Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

DAVID POPOVICI - fenomenul natației românești

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#37
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006

 jimi91, on 09 iulie 2022 - 02:04, said:

Baiatul cam seamana cu Jhonny Depp Posted Image...in orice caz, foarte misto pustiul.

Ville Valo

#38
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 GlCA_Contras, on 09 iulie 2022 - 11:20, said:

In plus sportivii de performanta sunt selectati prin alte tari pentru burse de studii la cele mai prestigioase facultati ...

desigur ca nu e vorba de fotbalisti gen Mutu care trag pe nas...
Sunt selectati si aceia, la anumite facultati, asta e o moda prin SUA, dar nu numai. Baza ramane cartea. Sorry.

#39
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 27.08.2013

 Alltrack, on 09 iulie 2022 - 11:35, said:

Trimisul copiilor la sporturi de performanta e doar pentru parintii care au creier
Atât! Asta e tot ce trebuie să înțeleagă haterii ăștia. Nailed it!

#40
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Oricum ati da-o, trimisul copilului la sport - dincolo de ce face un copil obisnuit (pentru sanatate, competitivitate etc) (2-4h/saptamana) - e o chestie aventuroasa, scumpa, care are foarte mari sanse sa iasa prost, sau submediocru. Cel mai clasic e traseul catre sporturile de contact, unde ti se baga in cap ca esti erou, obtii 1-2-3 medalii (sunt sute de medalii numai intr-o subramura, intr-o tara precum Romania), dupa care rezultatele intarzie sa apara, iti trece varsta, apar accidentarile si sfarsesti (sub)mediocru intr-un post gen agent de paza sau comentator sportiv etc. Ca la altceva nu mai acces, din cauza ca ti-ai neglijat scoala.

 onisifor12, on 09 iulie 2022 - 11:42, said:

Atât! Asta e tot ce trebuie să înțeleagă haterii ăștia. Nailed it!
Aiureli. De unde stim care parinti au creier? Scrie pe nasul lor, nu? Dupa fleur, asa-i? Ce inseamna au creier? Foecare parinte care a investiti deja in copilul lui e tentat sa pluseze, antrenorul poate sa nu iti spuna realitatea etc. Esti tentat sa mergi mai departe.

#41
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 27.08.2013

 aaaa4567, on 09 iulie 2022 - 11:40, said:

Da, amandoua, de ce le amesteci?
Crezi, dar nu ai nici o garanție.

#42
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 cumparator, on 09 iulie 2022 - 11:07, said:

Da, e chiar meritul tau, zi-i sa-ti dea o parte din banii aia. Ti-ar reveni 1 ban, deocamdata. Sa nu-i dai pe bautura.

Au platit parintii lui pentru orele alea de bazin de le-a iesit pe nas. Tara asta chiar nu are bazine. Nu exista tara cat de cat civilizata in care sa nu stie sa inoate toti copiii, inca din scoala generala. La noi se ineaca cativa in iazul din sat intr-un m de apa, in fiecare zi de vara.

Statul i-a dat 200 de mii de iepuroi, banii mei din taxe, platiti de mine, iar parintii lui n-au platit nimic pentru bazin,de fapt sunt bugetari, tot din banii nostri sunt platiti.

#43
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 27.08.2013

 aaaa4567, on 09 iulie 2022 - 11:46, said:

Oricum ati da-o, trimisul copilului la sport
Te duci prea departe. Una este trimis copilul la sport și alta este lăsat copilul să facă sport.

#44
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Pe langa sportivul talentat, remarc si ce generatie de jurnalisti retarzi avem.  Pana la urma junalistu tictoc de la ce televiziune este ? :)))

#45
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 27.08.2013

 aaaa4567, on 09 iulie 2022 - 11:46, said:

De unde stim care parinti au creier?
Simplu. Ăia care își dau copilul la sport și nu insistă dacă nu au înclinații în acea direcție. Ăia care insistă nu au creier, evident.

#46
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 onisifor12, on 09 iulie 2022 - 11:46, said:

Crezi, dar nu ai nici o garanție.
Ce garantie, domnule, la ce te referi? Explica, te rog. Multumesc.

#47
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 27.08.2013

 aaaa4567, on 09 iulie 2022 - 11:51, said:

Ce garantie, domnule, la ce te referi? Explica, te rog. Multumesc.
Nu vezi la ce ți-am dat quoate sau te prefaci?

#48
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 onisifor12, on 09 iulie 2022 - 11:48, said:

Te duci prea departe. Una este trimis copilul la sport și alta este lăsat copilul să facă sport.
De lasat, il lasi, dar daca vrea sa fie competitiv (am zis ce inseamna, oricum 90-95% dintre elevi nu sunt si nici nu erau pe vremea mea), nu are timp de sport, nu mai mult de cateva ore (putin) pe saptamana. Pe langa activitatea in sine, mai e necesara si odihna de dupa etc etc., un masaj, un dus. Nu merge sa studiezi imediat dupa ce te intorci de la sport. Am facut si eu ceva, putin ce e drept, si stiu cum e. Oricum, la cum arata copiii din ziua de azi, nu cred ca exagereaza cu sportul (dar nu din cauza scolii), deci...

 onisifor12, on 09 iulie 2022 - 11:53, said:

Nu vezi la ce ți-am dat quoate sau te prefaci?
Nu ma prefac deloc. Ai comentat ceva aiurea, fara suparare. Ori nu am inteles eu, ori e aiurea, adica poate avea mai multe intelesuri, zic eu. Vrei sa reiei putin? Multumesc. Nu sunt un tampit, am zis, totusi.

Edited by aaaa4567, 09 July 2022 - 11:57.


#49
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 27.08.2013

 aaaa4567, on 09 iulie 2022 - 11:17, said:

Presupun ca ai facut medicina, ca ai dat la medicina in anii 80-90. Stii ce insemna asta, clar nu mai aveai timp de sport, dincolo de 1-2 sedinte pe saptamana. Iti spun eu ce insemna, am intrat in prima treime la medicina, am luat punctaje foarte mari la una dintre probe (maximum la probleme), am participat la olimpiade (asta inseamna unul din primele locuri in cateva sute de mii de copii).
Ia, dă tu o fugă când ai timp, dacă nu lucrezi prin apropiere, până la actuala facultate de medicină din bulevardul Eroilor Sanitari. E plin de toate leprele fumate, tiktokiste, intrate la „cu plată”, pline de harfe. Fă o vizită la orice seminar de orice fel vrei tu de la orice oră și o să te convingi.

Edited by onisifor12, 09 July 2022 - 12:01.


#50
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
...
Ma refer la asta:

Quote

Până acum ziceai că devine drogat, acum că nu poate să fie top 3%-5% din liceu.
Crezi că o duci garantat mai bine sau mai mult decât un sportiv neîmplinit? Sau crezi că ajungi garantat în rai?
A zis că e ok să faci sport, nu a zis că trebuie toată lumea să facă sport ca să bată recorduri mondiale.
Adică pur și simplu să facă sport, ci nu să facă hemoroizi de la stat pe cur la consolă.

Te "bati" cu ce nu am spus eu (o parte din afirmatii) sau reiei ce am si spus, ca si cum nu as fi spus. Ca sa clarific pozitia mea:

Quote

Până acum ziceai că devine drogat, acum că nu poate să fie top 3%-5% din liceu.
Da, mentin opinia ca exista risucl sa devina drogat (sa foloseasca droguri), atat cat e la antrenamente, competitii (se cunoaste riscul) cat si mai tarziu, cand nu se mai poate sustine, sa devina dealer, prin conexiuniel pe care le are in luema sportiva etc.

Da, mentin opinia ca daca face mai mult de 2-4 ore pe saptamana (adica atat cat face un copil obisnuit) nu mai are cum sa mai fie in top 5-10% din liceu, asta daca nu e exceptionalissim. Iar cu 2-4 ore de sport pe sapamana nu ai cum sa ajungi ila competitii sportive. Si nici cu nitel mai mult. Practic, trebuie sa se decida ce face serios: sport sau scoala. Nu mai zic d emers in cantonamente etc.

Quote

Crezi că o duci garantat mai bine sau mai mult decât un sportiv neîmplinit? Sau crezi că ajungi garantat în rai?

N-am spus ca exista garantia ca o duce mai bine cu scoala, ci sansa (statistica, probabilistica). Chiar si daca e un medic sau inginer submediocru isi va gasi mai bine/repede de munca, se va putea adapta mai bine la nevoie, decat daca esti un fost sportiv si cam atat (deseori fara o vbaza solida din liceu etc). Si diferentele sunt foarte mari, adica din ce imi dau seama 80% din sportivi au niste cariere si vieti submediocre dupa retragere, putin ajungi antrenori sau prin federatii etc.

Quote

A zis că e ok să faci sport, nu a zis că trebuie toată lumea să facă sport ca să bată recorduri mondiale
Pai asta am spus si eu... Si atunci, ca sa revin, de ce mai batem apa in piua cu tot feluld e campioni? Sunt exceptii, de neatins pentru omul de rand, in principiu.

Quote

Adică pur și simplu să facă sport, ci nu să facă hemoroizi de la stat pe cur la consolă
Da, dom'le, asta da, dar 2-4 ore pe sapatamana, sa vada, sa faca miscare, nu campioni mondiali, decat daca are un potential real, adica probabil 0.1% dintre copii or so...

#51
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 27.08.2013
Nu mă supăr că tu ai dioptrii. Scuze că nu îți repet.
Cu șapte facultăți nu ai nici un fel de garanție de nici un fel, nici de sănătate, nici financiară.
Și nici nu ai garanția că ești un om mai bun. Sau măcar o persoană mai bună.

#52
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 onisifor12, on 09 iulie 2022 - 11:59, said:

Ia, dă tu o fugă când ai timp, dacă nu lucrezi prin apropiere, până la actuala facultate de medicină din bulevardul Eroilor Sanitari. E plin de toate leprele fumate, tiktokiste, intrate la „cu plată”, pline de harfe. Fă o vizită la orice seminar de orice fel vrei tu de la orice oră și o să te convingi.
Acum da, nu si acum 20-30 de ani. E mare diferenta, crede-ma... ;)

#53
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 27.08.2013
Păi tocmai de asta că te cred nu mi se pare just să recomanzi „orbește” acea cale, „cartea” în detrimentul „sportului”.
Învață ca să ai juma' de colegi fumători ce fumează pe holurile spitalelor, condiții insalubre, nosocomiale etc.
vs.
Sportiv nemedaliat olimpic, ce își vede de treaba lui, fără anturaje proaste, bețivi, drogați etc.

Edited by onisifor12, 09 July 2022 - 12:13.


#54
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 onisifor12, on 09 iulie 2022 - 12:06, said:

Nu mă supăr că tu ai dioptrii. Scuze că nu îți repet.
Cu șapte facultăți nu ai nici un fel de garanție de nici un fel, nici de sănătate, nici financiară.
Și nici nu ai garanția că ești un om mai bun. Sau măcar o persoană mai bună.
Las' ca am facut eu efortul si am explicat, ca sa fie clar. Sa mai termini dumneata cu atitudinea asta de zeflemea (chestia cu dioptriile) ca am impresia ca nu ne tragem de sireturi.

Am zis, nu ai garantia, dar statistic iesi mult mai bine. Asa garantie nu ai pentru nimic.

Si nu e vorba strict de facultati, iesi mai bine si cu o meserie practica, de gen instalator, electrician, care tot timpulva fi cautata, sau daca nu, poti vira, avand o baza din liceu cat de cat solida...

 onisifor12, on 09 iulie 2022 - 12:09, said:

Păi tocmai de asta că te cred nu mi se pare just să recomanzi „orbește” acea cale, „cartea” în detrimentul „sportului”.
La ce diferenta de sanse este, eu as zice ca recomand clar, orbeste. Ce faci daca iei calea sportului si esti doar un submediocru, adica statistic est in cei 80%? Te poti face profesor de sport, comentator, jurnalist etc. Cate locuri sunt?... Ai idee cat se plateste? Iti zic eu, ca am un fost coleg, sta cu ma-sa pe acasa, la 40 si de ani, traieste de pe azi pe maine. N-ai idee ce ifose are in cap...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate