Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Concendiere de la al doilea loc de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

 ioni68939, on 20 iulie 2022 - 15:59, said:

Eu cu bani astia imi platesc rata la banca, ce pot face, depun plangere ce sa fac.


Arsh. Bad planning prietene. Cu surplusul se construiesc rezerve, nu se traieste la limita. Trece-o la meditatii primite de la viata.

#20
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 06.05.2019

 Argv, on 20 iulie 2022 - 16:43, said:

Cauti un al doilea job la negru. Pentru ca suntem condusi de mafioti.
probabil ca asta voi face ca nu prea am incotro cu rata bancara

 persona695, on 20 iulie 2022 - 16:14, said:

Se desființează postul de casier? Și ăla de femeie de serviciu?
Ii da afara pe cei care lucrau part.time

#21
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007
trista situatia. din pacate, guvernul, in marinimia lui, a decis ca nu e in regula sa muncesti pentru a o duce mai bine.
exista totusi o speranta, guvernul asta se razgandeste des, poate  se razgandeste si acum

#22
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 06.05.2019
plm cu toti politicieni
Astia sunt batuti in cap

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 strongsss, on 20 iulie 2022 - 18:00, said:

trista situatia. din pacate, guvernul, in marinimia lui, a decis ca nu e in regula sa muncesti pentru a o duce mai bine.
exista totusi o speranta, guvernul asta se razgandeste des, poate  se razgandeste si acum
nu se razgandeste.
Ati vrut neamt la presedentie,culegeti roadele

poti cauta un job mai bine platit in alta parte, trebuie sa cauti anunturi si sa aplici
Sau mai intrebi la alte firme,daca nu fac angajari, le dai cv-ul daca sunt interesati

#24
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
O firma privata gandeste asa:
- stiu sa fac treaba A
- treaba A se vinde pe piata cu pretul B
- Pretul B trebuie sa inglobeze:
   - materii prime
   - materiale
   - costuri cu energia
   - costuri de vanzari si administrative
   - salarii
   - taxe si impozite
   - profit

Daca statul vrea sa ajute firmele private, trebuie sa reduca penultima categorie de costuri. Asta o poate face prin injumatatirea pitifelnicilor frecatori de hartii bugetare - astfel nu mai e nevoie de taxe si impozite pentru salariile parazitilor si prin eliminarea pensiilor speciale nesimtite..
Astfel, firma privata isi va putea permite cresterea salariilor angajatilor proprii.
Domnu' Ciolacu, se aude? Ma, Ciuca, se aude?
Fir

#25
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Statul a oferit firmelor private sa nu mai plateasca impozit daca mai dau 200 lei in plus la salariati si nu a marit nici o firma privata salriul angajatilor.  Hai sa nu ne imbatam cu apa rece, daca statul nu ar lua impozit pe salarii si pe nimic firma aia privata nu va mari salariul nici cu 1 leu.

#26
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 ioni68939, on 20 iulie 2022 - 15:59, said:

Buna ziua,
Am 2 locuri de munca respectiv luni-vineri 9 ore cel principal iar in weekend lucrez intr-un magazin casier.
Acum am fost anuntat ca in urma a nu stiu ce modificari se elimina posturile de munca cu program redus.
Eu cu bani astia imi platesc rata la banca, ce pot face, depun plangere ce sa fac.

Fix aceasi situatie mama, pensionara a reusit sa gaseasca la inceputul anului un post la o firma de calculatoare femeie de serviciu matura, aerisea pe acolo dimineata si seara cand plecau aia 1 ora dimineata 1 seara .
Ieri a primit la fel notificare ca se desfiinteaza postul.
1600 lei pensia si mai primea 500 lei de la firma asta.

Ce se poate face?
Daca se desfinteaza postul asta e. Ce sa faci ? Nu situ, cu cine ai votat PSD sau PNL? Oricum aceeasi mizerie cu modificarea asta la taxe in loc sa eradicheze evaziunea fiscala mult mai usoara la TVA!

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 modoran, on 20 iulie 2022 - 18:37, said:

Statul a oferit firmelor private sa nu mai plateasca impozit daca mai dau 200 lei in plus la salariati si nu a marit nici o firma privata salriul angajatilor.
Pana la 31.12.2022. Smecheras de cartier, statul asta.

#28
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 ioni68939, on 20 iulie 2022 - 15:59, said:

Ce se poate face?
în 2024 votezi.
Nu hoți.

#29
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007

 MembruAnonim, on 20 iulie 2022 - 17:26, said:

pe cel cu timp complet il angaja cu contract partial sau il tinea la negru daca putea

Nu prea cred, ca iti pleaca angajatul.. si e cam lipsa de forta de munca pe piata, cam in toate domeniile. Deci piata rezolva singure chestiile astea.

Doar ca acum, daca e nevoie de o persoana o zi pe saptamana, deci 4 zile pe luna, statul obliga firma sa plateasca taxe ca si cum ar munci 20 de zile pe luna. E corect?

Deci, pentru joburile marunte, vor fi obligati sa renunte la acea persoana sau sa o plateasca la negru.

Probabil majoritatea vor renunta efectiv, vor cauta solutii alternative, de exemplu la curatenie vor lucra cu o firma specializata.

Spre deosebire de ce cred conducatorii nostri, majoritatea firmelor sunt de buna credinta. Nu poti construi o afacere durabila daca nu iti tratezi corect angajatii, clientii, furnizorii.

Dar politicienii sunt majoritar tepari, hoti, mincinosi, pusi pe capatuiala rapida si ei cred ca toti la fel.

Edited by Argv, 20 July 2022 - 18:43.


#30
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022

 modoran, on 20 iulie 2022 - 18:37, said:

Statul a oferit firmelor private sa nu mai plateasca impozit daca mai dau 200 lei in plus la salariati si nu a marit nici o firma privata salriul angajatilor.  Hai sa nu ne imbatam cu apa rece, daca statul nu ar lua impozit pe salarii si pe nimic firma aia privata nu va mari salariul nici cu 1 leu.
Eu zic sa dea afara suficienti bugetari, astfel incat sa ceara mai putini bani de la privati, prin bugetul national, care e grevat de salariile bugetarilor. Multi dintre ei, inutili si/sau incompetenti.

#31
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 ioni68939, on 20 iulie 2022 - 15:59, said:

Buna ziua,
Am 2 locuri de munca respectiv luni-vineri 9 ore cel principal iar in weekend lucrez intr-un magazin casier.
Acum am fost anuntat ca in urma a nu stiu ce modificari se elimina posturile de munca cu program redus.

Fix aceasi situatie mama, pensionara a reusit sa gaseasca la inceputul anului un post la o firma de calculatoare femeie de serviciu matura, aerisea pe acolo dimineata si seara cand plecau aia 1 ora dimineata 1 seara .
Ieri a primit la fel notificare ca se desfiinteaza postul.
da, s-au făcut modificări în codul fiscal și ăsta-i rezultatul

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 modoran, on 20 iulie 2022 - 18:37, said:

Statul a oferit firmelor private sa nu mai plateasca impozit daca mai dau 200 lei in plus la salariati si nu a marit nici o firma privata salriul angajatilor.  Hai sa nu ne imbatam cu apa rece, daca statul nu ar lua impozit pe salarii si pe nimic firma aia privata nu va mari salariul nici cu 1 leu.
nici la angajatii noi de saptamana trecuta cand au semnat contractul de angajare,nu a marit cu 200 lei

Edited by MembruAnonim, 20 July 2022 - 18:52.


#33
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013
Schimba-ti jobul principal pe unul mai bine platit. Sau incearca sa obtii ore suplimentare la jobul principal - in cazul in care se platesc.

Pt mama ta nu vad o solutie decat la negru, sa faca curatenie in apartamente sau sa gateasca.

#34
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 MembruAnonim, on 20 iulie 2022 - 18:44, said:

nici la angajatii noi se saptamana trecuta cand au semnat contractul de angajare,nu a marit cu 200 lei
Doar nu or fi prosti, ca sa fie pacaliti de USL.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Argv, on 20 iulie 2022 - 18:42, said:



Nu prea cred, ca iti pleaca angajatul.. si e cam lipsa de forta de munca pe piata, cam in toate domeniile. Deci piata rezolva singure chestiile astea.

Doar ca acum, daca e nevoie de o persoana o zi pe saptamana, deci 4 zile pe luna, statul obliga firma sa plateasca taxe ca si cum ar munci 20 de zile pe luna. E corect?

Deci, pentru joburile marunte, vor fi obligati sa renunte la acea persoana sau sa o plateasca la negru.

Probabil majoritatea vor renunta efectiv, vor cauta solutii alternative, de exemplu la curatenie vor lucra cu o firma specializata.

Spre deosebire de ce cred conducatorii nostri, majoritatea firmelor sunt de buna credinta. Nu poti construi o afacere durabila daca nu iti tratezi corect angajatii, clientii, furnizorii.

Dar politicienii sunt majoritar tepari, hoti, mincinosi, pusi pe capatuiala rapida si ei cred ca toti la fel.
daca iti bati joc de angajat tu ca sef/manager, ii vorbesti urat si il jignesti in fata celorlalti angajati, il pui la munca cand tu sef stai la cafele si tigari in fata pe scaune si nu faceti nimic toata ziua, vii si il deranjezi in pauza de masa sa il iei sa il pui la munca si sa il certi ca de ce si-a luat pauza
normal ca pleaca angajatul.Nu e prost sa stea,cum crede sefu

 pasilla, on 20 iulie 2022 - 18:45, said:

Doar nu or fi prosti, ca sa fie pacaliti de USL.
ai vrut sa zici neamtul cu "guvernul meu" :)

Edited by MembruAnonim, 20 July 2022 - 18:51.


#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 MembruAnonim, on 20 iulie 2022 - 18:12, said:

nu se razgandeste.
As putea sa fac pariu ca se va razgandi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate