Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Locuri de munca multinationala

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 irina2014, on 07 iulie 2022 - 16:20, said:

Intreb fara nici o intentie ascunsa: daca Administrarea Afacerilor nu e o facultate "ceruta" pt multinationale, care ar fi cele potrivite?

din ce cunosc eu ASE-ul o facultate destul de "generalista". Amicii care au terminat diverse facultati din ASE acum lucreaza in domenii foarte diverse, de cele mai multe ori fara legatura directa cu facultatea facuta. Cunosc persoane care:
- au terminat cibernetica, acum lucreaza in "supply chain"
- au teminat management, lucreaza in vanzari
- au terminat finante banci, lucreaza in HR
- au terminat finante banci, lucreaza in achizitii
- au terminat marketing, lucreaza ca stewardesa
- au terminat administrarea afacerilor, lucreaza in marketing

Pur si simplu, dupa absolvire fiecare se indreapta pe domeniul care (crede ca) ii place sau pe unde apuca; nu pare ca facultatea iti indica un drum foarte clar. Partea buna e ca ai o libertate mai mare in alegerea drumului in cariera, partea proasta e ca toti absolventii de ASE (indiferent) de facultate concureaza intre ei pt aceleasi pozitii.

#38
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Recunosc, după ce am terminat facultatea și m-am angajat, am avut la interviu întrebări din ce am studiat, mai precis din Acordul Basel 2, pentru că o activitate secundara a job-ului avea treaba cu niște date ce trebuiau prelucrate în acest scop. Altfel, exceptand acest caz particular, irelevanta făcultatea... putea fi orice altceva iar colegii erau absolvenți de diverse facultăți (aveam un director absolvent de matematica... ulterior a plecat ca CEO la concurență).

Mai am câțiva foști colegi care au aprofundat studiile și lucrează ca experți la BNR sau companii financiare. Dar ăia sunt excepții și erau în general d-astia care luau 10 pe linie.

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 Soulstream, on 08 iulie 2022 - 11:56, said:

din ce cunosc eu ASE-ul o facultate destul de "generalista".

- au teminat management, lucreaza in vanzari, e foarte okay

- au terminat finante banci, lucreaza in achizitii, nu e rau deloc

- au terminat administrarea afacerilor, lucreaza in marketing, e ceea ce trebuie chiar

#40
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
in Pipera de exemplu, la multinationalele de tip "global share service" se cauta angajati in mod permanent (mai ales daca stapanesti macar o limba straina alta decat engleza) insa ca angajat "entry level" nu te gandi ca vei castiga enorm din prima.

o sa ai insa 3 mari beneficii:
1. te vor lua direct dupa ce termini facultatea, ca te invata ei de la zero. e bine totusi sa ai ceva notiuni de baza de contabilitate/finante ca sa nu te uiti chiar ca boul la poarta noua
2. nu vei lucra in mediul meltenesc specific firmelor romanesti (adica n-o sa te trimita managerul niciodata sa-i speli masina sau sa-i faci cumparaturile cum se intampla "la patron")
3. ai posibilitatea sa cresti destul de mult daca esti destept si te tii de treaba si asta se va simti si la salariu.

in schimb sunt si doua mari minusuri:
1. birocratie excesiva
2. nu te ia nimeni sa te plateasca degeaba, ai "performance review" facut pe bune odata la 6 luni iar daca nu faci treaba chiar te zboara (mai ales daca ajung sa se planga colegii de tine)

Edited by takillya, 08 July 2022 - 15:39.


#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 takillya, on 08 iulie 2022 - 15:33, said:

1. birocratie excesiva

Asta din pacate e intalnita la companiile mari.
Cu cat compania e mai mare cu atat birocratia ma stufoasa

Am lucrat la asa ceva. La dezvoltarea birocratiei pe parte tehnica

#42
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Au atatea controale si audituri incat n-au ce face.

Imi aduc aminte de o faza de acum multi ani...la finalul contractului de leasing trebuiau returnate biletele la ordin clientului. Asta o facea cineva...se uita in sistemul informatic, verifica ca totul a fost achitat si trimitea biletele clientului. Eh, vine auditul si zice ca nu e bine, ca cineva trebuie sa-l verifice pe ala (ca poate citeste gresit pe ecran sau scrie alta adresa pe plic etc.). Asa ca pune managerul sa semneze pentru fiecare set de bilete trimise. Si uite asa s-a mai incarcat putin procedura de lucru. O groaza de rahaturi d-astea pe care niste oameni le baga ca sa-si justifice existenta. Iar unii dintre ei sunt atat de batuti in cap...oricat le-ai explica, parca sunt scriptati.

Edited by george_alexandru, 08 July 2022 - 19:01.


#43
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

 george_alexandru, on 08 iulie 2022 - 19:00, said:

Au atatea controale si audituri incat n-au ce face.

Eh, vine auditul si zice ca nu e bine, ca cineva trebuie sa-l verifice pe ala (ca poate citeste gresit pe ecran sau scrie alta adresa pe plic etc.). Asa ca pune managerul sa semneze pentru fiecare set de bilete trimise. Si uite asa s-a mai incarcat putin procedura de lucru. O groaza de rahaturi d-astea pe care niste oameni le baga ca sa-si justifice existenta. Iar unii dintre ei sunt atat de batuti in cap...oricat le-ai explica, parca sunt scriptati.
Așa zici tu că sunt scriptati, dar auditorul are dreptate.
Se cheamă "4 eyes principal" și este universal folosit ca sa reduci riscul de frauda.
E valabil și în cazul platilor spre exemplu. Nu ai voie sa faci plati fără că sa te mai verifice macar o persoana

Edited by takillya, 08 July 2022 - 20:35.


#44
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
4 eyes are sens in anumite situații. Pui managerul să semneze peste plăti peste o anumita sumă. Dar să semneze că ăla a scris corect adresa pe plic? Să fim serioși.

Am lucrat suficient de mult cu auditorii cât să-mi fac o opinie destul de corectă. Iar de multe ori nu e vina lor, mulți sunt niște copii puși să muncească 12 ore pe zi.

Edited by george_alexandru, 08 July 2022 - 20:40.


#45
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Legat de plăti și cei 4 ochi, FM și CEO semnează doar formal. Op-urile se generează din sistem și odată ce are op generat factura se blochează. Dar se fac și plăti manuale...

#46
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
ca sa nu ducem discutia in polemici inutile, concluzia:

pentru un pustan care abia a terminat facultatea o multinationala poate fi o mina de aur.
cel mai important e sa se tina de treaba.

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 takillya, on 09 iulie 2022 - 07:13, said:

ca sa nu ducem discutia in polemici inutile, concluzia:

pentru un pustan care abia a terminat facultatea o multinationala poate fi o mina de aur.
cel mai important e sa se tina de treaba.

foarte adevarat

#48
Prvsile

Prvsile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.01.2020

 baRbie22, on 07 iulie 2022 - 13:38, said:

Buna ziua! As dori sa va întreb dacă este adevărat ca intr o multinaționala, ești muncit foarte mult și ești mai tot timpul stresat și presat de timp. Proiectele sunt dificile și trebuie predate intr un timp foarte scurt? Întreb pentru ca vreau sa termin Administrarea Afacerilor la ASE București și, cel mai probabil, voi lucra in multinaționale si as vrea sa știu cum este sa lucrezi acolo.

Inseamna ca urmeaza sa studiezi Fabiz Franceza, facultate pe care am terminat-o si eu acum 2 ani, da-mi un semn pe chat sau unde poti, si iti voi spune toate "dedesubturile" acestei facultati, si ce sa faci dupa ca sa-ti fie bine.

#49
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Dar nu vrei sa pui aici informatiile ca sa beneficieze si altii de experienta ta?

#50
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Probabil nu le pune, că acele dedesubturi sunt la limita "legalității"...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate