Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat sistem audio buget

  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
-Pavel-

-Pavel-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.04.2014
Salut.

Masina este o Dacia Logan Facelift din 2009. Am pe ea un Pioneer vechi de 12ani si difuzoarele Blaupunkt din fabrica. Cred ca-s de 13cm. Vreau sa fac upgrade la HU pentru USB si Bluetooth. As lua si dinste difuzoare noi, dar nu stiu daca merita upgrade-ul la unele de 100-150lei perechea.

Bugetul pentru HU este 400lei. Cel mai mult ma intereseaza sa prinda semnalul radio bine. Asta care il am acum e mai prost la capitolul asta fata de Blaupunktul din fabrica.

Momentan am gasit 4 modele, nu stiu pe care sa merg:
https://altex.ro/pla...d/CDADSXA410BT/
https://altex.ro/pla...d/CDAMVHS320BT/
https://altex.ro/pla...pd/CDAUTE200BT/
https://altex.ro/pla...pd/CDAKDX272BT/

Sau daca exista si alte solutii.

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 -Pavel-, on 09 iulie 2022 - 14:32, said:

Vreau sa fac upgrade...
Sau daca exista si alte solutii...
Oare o navigație n-ar fi mai tentantă?
E de 3-4-5 ori mai scumpă decât un radio-CD dar ai și Waze.

Attached Files



#3
-Pavel-

-Pavel-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.04.2014
Prea scump pt mine. Plus ca pentru navigatie imi ajunge mobilul. La alte solutii ma refeream la alte head unituri.

Edited by -Pavel-, 09 July 2022 - 14:57.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 -Pavel-, on 09 iulie 2022 - 14:55, said:

Prea scump pt mine. Plus ca pentru navigatie imi ajunge mobilul. La alte solutii ma refeream la alte head unituri.

Nu ai loc să bagi DIN2?

Attached Files


Edited by crisstonne, 09 July 2022 - 15:44.


#5
-Pavel-

-Pavel-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.04.2014
Nu am.  

Din cele 4 care le-am listat, pe care ati merge?

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Eu la japoneza mea am pus așa ceva (vezi captura), că scula originală a crăpat.
Redă clar sunetul, are bas puternic, are intrare pentru stik, tot acolo poți conecta telefonul prin fir.

Eu, ca și tine, nu am avut nevoie de altceva decît de o sculă audio, navigația o văd pe telefon, plus că doream ceva cu butoane, să nu mă distragă în mers, cele doar cu ecran te distrag mai mult, că te uiți ca să dai cu degetul, corect.

Eu am găsit la 250 lei 🤤 în magazin, redusă la preț, era ultima, care a stat expusă.

Pe olepix" este 400 lei, dar merită și banii ăia, doar să găsești o unitate audio funcțională.

L.E. Are și lumină rgb  😉 plus ieșire separată pentru sub/bas.

 -Pavel-, on 09 iulie 2022 - 16:14, said:

Nu am.  

Păcat, ignoră ce am scris mai sus  😢

 -Pavel-, on 09 iulie 2022 - 16:14, said:

Din cele 4 care le-am listat, pe care ati merge?

Toate sînt ,,pe acolo ", japoneze, nu dai greș cu nici una din unități.

Este de gustibus, vezi care îți place la design, care are cele mai multe funcții.

Attached Files



#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Am dat un ochi, mai atent.
Alpine are rgb, dar la păreri cineva zice că Sony este mai bun pe recepția radio.

Altfel, toate au laude, așa cum mă așteptam.
Dacă nu vrei brizbrizuri, cu lumini diferite, dacă te interesează audiția bună pe orice sursă, mergi pe Sony, pare și cel mai modern la design.

#8
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
Sony.

#9
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Din experientele mele as alege,Panasonic(nu mai este pe auto) deci exclusPosted Image,Kenwood si JVC .Dintre cele enumerate de tine  as alege fara discutie JVC.

Si inca ceva,ai grija cu Altex/MediaGalaxy ca sunt dubiosi la garantii.

Experiente negative pe auto am avut  cu scule Sony si Philips.

#10
-Pavel-

-Pavel-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.04.2014
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

La asta merge sa-i spun: Alexa, pune Rock FM? Posted Image

#11
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Strict legat de puterea mare a receptiei radio eu ii stiu vestiti pe cei de la Clarion, ca erau campioni absoluti la acest capitol in trecut,tot japonezi si astia.Pe Romania sunt mai putin cunoscuti si mai rar intalnite aceste scule prin masinile noastre,doar pe la cunoscatori...

Edited by PiticVerde, 09 July 2022 - 19:47.


#12
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Mi-am adus aminte,tatal meu la Dacia lui nu avea semnalul la radio prea bun,asa ca i-am schimbat antena standard a masinii cu una mai performanta si receptia radio a devenit mult mai buna.Daca zici ca pe masina actuala ai un Pioneer,care este o scula faina ,chiar daca are 12 ani si singura problema este doar receptia radio,o schimbare a antenei cu una mai performanta este cea mai buna situatie,mai ales ca ar fi si mai putin costisitoare din punct de vedere financiar.

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Am avut în trecut Sony cu disc și JVC cu casetă, foarte bune, standardul 1DIN.
Bine, încă le mai am, le păstrez  😋
La Sony am și telecomandă mică, neagră.

De asta am și luat acum acel JVC 2DIN, știam cu ce se mănîncă.
Nu am greșit, se aude superb.
Eu sînt mai de școala veche, ascult CD- uri, pun unul și îl tot ascult, mai dau și pe radio, nu îmi bat capul cu stik memorie.
Cînd mă plictisesc schimb discul  😂

#14
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
JVC-ul sta prost la semnal. Am testat mai multe modele si toate au problema asta. De restul nu stiu.

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Poate nu ai băgat antena în spate  🤭

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 pufonel, on 09 iulie 2022 - 21:24, said:

JVC-ul sta prost la semnal. Am testat mai multe modele si toate au problema asta. De restul nu stiu.
vrem dovezi sau link sa iti sustii afirmatiile legate de JVC.
Am eu acasa JVC 1 din si 2 din, sunt multumit

 PiticVerde, on 09 iulie 2022 - 20:02, said:

Mi-am adus aminte,tatal meu la Dacia lui nu avea semnalul la radio prea bun,asa ca i-am schimbat antena standard a masinii cu una mai performanta si receptia radio a devenit mult mai buna.Daca zici ca pe masina actuala ai un Pioneer,care este o scula faina ,chiar daca are 12 ani si singura problema este doar receptia radio,o schimbare a antenei cu una mai performanta este cea mai buna situatie,mai ales ca ar fi si mai putin costisitoare din punct de vedere financiar.
Pioneer au probleme pe semnal radio,am avut de noi puse pe masini vechi cu ani in urma.Mai ok sunt Sony,Panasonic.
Si ala original de pe logan(Blaupunkt) era peste Pioneer :(

#17
Dragon_tgv

Dragon_tgv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.09.2006

View Post-Pavel-, on 09 iulie 2022 - 14:32, said:

Ce ai ales pana la urma?

Ma aflu si eu acum la aceeasi rascruce.
Vreau sa imi schimb radioul original de pe Chevrolet Kalos 2005. Am nevoie de bluetooth ca sa redau muzica de pe Youtube Music si sa se intrerupa atunci cand vorbeste navigatia. Ascultam si radio, dar mai putin. Ma intereseaza si sa pot prelua apeluri hands free sau sa folosesc comenzile vocale.
Mi-ar fi placut un 2 din cu navigatie dar e prea jos si devine incomod si periculos. Plus de asta masina face majoratul la anu, nu vreau sa investesc foarte mult.

Cum vad eu optiunile:
- Sony as alege pentru renume si reviewuri
- Pioneer pentru Pioneer Smart Sync care pare utila (nu inteleg suficient daca Android Auto poate face acelasi lucru sau nu) si microfonul bluetooth
- Alpine pentru customizarea iluminarii (mi-e teama ca rosul de la celalte optiuni sa nu contrasteze cu verdele din bordul meu rezultand un aspect de brad de craciun) si microfonul bluetooth

Nu am experienta cu radiourile asa ca ma puteti contrazice, atat doar va rog sa imi aduceti argumente sa inteleg si eu.

Va multumesc anticipat!

#18
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007
Am avut Sony si Alpine pe Logan. Am ramas la Alpine.

Sony printre cel mai ieftin model DSX-A410BT, la receptia radio sta foarte bine si are microfon incorporat.
Dar... putere mediocra, reglaje multiple la sunet (10 benzi) dar cam degeaba, prea multe benzi cu rezultat mediocru.

Alpine pui in primul rand pt renume si pt review-uri, nu pt butoanele colorate.

Am pus Alpine model cel mai ieftin UTE200BT, o revelatie in materie de sunet si putere fata de Sony.
Sunet mai cristalin, frecvente mai bine definite, putere simtitor mai mare fara sa gajaie/baraie la volum ridicat.

Pe partea de receptie radio sta prost, in oras ok, la drum lung cam trist, recomandat un amplif de semnal radio.
Nu are microfon incorporat, dar e ok, se aud bine convorbirile. Conexiunea bluetooth nu e cea mai rapida, dar e decenta (de preferat sa conectezi un singur telefon, are posibilitate de doua, dar cand l-ai memorat si pe al doilea, face probleme la urmatoarea conectare) .

Ca se pot regla culorile la display si butoane e un plus, le poti face cum vrei si nu deranjeaza la ochi (se poate refla si luminozitatea)

Pt un plus de bani (vrep 150 lei plus) as lua cu ochii inchisi Alpine UTE92BT , are amplif de generatie mai noua (DAC 24 bit) cu o putere mai mare fata de UTE200BT , din ce zic ei la zgomot 95db vs 105db, adica wow!

N-am studiat atent cand am luat Alpime-ul ute200bt ca altfel as fi luat ute92b, dar sunt super multumit pe partea de audio.
Receptia radio e singurul minus notabil.

PS: revelatia o ai doar daca probezi ambele marci/modele pe aceeasi masina, aceleasi difuri. Altfel n-ai cum sa-ti dai seama de diferenta notabila intre cele doua modele spuse de mine.
Daca luam direct Alpine probabil as fi spus "da, e ok" si cam atat, dar pt ca am vazut/auzit prima data Sony si apoi Alpine...n-am cum sa nu scot tare in evidenta partea de sunet la Alpine, e prea evidenta :)
Ma gandeam chiar oare astia de la Sony au auzit cum suna un Alpine ordinar? Sau cei care scriu review-uri ridicatoare in slavi, cu ce Dzeu fac comparatie...

Edited by Octavian___, 22 July 2022 - 17:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate