Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

scooter electric

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.04.2020
Scooterul electric tip harley se poate folosi si offroad, cele cu roti inguste se afunda in pamantul moale, sau in nisip.

Ce fel de experinta ofera trotineta electrica offroad? daca te duci cu paraitoarea in padure se aude si-n satele vecine.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
ca sa faci offroad, iti trebuie si o trotineta pe masura. nu incurca trotineta de asfalt si cauciuc semi offroad cu una facuta mai pt offroad, dar si la pret pe masura de vreo 2-3k euro cu vreo 3k W minim. ca daca vrei offroad adevarat pe trotineta, urci la 4-5k

ideea este ca trotinetele nu sunt construite geometric vb, pt offroad. da, le duci, le trantesti, le fortezi, dar ... cam atat. daca vrei sa faci trasee offroad, mergi cu mtb, nu cu trotineta

pt offroad, nu-ti trebuie roti mici, ci mari, ce faci cu cele de 10-11? depinde si pe unde faci acest offroad. ca asa mai stiu pe cineva care zicea ca merge offroad cu trotineta, culmea, din aceasta de oras si ca nu moare chiar asa cum zic altii. insa mai apoi am flat ca el mergea prin parc si urca cu viteza pe niste delusoare pe iarba printre cativa copaci si acela era offroad la el

asa ca definitia asta de offroad se pare ca nu la toti e aceeasi

dar ideal ar fi sa spui si ce trotineta ai vrea sao duci offroad si pe unde mai exact, altfel discutam situatii ipotetice cu obiecte visate, adica nimic concret si al subiect

#3
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.04.2020
Ma gandesc la ceva mediu cu 5.6 kw  2.8 fata 2.8 spate cu 30ah la 60v, din astea am gasit sh la 1500 eur, putin folsite, nu vreau offroad extrem,sa pot merge in padure dupa ciuperci, n-am nevoie de transport deoarece de acasa tot traseul il pot scoate sub 20 KM, poroblema e ca e mult de urcat, si pe jos obosesc foarte tare, nu mai sunt la prima tinerete.

la coborire recuperez o parte din energie, pe picioare sau pe bicicleta nu se poate,  oricum necesita fat bike altfel raman intepenit in pamintul moale, in plus exista si ursi, ar fi indicat sa ai ceva sub talpi sau sub fund cu care sa te poti cara de acolo de urgenta.

Am facut un test cu caini, nu pot urca sustinut pante de 8-10% nici macar cu 30km /h, ursii nici atit, quad-urile sunt bune doar de rupt gatul pe fagasurile alea, 2 roti e alegerea corecta pentru terenul respectiv.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
deci vrei sa urci la vale, am inteles. vezi ca offroad nu inseamna sa te dai prin padure cu acel peste 30km/h

ca si la masinile de offroad adevarate, treaba asta cu kw se traduce in cuplu, nu musai viteza, iar o trotineta sa o duci pe drumurile de care zici peste frunze, pietre, crengi si alte cele, cu acel peste 30, o sa sari de pe ea in cateva secunde

ia fa un test cu o trotineta si mergi cu peste 30 peste cocoasele de limitare a vitezei de pe strada. apoi amplifica acelea cu aproape ceva constant si la viteza. posibil sa incepi sa cunosti copacii destul de aproape

iar mersul cu viteza pe un astfel de teren alunecos, apoi ca e si offroad, e o combinatie groaznica de insucces

iar un urs poate alerga cu vreo 50-55km/h. ce sa zic, mult succes cu offroad pe trotineta prin padure la peste 50km/h

#5
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.04.2020
Poate alerga, dar doar 200m, am mers cu bicicleta cu viteza respectiva, sunt locuri pe unde se poate daca cunosti terenul.

Totul se reduce la puteri, un urs nu poate dezvolta o putere mai mare de 2 kw, si asta limitat, jucaria respectiva poate dezvolta 5kw pana golesti bateria, adica de la 50% baterie, cel putin 10 minute, asta inseamna 5 km.
Nu vei fugi de urs la vale, la vale orice bolovan ia viteza.

Tine putin si de strategie, trebuie sa stii terenul, tactica e sa obosesti animalul, nu obisnuiesc sa circul pe teren necercetat, in plus  folosesc un dispozitiv electronic de detectat trufe pe care l-am reprogramat sa detecteze proteine de urs, am o groaza de timp, pot sa fac chiar harti pe unde bantuie, din pacate bantuie, au ajuns si prin sat.

mergand pe piciore dau des in zone frecventate,

#6
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.04.2020
Mi-am luat trotineta, ma descurc cu ea prin padure, dar as dori mai multa putere, nu urca pe oriunde.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate