Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Locuri de munca multinationala

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,319
  • Înscris: 15.11.2003

 baRbie22, on 07 iulie 2022 - 13:38, said:

Buna ziua! As dori sa va întreb dacă este adevărat ca intr o multinaționala, ești muncit foarte mult și ești mai tot timpul stresat și presat de timp. Proiectele sunt dificile și trebuie predate intr un timp foarte scurt? Întreb pentru ca vreau sa termin Administrarea Afacerilor la ASE București și, cel mai probabil, voi lucra in multinaționale si as vrea sa știu cum este sa lucrezi acolo.
Ce-ti imaginezi ca faci la multinationala ca absolvent de Administrarea Afacerilor ?
Managerii sunt promovati din interior ptr ca se cunoaste business-ul.
Iesi somer de acolo

#20
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

 baRbie22, on 07 iulie 2022 - 13:38, said:

Buna ziua! As dori sa va întreb dacă este adevărat ca intr o multinaționala, ești muncit foarte mult și ești mai tot timpul stresat și presat de timp. Proiectele sunt dificile și trebuie predate intr un timp foarte scurt?

Lucrez intr-o "multinationala" de acasa . Sunt destul de activ pe softpedia si reddit iar asta ar trebui sa iti dea de gandit in ceea ce priveste stresul . Totul tine de management... noi avem un lead ok , si nu sunt probleme
In schimb, am auzit de la alte cunostinte ca in multinationala unde lucreaza ei , e ampulea din cauza managementului

 radu103, on 07 iulie 2022 - 15:23, said:

Managerii sunt promovati din interior ptr ca se cunoaste business-ul.
Exact ... se mai intampla si raritati insa cu un management defectuos , iti vor pleca angajatii. In schimb, nu poti sa gestionezi o echipa intr-un domeniu pe care nu il cunosti

LE : doar cu facultatea in administrarea afacerilor , singura afacere pe care o poti administra este a ta.

Edited by Andreysc7, 07 July 2022 - 15:33.


#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 baRbie22, on 07 iulie 2022 - 13:38, said:

.... și, cel mai probabil, voi lucra in multinaționale...

in primul rand, ce ai auzit tu nu e adevarat. nu te va obliga nimeni sa te angajezi in multinationale daca tu nu vei dori asta.
in al doilea rand, o sa-ti doresti asta :). daca nu beneficiezi de vreun unchi bogat cu firma, atunci munca la o firma "clasica" o sa fie cel putin la fel de grea si deseori mai prost platita decat la o multinationala.

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

 AlexEn, on 07 iulie 2022 - 15:09, said:



Asta + vorbim de salariu dupa ce treci de toate cele nspe interviuri.



De ceva vreme mă întreabă de salariu încă de când mă sună. Mi se pare ok, că nu mai pierdem vremea cu interviul.

 radu103, on 07 iulie 2022 - 15:23, said:



Iesi somer de acolo

Ieși șomer cam din mare parte din facultățile non tehnice sau specifice unor profesii, precum avocatura, medicina etc.

#23
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Asta cu stresul e relativ.

Esti stresat cand esti pe un post unde nu esti pregatit.

Cand esti capabil sa iti indeplinesti sarcinile in cele 8 ore, nu apare niciun stres.

Principalul factor motivant de a lucra intr-o multinationala este salariul. Pana termini tu facultatea, oportunitatea de a lucra intr-o astfel de firma o sa fie de multe ori mai mare ca azi.

#24
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Intreb fara nici o intentie ascunsa: daca Administrarea Afacerilor nu e o facultate "ceruta" pt multinationale, care ar fi cele potrivite?

Edited by irina2014, 07 July 2022 - 16:22.


#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007

 victor29cr, on 07 iulie 2022 - 16:17, said:

Asta cu stresul e relativ.

Esti stresat cand esti pe un post unde nu esti pregatit.

Cand esti capabil sa iti indeplinesti sarcinile in cele 8 ore, nu apare niciun stres.

Capabilitatea de indeplinire a sarcinilor in cele 8h nu tine intotdeauna de pregatire.
Tine si de volumul de munca. Cateodata chiar nu ai cum sa le faci in cele 8h. Aici intervine partea managerului care ar trebui sa balanseze incarcarea, daca poate si daca ii pasa.

#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

 irina2014, on 07 iulie 2022 - 16:20, said:

Intreb fara nici o intentie ascunsa: daca Administrarea Afacerilor nu e o facultate "ceruta" pt multinationale, care ar fi cele potrivite?

Exceptand cele tehnice și dreptul (pentru cei care caută poziții de juriști), cam toate facultate sunt la fel din acest punct de vedere.

#27
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 09.08.2006

 sgn30, on 07 iulie 2022 - 14:27, said:

E de 10 ori mai bine sa lucrezi intr-o multinationala fata de patronul Roman.

Depinde mult de perioada, sunt saptamani/luni mai incarcate cu volum mai mare de munca dar sunt si saptamani cand mai mult freci menta pe la tigare/cafea.
Stresant, da sunt si perioade stresante dar de obicei e un job ca oricare altul
Ai beneficii serioase comparativ cu joburile la patronul Roman.
Ai garantia ca iti primesti banii la data stabilita, nu ca la patronii Romani unde te amana zile/saptamani/luni ca ii merge prost afacerea
Toti banii sunt fiscalizati, nu umbla cu cioara vopsita sa primesti minim pe economie pe cartea de munca si restul in plic
Salarii destul de bune comparativ cu patronul Roman care se plange tot timpul ca nu are bani.

In ultimi 15 ani am lucrat 13 ani in multinationale si dpmdv nu se compara cu firmele romanesti (5 ani in prima multinationala, apoi 1 an la o firma romaneasca, 1 an la o alta firma romaneasca, si acum sunt de 8 ani la o multinationala).
O sa ai o pensie babana

#28
baRbie22

baRbie22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.07.2022
Nu m am hotărât încă ce profesie voi avea, pentru ca urmează sa încep in octombrie facultatea. Cred ca as vrea sa devin contabila, analist financiar sau Payroll. Legat de faptul ca voi rămâne șomeră, am auzit și despre alte facultăți același lucru, dar nu am ce sa fac, fiindcă nu ma văd medic sau it ista, ca sa am un job bănos și permanent, din cauza ca am terminat filologia. Am încercat sa merg la farmacie, dar nu am făcut fata și am renunțat. Acum, o sa ma apuc de meditații la mate și la informatica și cred ca o sa ma descurc. O sa studiez in limba francexa și o sa îmi iau și diploma de Dalf C1 pana la finalul facultății. Deocamdată am Delf B2.

#29
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,319
  • Înscris: 15.11.2003

 irina2014, on 07 iulie 2022 - 16:20, said:

Intreb fara nici o intentie ascunsa: daca Administrarea Afacerilor nu e o facultate "ceruta" pt multinationale, care ar fi cele potrivite?
Cele tehnice in general : IT, inginerie
Doar nu crezi ca multinationalele vin la romanica sa caute manageri.
Aia sunt adusi de afara de multe ori ca sa puna biciul pe romani
Te ajuta mult mai mult limbile straine decat fac de Administrarea Afacerilor

Edited by radu103, 07 July 2022 - 18:16.


#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 baRbie22, on 07 iulie 2022 - 13:38, said:

Întreb pentru ca vreau sa termin Administrarea Afacerilor la ASE București și, cel mai probabil, voi lucra in multinaționale si as vrea sa știu cum este sa lucrezi acolo.

Raspunde la intrebarea:
"Cu ce poti tu sa ne ajuti sa creasca cifra de afaceri?"

 irina2014, on 07 iulie 2022 - 16:20, said:

Intreb fara nici o intentie ascunsa: daca Administrarea Afacerilor nu e o facultate "ceruta" pt multinationale, care ar fi cele potrivite?

Raspunde si tu la intrebarea de mai sus

Daca nu poti, gandeste-te ca ai tai au o afacere si vand castraveti.
Cultiva, ingrijesc, recolteaza, spala, ambaleaza, transporta la piata si vand, ia banii si ii investesc, platesc taxe, platesc dividente, reconditioneaza utilaje...

Unde intri tu ca "business administrator" in circuitul asta? Cu ce poti tu ajuta ca sa se justifice un salariu, sau mai clar, cu ce poti tu ajuta ca profitul sa creasca dupa ce ti se plateste si tie salariul?

#31
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Eu muncesc in multinationala si nu imi da sangele pe nas. Adica munca e munca, viata privata e viata privata, HR-ul nu incurajeaza overtime-ul.

Conteaza si peste ce jigodii dai ca nu sunt toate multinationalele otova.

Si apropo, stiti ca o multinationala inseamna o companie cu subsidiare in mai multe tari, da? Si ca o subsidiara poate sa aiba si 10 angajati sau mai putin.

Edited by abac, 07 July 2022 - 19:59.


#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007

 Tsunnnami, on 07 iulie 2022 - 18:30, said:

Raspunde la intrebarea:
"Cu ce poti tu sa ne ajuti sa creasca cifra de afaceri?"

Hai lasa ca nu o cheama nimeni direct pe posturi de director sau executive.
Va incepe ca o rotita in sistem si va vedea unde o duce viata.

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 AlexEn, on 07 iulie 2022 - 20:04, said:

Hai lasa ca nu o cheama nimeni direct pe posturi de director sau executive.
Va incepe ca o rotita in sistem si va vedea unde o duce viata.

Am inteles, ceea ce vreau sa transmit este ca banul pe care o sa-l ia ea + 50% staul va veni de undeva.
Vreau sa aiba toti chestia asta-n minte

#34
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015
in general, intr-o companie cu cat e mai mica cu atat se munceste mai mult

#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007

 Tsunnnami, on 07 iulie 2022 - 20:13, said:


Am inteles, ceea ce vreau sa transmit este ca banul pe care o sa-l ia ea + 50% staul va veni de undeva.
Vreau sa aiba toti chestia asta-n minte

Nu face diferenta un new entry. In general juniorii reprezinta cheltuieli o perioada si nu investitii.

#36
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,319
  • Înscris: 15.11.2003

 vladut01, on 07 iulie 2022 - 22:19, said:

in general, intr-o companie cu cat e mai mica cu atat se munceste mai mult
Dar se castiga sau perspectivele de viitor pe termen scurt sunt mult mai mari

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate