Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Procedura Preschimbare nr verzi pentru masini Electrice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006

View PostBogotta, on 07 iulie 2022 - 06:26, said:


   Legea e clara: pentru hibride si electrice nu se plateste (deocamdata) parcarea.
Care e legea aceea, mai exact?
Din câte știu sunt doar Hotărâri de Consiliu local in unele orașe, in general valabile numai pentru locuitorii respectivelor localități .

#20
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 26.05.2022

View PostFujitsu, on 06 iulie 2022 - 20:17, said:

- permiterea circulației EV pe banda destinată transportului in comun - in orașele mari in care exista așa ceva
Asta mai lipsea, EV-uri lasate "pe avarii" pe banda destinata trasportului in comun...
Sa punem in lista aia si lumini albastre, pentru prioritate in trafic atunci cand mai ai putina baterie si te grabesti.

Edited by NikoroB, 07 July 2022 - 08:13.


#21
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

View PostFujitsu, on 07 iulie 2022 - 06:42, said:

Care e legea aceea, mai exact?
Din câte știu sunt doar Hotărâri de Consiliu local in unele orașe, in general valabile numai pentru locuitorii respectivelor localități .


Conform HCGMB nr. 140/2016 masinile hibrid si electrice au parcare gratuita in Municipiul Bucuresti.

Hotararea de Consiliu are caracter de lege.

#22
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 22.10.2011
Parcarea e gratuită in București, in anumite condiții conform acelei hotărâri:
http://acteinterne.p...int.php?f=36163

Am plătit parcare de câteva ori in ultimele luni, neavând (inca) vinieta.

Edited by oxbridge, 07 July 2022 - 08:45.


#23
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006

View PostNikoroB, on 07 iulie 2022 - 08:13, said:

Asta mai lipsea, EV-uri lasate "pe avarii" pe banda destinata trasportului in comun...
Sa punem in lista aia si lumini albastre, pentru prioritate in trafic atunci cand mai ai putina baterie si te grabesti.
Topicul nu e pentru haterii EV.

View PostBogotta, on 07 iulie 2022 - 08:19, said:



Conform HCGMB nr. 140/2016 masinile hibrid si electrice au parcare gratuita in Municipiul Bucuresti.

Hotararea de Consiliu are caracter de lege.
Nu e chiar asa.
O lege e valabilă la nivel national, nu numai in Bucuresti.
Ar trebui sa putem parca in zonele centrale ale oraselor fara vinieta specială, doar pe baza numărului verde și indiferent de domiciliu.

#24
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
"Ar trebui sa putem parca in zonele centrale ale oraselor fara vinieta specială, doar pe baza numărului verde și indiferent de domiciliu."

pai si sa nu mai faca statul inca un ban cinstit ?? ia vezi...

#25
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
@Bogotta omul de la parcare mi-a zis clar nu ai vinieta platesti, la taxe si impozite sector 1. Eu momentan am numere rosii deci nu pot sa accesez vinieta... ca in HCGMB nr. 140/2016 scrie ca iti trebuie inmatriculare definitiva....

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View PostFujitsu, on 07 iulie 2022 - 10:35, said:

Topicul nu e pentru haterii EV.
Remarca aia nu era contra EV ci contra mitocani conducînd EV. Se găsesc destui.

#27
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 26.05.2022

View PostFujitsu, on 07 iulie 2022 - 10:35, said:

Topicul nu e pentru haterii EV.
Nu inteleg ce hate EV daca doar conducand un "EV" brusc iti atribui statutul de 3 coaie. Reduceri, parcare moca, incarcare moca (dar nu unde incarca toti saracii cu uber/bolt), circulatie pe linia de autobuze. Nu puteti fi si voi oameni normal? Practic vreti sa beneficiati "legal" de meltenismul (unor) posesori de BMW.

Reducerea consistenta din pretul de achizitie mi se pare suficient (ba chiar mult in unele cazuri). Restul masurilor sunt oarecum absurde fiindca in primul rand trebuie sa reducem numarul masinilor din orasele aglomerate, ori daca nr masinilor ramane constant si doar se schimba forma de propulsie atunci doar bagam problema sub pres!

#28
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019
Personal n-as incuraja masinile (chiar si EV-urile) in orase. Abia am inceput sa avem o urma de piste de biciclete si benzi unice, hai sa le dezvoltam si sa le lasam pentru destinatia lor initiala (biciclete si, respectiv, transport public).
Referitor la stimulente, deja am primit / potentialii noi cumparatori primesc mult din partea statului (cei aproape 10k EUR). Nu cred ca-i nevoie de inca niste "mocangeala" sub forma parcarilor sau a impozitelor 0. As fi mult, mult mai fericit daca s-ar ocupa de imbunatatirea infrastructurii de incarcare, prin obligarea operatorilor statiilor de alimentare la a avea minim un punct de incarcare la X benzinarii. Si minim 2 chargere de 125kW+ la benzinariile de pe autostrada. Asta ar creste rapid rata adoptiei EV-urilor, nu parcarea gratis sau mersul pe linia de tramvai / autobuz.

#29
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006

View PostNikoroB, on 07 iulie 2022 - 11:20, said:

Nu puteti fi si voi oameni normal?
Suntem oameni normali, inovatori în materie de cumpărare de autoturisme. Ne-am asumat niste riscuri pe care voi, ceilalti nu vreti (încă) să vi le asumati, preferând comfortul deplasării cu mașini termice.

Quote

Reducerea consistenta din pretul de achizitie mi se pare suficient (ba chiar mult in unele cazuri). Restul masurilor sunt oarecum absurde...
Este părerea ta. Politicile publice merg în altă direcție, de stimulare a vânzărilor de mașini nepoluante prin mijloace multiple. Între astea se înscriu și micile facilități de circulație / parcare a EV.

#30
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 26.05.2022
Tocmai, v-ati asumat niste "riscuri" mizand pe faptul ca toate reducerile astea vor fi permanente, iar acum incercati din ce in ce mai mult sa fortati nota cu tot felul de chestii speciale cum ar fi mersul pe benzile autobuzelor. Dupa cum ziceam si mai sus, schimbarea formei de propulsie nu ajuta nicium un oras imbacsit, iar masurile trebuie sa fie luate in asa fel incat sa imputineze nr masinilor de pe strada!

Pana si norvegia si-a dat seama ca asta cu mocaciunile nelimitate pentru EV nu-i ceva foarte ok pe termen lung...

#31
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006

View PostNikoroB, on 07 iulie 2022 - 12:29, said:

… mizand pe faptul ca toate reducerile astea vor fi permanente
Noi am beneficiat deja mult de reduceri. Până o sa va hotărați voi - cei cu vederi retrograde- sa treceti la EV, sigur o sa dispară avantajele cumpărării și deținerii unei mașini electrice.

Quote

… schimbarea formei de propulsie nu ajuta nicium un oras imbacsit,
Ba da, ajuta. Nu mai dai fum in nas celui din urma ta și scade poluarea in marile centre urbane.

Quote

Pana si norvegia si-a dat seama ca asta cu mocaciunile nelimitate pentru EV nu-i ceva foarte ok pe termen lung...
Absolut normal. Acolo gradul de electrificare auto e mult mai avansat. Ultimii care se vor converti nu vor mai primi nimic gratis.

#32
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

View PostFujitsu, on 07 iulie 2022 - 13:41, said:

Noi am beneficiat deja mult de reduceri.
Asta e FIX atitudinea celor cu pensii speciale. Care ii privesc pe ceilalți de sus.

Bravo . Ai o gândire....

Apropo s, ai benbeu ielectic , asa-i ?

View PostFujitsu, on 07 iulie 2022 - 13:41, said:

... EV...
Uoau, știm limbi străine!  Celor ce nu știu jermana , le dai traducerea ?

Edited by cristobob, 07 July 2022 - 17:17.


#33
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
@cristobob
Nu te-a împiedicat nimeni sa accesezi reducerile oferite pentru EV. Poate doar propria-ți comoditate și lipsa de interes pentru noile tehnologii.
Nu da vina pe alții pentru asta.

#34
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Sau, mai degrabă, consider ca ambuteiajele sunt făcute și de mașinile (partial)electrice. Și,  crede-ma, ma pregătesc intens pentru programul "primul elicopter". De ce? Ca am nevoie,

View PostFujitsu, on 07 iulie 2022 - 17:26, said:

...
Nu da vina pe alții pentru asta.
Nu dau vina, doar ca ma enervează MAXIM aceasta atitudine. Și nu consider ca rezolvarea este în "EV".(considera exprimarea putin "trasa de par" . Mulțumesc)

#35
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostNikoroB, on 07 iulie 2022 - 11:20, said:

Nu inteleg ce hate EV
Prostia aia cu "vai, o sa avem EV-uri lasate pe avarii pe banda destinata trasportului in comun"

View PostNikoroB, on 07 iulie 2022 - 12:29, said:

v-ati asumat niste "riscuri" mizand pe faptul ca toate reducerile astea vor fi permanente
Fals.

View Postcristobob, on 07 iulie 2022 - 17:22, said:

Asta e FIX atitudinea celor cu pensii speciale.
N-are absolut nici o legatura cu atitudinea celor cu pensii speciale.

#36
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006

View PostFujitsu, on 07 iulie 2022 - 11:49, said:

..., inovatori în materie de cumpărare de autoturisme. deplasării cu mașini termice.

Inovatori?

View PostFujitsu, on 07 iulie 2022 - 11:49, said:

Ne-am asumat niste riscuri pe care voi, ceilalti nu vreti (încă) să vi le asumati, preferând comfortul deplasării cu mașini termice.

Despre ce riscuri vorbesti? Orice achizitie, fie ca-ti cumperi rosii din piata, fie masina electrica, comporta riscuri. De unde ideea asta ca achizitia unui bun te face mai special?

Ati plecat de la numere verzi si v-ati transformat - prin solicitarile pe care le aveti - intr-o tagma de luptatori in noua revolutie electrica.
Mai ramane sa cereti certificat de revolutionar, pensii si spatii comerciale.
Detinerea unei masini nu este trecuta in carta drepturilor omului, sau in constitutie. Prima de la stat este un stimulent normal avand in vedere ca masinile electrice inca nu fac volume suficiente ca sa acopere costurile de productie.
Sa vrei/ceri mai mult de atat este milogeala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate