Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Casuta la verdeata ~90mp

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#91
serafimva

serafimva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.04.2011
Buna dimineata! Posteaza, te rog, planul casei, pare foarte interesanta. Multumesc!
Planul final, cel oferit de arhitect, am vazut ca ai postat doar o schita facuta de mana.

Edited by serafimva, 02 August 2023 - 04:09.


#92
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,114
  • Înscris: 29.06.2005
Buna dimineata.
Planul este cel atasat. A suferit insa 2 mici modificari:
- intrarea principala a trebuit sa o fac ca in pozele anterioare - in varianta din proiect ar fi iesit prea mult treptele in afara cladirii si ar fi redus latimea caii de acces.
- camaruta din bucatarie (imaginata ca si camera tehnica) nu este constuita - am preferat sa las bucataria mare si va fi o alta camera tehnica, o anexa lipita de casa .


View Postmyhayinferno, on 01 august 2023 - 23:37, said:

Dacă până acum pare că te incadrezi destul de bine cu banii, în stadiul de "la cheie", final de altfel, unde te incadrezi cu bugetul ?

Nu pot sa fac o estimare precisa. Pentru varianta la rosu a fost mai simplu, pentru ca ai doar cateva materiale, calculezi...Pentru varianta "la cheie"  - pana acum pot sa spun ca, in jur de 4000 eur costa tamplaria (usi exterioare/ferestre).
Mai departe - ramane de vazut, instalatiile, izolatia, finisajele.... Voi pune aici ce am facut si cat a costat, oricum, avantajul este ca aici nu mai platesc manopera.

Attached Files

  • Attached File  3x.jpg   261.19K   125 downloads

Edited by florinel, 02 August 2023 - 05:31.


#93
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,114
  • Înscris: 29.06.2005
Mai rarut cu postarile, dar incet, incet progresam.
Tamplaria termopan este montata (barrier), la fata exterioara a zidurilor, cu folie.
Intre timp, am finalizat si acoperirea planseului cu OSB de 18mm si am tras o mana de adeziv la exterior ca suport pentru montajul corect al polistirenului . Mi-a mai ramas o bucata neacoperita din motive de terminare a adezivului.

Cam asa arata acum.

Attached Files



#94
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,114
  • Înscris: 29.06.2005
Intre timp a cam secat fantana batraneasca veche de vreo 50+ ani. Nu de tot, dar suficient cat sa ma ingrijoreze, avand in vedere ca inclusiv majoritatea fantanilor de prin zona au aceeasi problema.
Am chemat pe cineva, facut o curatare/adancire - insa cantitatea de apa din fantana tot e scazuta. Inainte aveam 1-1,5mc permanent la dispozitie.... acum s-a redus la 500-600 L.

Asa ca.... a trebuit sa opresc achizitiile de alte materiale si sa redirectionez bugetul catre un put de adancime.
Foraj de 80m, am avut noroc si este apa la greu. Nivelul static in tob e acum pe la 70cm fata de sol, nivelul in timpul pomparii cu 3mc/h sta undeva pe la 3m fata de sol. Estimatul este peste 10mc/h debit.
La primele teste ale apei, facute cu tester de apa de acvariu si in conditiile in care apa nu era inca limpezita complet - apa are duritate foarte scazuta, 0 nitrati/nitriti si e putin alcalina, cu un PH de 8.
Comparativ, apa din vechea fantana este cu nitrati/nitriti in cantitate mare, are duritate mare si un ph de 6.8.

Attached Files



#95
mrt88

mrt88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 24.08.2020
Cat a costat toata disctractia?

#96
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Posted Image

Attached Files



#97
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,114
  • Înscris: 29.06.2005
Multam Mircea, nu stiu ce s-a intamplat, pe telefon si pe PC aveau orientarea corecta...


View Postmrt88, on 02 noiembrie 2023 - 09:28, said:

Cat a costat toata disctractia?

Aproape 5000 euro.

Edited by florinel, 02 November 2023 - 19:08.


#98
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
5000 de euro forarea putului?  firma e din zona sau de mai departe?

#99
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,114
  • Înscris: 29.06.2005
Da, aproape 5000 euro a costat forajul. Firma e de undeva din zona Suceava, cam 150 km distanta de locatie. Firmele mai apropiate aveau pret mai mare - insa nu neaparat asta era problema ci raportul pret/calitate(profesionalism).
Practic a fost 320 lei/m - in pretul asta a intrat tot. Foraj 80m, rectificare, analiza electrica a pozitionarii straturilor freatice, teava, filtre (toate cu certificare pentru apa potabila), centrori, dop de fund, margaritar...limpezire cu aer-lift....etc. Oamenii si-au facut treaba bine, au venit la data stabilita, seriosi.
Straturile de apa intre 32 si 60 m, intermitente - au pus filtre doar in zonele freatice. Nivelul static al apei in teava este acum pe la 0.8 m fata de nivelul solului. In timpul pomparii cu pompa de 3mc/h 24 ore continuu, nivelul se stabilizeaza dupa 24h undeva pe la 3m.
Din analiza initiala de laborator (facuta imediat dupa limpezire) - aproape 0 nitrati/nitriti, niveluri minore (mult sub limita legala) la fier/mangan, 0 clor, duritate 4,5 (5 ar fi duritatea minima admisa), PH 8.4. Singurele depasiri ale maximelor admise la "bacterii coliforme" si "amoniu" - posibil legate intre ele; insa asta e analiza imediat dupa limpezire. Va urma, la primavara, o sesiune de dezinfectie/clorinare, apoi facem iarasi analiza. In principiu, calitatea apei este mult mai buna decat ma asteptam...

Comparativ...discutii cu alti potentiali furnizori:
- 350 lei/m - a venit, a vazut locatia, a zis "da, facem, dar va sun sa stabilim o data"  -  n-am mai auzit de ei, nici la telefon n-au mai raspuns
- 350 lei/m - venim, dar trebuie trifazic in locatie. Sau aducem generator, dar creste costul la 400 lei/m
- 350 lei/m - facem, dar cred ca nu e nevoie de utilaj, avem un sistem manual, care se preteaza mai bine in locatie, cu 3-4 baieti.....
- 500 lei/m - profesionisti, din discutii chiar stiau cu ce se mananca, aceleasi servicii de calitate; totusi 500 lei/m......iesea mult din buget.

Edited by florinel, 28 November 2023 - 05:32.


#100
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
multumesc frumos pt detalii.
pe viitor poate m-ar interesa si pe mine, undeva zona de deal, BN.
doar ca poate mi-a fi mai complicat cu accesul.

#101
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Am urmarit fugitiv postarile tale! Felicitari!

Spor la interioare!

P.S. Alea te mananca de bani..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate