Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

DAVID POPOVICI - fenomenul natației românești

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#55
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013
Dar nu înțeleg despre ce șanse vorbești, concret. Șanse să devii ce? Să realizezi ce anume? La ce standard de înaltă anvergură te raportezi?

Edited by onisifor12, 09 July 2022 - 12:27.


#56
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

Aldulescu said:

1657360097[/url]' post='29181473']
Statul i-a dat 200 de mii de iepuroi, banii mei din taxe, platiti de mine, iar parintii lui n-au platit nimic pentru bazin,de fapt sunt bugetari, tot din banii nostri sunt platiti.

[…text editat...]

Tipul merita mai mult de atat. Publicitatea si locurile in care poarta tricolorul sunt greu cuantificabile in bani si oricum valoreaza mult mai mult decat a primit de la maretul Alduleascu si cei asemeni lui. Il apreciez pentru faptul ca nu a parasit tara si nu si.a lasat echipa in urma. Sper doar sa castige suficient cat sa ii fie compensate toate eforturile, ca mie mi.e greu sa ma trezesc si la ora 7, dar pe langa trezirile mai devreme de 7 sa mai fi bagat si antrenamente...

Edited by Karhu, 09 July 2022 - 16:27.
Aten?ie la limbaj!


#57
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013
Bine, acum ăsta este un domeniu „extrem” să zicem, apropo de sănătate. Se pot realiza cu carte și în alte domenii, bineînțeles, înțeleg ce spui.
Doar spun că băiatul ăsta este conștient în ce poziție este, din ce poziție vorbește și doar a spus că este ok să ai activiate fizică. Pe scurt, simplificat spus.
Nici vorbă de „trebuie” medalii, performață de cel mai înalt nivel.

Edited by onisifor12, 09 July 2022 - 12:33.


#58
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcaiuscorneliu, on 09 iulie 2022 - 00:04, said:

Văd că băiatul ăsta încă nu are un topic al lui deși ne uimește pe toți în ultimul timp. Ce m-a bucurat în plus e felul cum se exprimă, total atipic pentru un sportiv, fără dezacorduri, fără ă-uri, clar și la subiect. Cu "sunt" și "plăcea", tot tacâmul.
E mai educat, bravo lui. Sa speram ca se poate mentine in top si la categoria urmatoare la care am inteles ca trece curand odata cu varsta. A cunoscut gloria exact pe finalul varstei la juniori, de acum se va bate cu sportivi mai puternici.

#59
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

View Postonisifor12, on 09 iulie 2022 - 12:21, said:

Dar nu înțeleg despre ce șanse vorbești, concret. Șanse să devii ce? Să realizezi ce anume? La ce standard de înaltă anvergură te raportezi?
Sanse sa devii un bun profesionist, un familist (sa iti poti tine o familie, sa ai un castig bun, venut stabil etc). Sansa unei vieti nomale, implinite, echilibrate, fara privatiuni, atat cat poate Romania. Ei bine, o astfeld e sansa o au cei studiosi in domeniile grele (IT, medicina si alte cateva), de care, de la un nivel incolo nu prea ai cum sa te atingi (cel putin pe vremea mea, acum o fi mai lax, te cred) daca faci sport, dincolo de cele 2-4 ore pe saptamana. Mai ales catre admintere. Deci in niciun caz nivel competitional.

Dimpotriva, multi dintre sportivi sunt deseori certati cu scoala si nu mai au sansa sa revina, multe posibilitati le sunt inchise la 30+ de ani, cand isi dau seama ca nu pot duce o viata decenta nici macar din atrenorat, publicitate sau alte asemenea. De ce? Ca sunt multi "eroi" - asta li s-a bagat in cap. O parte nu reusesc sa accepte ca e cazul sa o ia de la capat (alta cariera, de la inceput sau pe aproape) si se apuca de ce le este mai la indemana ca fosti sportivi: chestii ilicite in care isi folosesc capacitatile fizice (camatarie, trafic de persoane, batai, reglari de conturi intre clanuri) - de aia ai sa vezi multi fosti sportivi urmariti, arestati etc. - pentru ca vor sa isi mentina acelasi statut, de pfuai, eroi, adulati, pana atunci aspiratoare de femei. La un moment dat banii sunt foarte putini si ajung sa traiasca submediocru, asta insemnand ca nu isi pot intemeia o familie, stau cu parintii etc. Dimpotriva, cum am si spus si cum este previzibil, chiar dacva esti un profesionist in domenii cautate, chiar si medicru, ai sansa unui venit decent spre bunicel (1000-2000 de euro, nu zic de mai mult), fara prea mult stres totusi, cu o cariera previzibila, chiar daca nu spectaculoasa, care isi poate intemeia o familie, poate oferi stabilitate. Nu ifose de macho, pe care le vedem pe la toti baietasii nematurizati, care "vor sa mai fie ca in tinerete" etc.

#60
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View PostA10, on 09 iulie 2022 - 11:48, said:

Pe langa sportivul talentat, remarc si ce generatie de jurnalisti retarzi avem.  Pana la urma junalistu tictoc de la ce televiziune este ? Posted Image))
euronews

View Postaaaa4567, on 09 iulie 2022 - 12:36, said:

A inteles toata lumea punctul tau de vedere, e suficient, esti oftopic.

#61
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Domnilor , nu ar fi bine sa ne calmam Posted Image ? Exista si sportivi realizati si care intampina probleme destule . Niciodata generalizarile nu sunt corecte .
Am facut mult sport in viata si m-am oprit pe la 20 de ani cand am avut de luat o decizie .
Alegerea era simpla , daca continuam...nu mai aveam timp de facultate&altele ! Am ales facultatea...cartea si cariera !
Dar am fost constient ca nu sunt destul de bun pentru medalii si concursuri internationale .

PS - Aici e topic despre DAVID POPOVICI si nu ''sportivii...genii sau distrusi'' Posted Image !

#62
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View Postaaaa4567, on 09 iulie 2022 - 11:40, said:

Nu stiu exact ce inseamna full time, sigur ca nu insemana antrenamente 40h/saptamana

Phelps a zis intr-un interviu ca nu a ratat niciun antrenament in ultimii 6 ani (de la interviul respectiv). In medie 6 ore pe zi in bazin. Nicio zi sarita in 6 ani, nu craciun nu rev nu ma doare un umar, nimic.
6 ore pe zi e putin peste 40 pe saptamana, ca idee. Deci cam da, aia inseamna full time.
Am zis asta doar ca sa-ti faci o idee de cat de puternic mental trebuie sa fii sa te tii de chestia asta.

Ai dreptate, daca te imping parintii in ceva ce nu-ti place, posibil sa ajungi sa-i urasti, sa urasti sportul, etc. Dar e valabil in absolut orice, si daca te imping sa inveti pian sau sa te faci medic poti ajunge in aceeasi situatie. Daca nu-ti place, nu vei fi bun. Iar de ajuns in top x mondial la orice, trebuie sa treci de partea cu placutul si sa o dai in obsesie (nu folosesc aici in sens negativ, dar nu stiu cum altfel sa-i zic).

Deci da, am inteles, nu va impingeti copiii in absurditati. Dar eu zic ca-i o idee buna sa-i dai la cat mai multe sporturi, sa vezi ce se lipeste, ce-l bucura, etc. Altfel ajung supraponderali la 10 ani, cum sunt foarte multi. Pe mine m-au lasat parintii sa fac ce vreau cand eram mic, dar mi-as fi dorit sa insiste sa fac mai mult sport, si sa-si dedice mai mult timp sa ma duca la alea care imi placeau (in special inotul). M-am apucat foarte tarziu de sport mai serios si se simte, nu-s atletic deloc.

#63
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013

View PostTehCube, on 09 iulie 2022 - 12:47, said:

Phelps a zis intr-un interviu ca nu a ratat niciun antrenament in ultimii 6 ani (de la interviul respectiv). In medie 6 ore pe zi in bazin. Nicio zi sarita in 6 ani, nu craciun nu rev nu ma doare un umar, nimic.
6 ore pe zi e putin peste 40 pe saptamana, ca idee. Deci cam da, aia inseamna full time.
Am zis asta doar ca sa-ti faci o idee de cat de puternic mental trebuie sa fii sa te tii de chestia asta.
Cred că același documentar l-am văzut și eu, pe eurosport parcă.

View Postomuspan, on 09 iulie 2022 - 12:45, said:

euronews
Euronews România, pardon. O mizerie comparativ cu ce era Euronews-ul cândva. Și ca grafică și ca jurnale/jurnaliști. Scuze de off-topic.

#64
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
~40h/saptamana si traiesti din asta, e clar "un job"
sau voi vreti si performante si 40h muncite la patron ?

#65
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

View PostTehCube, on 09 iulie 2022 - 12:47, said:

Phelps a zis intr-un interviu ca nu a ratat niciun antrenament in ultimii 6 ani (de la interviul respectiv). In medie 6 ore pe zi in bazin. Nicio zi sarita in 6 ani, nu craciun nu rev nu ma doare un umar, nimic.
6 ore pe zi e putin peste 40 pe saptamana, ca idee. Deci cam da, aia inseamna full time.
Am zis asta doar ca sa-ti faci o idee de cat de puternic mental trebuie sa fii sa te tii de chestia asta.

EI, au auzit onisifor12, da? Din astea auzisem si eu, bine nici nu mai conteaza daca sunt 20 sau 40 (din punctul de vedere al discutiei mele), ca daca este 20h/sapatamana, clar nu mai ai timp de scoala decat fusarind, necum de ceva de performanta. Performanta insemnand si amditeri grele, sau inscrieri la facultati de prin vest, sau vreo olimpiada de municipiu, sa ne intelegem - astea ies clar din calcule daca faci mai mult de cateva ore de sport pe saptamana, deci practic de placere. Sa ma scuze exceptiile, sau cei care se duc pe diverse combinatii, se poate sa faci numai un anumit sport si sa faci si matematica, dar atat, la nivel bunicel. Insa daca faci numai un domeniu din asta intelectual (si nu mergi la niveld e cercetare avansata etc), sansele sa te ingustezi sunt, din nou, maricele.

Nu ai cum sa faci performanta in doua domenii, iti trebuie mii-zeci de mii de ore de munca. Va arat eu vreo 15 caiete de probleme facute prin liceu, imclusiv in vacante. Da, mai faceam ceva sport, dar era la liber, de placere, necum performanta.

#66
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013
Neinteresant. Știi cum se zice: „Sănătate! Că e mai bună decât toate!” Diplomele alea nu îți garantează o sănătate mai bună sau mai lungă.
Nici dacă locuiești în Cotroceni/Primăverii/Cartierul Francez și întorci banii cu lopata.
E, și dacă nu garanează, nu mă interesează statisticille alea pentru că oricum ai da-o , sunt DOAR SPECULAȚII.

#67
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Nu mă gândeam că topicul ăsta poate atrage atât offtopic. În fine, nu cred că am greșit cu nimic când am spus că e și un băiat educat. Se vede cu ochiul liber din felul în care se exprimă. De aici s-a ajuns la discuții absurde cu eșecurile unora, apucatul de droguri, neglijatul școlii. Nu știu ce legătură au astea cu speța David Popovici, despre care este topicul. Se confirmă că românul nu poate face din rahat bici dar a face rahat din orice discuție e expert.

Edited by caiuscorneliu, 09 July 2022 - 13:42.


#68
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

View Postandreic, on 09 iulie 2022 - 12:30, said:

E mai educat, bravo lui. Sa speram ca se poate mentine in top si la categoria urmatoare la care am inteles ca trece curand odata cu varsta. A cunoscut gloria exact pe finalul varstei la juniori, de acum se va bate cu sportivi mai puternici.
Pai tocmai ce-a castigat 2 medalii la Mondiale unde au participat si seniorii, eu zic ca se descurca destul de bine.

#69
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View PostTehCube, on 09 iulie 2022 - 12:47, said:

Phelps a zis intr-un interviu ca nu a ratat niciun antrenament in ultimii 6 ani (de la interviul respectiv). In medie 6 ore pe zi in bazin. Nicio zi sarita in 6 ani, nu craciun nu rev nu ma doare un umar, nimic.
6 ore pe zi e putin peste 40 pe saptamana, ca idee. Deci cam da, aia inseamna full time.
de fapt Phelps se antrena 6 ore timp de 6 zile doar pentru a arde calorii... Nu e cazul la juniori

Edited by althea, 09 July 2022 - 18:35.


#70
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
aaaa4567, deschide topic separat cu opinia ta despre ce (n)-ar trebui să primească sportivii români cu performanțe de excepție. NU mai posta aici.
Dacă îți vrei mesajele trimite-mi PM.

#71
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011
Si ca sa termin (odata!) Nu ai timpd e sport, daca e sa te pregatesti ca lumea, de exemplu cum a facut generatia mea: am facut 2 ani de pregatire pentur medicina, cu profesori universitari. La fizica erau selectati chiar din prima sedinta, cu probleme open books, din toata materia de pana atunci. Unii nu erau acceptati de profesor (aveai teste la prima sedinta, asemanatoare cu un interviu de job). DIn cei acceptati, doar putin peste jumatate intrau la facultate (unii se pierdeau pe poarcurs, altii nu intrau), cu toata pregatirea de 2 ani. Sedinta de meditatii era de 4 ore. Se facea pregatire si in vacanta. Eu cand am fost amdis la un asemenea profesor (care isi selecta elevii), aveam deja o olimpiada luata, aveam vreo 10-12 caiete din alea de matematica pline de problme (Hristev, Cone etc) si tot am fost criticat. Una din probleme primita la test a fost asemanator cu ce am primit la olimpiada de sector. Si nu eram cel mai bun din lot, mai aveam vreo 2 oameni chiar mai bunicei ca mine. Sedinta de meditatii era imprevizibila, se dadeau probleme si din afara materiei, era ceva (foarte) dinamic, nemaivazut de mine pana atunci. Ganditi-va la unn George Pruteanu, care insa preda fizica!
Si btw, la admitere erau probleme peste manual, in fapt vreo jumatate erau asa. Atat de tare era fizica ca am gasit chirurg care sa discute in operatie Legile lui Kirchhoff... - vorbim de generatiile vechi, ca acum s-a dus totul la vale...


- 1 punct pentru offtopic după avertismentul public -

Edited by althea, 09 July 2022 - 18:38.


#72
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,617
  • Înscris: 12.06.2010
Pe primii 50 DP are 31 de batai de brate, dupa intoarcere pe urmatorii 50 se duce la 30 de batai. Undeva intre 1.6 si 1.8 m pe secunda. La suta are in total 61 de batai. Daca mai creste 3 cm asta inseamna aproape 1.8 m sau o secunda. Trebuie doar sa pastreze acelasi stroke. Fizic e capabil sa duca in jos recordurile actuale cu cel putin o secunda. Si asta e enorm. Tehnic se va intampla si cu si fara cei 3 cm. Maturitatea lui ca inotator va fi atinsă in urmatorii 4 ani. La urmatoarele JO are 99% sanse la aur. Peste 6 ani nu stiu, sa traim pana atunci.

Inotul nu e un sport ieftin. Echipamentul costa de la 200 eur in sus (jammers, ochelari, casca, slapi, halat, palmare, etc). Mai ai nevoie de bazin olimpic. Transport pana la bazin. De ex un abonament anual pleaca de la 500 eur pt un om normal. Iar piscinele/bazinele sunt aglomerate... Sala de forta. Afara e poate de cateva ori mai putin.

Un bazin endless (inot contra curentului) e cca 15-20 kt eur. Dar nu poti exersa întoarcerile, nu poti cronometra, n-ai conditii de bazin. Mai ai nevoie de un sparring partner ca sa tragi la sprinturi, de antrenor, program...

Doar luand in considerare cele de mai sus, faptul ca nu mai exista sport de masa, ca nu ai de unde selecta sportivi copii/juniori, ca nu ai baze materiale face din recordurile lui o performanta fabuloasa.

Ramane de vazut daca am avut dreptate - cat de curand.

Edited by lucianburjuiul, 09 July 2022 - 20:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate