Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

DAVID POPOVICI - fenomenul natației românești

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#1
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 06.02.2008
Văd că băiatul ăsta încă nu are un topic al lui deși ne uimește pe toți în ultimul timp. Ce m-a bucurat în plus e felul cum se exprimă, total atipic pentru un sportiv, fără dezacorduri, fără ă-uri, clar și la subiect. Cu "sunt" și "plăcea", tot tacâmul. Nu mai spun de faptul că i-a tăiat urgent macaroana jurnalistului de doi bani cu întrebări de cancan și tiktokuri. Se vede că pe lângă talentul ieșit din comun la înot este și un băiat educat. Cinste lui.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A6V29zXVmnE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by caiuscorneliu, 09 July 2022 - 00:17.


#2
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
bravo lui.

#3
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Ce-ar mai trebui si un topic cand a fost deja destul prin media /facebook (si asta cat mai uit eu, adica foarte putin). Nu e nimic de discutat, e doar o chestie personala. Nu, nu trebuie sa va dati copiii la natatie /alt sport de performanta, e o prostie, doar 0.01% din sportivi ajung bine, restul - niste ratati, fara scoala, consumatori de diverse etc. Total contraindicat, necum sa i se faca si publicitate. Ca sa ce? Sa urmeze mii de parinti fara cap "exemplul", sa isi faca copiii niste ratati de meserie??? Ce faci daca nu iti reuseste copilul sa ajunga in top, eh? Pe dr@cu, asta faci! Il ratezi, garantat, va iesi vreu functionaras mediocru, comentator sportiv etc etc.

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Baiatul cam seamana cu Jhonny Depp :)...in orice caz, foarte misto pustiul.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Bravo lui!
Care este treaba cu ,,sunt ", nu trebuie să vorbească cum a învățat la școală?!
Eu am învățat cu ,,sînt ", nu trebuie să vorbesc cum am învățat la școală, pe timpul meu?!

#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 06.02.2008

View Postcrisstonne, on 09 iulie 2022 - 02:21, said:

Care este treaba cu ,,sunt ", nu trebuie să vorbească cum a învățat la școală?!

Fix asta e faza, vorbește cum a învățat la școală, pentru că a învățat la școală, n-a tras chiulul. Bine, poate nu e cel mai relevant cuvânt dar poți vedea cât de îngrijit vorbește din scurtul interviu postat de mine.

View Postaaaa4567, on 09 iulie 2022 - 01:53, said:

Ce-ar mai trebui si un topic cand a fost deja destul prin media /facebook (si asta cat mai uit eu, adica foarte putin). Nu e nimic de discutat, e doar o chestie personala.

Un topic e un topic, nu ocupă decât spațiu virtual. E deschis pe Arenă, nu pe Dezbateri. Și cum sunt sportivi cu performanțe mai mici în domeniile lor și care au "topic" am zis că nu strică.. mai ales că el are tot viitorul în față. Și când mai pui că puștiul a apărut ca de nicăieri și e deja ticsit de medalii de aur mondiale și europene.

Edited by caiuscorneliu, 09 July 2022 - 04:37.


#7
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 06.02.2008

View Postaaaa4567, on 09 iulie 2022 - 01:53, said:

Nu, nu trebuie sa va dati copiii la natatie /alt sport de performanta, e o prostie, doar 0.01% din sportivi ajung bine, restul - niste ratati, fara scoala, consumatori de diverse etc. Total contraindicat, necum sa i se faca si publicitate. Ca sa ce? Sa urmeze mii de parinti fara cap "exemplul", sa isi faca copiii niste ratati de meserie??? Ce faci daca nu iti reuseste copilul sa ajunga in top, eh? Pe dr@cu, asta faci! Il ratezi, garantat, va iesi vreu functionaras mediocru, comentator sportiv etc etc.

Aici sunt parțial de acord cu tine, părinții care-și forțează copiii să urmeze un sport pentru a ajunge mari campioni, cu sacrificiile de rigoare, greșesc. Nu mai expun motivele, ai făcut-o tu. Dacă copilul e atras de înot și-l face pentru plăcere, pasiune și sănătate atunci este mai mult decât un lucru util. E un sport care te clădește armonios și e benefic din toate punctele de vedere , fără îndoială. Asta spre deosebire de altele care pot deveni nocive chiar și la nivel de amatori, fotbal, culturism, baschet, sporturi de contact etc. Încă nu am auzit de copil care a rămas cu probleme de la înot. Bine, nu vorbim de ăia care s-au dus la fund și n-au mai ieșit :D
Ce am mai observat este că mulți tineri urmează înotul, e un "vibe" apărut cu mult înainte de "isprăvile" lui Popovici. A mai luat aurul la 1500m și Vlad Stancu, alt puști. Probabil există o arie de selecție destul de ok la noi în sportul ăsta și așa a apărut și calitatea. Aud de ceva ani părinți care-și dau copiii la "bazin". Asta apropo de fotbal unde nu mai facem nici cât două cepe degerate și toată lumea se întreabă unde este problema.

Edited by caiuscorneliu, 09 July 2022 - 04:59.


#8
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022

View Postcaiuscorneliu, on 09 iulie 2022 - 00:04, said:

Nu mai spun de faptul că i-a tăiat urgent macaroana jurnalistului de doi bani cu întrebări de cancan și tiktokuri.
Asta a fost chiar de prost gust. A evitat sa raspunda pentru ca stia ca va intra in zona penibilului.
Nu am verificat daca si-a facut Tiktok, insa sunt convins ca da, din cate am vazut pare genul care e constient ca va avea doar 5 minute de faima si e grabit sa profite cat mai mult de asta ca sa adune bani. E foame de bani, nu se multumeste doar cu banii primiti ca premiu sau banii publici primiti de la politicieni, spun asta ca nici nu trecusera o saptamana de cand a innotat si deja filmase si bagase pe TV reclama la nu stiu ce produs... ceea ce pentru asa ceva e un record, rareori vezi sa se produca niste reclame si sa ajunga pe post cu asemenea rapiditate.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postcaiuscorneliu, on 09 iulie 2022 - 04:49, said:

Aici sunt parțial de acord cu tine, părinții care-și forțează copiii să urmeze un sport pentru a ajunge mari campioni
sunt curios ți-ai dus vreodată copilul la un sport?și după asta poți zice  că-l poți forța cu ceva

#10
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Tehnic vorbind: acum are 1.90, daca mai creste 3 cm si inclin sa cred ca da, va spulbera recordurile mondiale in urmatorii doi ani. Este la 22 de sutimi distanta la suta si la 1sec si 21 sutimi la doua sute - in bazin lung. Mai vorbim pe tema asta.

Exista reclame cu David de cel putin 2-3 ani. Probabil nu le-ai remarcat, iar acum in mod sigur chiar s-au dat mai des/au fost mai vizibile. Bravo lui, e o mare performanta sa scoti bani din inot. S-ar fi putut umplut de bani in America, a preferat sa ramana aici pana la termina liceul, adica inca un an. Posibil va pleca afara pentru facultate si nu e de condamnat. Sunt orase in care nu exista bazin de inot, de sarituri n-are rost sa mai vorbim. Natatia e urgisita rau de tot, nu-s bazine, nu mai sunt antrenori, fostii campioni sunt plecati din tara. In conditiile date, performanta lui David e precum floarea de colt. E uimitoare.

Doar ca fapt divers pe noi la inot ne-au batut ungurii de ne-a sunat apa in cap. Dar aia au piscine sa-ti pui si-n ciorba. Si atunci e explicabil. Intalnirile de la old boys se cam fac prin Ungaria...

#11
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022

View Postcaiuscorneliu, on 09 iulie 2022 - 04:33, said:

n-a tras chiulul.
Esti deconectat de la viata reala.
Tinerii care practica sportul sunt cei mai mari chiulangii, si asta de pe vremea cand faceam si noi scoala/liceul/facultatea.
Cred ca pe vremuri veneau mai des la scoala, intre timp s-a dus treaba la un nivel de mega nesimtire, adica sportivii vin pe la scoala atat de rar incat poti spune ca si-au primit diploma cadou, ca toata situatia lor scolara e facuta doar fictiv.
Asa e construit sistemul de invatamant... pentru unii muma, pentru altii ciuma.

Am niste exemple recente cu niste situatii... si nici macar nu erau sportivi de mondiale.

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postrazzzv, on 09 iulie 2022 - 07:46, said:

Nu am verificat daca si-a facut Tiktok, insa sunt convins ca da, din cate am vazut pare genul care e constient ca va avea doar 5 minute de faima si e grabit sa profite cat mai mult de asta ca sa adune bani. E foame de bani, nu se multumeste doar cu banii primiti ca premiu sau banii publici primiti de la politicieni, spun asta ca nici nu trecusera o saptamana de cand a innotat si deja filmase si bagase pe TV reclama la nu stiu ce produs... ceea ce pentru asa ceva e un record, rareori vezi sa se produca niste reclame si sa ajunga pe post cu asemenea rapiditate.
Nici n-a apărut bine și deja are hateri. Absolut previzibil, mai ales când vine vorba de bani.

View Postrazzzv, on 09 iulie 2022 - 08:34, said:

Tinerii care practica sportul sunt cei mai mari chiulangii, si asta de pe vremea cand faceam si noi scoala/liceul/facultatea.
Chiuleală e atunci când o ștergi de la școală ca să pierzi timpul. Sportivii de performanță muncesc, nu chiulesc. Și eu sunt de părere la David Popovici se vede că nu-și neglijează studiile.

Oare de ce ești așa înverșunat, ce te mână în luptă?

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postaaaa4567, on 09 iulie 2022 - 01:53, said:

Nu, nu trebuie sa va dati copiii la natatie /alt sport de performanta, e o prostie, doar 0.01% din sportivi ajung bine, restul - niste ratati, fara scoala, consumatori de diverse etc.
Tâmpenii…
Ai mei toți trei au făcut natație, cel mare cu rezultate bune (peste 80 medalii) si nici vorba de ce zici tu.
Mult mai mult se consuma alcool, droguri etc printre tinerii care nu au făcut niciun sport…

#14
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
E bine ca ii place ceea ce face. Cel putin asa pare acum, cine stie ce-o spune cand va mai creste. Pustiul nu e aparut de nicaieri ci e un proiect al parintilor sai. Sau poate mai stiti multe alte exemple de copii de 14-15 ani care se trezesc la 4 dimineata sa manance micul dejun pregatit de parintii care se trezesc la 3, pentru a se putea duce alimentat la antrenamentul de la 6, sau de parinti care fac cursuri de specializare in controlul doping, pentru a sti exact ce substante are voie sa consume. E un proiect bine gandit si cu rezultate exceptionale si atata timp cat toti sunt happy, bravo lor si bravo lui!

#15
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022

View Postalthea, on 09 iulie 2022 - 08:51, said:

Oare de ce ești așa înverșunat, ce te mână în luptă?
Experientele personale, si faptul ca vad ca unii incep sa pupe funduri doar pentru ca e la moda sa pupi acolo, ignorand realitatile.
Si nu doar cu asa numiti sportivi, aia de pe vremea mea care trageau chiulul o treime din timp si in catalog era intelegere ca lor nu li se pun absente, iar note li se puneau din burta, fara ca macar ei sa fie prezenti la data la care era trecuta nota in catalog, ba chiar daca era vorba sa participe la un concurs judetean, regional sau national, li se punea din oficiu nota maxima la toate materiile ca "recompensa" de participare.
Si sistemul asta e valabil si astazi, ba mai mult pana si la influencere de tiktok e acelasi tratament... dementa totala.
Apoi vin niste necunoscatori ai situatiei reale, rupti de realitate ca ei n-au contact cu sistemul deloc, si incep sa pupe la modul scarbos si sa sustina contrariul.
Si vrei sa stii ce au ajuns acei sportivi si participanti la concursuri de pe vremea mea? Ca m-am regasit in timp cu majoritatea din intamplare.
Jumatate din ei au ajuns niste obezi. Cea mai mare parte au ajuns la munca de jos, fiind de la manipulanti marfa pana la bisnitari la taraba in piata. Doua exemple care au ajuns bine am, ambele fete, ajunse bine financiar (nu fizic) prin faptul ca s-au maritat, una chiar cu un sef de la directia judeteana de sport unde "performa" ea si care avea putin peste dublul varstei ei, intre timp ramasa si vaduva, iar cealalta s-a maritat cu un fost sportiv, celebru la nivel local desi n-a avut performante, e celebru prin prisma faptului ca e singurul din generatia lui care a jucat si care dupa aceea a ramas atarnat in politica si bagat pe tot felul de functii pe la consiliu, pe la primarie, pe la clubul local, etc in timp ce a acaparat niste locatii banoase.

Mai era un sportiv pe care toata lumea l-a pupat in fund, si care in ultimii ani majoritatea populatiei s-a convins de ce calibru este... da ma refer la celebrul general care de la atata pupat in fund atata vreme s-a obisnuit numai cu statut VIP si nu intelege ca i s-a dus vremea si il salta pe sus jandarmii si politia cand incearca sa intre pe la evenimente ca VIP aratand stelele de general primite cadou de la politicieni si servicii.

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostKarhu, on 09 iulie 2022 - 08:54, said:

Tâmpenii…
Exact. Ce-i aia ”nu trebuie sa va dati copiii la natatie /alt sport de performanta”? Toate sporturile sunt bune pentru dezvoltarea copiilor.

Îți răspund doar la asta:

View Postrazzzv, on 09 iulie 2022 - 09:17, said:

Experientele personale, si faptul ca vad ca unii incep sa pupe funduri doar pentru ca e la moda sa pupi acolo, ignorand realitatile.
E lipsă de bun simț să pui eticheta ”pupat în fund” unor laude absolut meritate. Iar realitatea e că puștiul chiar este o valoare ieșită din comun. O spun specialiștii, nu spectatorii ca noi.
Ia-o mai ușor cu judecățile de valoare.

Edited by althea, 09 July 2022 - 09:26.


#17
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Dati-va copilul la ce sport vreti, dar nu il treziti la 4 dimineata daca nu e si el de acord cu asta. E plina lumea de sportivi de performanta, actuali sau fosti, care isi urasc parintii pentru ce i-au obligat sa faca in copilarie.

#18
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022

View Postalthea, on 09 iulie 2022 - 09:26, said:

Exact. Ce-i aia ”nu trebuie sa va dati copiii la natatie /alt sport de performanta”? Toate sporturile sunt bune pentru dezvoltarea copiilor.
Una e sa le oferi sansa sa faca asta si sa incerci sa ii duci sa experimenteze diverse activitati pentru a vedea daca le place ca hobby.
Alta e sa ii tarasti intr-un anumit domeniu doar pentru ca ti se pare tie ca e sansa ta ca parinte sa iesi din foame daca iti impingiu copilul sa urmeze o cale pe care nu si-o doreste dar nu vede cale de scapare, fiind mereu pus sub presiune de catre parinti.
Multi copii sunt impinsi si tinuti captivi de catre parinti intr-o anumita zona, ajungand copilul sa sufere de sindromul Stockholm si chiar sa creada ca iubesc acel sport. unii se trezesc si se vindeca cand trec de o anumita varsta, altii raman doar niste zombie, niste papusi ale parintilor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate