Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Ventilator

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 22.08.2020
Salut.

As vrea sa cumnpar un ventilator pentru o camera la casa cc20mp. Ceva de genu - > https://www.pcgarage...inner/hmsf-3wh/ . Credeti ca face cat de cat ceva? Sau arunc banii degeaba?

Multumesc.

#2
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Pai face vant.
Daca vrei vant in casa, ia-l numaidecat.
Daca vrei racoare, arunci banii de pomana.

#3
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 12.04.2008
Si vantul facut poarta  praful fin in toate cotloanele, paharele si farfuriile.

Si cei sanatosi ajung cu dureri de cap si de urechi.

#4
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 14.05.2007
Face ce trebuie sa faca. Adica vant. Nu raceste aerul, dar automat fiind un flux de aer care bate spre tine, disconfortul termic se mai atenueaza. Iti spun din propria experienta ca decat nimic, e ok. Am lucrat o perioada buna intr-un birou in care desi aveam clima, superiorii se incapatanau sa dea bani pentru a o repara, asa ca ne-am cumparat un ventilator de genul si cat de cat a fost mai ok.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://lcdn.altex.ro/resize/media/catalog/product/V/N/2bd48d28d1c32adea0e55139a4e6434a/VNTDDV166_1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acesta este mai ieftin si are 36 luni garantie: https://altex.ro/ven.../cpd/VNTDDV166/

Edited by xmanyacs77, 30 June 2022 - 04:31.


#6
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Hello! Iti sugerez sa iei ceva cu telecomanda, e f comod

am asa cevaundeva in zona campina - mentionez asta pt ca ventilatorul nu inlocuieste aerul conditionat de care nu simtim nevoie, dar sunt dupa amieze foarte calde si ajuta. E foarte silentios si eficient. Chestia cu pulverizarea de apa e fun, dar atat

pbbil ca nu mai e pe piata modelul asta, il am de vreo 8 ani, dar ca idee

#7
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 04.01.2006
Eu nu suport caldura deloc. Ventilatorul, asa cum s-a scris mai sus, nu raceste, dar face vant. Eu am unul de 2 ani, acest model.
https://carrefour.ro...bIaApTCEALw_wcB
Sunt foarte multumit. La mine merge 12 luni pe an, ca il tin si iarna, nu inspre mine, dar nu pot adormi decat cu zgomot de ventilator (nu merge cu zgomot alb/zgomot de ventilator de youtube).
Pe timp de vara e absolut obligatoriu pentru mine - reduce disconfortul termic.

Am avut acum multi ani exact modelul mentionat de @irina2014.
Probabil ca am prins eu un model defect dar nu mi-a placut deloc treaba cu pulverizarea. Facea doar un abur cam la 10 cm in fata ventilatorului si acel abur era cald (furtunul era montat bine). Nu prea avea nicio logica si nu crea confort. Dupa cateva luni rezervorul de apa, care avea alimentare electrica separata, a facut flama si pa. Am folosit doar ventilatorul, dar dupa alte cateva luni, s-a ars si motorul ventilatorului. Cum pierdusem garantia, au fost bani aruncati la gunoi. Nu fusese ieftin (280 de lei si asta prin 2013-2014).

Cel mai bun ventilator pe care l-am vazut a fost acasa la un prieten. Din pacate nu am retinut marca si nici el nu-si mai aminteste ce a facut cu el. Pulveriza apa (de asta am luat si eu modelul de mai sus, dar a fost teapa) - arunca stropi mici si reci la cativa metri. Pentru mine era de vis (el nu suporta sa doarma cu ventilatorul inspre el, eu atunci am dormit ca un prunc). Dar acum depinde foarte mult de cum este omul, eu vara mor putin cate putin iar iarna ies in tricou.

In principiu, nu te astepta la minuni, dar decat nimic, e mai bine cu asa ceva.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009

 irina2014, on 30 iunie 2022 - 08:40, said:

Hello! Iti sugerez sa iei ceva cu telecomanda, e f comod

am asa cevaundeva in zona campina - mentionez asta pt ca ventilatorul nu inlocuieste aerul conditionat de care nu simtim nevoie, dar sunt dupa amieze foarte calde si ajuta. E foarte silentios si eficient. Chestia cu pulverizarea de apa e fun, dar atat

pbbil ca nu mai e pe piata modelul asta, il am de vreo 8 ani, dar ca idee

Un model similar va intra în oferta la Lidl, de joi 7 iulie. Costa 469 lei, are și telecomanda, consuma 85 W/h.
Vor avea și un ventilator mai ieftin, 129 lei, tip turn, consum 50 W/h.

Edited by corinadaniela, 30 June 2022 - 09:23.


#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
Pentru camera interior nu folosesti ventilator cu pulverizare , umezeste tot in jur , cel mai ok e racitorul de aer
https://alecoair.ro/...r-trotec-pae-25
Aici ai ventilatoare de interior simple, cu/fara picior NU dude din supermk , Trotek, Duracraft, Vornado sunt lideri mondiali in domeniu
https://alecoair.ro/...latoare-casnice
Ventilatoare turn de camera
https://alecoair.ro/...ntilatoare-turn

La orice ventilator adevarat se trece zgomotul produs in dB , nu pui tu 3-4-36 viteze ca nu intereseaza pe nimeni daca la maxim zici ca stai langa pista militara de la Campia Turzii

Parere personala - decat 4-6 sute lei pe un ventilator mai strangi putin cureaua si pui un ac modest dar care va fi de 10 ori mai eficient . Un ac de la Gree , piese foarte fiabile , inverter , ieftin .

Edited by ldpe, 30 June 2022 - 09:52.


#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020
Merge si Midea.
Ventilatorul cu pulverizare e bun daca ai aerul uscat... Nu umezeste decat aerul care trebuie sa stea undeva intre 45-65% umiditate pentru confort. Eu ii pun apa doar cand scade umiditatea spre 40%

Edited by GlCA_Contras, 30 June 2022 - 10:17.


#11
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 18.12.2011
Ventilator de podea

https://altex.ro/ven...kxoC0EMQAvD_BwE

#12
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,696
  • Înscris: 25.04.2016
Cele mai bune sunt cele cu picior si telecomanda. Mai atenueaza din disconfortu termic, asta pana la o anumita temperatura, ca atunci cand e canicula nu mai face fata.
Cele cu apa, sunt bune de exterior.

#13
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 04.01.2006
Alea mari, de la terase, sunt clar doar pentru exterior, nu se pune problema.
Ce vazusem eu la amicul meu era un fel de versiune mini a acelora.
Avea mai multe moduri, printre care si unul numit "rain" care fix asta facea - trimitea stropi foarte subtili, daca nu erai atent nici nu simteai, dar pe mine m-a incantat tare.
Nu mai retin exact anul, era o vara tot caniculara. Am ajuns la el noaptea, a doua zi dimineata trebuia sa plecam amandoi la mare. Locuia in Bucuresti intr-un apartament - mi-am pus mainile in cap cand am intrat, efectiv te coceai in el, eu fiind si foarte rau de caldura.
Totusi in noaptea aia am dormit neintors cu acel ventilator batand inspre mine (nu recomand totusi asa ceva unuia mai sensibil, eu n-am treaba).
Chiar imi pare rau ca nu i l-am cerut, el nici macar nu era multumit de el, nefiind foarte calduros.
Apoi anul urmator am tot cautat un model similar dar nu am gasit. Daca stie cineva de un model similar, as fi interesat.

#14
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,380
  • Înscris: 16.03.2011

 EllaBeauty, on 30 iunie 2022 - 10:22, said:

Ala iti zboara paharul de pe masa,dar sunt sigur ca e zgomotos

#15
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 22.08.2020
Multumesc pentru raspunsuri baieti. Am hotarat ce o sa cumpar. O zi buna si un weekend placut! :D

#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
Sa nu ne spui ! tine-ne in suspans - asa ne trebuie Posted Image

#17
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 Miller034, on 29 iunie 2022 - 19:00, said:

Salut.

As vrea sa cumnpar un ventilator pentru o camera la casa cc20mp. Ceva de genu - > https://www.pcgarage...inner/hmsf-3wh/ . Credeti ca face cat de cat ceva? Sau arunc banii degeaba?

Multumesc.
M-am uitat pe link-ul dat de tine la pcgarage si nu se specifica debitul de aer ventilat. La volumul incaperii pe care o ai de ventilat, trebuie sa te informezi mai intai daca are debitul necesar sa vanture prin casa, acesta trebuie sa fie de 400mc/h. Daca are mai putin... il iei degeaba.

#18
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 22.08.2020
https://carrefour.ro...bIaApTCEALw_wcB

Pe acesta l-am luat. Nu scump, are si telecomanda.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate