Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Concendiere de la al doilea loc de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 pasilla, on 20 iulie 2022 - 18:51, said:

As putea sa fac pariu ca se va razgandi.
nu te cred

#38
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 ioni68939, on 20 iulie 2022 - 18:04, said:

plm cu toti politicieni
Astia sunt batuti in cap
până acum primeau ceva.din august nu mai primesc  nimic ca taxe pe muncă.sute de mii de firme aveau angajați contabili part time.după munca acestora  nu vor mai intra  bani la buget din luna august plus mulți oameni în  postura inițiatorului

#39
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Romania nu mai e demult un stat democratic!E doar o iluzie!
Ori furi ori te duci pe copca!Statul fura oricum mai mult ca tine,dar o face "legal"!Unde dracu in lumea asta nu ti se ofera nimic,ma refer aici la sanatate,invatamant,infrastructura.....etc,dar ti se ia 40% din venit!
Daca tu vrei un salariu de 5.000 lei pe luna,angajatorul trebuie sa plateasca pentru tine peste 9.000lei la stat (in mare ca nu calculez exact acum).Pai si atunci prin taxele astea nesimtite nu e incurajata munca la negru???
Pe bune acum,eu daca as fi o firma mica,i-as da direct la o femeie de servici 2500 lei pe luna in mana sau as plati 4500 ca sa isi ia statul partea?Daca era un impozit progresiv incepand de la o anumita valoare,atunci da,dar asa....

#40
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

 ioni68939, on 20 iulie 2022 - 15:59, said:

Buna ziua,
Am 2 locuri de munca respectiv luni-vineri 9 ore cel principal iar in weekend lucrez intr-un magazin casier.
Acum am fost anuntat ca in urma a nu stiu ce modificari se elimina posturile de munca cu program redus.
Eu cu bani astia imi platesc rata la banca, ce pot face, depun plangere ce sa fac.

Fix aceasi situatie mama, pensionara a reusit sa gaseasca la inceputul anului un post la o firma de calculatoare femeie de serviciu matura, aerisea pe acolo dimineata si seara cand plecau aia 1 ora dimineata 1 seara .
Ieri a primit la fel notificare ca se desfiinteaza postul.
1600 lei pensia si mai primea 500 lei de la firma asta.

Ce se poate face?

Mai verifica odata,
Daca ai un loc de munca cu norma intreaga declari acest lucru,
Si al 2 lea angajator (norma redusa) nu plateste ca la norma intreaga.




8. La articolul 146, după alineatul (55) se introduc patru noi alineate, alin. (56)-(59), cu următorul cuprins:
"
(56) Contribuţia de asigurări sociale datorată de către persoanele fizice care obţin venituri din salarii sau asimilate salariilor, în baza unui contract individual de muncă cu normă întreagă sau cu timp parţial, calculată potrivit alin. (5), nu poate fi mai mică decât nivelul contribuţiei de asigurări sociale calculate prin aplicarea cotei prevăzute la art. 138 lit. a), art. 1381 alin. (1) şi (2), art. 1382 alin. (1) sau art. 1383 alin. (1), după caz, asupra salariului de bază minim brut pe ţară în vigoare în luna pentru care se datorează contribuţia de asigurări sociale, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din lună în care contractul a fost activ.
(57) Prevederile alin. (56) nu se aplică în cazul persoanelor fizice aflate în una dintre următoarele situaţii:
a) sunt elevi sau studenţi, cu vârsta până la 26 de ani, aflaţi într-o formă de şcolarizare;
b) sunt ucenici, potrivit legii, în vârstă de până la 18 ani;
c) sunt persoane cu dizabilităţi sau alte categorii de persoane cărora prin lege li se recunoaşte posibilitatea de a lucra mai puţin de 8 ore pe zi;
d) au calitatea de pensionari pentru limită de vârstă în sistemul public de pensii, cu excepţia pensionarilor pentru limită de vârstă care beneficiază de pensii de serviciu în baza unor legi/statute speciale, precum şi a celor care cumulează pensia pentru limită de vârstă din sistemul public de pensii cu pensia stabilită în unul dintre sistemele de pensii neintegrate sistemului public de pensii;
e) realizează în cursul aceleiaşi luni venituri din salarii sau asimilate salariilor în baza a două sau mai multe contracte individuale de muncă, iar baza lunară de calcul cumulată aferentă acestora este cel puţin egală cu salariul de bază minim brut pe ţară.


https://lege5.ro/Gra...nanciar-fiscale

#41
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022

 EMPP, on 20 iulie 2022 - 19:35, said:

până acum primeau ceva.din august nu mai primesc nimic ca taxe pe muncă.sute de mii de firme aveau angajați contabili part time.după munca acestora nu vor mai intra bani la buget din luna august plus mulți oameni în postura inițiatorului
De unde ai luat statistica asta?
In mod cert e complet falsa. Nu stiu unde ai vazut tu sutele de mii de firme ce aveau contabili angajati part time, ca regula generala contabilii nu lucreaza cu contract de munca, ca nu sunt atat de idioti sa plateasca taxe mai mari, doar sunt contabili ce naiba, daca nici contabilii nu stiu cum sa evite plata de taxe...
Nu mai zic de grozavenia pe care ai spus-o ca din august statul nu va incasa nici o taxa de maine.
Si prin absurd daca toti contabilii din Romania lucrau doar cu contracte part-time, daca de maine o sa se mareasca taxele pe part-time o sa lucreze in continuare si o sa plateasca noile taxe, pentru ca daca nu stiai, conform legii esti obligat sa contractezi un contabil, asadar ar fi fost chiar miscare de geniu politic sa taxezi mai mult categoriile care au loc de munca exclusiv din motivul ca legea obliga firma sa angajeze acea categorie. Cumva ar fi fost si corect ca aceste categorii sa fie chiar supraimpozitate, deoarece singurul motiv pentru care exista acele categorii este pentru ca statul le impune prin forta sa fie remunerate de privati, nu pentru ca au nevoie privatii de ele.

#42
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Multumeste din inima partidului iubit - PSD+PL, care au considerat ca munca voastra de 2 ore/zi este la negru, si ca de fapt voi munciti mult mai mult.

Asadar, indiferent cati munciti voi, daca pe contract aveti 2 ore/zi, taxele aferente vor fi platite ca si cum ati munci 8 ore/zi.
Oricum, e haos si panica; se asteapta normele de aplicare.

In practica, deja se simte efectul advers al acestei idei tampite, nascute din dorinta de avea mai multi prosti platitori la buget, indiferent de consecinte.

Iar se practica politica pamantului parjolit, scapa cine poate.

Stati sa vedeti cate microintreprinderi se vor inchide anul asta, iar guvenul va zice ca erau toate evazioniste, dar care plateau totusi impozit pe venit.

Banii aia se duc la negru!

"E greu in viata, multi nu reuseste"

#43
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006
le-ai stricat tot feng shui -ul!  mereu imi vine greu sa cred ca atitia oameni pot comenta aiuirea despre un subiect care nu-l cunosc bine!

 ando01, on 20 iulie 2022 - 21:01, said:

Mai verifica odata,
Daca ai un loc de munca cu norma intreaga declari acest lucru,
Si al 2 lea angajator (norma redusa) nu plateste ca la norma intreaga.



...........................
e) realizează în cursul aceleiaşi luni venituri din salarii sau asimilate salariilor în baza a două sau mai multe contracte individuale de muncă, iar baza lunară de calcul cumulată aferentă acestora este cel puţin egală cu salariul de bază minim brut pe ţară.


https://lege5.ro/Gra...nanciar-fiscale

Edited by tytysor, 20 July 2022 - 21:29.


#44
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 modoran, on 20 iulie 2022 - 18:37, said:

Statul a oferit firmelor private sa nu mai plateasca impozit daca mai dau 200 lei in plus la salariati si nu a marit nici o firma privata salriul angajatilor.  Hai sa nu ne imbatam cu apa rece, daca statul nu ar lua impozit pe salarii si pe nimic firma aia privata nu va mari salariul nici cu 1 leu.
și dacă  ai lua toți banii-n mână atât ai da și tu taxe la stat

Edited by EMPP, 20 July 2022 - 21:40.


#45
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt probleme de logistica pe care voi nu vreti sa le intelegeti, dar care sunt cu dureri de cap pt o firma.

Cazul 1, al initiatorului:
- are deja o norma intreaga + 2 ore => angajatorul 2 nu ar plati taxele ca la norma intreaga.

DAR, de unde stie angajatorul cu 2 ore ca intr-o luna nu i se va inchide primul contract, cu norma intrega?
Nu te poti baza pe angajat sa te tina la curent, mai ales ca sunt banii lui de paine.

Cazul 2, tot al initiatorului.
Sa zicem ca o femeie de serviciu are 2 ore/zi la 4 firme = norma intreaga de 8 ore/zi.

Cele 4 firme cand afla ca una dintre ele a renuntat la serviciile de curatenie?
Vor plati cele 3 firma ramase in culpa cat pentru 3 norme intregi?

Contabiliceste e o problema, mai ales cu statul nostru hraparet.

Firmele vor renunta la contractele de 2 ore/zi si vor trece la negru sau la externalizarea serviciului catre o alta firma.
Acolo unde e posibil, vor automatiza (ex self-service).

#46
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 thorxx, on 20 iulie 2022 - 21:10, said:

De unde ai luat statistica asta?

contabilul trebuie sa apară pe statul de plata de mulți ani deja

 thorxx, on 20 iulie 2022 - 21:10, said:


Si prin absurd daca toti contabilii din Romania lucrau doar cu contracte part-time,
este vorba de firmele mici care nu au nevoie de un contabil angajat cu normă întreagă.acesti contabili tin  contabilitatea la zecoi de firmulițe mici

#47
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,500
  • Înscris: 13.03.2005
Daca e contract cu o firma de contabilitate, de ce sã aparã pe statul de platã al firmei? Apare doar contractul intre 2 firme, pentru serviciile prestate.

#48
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003

 unknown_35, on 20 iulie 2022 - 18:45, said:

Pt mama ta nu vad o solutie decat la negru, sa faca curatenie in apartamente sau sa gateasca.

In cercul meu de cunostinte e o criza enorma de menajere si calatorese, iar in fct de "palat" si efortul necesar se plateste intre 200-300 lei/zi.

Menajera mea face 4000 lei/luna minim, muncind 4-5 ore/zi.

#49
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Interesant e ca unor colegi li se pare normal sa platasca taxe mai mari decat veniturile. Nus' ce sa zic. Probabil ca cei 49.90% li se par prea putin.

Edited by pasilla, 20 July 2022 - 21:58.


#50
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
De fapt, daca oamenii ar primi numerar salariul brut si ar fi nevoiti pe bune sa iti plateasca darile, ar iesi cu sange.

#51
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Citat de pe spotmedia:

"Principala grijă a statului este să-și hăituiască cetățenii, cu excepția celor privilegiați, desigur, iar principala grijă a cetățeanului devine să se apere și să se ascundă de stat, cel mai mare tâlhar dintre cei pe care îi poate întâlni”.

#52
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 wertyck, on 20 iulie 2022 - 21:51, said:

Daca e contract cu o firma de contabilitate, de ce să apară pe statul de plată al firmei? Apare doar contractul intre 2 firme, pentru serviciile prestate.
numai firme de contabilitate există pe lumea asta?

alții au un contabil.atât

#53
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 pasilla, on 20 iulie 2022 - 21:58, said:

Interesant e ca unor colegi li se pare normal sa platasca taxe mai mari decat veniturile. Nus' ce sa zic. Probabil ca cei 49.90% li se par prea putin.
acei colegi sunt bugetari și nu știu ce înseamnă să faci bani și să plătești măcar un salar unui om.ei zic că primesc banii de la stat

 Adm, on 20 iulie 2022 - 22:04, said:

ar iesi cu sange.
ar urla tăietorii de frunze de prin primării de foame

zilele astea am aflat că acele cămine culturale de la sate  au directori plătiți bine mersi.vă dați seama că numai aici sunt mii de posturi fără rost?

o clădire amărâtă de 300mp pe un teren de 500mp să aibă director.suntem nebuni

#54
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
La stat sunt doua mari probleme dina cest pct de vedere:

1. posturi care exista pt ca exista in legislatie si doar ponteaza (daca fac si asta).
2. prea putini angajati pt volumul de munca existent si stabilit prin cele 1000 de legi care reglementeaza orice rahat, pt ca la sfarsit rezultatul sa fie praf.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate