Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Parere VW GOLF 5 Din 2005 1.4 FSI

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Marian918

Marian918

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.06.2022
Buna seara as dori si eu parerea dumneavoastra despre acest anunt, https://www.olx.ro/d...0&sliderIndex=6 , doresc sa achizitonez acest autovehicul. In principal am am buget de pana in 3.000 euro, motivul pentru care as dori sa achizitionez acest autovehicul este deplasarea la facultate, tin sa mentionez sunt si incepator am permisul de maxim 3 saptamani si asta ar fi prima mea masina daca aveti alte sfaturi referitoare la alte modele de autovehicule va rog sa mi le adresati, va multumesc pentru ajutor.

#2
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 09.01.2007
Foarte putine informatii in anunt, nici VIN-ul nu l-a pus.
Daca a fost rulat in afara pana in 2020 (ca asa zice) sunt sanse aproape zero sa fie reali km din anunt, avand in vedere vechimea masinii.
Eu as cauta ceva clasa mai mica, ideal adusa de ceva mai mult timp in Romania ca sa poti verifica ceva informatii pe RAR, sa vezi pe unde a fost servisata, etc.

Pe langa asta, ar trebui sa gandesti un buget de MINIM 500 eur pentru service/revizie/ulei/distributie/cauciucuri/etc. ca aproape sigur nu o sa gasesti ceva care sa nu necesite niciun fel de investitie in bugetul asta.
Sincer, cand vad poza cu doua "capete de centura" nici nu m-as duce s-o vad. Da poate am eu pitici pe creier. Oricum sunt multe semne de intrebare la anuntul ala, nu-mi inspira incredere deloc.

#3
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 28.04.2006
In 3000 de euro mai degraba iei ce gasesti mai nou.

Nu as lua motor FSI, din ce am vorbit cu diversi mecanici, sunt stricacioase si foarte greu de reparat.

#4
Marian918

Marian918

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.06.2022

 TehCube, on 25 iunie 2022 - 22:28, said:


Multumesc pentru parere si sfat.

 Sephh, on 25 iunie 2022 - 22:38, said:


Am inteles din punctul dumneavoastra de vedere  ce tip de motorizare recomandati pe golf 5 benzina 1.4 sau 1.6 .

Edited by Dany_Darke, 26 June 2022 - 05:39.


#5
r_a_d_uk

r_a_d_uk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.04.2016
daca vrei golf 5 fereste-te de fsi, cauta mpi sau diesel. Personal am avut 1.9tdi 1.6fsi si 1.6mpi, dintre benzinare recomand pe cel din urma. La fsi intr-adevar ai ceva putere in plus, suna altfel, ai raspuns mai bun la acceleratie si chiar consum o idee mai mic, in schimb sunt motoare mai stricacioase si mai complicat/scump de reparat, mie mi-a facut tot felul de probleme, si am ajuns sa regret ca am vandut mpi-ul.
Daca mers la facultate inseamna din provincie in bucuresti, sau oricum distante mai mari in exterior eu zic ca merita luat in calcul si un tdi. Daca stai in oras si mers la facultate inseamna 3-5 km, sa stii ca sunt lucruri mult mai misto de facut la varsta ta cu banii aia..

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
La genul asta de buget si la masini de >15 ani iei ce gasesti in stare cat mai buna si cu cat mai putine lucruri de rezolvat. Iar daca se strica motorul il arunci si iei unul cu totul de pe alt exemplar, sau o petecesti si o transformi in tichet rabla.
Istoric service si alte idei crete sunt pentru alt esalon de buget. Aici mergi la masina si speri sa vezi placute, baterie, cauciucuri mai tinere decat tine, usi care se inchid toate si a/c functional.

#7
Marian918

Marian918

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.06.2022

 r_a_d_uk, on 25 iunie 2022 - 23:11, said:


Multumesc pentru sfat, stau in provincie si pana la facultate sunt undeva la 20 km , o sa ma orientez catre un mpi.

 sebulbus, on 26 iunie 2022 - 08:29, said:


Am inteles, va multumesc pentru sfat.

Edited by Dany_Darke, 26 June 2022 - 10:31.


#8
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 09.01.2007

 sebulbus, on 26 iunie 2022 - 08:29, said:

Istoric service si alte idei crete sunt pentru alt esalon de buget. Aici mergi la masina si speri sa vezi placute, baterie, cauciucuri mai tinere decat tine, usi care se inchid toate si a/c functional.

Am vandut sub bugetul asta un fiesta cu putini km din 2007. Avea probleme cu injectoarele (cam ~1k eur de rezolvat daca le schimbai pe toate cu unele noi), vasul de lichid de parbriz crapat (picura, nu curgea) si rugina pe dedesubt. In afara de asta era foarte ok, baterie de maxim 2 ani vechime, cauciucuri de vreo 3-4 ani vechime.
Inteleg ca avem multi care nu au grija de masini dar nu e o regula ca daca masina e veche sa fie neaparat si "death trap". Poti sa gasesti una de la oameni care chiar o foloseau si aveau grija de ea cat-de-cat.

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Trebuia sa formulez "mergi la masina, pe care speri s-o gasesti in stare de functionare ok si speri sa vezi [...]" ca sa acopar toata gama de cititori, se pare.  Notat.

Sau poate ideea din paragraful meu anterior celui citat a trecut total pe langa tine.

Edited by sebulbus, 26 June 2022 - 16:12.


#10
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 09.01.2007
Nah, asta cu speratul se aplica atunci când cauți mașini care au fost 20k++ de noi și le vrei cu 3k in stare buna (ca deh la noi se cauta Passat, a6, BMW in banii ăștia). Atunci da, ai dreptate. Ce încercam eu sa zic e ca dacă filtrezi după niște criterii decente găsești destule mașini în stare buna, chiar și cu istoric service și accesorii funcționale.
Dacă mergi la vânat de chilipiruri atunci da, e cum zici tu.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@Techcube,lumea vrea la bani putini sa ia gratis, sa aiba vanzatorul chitante de la revizie cu ce a schimbat ,dupa care merge sa iti verifice masina la atelier sa vada cat mai trebuie bagat in ea.

#12
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.07.2016
Daca îți place masina, lasă presupunerile userilor de pe forum  și du-te să o vezi, să o testezi ( la service autorizat, pe elevator, cu vag-com, cu test vopsea..etc, tot ce trebuie). Daca e ok mașina ( nu consuma prea mult ulei, nu are chit dat cu gletiera, nu curg lichide sau rugina pe sub ea, nu are erori) iei in calcul o sumă de bani ( 4-5-600 de euro) pentru un schimb de distribuție, curățat chiuloasă și supape de depunerile de carbon ( că asta e problema la fsi și în general la orice injecție directă), faci o revizie ( ulei, filtre, antigel, lichide servo, freon, plăcuțe/discuri -daca e cazul) și ai in final o mașină cu care te poți deplasa de colo colo comfortabil și decent ca și costuri. Presupunerile și sfaturile pe aria auto sunt subiective și în 90% din cazuri merg pe un stereotip legat de modelul pe care un anumit user îl caută; invariabil, după cca. 2 pagini, se deviază de la subiectul principal.

Edited by Darkage_, 27 June 2022 - 06:46.


#13
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,074
  • Înscris: 16.10.2018

 MembruAnonim, on 26 iunie 2022 - 21:16, said:

@Techcube,lumea vrea la bani putini sa ia gratis, sa aiba vanzatorul chitante de la revizie cu ce a schimbat ,dupa care merge sa iti verifice masina la atelier sa vada cat mai trebuie bagat in ea.

Ce e rău în a verifica ”la sânge” un fer? Vâzătorul nu numără banii când îi primește de la ”client”?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate