Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa fara teren aferent

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

View Postandradah, on 22 iunie 2022 - 14:44, said:

Am inteles, pe CF scrie clar negru pe alb, "Municipiul Timisoara, domeniu public". Este asa din 2013. Poate s-au incurcat ai mei cu chiria, dar ceva platesc pe el. Nu stiam ca nu se poate inchirira domeniul public? Cautam actul normativ pentru ca doream sa pun cap la cap totul.

Nu s-au încurcat ai tăi cu chiria.

Pe casa aia se plătea chirie pe ea și pe teren de cine stătea în ea înainte să fie vândută de regia autonomă.

S-a vândut doar casa și terenul a rămas tot cu chirie.

#20
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017

View Postilorac, on 22 iunie 2022 - 19:19, said:

Sigur revendicare și retrocedare în natură, adică terenul.

Și nu neapărat cel care era proprietar pe casă și stătea în casa aia.

A revendicat cineva și după aia a vândut terenul celui cu casa.

Da, am inteles de la ei ca bunicii au fost chirirasii initiali. Acestia au cumparat doar casa, nu si terenul. Problema este ca cred ca nu este foarte usor de valorificat casa. Nu cred ca se va gasi usor un cumparator pentru ea, si nici nu va fi usor de obtinut o autorizatie pentru modificari/extinderi. Credeti ca se pot face lucrari acolo in acest context?

#21
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022
Sa stii ca in cazul nostru a trebuit sa facem proiect de hotarare consiliu local care a trebuit sa fie votata de consilierii din consiliul local.
Din cate am inteles la acea vreme nu se putea instraina terenul decat prin hotarari ale consiliului local. Poate intre timp s-a mai schimbat legea si ai noroc, ca in ultima vreme se schimba des legile, in functie de interesele de moment.

#22
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022

View Postandradah, on 22 iunie 2022 - 21:04, said:

Da, am inteles de la ei ca bunicii au fost chirirasii initiali. Acestia au cumparat doar casa, nu si terenul. Problema este ca cred ca nu este foarte usor de valorificat casa. Nu cred ca se va gasi usor un cumparator pentru ea, si nici nu va fi usor de obtinut o autorizatie pentru modificari/extinderi. Credeti ca se pot face lucrari acolo in acest context?
Nu e chiar asa.
Majoritatea blocurilor sunt construite pe teren ce nu apartine proprietarilor, ci e o forma de concesiune gratuita a terenului atata timp cat blocul e in picioare. La fel si in cazul acesta, cat timp nu darami casa ce se afla pe teren, n-are nimeni ce sa faca.
Cat despre autorizatie de modificare, o poti obtine. Problema e cu cea de extindere, atata timp cat acea exindere se face pe un teren ce nu iti apartine.
Cam pe vremea cand spune ca au cumparat bunicii au fost facute multe smecherii si la vanzari intre privati. La acea vreme contractele de vanzare cumparare erau primitive, in ele scria ca se vinde casa, si unii apoi au profitat de asta si dupa ceva ani au cerut bani si pentru teren de la cumparatorii casei. Se facea asta chiar prin instanta si instantele dadeau dreptate celor ce faceau asta, adica instantele decideau ca vanzatorii ce vandusera casa trebuie sa primeasca ulterior bani si pentru teren, pentru ca in contractele vechi nu se mentiona ca se vinde si terenul aferent casei.

#23
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Din ce am înțeles, pana sa fie Robu primar, proprietarii caselor de pe terenul statului puteau sa cumpere terenul și grădina aferente casei. După ce Robu a ajuns primar, nu s-a mai putut.
Știu, pt ca și eu am avut un garaj pe terenul statului. Plăteam concesiune in fiecare an pt terenul de sub garaj. Pana l-au dărâmat.

Multe case vechi in Timisoara nu au și terenul in cf. Și proprietarii care vând astfel de case promit ca se poate cumpara și terenul și grădina de la primărie. Dar nu e așa, pana nu o sa se schimbe iar legea sa poți

#24
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017

View Postmilovme, on 23 iunie 2022 - 11:53, said:

Din ce am înțeles, pana sa fie Robu primar, proprietarii caselor de pe terenul statului puteau sa cumpere terenul și grădina aferente casei. După ce Robu a ajuns primar, nu s-a mai putut.
Știu, pt ca și eu am avut un garaj pe terenul statului. Plăteam concesiune in fiecare an pt terenul de sub garaj. Pana l-au dărâmat.

Multe case vechi in Timisoara nu au și terenul in cf. Și proprietarii care vând astfel de case promit ca se poate cumpara și terenul și grădina de la primărie. Dar nu e așa, pana nu o sa se schimbe iar legea sa poți
Face sens, Robu a ajuns primar in 2012 si in 2013 primaria si-a intabulat dreptul. Nu stiu ce pozitie are primarul de acum...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate