Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Procedura Preschimbare nr verzi pentru masini Electrice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,654
  • Înscris: 26.11.2001
Daca masina deja e inmatriculata si doriti sa ii puneti numerele verzi, mergeti la DRPCIV al judetului de care apartineti (fara programare).

Se aplica procedura de emitere nr pierdute/furate

Sa aveti la voi:

1. Cerere completata (atasat)
Attached File  Cerere_nr_verzi.pdf   201.42K   51 downloads

2. Declaratie (atasat)
Attached File  Declaratie_nr_verzi.pdf   130.93K   53 downloads

3. CI original (trebuie ca voi sa fiti proprietar,ul masinii; daca nu sunteti proprietarul, trebuie Imputernicire Notariala)

4. Placutele vechi, cu numere normale.

5. Dovada platii prin Ghiseul.ro, vedeti imagine atasata (40 lei).
Teoretic puteti plati si acolo, numerar.

Attached File  plata.jpg   218.6K   70 downloads

Placutele verzi vor fi emise in cateva ore sau a doua zi, in fct de volumul de munca existent si ora.

Edited by Adm, 06 July 2022 - 13:32.


#2
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,306
  • Înscris: 29.05.2004
oare de ce as pierde cateva ore din viata + cel putin 50 lei ..ca sa schimb culoarea literelor/numerelor de pe placuta de inmatriculare ? smart ;)

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Momentan nu ai niciun beneficiu, asta e clar, dar speranta moare ultima.

Pe de alta parte, ce nu face omul pt vizibilitate?

Remember TDI ?

#4
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,285
  • Înscris: 31.07.2017
poti parca, inca, gratis pe la primaria municipiului bucuresti daca ai masina electrica sau hibrida.

#5
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Se pot lua si astea cu literele despartite sau trebuie ramas la cele negre?!

#6
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 16.05.2012

View PostCourage, on 06 iulie 2022 - 13:28, said:

Daca masina deja e inmatriculata si doriti sa ii puneti numerele verzi, mergeti la DRPCIV al judetului de care apartineti (fara programare).

Se aplica procedura de emitere nr pierdute/furate

Sa aveti la voi:

1. Cerere completata (atasat)
Attachment Cerere_nr_verzi.pdf

2. Declaratie (atasat)
Attachment Declaratie_nr_verzi.pdf

3. CI original (trebuie ca voi sa fiti proprietar,ul masinii; daca nu sunteti proprietarul, trebuie Imputernicire Notariala)

4. Placutele vechi, cu numere normale.

5. Dovada platii prin Ghiseul.ro, vedeti imagine atasata (40 lei).
Teoretic puteti plati si acolo, numerar.


Placutele verzi vor fi emise in cateva ore sau a doua zi, in fct de volumul de munca existent si ora.

E curios ca la Brasov au fost mult mai intelegatori.  Masina e pe firma asa ca am mers la politie cu o copie CUI, copie CI, copie talon si copie CIV.
Mi-au mai cerut o dovada ca e firma mea si voiau o copie certificat constataor - pagina 2 unde apare cine e asociat. Nu aveam la mine dar mi-au spus sa le arat pe telefon si mi-am adus aminte ca aveam ceva pe mail de acum cativa ani.
Platit 40 lei si sa revin dupa 2 ore.
NU mi-au cerut numerele vechi...le am si acum, nu am completat nici cererea doar declaratia m-au pus sa o scriu pe loc.

Edited by raven75, 06 July 2022 - 16:12.


#7
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.08.2006
Am preschimbat astăzi numerele - cu unele verzi.
A fost nevoie de:
1 Cerere tip - bifata rubrica “solicit duplicat”
2. Copie CI
3 Plăcuțele cu numerele negre
4. Taxa 40 lei - achitata numerar  la ghișeul unde am predat cererea.
Eu am pus și Copie talon și cartea masinii - sa se vadă ca e electrica, dar nu ar fi fost obligatoriu, au ei evidenta.
Nu mi-au cerut nici o declarație. Nu trebuie programare.

Numerele verzi au fost gata in 2 ore.

#8
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 16.05.2012
E clar ca in fiecare judet sunt alte norme  :)

#9
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013

View Postpexic, on 06 iulie 2022 - 15:14, said:

oare de ce as pierde cateva ore din viata + cel putin 50 lei ..ca sa schimb culoarea literelor/numerelor de pe placuta de inmatriculare ? smart Posted Image
Pentru ca pe viitor probabil iti va fii mai usor sa parchezi in locurile special amenajate sau portarul te va directiona catre parcari speciale sau nu vei plati taxe de parcari.
Situatie de anul trecut intr-o parcare cu plata:
- x lei.
- Aveti si locuri de parcare/statii pentru masini electrice?
- Aaaa, e electrica, nu va costa nimic.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003

View Postkopac, on 06 iulie 2022 - 15:49, said:

poti parca, inca, gratis pe la primaria municipiului bucuresti daca ai masina electrica sau hibrida.
Nope...

1. Masina trebuie sa fie inmatriculata in Bucuresti (nu IF sau alt judet).
2. Daca este inmatriculata in Bucuresti, mergi si depui acte si ti se da o vinieta... valabila 5 ani.
https://aero.org.ro/...rcare-gratuita/
Mai sunt niste orase cu facilitati (vezi link)

Dpdv unitar, legal, la nivel de tara, nu exista inca nicio hotarare in ceea ce priveste numerele verzi.

Nu am inteles niciodata prostia asta cu enclavizarea fortata, mai ales in Bucuresti, unde orice masina EV implica o mica scadere a poluarii, indiferent unde e ea inmatriculata!

#11
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.08.2006
Trebuie sa ii pistonam pe cei de la Ministerul Mediului sa inițieze ceva reglementări valabile peste tot in țara pe baza numărului verde. Petiții, propuneri …

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Si totusi, ce facilitati sa ai pt EV?

Deja impozitul e 0.
Parcarea rar costa in Romania, dar sa zicem ca facem si pt asta 0, cat EV sunt o minoritate

Altceva?


#13
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,074
  • Înscris: 16.10.2018
Altceva? Păi să solicitați mai multe ”ștății” de încărcare, să nu se mai bată lumea cu uberiștii...

#14
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.08.2006
- locuri de parcare rezervate EV la supermarket-uri si in anumite parcări publice mai mari (nu cele de pe marginea drumului)
- parcare gratuita in anumite zone adiacente centrului orașelor mari, indiferent de domiciliu
- parcare gratuita in orașele mici in care este instituita taxa de parcare
- permiterea circulației EV pe banda destinată transportului in comun - in orașele mari in care exista așa ceva
- acces in zonele centrale ale unor orașe mari in care se restricționează circulația pe considerente de poluare

Cam astea ar fi niște propuneri inițiale. Oricine e binevenit sa le completeze …

#15
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 22.10.2011
Am depus luni cererea și numerele negre la DRPCIV in Pipera, iar ieri le-am primit pe cele verzi. De la distanță par negre, diferența se vede de aproape. După care am avut un drum prin București, cu o parcare unde gardianul nu mi-a mai cerut sa plătesc, spre deosebire de săptămâna trecută.
Am depus joi cererea pentru vinieta de parcare gratuită pentru anul calendaristic 2022 (nu pe următoarele 12 luni), prin email către Administrația Străzilor PMB dar inca nu am primit niciun semn ca e gata.

Edited by oxbridge, 06 July 2022 - 20:56.


#16
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 02.05.2008
In Bucuresti parcarea in centru e pe bani... 10 lei ora si daca nu ai vinieta vietii poti sa ai mama electricii Posted Image  patit eu la taxe si impozite sector 1 ...

#17
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 22.10.2011

View PostFujitsu, on 06 iulie 2022 - 20:17, said:

- locuri de parcare rezervate EV la supermarket-uri si in anumite parcări publice mai mari (nu cele de pe marginea drumului)
- parcare gratuita in anumite zone adiacente centrului orașelor mari, indiferent de domiciliu
- parcare gratuita in orașele mici in care este instituita taxa de parcare
- permiterea circulației EV pe banda destinată transportului in comun - in orașele mari in care exista așa ceva
- acces in zonele centrale ale unor orașe mari in care se restricționează circulația pe considerente de poluare

Cam astea ar fi niște propuneri inițiale. Oricine e binevenit sa le completeze …
Sa nu se mai ceara vinieta de parcare gratuită, anuală sau perenă. E redundanta.

#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 24.02.2017

View Postrelu11051, on 06 iulie 2022 - 20:56, said:

In Bucuresti parcarea in centru e pe bani... 10 lei ora si daca nu ai vinieta vietii poti sa ai mama electricii Posted Image  patit eu la taxe si impozite sector 1 ...


Poate ai avut ghinion.  Legea e clara: pentru hibride si electrice nu se plateste (deocamdata) parcarea. Punct. De asemenea , impozitul anual este zero in cazul celor electrice (dar aici deja nu mai conteaza ce culoare au placutele de inmatriculare)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate