Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Concendiere de la al doilea loc de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

 ioni68939, on 20 iulie 2022 - 15:59, said:

...ce pot face, depun plangere ce sa fac.

și unde zici că depui plângere? :o
mey, parcă sunteți copii de țâță... :(

caută nene, cum ai făcut și pt a găsi acest „fost” post, caută alt loc de muncă!
dar dacă vrei tot part-time, nașpa - nu mai sunt!

a, ba da, la mine-n livadă și vie, dar caut de 8 ani și nici drakku nu vine la marginea orașului să dea cu sapa! :(

#56
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017

 ioni68939, on 20 iulie 2022 - 15:59, said:

Ce se poate face?


Sunt consecintele noului Cod Fiscal.  Dar probabil ai aflat asta deja. In loc sa ajute, distruge.  Welcome to Romania.

#57
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Daca ai cu cine vorbi, la firma ta sau a mamei tale, cred ca amandoi va incadrati la exceptiile prevazute de lege. Adica nici pentru tine, nici pentru mama ta nu vor plati taxe pentru 8 ore, desi lucrati 4 sau o ora.
Daca ai deja un loc de munca altundeva sau esti pensionar (vezi mai jos ce fel de pensionar), esti exceptie.

Quote

Aceste prevederi nu se aplică în cazul persoanelor fizice aflate în una dintre următoarele situații:
- sunt elevi sau studenți, cu vârsta până la 26 de ani, aflați într-o formă de școlarizare;
- sunt ucenici, potrivit legii, în vârstă de până la 18 ani;
- sunt persoane cu dizabilități sau alte categorii de persoane cărora prin lege li se recunoaște posibilitatea de a lucra mai puțin de 8 ore pe zi;
- au calitatea de pensionari pentru limită de vârstă în sistemul public de pensii, cu excepția pensionarilor pentru limită de vârstă care beneficiază de pensii de serviciu în baza unor legi/statute speciale, precum și a celor care cumulează pensia pentru limită de vârstă din sistemul public de pensii cu pensia stabilită în unul dintre sistemele de pensii neintegrate sistemului public de pensii;
- realizează în cursul aceleiași luni venituri din salarii sau asimilate salariilor în baza a două sau mai multe contracte individuale de muncă, iar baza lunară de calcul cumulată aferentă acestora este cel puțin egală cu salariul de bază minim brut pe țară.

Edited by bai3tzash, 21 July 2022 - 10:11.


#58
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 bai3tzash, on 21 iulie 2022 - 10:09, said:

Daca ai cu cine vorbi, la firma ta sau a mamei tale, cred ca amandoi va incadrati la exceptiile prevazute de lege.  
Și eu zic că ar trebui vorbit cu angajatorii. În cazul lui trebuie să ducă o adeverință de la locul de muncă full time, iar mama lui nu ajunge cu cei 500 de lei la nivelul salariului minim brut. Deci strict în cazul ăsta firmele s-au panicat degeaba, nu trebuie să plătească nimic în plus.

Edited by althea, 21 July 2022 - 15:22.


#59
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Nu prea ai ce face. Multumeste in schimb Guvernului.
Clantanitii de bugetari in goana lor lacoma dupa bani de fac zabele la gura, au dat o lege ca pentru toti angajatii part-time se vor plati contributii ca pentru unul ce lucreaza 8 ore.
Efectul? 5000 de concedieri in prima zi - vreo 12000 intr-o saptamana.
Si eu am dat afara pe cineva ce lucra 2 ore pe zi - munca lui este facuta de mine in cca 1 ora. Mai bine lucrez eu 1 ora in plus si salvez 1083 de lei pe luna. De fapt mai mult ca 1083 ar fi fost ce datoram statului.
Nu au putut cefele groase cu maini slinoase si ochi bulbucati de parlamentari sa lase lucrurile cum au fost. Mergi la ei sa iti dea job de asistent de parlamentar castigi bine 8-12 mii de lei, munca usoara, duci servieta, tii umbrela, aduci cafea scrii un raport etc.
Ah, da. Nu poti. Scortosii lor de copii si de neamuri au ocupat posturile acestea.

Edited by AztecWarrior, 21 July 2022 - 17:16.


#60
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Era singurul lui loc de muncă? Dacă nu și mai lucra undeva pe măcar minimul din economie puteai să-l păstrezi, nu plăteai nimic în plus.
Și cum ai făcut-o? L-ai pus să-și dea demisia?

Edited by althea, 21 July 2022 - 17:24.


#61
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 althea, on 21 iulie 2022 - 17:23, said:

Era singurul lui loc de muncă? Dacă nu și mai lucra undeva pe măcar minimul din economie puteai să-l păstrezi, nu plăteai nimic în plus.
Și cum ai făcut-o? L-ai pus să-și dea demisia?
Cred ca cel mai usor se desfiinteqaza un post de 2 ore, si sarcinile sunt delegate altcuiva

#62
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu e nicio diferență între desființarea unui post cu două ore și a unuia cu opt. Procedura e la fel.

#63
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 george_eu25, on 20 iulie 2022 - 19:44, said:

Romania nu mai e demult un stat democratic!E doar o iluzie!
Ori furi ori te duci pe copca!Statul fura oricum mai mult ca tine,dar o face "legal"!Unde dracu in lumea asta nu ti se ofera nimic,ma refer aici la sanatate,invatamant,infrastructura.....etc,dar ti se ia 40% din venit!
Daca tu vrei un salariu de 5.000 lei pe luna,angajatorul trebuie sa plateasca pentru tine peste 9.000lei la stat (in mare ca nu calculez exact acum).Pai si atunci prin taxele astea nesimtite nu e incurajata munca la negru???
Pe bune acum,eu daca as fi o firma mica,i-as da direct la o femeie de servici 2500 lei pe luna in mana sau as plati 4500 ca sa isi ia statul partea?Daca era un impozit progresiv incepand de la o anumita valoare,atunci da,dar asa....


Eu zic sa mai calculezi, 45% impozit pe salariu, 19% TVA, intre 6 si 10 % alte impozite, taxe de parcare, taxa pe casa, pe masina, etc, eu as aprecia ca in Romania veniturile noastre sunt taxate undeva la 70%

#64
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 althea, on 21 iulie 2022 - 18:54, said:

Nu e nicio diferență între desființarea unui post cu două ore și a unuia cu opt. Procedura e la fel.
Da, dar mult mai usor sa dai ce facea unul in 2 ore, altuia

#65
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
O fi, dar e altceva decât desființarea postului ”pe hârtie”. Dacă nu se face cu pașii legali și omul dă firma în judecată, are toate șansele să câștige salariile de la concediere până la sentință. Adică nu poți să-l pui la poartă de pe o zi pe alta decât dacă își dă demisia.

#66
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017
Ai dreptate althea insa gandeste-te ca cine lucreaza 2 sau 4 ore pe zi nu este un om extrem de instruit, cu faculate/master etc. Si din pacate nici nu stie ce drepturi are .....  Pe asta mizeaza si angajatorii.

#67
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Plus impozitul de chirii care aproape se dubleaza, plus atacul la micro intreprinderi...nimeni nu spune nimic, toti sunt interesati de Buhnici.

#68
ciprian_s13

ciprian_s13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 24.03.2007

 Adm, on 20 iulie 2022 - 21:53, said:



In cercul meu de cunostinte e o criza enorma de menajere si calatorese, iar in fct de "palat" si efortul necesar se plateste intre 200-300 lei/zi.

Menajera mea face 4000 lei/luna minim, muncind 4-5 ore/zi.

La cat stres am eu la munca pentru banii ăștia , mai bine mă apuc sa fac curățenie 😅😅😅

#69
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Platon, on 21 iulie 2022 - 19:00, said:



Eu zic sa mai calculezi, 45% impozit pe salariu, 19% TVA, intre 6 si 10 % alte impozite, taxe de parcare, taxa pe casa, pe masina, etc, eu as aprecia ca in Romania veniturile noastre sunt taxate undeva la 70%
taxele pe salariu sunt sunt 70+% doar la stat, fără să socotești alte cheltuieli legate de munca angajaților gen chirie, taxă parcare, taxă gunoi, medicina muncii, electrică, gaz, SCM, și nu-mi vin acum în minte câte alte cheltuieli.

#70
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 DaculScoril0, on 22 iulie 2022 - 21:24, said:

taxele pe salariu sunt sunt 70+% doar la stat
Posted Image  
Poți să explici de ce 70%?

Quote

fără să socotești alte cheltuieli legate de munca angajaților gen chirie, taxă parcare, taxă gunoi, medicina muncii, electrică, gaz, SCM, și nu-mi vin acum în minte câte alte cheltuieli.
Da, mai sunt cheltuielile cu apa, cu săpunul și hârtia igienică, cu echipamentele de protecție acolo unde e cazul și probabil ar mai fi.
Mama lor de angajați, ce groapă de bani sunt. Nu vor să lucreze în câmp sau să vină pe jos la muncă, nu-și duc gunoiul acasă, le trebuie controale medicale, nu le place să lucreze pe întuneric și în frig... Te îngroapă cu pretențiile.

#71
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
Controalele alea medicale chiar nu le trebuie (asa cum se fac acum). SSM la fel. Tone și tone de bani aruncati pe forme fără fond.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate