Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Ministrul Rafila anunțã valul 6 al pandemiei de COVID-19

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2091 replies to this topic

#703
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Nu ai 50-50 la ATI in România, proporția e covârșitoare cu nevaccinati. Iar in Romania procentul vaccinatilor e pe la 50%, deci ușor de evaluat dacă vaccinul a avut sau nu utilitate.

#704
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View Postgeorge_alexandru, on 13 august 2022 - 18:29, said:

Nu ai 50-50 la ATI in România, proporția e covârșitoare cu nevaccinati. Iar in Romania procentul vaccinatilor e pe la 50%, deci ușor de evaluat dacă vaccinul a avut sau nu utilitate.
Nu e delta, e omicron si variantele lui, avem vaccin cu oameni care au facut omicron probabil, dar tot au murit, avem nevaccinati cu omicron, dar tot au murit, vaccinul e bun :)))

#705
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTatomir, on 13 august 2022 - 13:46, said:

dar exista destui "utili" care nu vor recunoaste ca au inghitit propaganda "stiintei", sau poate "stiinta propagandei".
Ca tine care folosesti pseudostiinta. Vezi cat din ATI sunt vaccinati si cati nu, acolo vezi treaba reala.

Edited by andreic, 13 August 2022 - 19:50.


#706
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017
Unde mai sunt statisticile pe Romania cu vaccinatii/nevaccinatii la ATI?

#707
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
La ms.ro.
Din datele de azi: "Din cei 276 pacienți internați la ATI, 237 sunt nevaccinați."

OED.

Edited by andreic, 13 August 2022 - 19:52.


#708
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

View Postovidiu21, on 13 august 2022 - 19:13, said:


Nu e delta, e omicron si variantele lui, avem vaccin cu oameni care au facut omicron probabil, dar tot au murit, avem nevaccinati cu omicron, dar tot au murit, vaccinul e bun :)))

Te uiți la câți sunt vaccinati din total decese ca sã vezi eficacitatea. Clasele 1-8 școala generalã. :ciocan:

View Postandreic, on 13 august 2022 - 19:50, said:

La ms.ro.
Din datele de azi: "Din cei 276 pacienți internați la ATI, 237 sunt nevaccinați."

OED.

39 vaccinati vs 237 nevaccinati la ATI...concluzia ãstora cu 8 clase: vaccinul nu e bun.

Edited by george_alexandru, 13 August 2022 - 20:01.


#709
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009
Poate daca am afla mai multe detali despre varsta si comorbiditati atunci ar fi mai clara situatia,
Daca cei 237 nevaccinati de la ATI au + 75 ani si minim 2 coborbiditati si aia 39 vaccinati de la ATI au maxim 55 ani si sunt fara comorbiditati parca nu mai este asa clara situatia.

Edited by axxel4you, 13 August 2022 - 20:22.


#710
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View Postaxxel4you, on 13 august 2022 - 20:22, said:

Poate daca am afla mai multe detali despre varsta si comorbiditati atunci ar fi mai clara situatia,
Daca cei 237 nevaccinati de la ATI au + 75 ani si minim 2 coborbiditati si aia 39 vaccinati de la ATI au maxim 55 ani si sunt fara comorbiditati parca nu mai este asa clara situatia.

Ba e foarte clara, aia cu comorbiditati dar vaccinati unde sunt?

#711
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,610
  • Înscris: 15.06.2007

View Postaxxel4you, on 13 august 2022 - 20:22, said:

Poate daca am afla mai multe detali despre varsta si comorbiditati atunci ar fi mai clara situatia,
Daca cei 237 nevaccinati de la ATI au + 75 ani si minim 2 coborbiditati si aia 39 vaccinati de la ATI au maxim 55 ani si sunt fara comorbiditati parca nu mai este asa clara situatia.
si daca aflii ca un om in varsta, cu boli cronice, cu lista lunga de medicamente care-l tin in viata ajunge la ATI, si acolo primeste  strict "tratamentul de protocol", dar nu-si mai primeste medicatia de diabet si sau cardiac, si moare?  
Socara-mea n-a avut nici febra nici tuse, nimic din simptomatologia standard.  Testele din spital au iesit pozitive.  Eu care am fost in contact cu ea, am facut repetate teste la privat, toate au iesit negative. Toata familia a avut simptome asemanatoare, dureri abdominale, diaree, stare de rau.  
La internare seara, au lasat-o in pat, a doua zi ne suna la telefon ca nu a primit apa, desi i-am dus un bax de sticle mici, dar nu se putea ridica din pat sa isi ia o sticla. Pana nu a venit rezultatul testelor nu s-au atins de ea.  Daca ramanea in spitalul judetean unde nu o cunostea nimeni, probabil ca murea. Cu pile si interventii a fost mutata la spitalul inncare lucra, si personalul o cunostea.  Acolo i s-au dat si medicamentele de care era dependenta de ani de zile, aduse de acasa.

Situatia este ca oamenii mor cu zile pentru ca nu este personal suficient pentru ingrijirea lor. Un pat liber la ATI nu garanteaza nimic fara deservirea profesionala de specialitate.

#712
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009
Am mai auzit undeva ca protocolul mai mult facea rau decat bine.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NM2300y3fgI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#713
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,894
  • Înscris: 20.10.2015
S-a terminat cu vaccinul. Chiar si cei vaccinati au peste 6 luni de la vaccin, cat sa tina si anticorpii aia
E o teorie proasta ca vaccinul nu e bun.
Oricum, am scapat de nenorocirea de acum 2 ani

#714
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010

View Postandreic, on 13 august 2022 - 19:49, said:

Ca tine care folosesti pseudostiinta. Vezi cat din ATI sunt vaccinati si cati nu, acolo vezi treaba reala.

Nu eu folosesc pseudo, articolul este despre idolii tai, aia cu "stiinta". Macar taci, inghite si zi mersi ca inca nu ai simtit pe pielea ta "binefacerile" vaccinurilor, la care ai facut atata propaganda.

"Aceasta înseamnă că riscul de reacții adverse grave nu este de 1 la 5000, ci este semnificativ mai mare. În funcție de vaccin, până la 1 din 2500 de persoane cu imunizare de bază, până la 1 din 1667 la persoanele care au fost stimulate și până la 1 din 1250 la persoanele care au fost vaccinate de patru ori. Ministerul Federal al Sănătății a corectat raportul fals." SURSA

#715
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Aia iti spun ca efectele adverse sunt mai numeroase/frecvente decat s-a comunicat initial, nu ca vaccinul nu e util, mai Nila Posted Image

Cu alte cuvinte, e mai riscant decat se credea. Utilitatea o vezi din rezultate, adica din situatia de la ATI...adica daca te-a protejat de efectele covid sau nu. Cred ca am fost optimist cand am zis 8 clase...

Edited by george_alexandru, 13 August 2022 - 22:32.


#716
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
In propaganda se minte mult...

View PostTsunnnami, on 13 august 2022 - 21:37, said:

S-a terminat cu vaccinul. Chiar si cei vaccinati au peste 6 luni de la vaccin, cat sa tina si anticorpii aia
E o teorie proasta ca vaccinul nu e bun.
Oricum, am scapat de nenorocirea de acum 2 ani
Prin Mila Domnului...

#717
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostTatomir, on 13 august 2022 - 22:23, said:



Nu eu folosesc pseudo, articolul este despre idolii tai, aia cu "stiinta". Macar taci, inghite si zi mersi ca inca nu ai simtit pe pielea ta "binefacerile" vaccinurilor, la care ai facut atata propaganda.

"Aceasta înseamnă că riscul de reacții adverse grave nu este de 1 la 5000, ci este semnificativ mai mare. În funcție de vaccin, până la 1 din 2500 de persoane cu imunizare de bază, până la 1 din 1667 la persoanele care au fost stimulate și până la 1 din 1250 la persoanele care au fost vaccinate de patru ori. Ministerul Federal al Sănătății a corectat raportul fals." SURSA

Ce înseamnă reacții adverse? M-a durut capul și an avut temperatura o zi sau am murit?

#718
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Era vorba de reactii adverse grave, care necesita asistenta medicala.

#719
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postaxxel4you, on 13 august 2022 - 20:59, said:

Am mai auzit undeva ca protocolul mai mult facea rau decat bine.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NM2300y3fgI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mancarea stricata precum si faptul ca ori nu ti se da voie cu mancare de acasa, ori este furata in spital, este una dintre cele mai mari mizerii ale sistemului, ptr ca nu are alta justificare decat caracterul infect al celor implicati.

#720
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvrajitoruldinoz, on 13 august 2022 - 22:35, said:

Ce înseamnă reacții adverse? M-a durut capul și an avut temperatura o zi sau am murit?
Toate sunt reactii adverse. De la o simpla jena la locul intepaturii, la febra doua zile.
Colegul nostru spune ca daca nu e doar o simpla jena la locul intepaturii, atunci e reactie adversa grava.
Probabil ca nu s-a vaccinat niciodata si vorbeste din ce a citit prin   carti FB.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate