Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ministrul Rafila anunțã valul 6 al pandemiei de COVID-19

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2091 replies to this topic

#685
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postoverseas, on 12 august 2022 - 23:39, said:

Nu ma expun nicaieri ca sa nu am nevoie de vaccin.

Asa ziceau multi dintre cei ce s-au infectat. Posted Image

Vaccinul era in principiu bine sa il faci, pentru ca iti reducea riscul de a avea simptome mai severe dar nu iti garanta nimic, tot puteai sa mori si triplu vaccinat. Nu e vaccin 100% cum e cel pentru rabie ci e asa un vaccin mai prost de genul decat nimic e bun si asta.  

Si acum poti muri daca te infectezi dar riscul e mult mai mic chiar si daca nu esti vaccinat. Si nici nu stiu daca vaccinurile actuale mai ajuta pentru noile variante ale virusului. La un moment dat era vorba sa se faca vaccinuri noi dar nu mai mai auzit nimic despre acest subiect, bine nici nu am cautat. Cine stie poate se renunta la ideea avand in vedere ca vaccinurile anti-COVID nu au fost foarte bun iar acum e si mai putina nevoie de ele.

#686
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

View PostCr1spy, on 13 august 2022 - 08:11, said:

Tu probabil ai avut ficatul in parametrii optimi, daca n-ai patit nimic la 7-8 pastile pe zi.

Eu am zis ca am luat 7-8 pastile insumate in total in cele 5 zile (nu pe zi); nu eram nebun sa iau zilnic atatea

#687
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 26.03.2010
Incet, incet, autoritatile recunosc efectele adverse si "utilitatea" vaccinului.

Google translate

"Ministerul Federal al Sănătății (din germania)a făcut furori cu un tweet. Postarea de pe Twitter spunea: „Unul din 5000 de oameni este afectat de un efect secundar grav după o vaccinare COVID19.” Numărul este incorect. Raportul de siguranță al Institutului Paul Ehrlich (PEI) afirmă: „Rata de raportare pentru toate vaccinurile împreună a fost de 1,7 rapoarte la 1000 de doze de vaccin, pentru reacții grave 0,2 rapoarte la 1000 de doze de vaccin.” SURSA

#688
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Poststalker2142, on 13 august 2022 - 08:31, said:



Eu am zis ca am luat 7-8 pastile insumate in total in cele 5 zile (nu pe zi); nu eram nebun sa iau zilnic atatea
A, ok.
Nu neaparat nebun, dar sa stii ca din panica oamenii fac multe prostii.
Sau din convingerea ca fac bine.

Edited by Cr1spy, 13 August 2022 - 08:46.


#689
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,622
  • Înscris: 20.05.2008

View Postun_el, on 06 iulie 2022 - 20:05, said:



Mdeah, pana la proba contrarie! :lol; Din cate spuneai cei care au pregatire medicala e cam imposibil sa fabrici asa ceva pentru simplul fapt ca un virus sufera in permaneta mutatii pentru a supravietui. Altfel spus se adapteaza din mers. Cum crezi ca au aparut nu stiu cate variante pana acum ale lui covidutz? Asta cu vaccinul e ca si faza cu mastile, ba-s bune, ba nu-s bune, tratamentul x e bun, da' nu-i bun. Discutabile si variantele astea nou aparute, unii spun ca-s mai putin periculoare fata de cele anterioare, altii ca-s la fel. Naiba sa-l ia pana la urma! Am ajuns sa am nasul infundat si sa-mi curga vara, lucru care nu se intampla inainte. Asta dupa nu stiu cati ani de purtat masca in continuu, mi-am facut santuri dupa urechi de la elastic, sunt satul de carpa asta peste bot.

Anu trecut masca + 2 vaccinuri - am racit per total tot anu de 7 ori + 1 covid in iarna. Se pare ca ajunsesem varza cu imunitatea.

Anu asta fara masca, fara vaccin booster - raportez zero raceli de luni de zile. Am avut 1 tentativa timida, a dat in spate repede dupa 1 ceai cald, o pastila de aia efervescenta cu vitamina C si o gura de votka. Asa eram inainte de pandemie, combateam racelile destul de usor.

Sincer nu stiu de la ce ajunsesem asa, doar unele banuieli. Banuiesc ca negativitatea si frica constanta in societate, media,  nu sunt bune deloc pt sanatate.

Anu asta am evitat tv, si pe internet cat am putut stirile/ discutiile despre covid. Nu m-am mai uitat la raportari, la cifre etc

Edited by tipareth, 13 August 2022 - 10:49.


#690
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View PostTatomir, on 13 august 2022 - 08:40, said:

Incet, incet, autoritatile recunosc efectele adverse si "utilitatea" vaccinului.

Google translate

"Ministerul Federal al Sănătății (din germania)a făcut furori cu un tweet. Postarea de pe Twitter spunea: „Unul din 5000 de oameni este afectat de un efect secundar grav după o vaccinare COVID19.” Numărul este incorect. Raportul de siguranță al Institutului Paul Ehrlich (PEI) afirmă: „Rata de raportare pentru toate vaccinurile împreună a fost de 1,7 rapoarte la 1000 de doze de vaccin, pentru reacții grave 0,2 rapoarte la 1000 de doze de vaccin.” SURSA

Referitor la utilitate, pentru "utilii" care încă mai cred că vaccinul nu a fost util, e mult mai relevantă proporția celor vaccinati în secțiile ATI. Acolo ai testul suprem cu privire la utilitatea unui vaccin.

#691
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Poststalker2142, on 13 august 2022 - 08:05, said:

Cat de mult paracetamol ai luat de s-a intamplat asta?
3 pe zi, dar 7 zile. ca a insistat medicul.
Nu am avut cne stie ce probleme dr imi dadea ocazioal intepaturi.

#692
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCr1spy, on 13 august 2022 - 08:11, said:

4 grame este deja toxic. Deci daca iei 2 Paracetamol, unul-doua Nurofen, unul-doua Eferalgram, ala esti...
La copii e mortal deja la 4 grame/zi.

#693
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 10.01.2009

View Posttipareth, on 13 august 2022 - 10:42, said:

Anu trecut masca + 2 vaccinuri - am racit per total tot anu de 7 ori + 1 covid in iarna. Se pare ca ajunsesem varza cu imunitatea.

Anu asta fara masca, fara vaccin booster - raportez zero raceli de luni de zile. Am avut 1 tentativa timida, a dat in spate repede dupa 1 ceai cald, o pastila de aia efervescenta cu vitamina C si o gura de votka. Asa eram inainte de pandemie, combateam racelile destul de usor.

Sincer nu stiu de la ce ajunsesem asa, doar unele banuieli. Banuiesc ca negativitatea si frica constanta in societate, media,  nu sunt bune deloc pt sanatate.

Anu asta am evitat tv, si pe internet cat am putut stirile/ discutiile despre covid. Nu m-am mai uitat la raportari, la cifre etc
      Daca ai vreun dubiu referitor la motivul pentru care ai avut imunitatea varza mai baga un booster ca sa nu mai ai dubii deloc. Bine ca ti-ai revenit, incearca sa-ti evaluezi mai corect riscurile la care te supui fara sa intri in panica, se presupune ca tu te cunosti cel mai bine.

#694
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011

View Postovidiu21, on 12 august 2022 - 22:13, said:

Curand, se fac 3 ani de pandemie si n-am avut nicio treaba cu covrigutz' , desi in "bula mea sociala" au fost cazuriPosted Image Posted Image Posted Image
De unde sti ca nu?

View PostCr1spy, on 13 august 2022 - 00:40, said:

Si se bea minim 2 l de lichide. Asta iar este important.
Daca-s lichide e bine,vinul,berea tot lichide sunt

#695
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 09.08.2006

View PostNFS01, on 13 august 2022 - 13:05, said:

De unde sti ca nu?

Daca-s lichide e bine,vinul,berea tot lichide sunt
Ma simteam rau, tuseam, curgea nasu etc, am avut si teste facute, lucrez in domeniul sanitar.

Edited by ovidiu21, 13 August 2022 - 13:16.


#696
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 26.03.2010

View Postgeorge_alexandru, on 13 august 2022 - 10:47, said:

Referitor la utilitate, pentru "utilii" care încă mai cred că vaccinul nu a fost util, e mult mai relevantă proporția celor vaccinati în secțiile ATI. Acolo ai testul suprem cu privire la utilitatea unui vaccin.

Referitor la "utilitate"

"Societatea Spitalelor Germane s-a pronunțat în favoarea încetării cerinței de vaccinare împotriva coronavirusului pentru personalul de îngrijire și asistență medicală........
Până acum, asociația a susținut vaccinarea obligatorie legată de unități. În valul deltă, s-a presupus că va exista și un nivel ridicat de protecție pentru grupurile vulnerabile din spital, a spus Neumeyer. Cu varianta Omikron, aceasta a devenit învechită. Politicienii de la CDU și de la stânga au început o dezbatere despre eliminarea vaccinării obligatorii la sfârșitul anului." SURSA

"Clinicile germane tratează numeroși pacienți cu Covid în valul de vară - semnificativ mai mult decât acum un an."SURSA

Ultima este exemplul suprem al "utilitatii" vaccinului, dar exista destui "utili" care nu vor recunoaste ca au inghitit propaganda "stiintei", sau poate "stiinta propagandei".

#697
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostNFS01, on 13 august 2022 - 13:05, said:

De unde sti ca nu?

Daca-s lichide e bine,vinul,berea tot lichide sunt
La unii da, asa invata de mici in familie.

#698
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Una peste alta, au scăzut bine de tot cazurile. Asta e super bine! Mai vedem ce-o fi la toamnă.

#699
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View PostTatomir, on 13 august 2022 - 13:46, said:



Ultima este exemplul suprem al "utilitatii" vaccinului, dar exista destui "utili" care nu vor recunoaste ca au inghitit propaganda "stiintei", sau poate "stiinta propagandei".

Ai cifrele cu privire proporția vaccinatilor la ATI. E nevoie doar de 8 clase ca să tragi o concluzie. Probabil unii nici pe astea nu le aveți

#700
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 26.03.2010
Vezi link-urile pe care le-am postat, unde chiar autoritatile recunosc numarul mare de vaccinati internati si lasa vrajeala cu 8 clase, ca 8 clase se pare ca nu te-au ajutat sa intelegi nimic.

Postez mai jos un grafic, poate desenul te ajuta.

Attached Files

  • Attached File  g.JPG   46.49K   18 downloads


#701
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Lasă autoritățile, că oricum nu pricepi ce zic și le interpretezi cum vrei. Ia cazurile de la ATI, compară numărul de vaccinati cu cel de nevaccinati, că acolo vezi efectul vaccinului. Vezi care sunt mai mulți. Tragi concluzia. Repet, doar 8 clase necesare... Pentru cine le are. Nu pare să fie cazul la tine.

#702
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

View Postgeorge_alexandru, on 13 august 2022 - 18:02, said:

Lasă autoritățile, că oricum nu pricepi ce zic și le interpretezi cum vrei. Ia cazurile de la ATI, compară numărul de vaccinati cu cel de nevaccinati, că acolo vezi efectul vaccinului. Vezi care sunt mai mulți. Tragi concluzia. Repet, doar 8 clase necesare... Pentru cine le are. Nu pare să fie cazul la tine.

Nu mai poți sa faci comparația asta. Adică poți dar ai nevoie de mult mai multe date.
Dacă ai 50-50 vaccinati/nevaccinați la ATI, băieții cu 8 clase deduc ca vaccinul nu contează? Dar dacă știi ca vaccinații sunt 80-90% din populație? Nici așa nu e destul pentru ca profilul nevaccinatilor e diferit de cel al vaccinatilor.

Edited by vrajitoruldinoz, 13 August 2022 - 18:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate