Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Criza de pe aeroporturi

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Zic baietii ca pe OTP situatia cu intarzierile e destul de buna, cel putin fata de Bruxelles sau alte aeroporturi "cu pretentii". Acuma, "recuperezi" timpul castigat facand coada la controlul de securitate :D

Cat despre tren, mai e mult pana departe. Ce-i drept, si preturile la TGV sunt aberant de mari, cred ca de multe ori e mai ieftin cu avionul. Dar nu m-am "dat" niciodata cu asa ceva si as fi foarte curios sa incerc.

#20
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Acum 2 sapt am fost in vacanta in Italia si am vazut inclusiv masini de Danemarca, Norvegia, Finlanda.
Un nene zicea prin presa vestica cum ca dac avrem sa zburam normal si civlizat sa ne gandim pentru luna Oct, Noiembrie.

#21
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006
S-au mai asezat treburile pe aeroporturi. Problemele gravea au fost acum mai bine de o luna. De altfel am observat ca desi avem colegi prezenti on line zi si noapte, adesea evenimente majore apar pomenite pe forum la 1-2 saptamini de la producere. Inclusiv asta despre aeroporturi, daca nu deschidea djl acest topic, la un sfert de ora dupa cel despre GDPR, problema respectiva era trecuta cu vederea. Si daca tot vorbim despre aeroporturi, a uitat sa pomeneasca de tramvaie! Ce frumos ar fi sa mergi cu tramvaiul la aeroport!

#22
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Am trecut duminica pe Schiphol, liniste si pace. O ora tranzit si yee, nu mi-au pierdut bagajul! (Mi l-au pierdut de 5 ori in ultimii 10 ani...)
Acu' o luna, Copenhaga-Munchen-Bucuresti - liniste si pace...
Btw, security la Bucuresti nu a fost problema niciodata - pt mine. Mereu rezonabil. Un pic stress la pass control, dar de cand au pus automatele trec fluierand. 10 zboruri in ultimile 12 luni.

#23
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
tytyşor, dacă se redeschide Aerop. Băneasa (Aurel Vlaicu) şi refac linia de tramvai până acolo, vei putea merge cu tramvaiul la aeroport.   :P
Cu trenul nu are rost să mergi 3 zile într-o direcţie. Dar dacă sunt cozi mari pe aeroporturi, o zi - o zi jumate poţi merge cu trenul între ţări.

#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nesimtitii aia din UK si-au mai permis si-o greva in iunie (pe 22).

Ajungeam in Heathrow din US si trebuia sa schimb aeroportul. Trenuri nu. Metrou nu. Autobuze nu. Mai da-i in aia, cu atatea greve :lol:

#25
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
tinand cont ca inainte se zbura cu 10 euro pe distante pe care cu masina cheltuiai 200 de euro, nu e asa tragic. a explodat bula low cost-urilor, dar poate nu vor mai fi toti samantarii cu sacosa de rafie in avion, care se imbulzesc peste tine la aterizare si care aplauda frenetic la aterizare.

#26
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 horhescu, on 16 iulie 2022 - 11:03, said:

tinand cont ca inainte se zbura cu 10 euro pe distante pe care cu masina cheltuiai 200 de euro, nu e asa tragic. a explodat bula low cost-urilor, dar poate nu vor mai fi toti samantarii cu sacosa de rafie in avion, care se imbulzesc peste tine la aterizare si care aplauda frenetic la aterizare.
mda... tot in zborul mentionat, in spatele meu niste tineri bine imbracati si aparent cu educatie peste medie... isi bagau si isi scoteau fara nici o jena. Haine de firma, "sacose" de firma... si nici nu pareau genul cocalar. Nu ne mai facem bine... Zbor KLM.

Edited by viotl, 16 July 2022 - 12:46.


#27
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 tytysor, on 16 iulie 2022 - 00:20, said:

S-au mai asezat treburile pe aeroporturi. Problemele gravea au fost acum mai bine de o luna...

Din mai am avut parte de două zboruri lunar (luna aceasta vor fi patru) și habar n-aș fi avut de problemele existente dacă nu ar fi fost topicul. Poate in destinațiile mele nu se resimteau, nu fac parte din aeroporturile mari din Europa, oricum pe Otopeni nu am observat diferențe și zbor mai des sau mai rar din 2007.

#28
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006
in UK, mai ales pe Heathrow inca sint, aeroportul a cerut companiilor aeriene sa reduca numarul de bilete vindute pentru aceasta vara!

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 Lex404, on 15 iulie 2022 - 18:16, said:

Cateva sfaturi:
Zburati cu companiile de linie.

care-s celelalte sfaturi? :o

 Adm, on 15 iulie 2022 - 18:37, said:

Cand iei bilet de avion mai ieftin decat benzina pe aceeasi distanta, ceva e in neregula.

...aici ai zbârcit-o... :)

#30
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Problema este verificarea de securitate, dacă în ultimii 5 ani nu trebuie sa ai mai mult de 28 de zile de șomerie și ai prins carantina din pandemie, este posibil sa fi trecut la islam cat au fost închiși în casă, de aici și lipsa de avize de la serviciile de informații.

#31
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nu numai la securitate, ci şi la încărcat bagaje (cel puţin pe Heathrow). Măcar în Anglia când nu e grevă, e trenul avion când e nasol la aviaţie.

#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Bagajul e optional. Controlul de securitate insa nu e.

#33
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Tuturor angajaților de la aeroport li se face o verificare de securitate a trecutului pe ultimii 5 ani dpdv profesional, la asta m-am referit.

#34
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 gushpi, on 17 iulie 2022 - 14:48, said:



care-s celelalte sfaturi? :o



...aici ai zbârcit-o... :)

Am dat 2. Mai dau 1.

Luați direct de la compania aeriana nu prin agenție. In caz de ceva, doar ticket issuer poate face schimbări (dacă iei prin agenție, compania aeriana nu te poate ajuta cu rambursarea/ rerutarea/ etc)

#35
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Iar dacă iei prin agenţi de voiaj, fac ăia schimbări aiurea peste cap, în defavoarea clientului?

#36
flg20

flg20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.01.2020

 horhescu, on 16 iulie 2022 - 11:03, said:

tinand cont ca inainte se zbura cu 10 euro pe distante pe care cu masina cheltuiai 200 de euro, nu e asa tragic. a explodat bula low cost-urilor, dar poate nu vor mai fi toti samantarii cu sacosa de rafie in avion, care se imbulzesc peste tine la aterizare si care aplauda frenetic la aterizare.

sunt in contunuare bilete la 50-100 ron la discretie.
And so what? Transportul cu avionul nu mai e doar ptr bogati, cum era in 1950.
Comparatia cu masina nu e buna, logic sa te coste mai mult cu masina, avionul transporta 200 de oameni, la asta te-ai gandit? Ajunge intr-o ora , sta jumate de ora si apoi ia alti 200. Cu masina abia ai facut 200 km ptr 2-3 persoane sau una.
Deci nu mai veniti cu comparatia asta. Nu este si nici nu a fost vreodata de mirare de ce cu masina sau chiar trenul/autouzul e mult mai scump decat cu avionul.
Desigur, la masina poti cara mult mai mult, poti opri pe traseu, sunt alte avantaje
Sunt zboruri low cost ieftine peste tot.
Am fost recent in Australia, la 150-200 lei zbori intern intre orase.
Chiar si america-Canada, am vazut recent San Francisco-Vancouver la doar 20 de dolari. Iti vine sa crezi?
Asa ca n-a explodat nicio bula. Sunt fix aceleasi preturi ca anul trecut la low cost in general.
Cgiar azi am gasit spre insule grecesti din Buc, peste o saptamana, 150 ron. Ce mai vrei>?
Doar sa nu iei chiar last minute, atunci cresc f mult preturile.

 Adm, on 15 iulie 2022 - 18:37, said:

Cand iei bilet de avion mai ieftin decat benzina pe aceeasi distanta, ceva e in neregula.

Nu e nimic in neregula, am explicat mai sus, compara cate persoane transporta un avion (intr-un timp f scurt si pe ce distamta) si cate persoane transporta o masina, in acelasi timp.

Da, un bilet poate fi 50 de euro, da ia inmulteste-l cu 100-200 cati sunt in avion (unde mai pui ca o parte din bilete sunt mult mai scumpe de atat).
Cat iese?10.000 euro? Alta viata nu? Cata benzina cumperi cu 10.000 euro?

In plus, acelasi avion poare face si 5-6 curse intr-o singura zi, platesti pilot+copilot o zi de lucru dar ies incasari de 50-100000 euro.
Cu masina ce faci? Duci 5 persoane si iti mai trebuie o zi sa ajungi unde ajunge avionul in1-2 ore.
Hai sa mai si gandim.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate