Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Casuta la verdeata ~90mp

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#1
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 29.06.2005
Salutare.
Sunt in plin proces de finalizare a achizitiei unui teren de 2097 mp - unde as incerca sa construiesc o casuta, cam cat un apartament; nici prea mare, dar nici prea mica.
Terenul este impartit asa:
- 1000 mp este ingradit ( curte, gospodarie, practic). Exista o casa batraneasca in stare decenta si o gramada de anexe, care din lut, care din barne si tabla...
- restul este gradina, care se termina la un parau. Vie, ceva pomi fructiferi si legume. Va trebui lucrat si aici....

Terenul este intr-o usoara panta, care coboara dinspre casa catre parau. Pamantul este aproape lut, maroniu si aglomereaza in bulgari rezistenti.

Exista apa curenta in apropierea locatiei, curent electric este deja la locatie, din pacate nu este canalizare si gaz. Posibil ca in 1-2-3 ani sa existe gaz, insa canalizare nu, casa este mai jos de nivelul strazii pe unde trece canalizarea.
Deasemenea, exista si fantana in curte, rezervorul de apa e de aproximativ 1000-1300 L - atata scot la o golire aproape completa (pe care o fac in week-end, curatare...etc)

Vreau sa daram casa si mai toate anexele si sa fac o casuta, foarte putin deplasata fata de amprenta originala a casei.
Bugetul este unul restrans (undeva la 20.000 eur) - adica ar putea fi crescut, dar as prefera sa nu bag o caruta de bani inutil in niste pereti, cand ideea de baza e sa traiesc cat mai mult afara, in curte.

Cam la ce am ajuns pana acum, dupa cautari si analize:
- dimensiune aproximativ 10,5-11m x 8 m (amprenta la sol).
- parter
- acoperis in 2 ape
- pod "tehnic" - eventual folosit pentru a depozita una/alta (multam @underb )
- baie/bucatarie/camera tehnica apropiate pentru a evita complicatiile/costurile excesive la instalatii
- fosa septica
- iau in calcul diverse optiuni pentru energie verde pentru viitor
- constructie din BCA  si structura din beton, izolata la exterior


Sunt binevenite orice idei, sfaturi care ma pot ajuta.
Atasat, cateva poze cu locul si o schita de compartimentare (deocamdata inca in lucru)

Attached Files



#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu darama casa veche pana nu o ai pe cea noua gata!

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
ce-ai cu căsuța?o spoiețti și-i gata.după dărâmi din anexe treptat să vezi ce faci din fiecare și la ce-i bună

este de vacantă de sfârșit de săptămână sau locuință permenentă?

#4
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 15.04.2007
Nu faci cu 20000.Nici cu 40000.Probabil cu 80000 la preturile actuale.

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
Ideea de openspace nu iti place? Living+ bucatarie.
Intreb pentru ca eu as mari baia, mi se pare foarte putin 2.5x2 si sa rupi cate o jumatate de metru, sau un metru de unde se poate.

Nici eu nu cred ca sunt sanse sa te incadrezi in 20.000

Edited by Sef-chenko, 26 June 2022 - 09:38.


#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
dacă nu-i de locuit vei folosi casa numai pentru dormit.în ea nu vei sta  deloc așa c-o faci degeaba.
am cabană la munte și un foișor micuț.toată ziua vara-iarna stăm în foișor numai la culcare vedem cabana pe interior

#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 29.06.2005
Va fi locuință permanenta, când o fi gata.
Rămâne de văzut, cu bugetul. Nu mă interesează materiale scumpe, nici fițe. Instalațiile și finisajele le fac eu; daca îmi permitea timpul făceam și zidăria...

#8
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 15.04.2007
Spune niste preturi din memorie.Demolat casa veche,manopera mp la rosu,kg de fier,mc de beton,autorizatie avize.Sub 8000 nu cred ca iesi la cota 0.

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nici acum 2-3 ani nu faceai 80mp cu 20.000 de euro. Acum materialele sunt de 3 ori mai scumpe, unele de 5-6.
De banii aia iti iei o rulota sh mai mare.

#10
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Locatia,macar aproximativa?

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,986
  • Înscris: 09.08.2005
Aș renova casa veche, dacă nu e într-o stare groaznică, și m-aș gîndi cum s-o extind dacă suprafața și/sau împărțirea ei nu-mi convin.
Uneori clădirile par într-o stare mai rea decît sînt - merită verificat.

#12
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Din poza casa e cu probleme,nu stiu daca se poate restructura multumitor.E de facut un plan clar,eventual refaci intii o anexa ca sa ai unde sta cit timp refaci sau restructurezi casa mare.

#13
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 29.06.2005
Ok.
Să lămurim niste chestii.
Va rog, nu mai faceți comentarii despre buget. Văd că se poarta peste tot "nu se poate". Nu se poate casa cu 20.00. Nu se poate mașină ieftina. Nu se poate ăia, nu se poate aialaltă.
Toată viața mea mi-a repetat lumea poezia asta. Și toată viața mea, am demonstrat contrariul.

Locația e in județul Neamț. Materialele pentru "la roșu" ajung pe la 12.000.  Manopera cu firma pe la 80 euro/mp . La preturile de acum.

Încă o dată, va rog, interveniți doar dacă aveți un sfat util, nu că să-mi spuneți ce nu pot.

Mulțumesc.

#14
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 florinel, on 26 iunie 2022 - 10:25, said:

Va fi locuință permanenta, când o fi gata.
Rămâne de văzut, cu bugetul. Nu mă interesează materiale scumpe, nici fițe. Instalațiile și finisajele le fac eu; daca îmi permitea timpul făceam și zidăria...
Iei un container de locuit , cred ca te incadrezi in buget , au si baie , mai nou se monteaza si AC-uri , pe care il montezi unde vrei tu in curte .
Dupa aia ai tot timpul din lume sa iti faci si casa si zidaria si instalatiile asa cum vrei tu .
Din cate stiu la containere nici nu ai nevoie de autorizatie de constructie pentru ca nu exista fundatie .

#15
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Pana la urma se poate orice, depinde ce standarde ai.

#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 florinel, on 26 iunie 2022 - 12:38, said:

Manopera cu firma pe la 80 euro/mp . La preturile de acum.
Nu manopera e problema ci materialele. Si tare imi e ca tu ai calculat manopera dupa suprafata amprentei la sol de 80 mp nu suprafata de "manoperat" in total.

Edited by Friskey, 26 June 2022 - 14:19.


#17
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nu sunt din ce ce sustin ca nu se poate.Dar ai grija ca e tara plina de case neterminate.Fii realist si fa-o fara sa te pierzi in prostii.

#18
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 29.06.2005
Nu vreau sa transformam topicul asta intr-o dezbatere despre preturi si costuri, decat daca apar sugestii care pot ajuta la reducerea lor.
Vreau sa discutam despre aspecte practice, despre compartimentarea propusa (de exemplu daca e ok ca sprijin pentru acoperis cu pod de depozitare).

Este in studiu si posibilitatea extinderii casei vechi. Daca are cineva experienta cu asa ceva, n-ar strica niste informatii.
Casa veche se prezinta decent, are 60mp, compartimentare oarecum clasica - un hol pe mijloc si 2 camere (cam 4x4m)de-o parte si de alta a holului. Practic, casa veche este exact ca jumatatea de jos a planului propus.
Are doar 2-3 fisuri fine, care par superficiale.
Este spatiu pentru a extinde inca vreo 3.5-4m catre in spate pe toata lungimea casei (10m fara prispa) deci s-ar putea adauga inca vreo 30mp (bucatarie, baie si inca o camera micuta).
Aici apar intrebarile...tehnice:
- se poate construi extinderea cu fundatie din beton si zidarie din BCA ?
- afecteaza asta negativ structura initiala din pamant(valatuci, cred, cu fundatie din piatra)?
- se poate reface podeaua(de lut, acum) cu sapatura, strat de piatra, polistiren, folie, placa/sapa armata ?

Edited by florinel, 26 June 2022 - 15:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate