te munceste calumea(mai mult decat pe ceilalti) si poate nici nu iti mai da banii de salariu la sfarsitul lunii.

Edited by MembruAnonim, 20 July 2022 - 16:51.


#15
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022

View Postioni68939, on 20 iulie 2022 - 15:59, said:

Am 2 locuri de munca respectiv luni-vineri 9 ore cel principal iar in weekend lucrez intr-un magazin casier.
Acum am fost anuntat ca in urma a nu stiu ce modificari se elimina posturile de munca cu program redus.
Eu cu bani astia imi platesc rata la banca, ce pot face, depun plangere ce sa fac.

Fix aceasi situatie mama, pensionara a reusit sa gaseasca la inceputul anului un post la o firma de calculatoare femeie de serviciu matura, aerisea pe acolo dimineata si seara cand plecau aia 1 ora dimineata 1 seara .
Ieri a primit la fel notificare ca se desfiinteaza postul.
1600 lei pensia si mai primea 500 lei de la firma asta.

Ce se poate face?
Cred ca e vorba de modificarile fiscale recente. Printre ele a revenit ideea de a taxa la norma intreaga si posturile part time.
Masura bineinteles ii va afecta mai mult pe cei care intradevar lucrau part time, pe cei care doar fraudau sistemul prin inregistrarea contractelor ca part-time sa platesca taxe putine si sa creeze aparenta ca lucreaza legal cand in realitate ei lucrau full time ii va afecta mai putin.
Poti doar sa umpli frigiderul celor ce faceau evaziune prin metoda asta de a trece in fals contractul ca part-time ca sa plateasca mai putine taxe si sa creeze aparenta ca lucreaza legal, ca ei au stricat treaba si pentru cei care intradevar lucrau part-time.
Voi sunteti totusi un caz fericit, aveti ambii alte venituri garantate cu care sa va intretineti, sunt alte persoane a caror singur venit era putinul primit dintr-un amarat de post part-time pe bune.

#16
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

View PostMembruAnonim, on 20 iulie 2022 - 16:50, said:

Nu recomand la negru. Te munceste calumea(mai mult decat pe ceilalti) si poate nici nu iti mai da banii de salariu la sfarsitul lunii.

Posibil, dar nu cred ca vor mai fi multe joburi cu timp partial si are deja unul cu timp complet.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostArgv, on 20 iulie 2022 - 17:17, said:

Posibil, dar nu cred ca vor mai fi multe joburi cu timp partial si are deja unul cu timp complet.
pe cel cu timp complet il angaja cu contract partial sau il tinea la negru daca putea

#18
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postioni68939, on 20 iulie 2022 - 15:59, said:

Ce se poate face?
In principiu nimic, pt ca de la 1 August intra in vigoare noua prevedere legata de munca part-time, dupa cum ti s-a spus mai sus.

Pe termen mediu si lung ce poti sa faci e sa nu mai votezi usl. Daca in 32 de ani nu s-au saturat de furat, nu se vor satura nici de acum incolo, pt ca tocmai ce a venit randul odraslelor lor sa ia loc la masa cu bucate. Iar odraslele de obicei isi depasesc parintii, cum crezi ca va arata viitorul daca tot astia sunt la putere?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate