Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa fara teren aferent

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017
Salut tuturor!

Am si eu o mica problema de ordin juridic. Am aflat de la ai mei ca de fapt terenul pe care ei au casa este al primariei Timisoara. Este prima data cand vad certificatul de carte funciara si aparent in 2013 s-a facut un inventar al tuturor localitatilor din judetul Timis. Bunicii care au cumparat casa inainte de 2000 au cumparat doar casa de la o regie autonoma, dar nu si terenul. In 2013 la acel inventar, s-a trecut probabil la primarie si acestia si-au facut intabulare. Ai mei platesc chirie la primarie pentru acel teren.

Mai stiti cumva o speta similara, oare se poate cumpara terenul acum sau desface situatia?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt multe situatii de genul asta.
Nu cred ca Primaria ar vrea sa vanda, dar in principiu se poate. Procedura e destul de complicata.

Edited by pasilla, 22 June 2022 - 14:14.


#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Interesează-te la primărie sau scotocește pe site-ul lor - eu n-am găsit la o căutare rapidă. Clujul vinde, au regulamentul afișat:
https://storage.prim...enuri curti.pdf

#4
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.10.2017
Se poate insa ei nu sunt obligati sa vanda. De regula, in asemenea cazuri primariile nu pot valorifica altfel acel teren deoarece exista o constructie pe el. In unele cazuri, pe langa pretul terenului, care se stabileste prin raport de evaluare, trebuie platita si spaga aferenta functionarilor implicati in acest proces.

#5
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017
Am cautat pe site la primarie, nu prea gasesti, decat ca in 2013 cineva de pe aceeasi strada a reusit sa treaca din domeniul public in cel privat  terenul pe caren era casa lor. Nu stiu cum si in ce conditii, daca au cumparat sau revendicat altcumva, nu scrie in acea hotarare. Mi se pare ciudat totusi ca nu gasesc anexele in baza carora s-au trecut terenurile respective in proprietatea primariei. Este vorba despre HG 977/2002, care are un singur alineat si 83 de anexe. Anexele nu le gaesc pe nici un portal legislativ....

#6
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 31.03.2005
Vezi daca te ajuta

Attached Files


Edited by pownee13, 22 June 2022 - 14:28.


#7
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.10.2017

 andradah, on 22 iunie 2022 - 14:16, said:

Am cautat pe site la primarie, nu prea gasesti, decat ca in 2013 cineva de pe aceeasi strada a reusit sa treaca din domeniul public in cel privat  terenul pe caren era casa lor. Nu stiu cum si in ce conditii, daca au cumparat sau revendicat altcumva, nu scrie in acea hotarare. Mi se pare ciudat totusi ca nu gasesc anexele in baza carora s-au trecut terenurile respective in proprietatea primariei. Este vorba despre HG 977/2002, care are un singur alineat si 83 de anexe. Anexele nu le gaesc pe nici un portal legislativ....

Teoretic, din moment ce parintii platesc chirie, terenul este domeniu privat, domeniul public nu se poate inchiria. Nu stiu ce relevanta are actul normativ in baza caruia s-a constituit domeniul public/ privat al UAT. Incepeti cu o cerere la primarie pt cumpararea terenului si vedeti ce raspuns primiti.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca terenul este in domeniul public (eu nu exclud asta) treaba cu cumpararea devine extrem de complicata, sau imposibila.
Daca apartine domeniului privat atunci sunt sanse mai mari, dar vorbim totusi de Timisoara unde lucrurile sunt foarte incurcate.

Cred ca mai intai ar trebui lamurit ce statut are terenul.

Edited by pasilla, 22 June 2022 - 14:40.


#9
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017
Am inteles, pe CF scrie clar negru pe alb, "Municipiul Timisoara, domeniu public". Este asa din 2013. Poate s-au incurcat ai mei cu chiria, dar ceva platesc pe el. Nu stiam ca nu se poate inchirira domeniul public? Cautam actul normativ pentru ca doream sa pun cap la cap totul.

 pownee13, on 22 iunie 2022 - 14:28, said:

Vezi daca te ajuta


Multumesc, dar nu :(. Sunt o gramada de modififcari la anexele astea dar anexele originale din HG nu le gasesti.

"Se atesta apartenenţa la domeniul public al judeţului Timiş, precum şi al municipiilor, oraşelor şi comunelor din judeţul Timiş a bunurilor cuprinse în anexele nr. 1-83*) care fac parte integrantă din prezenta hotărâre.
-----------
Notă *) Anexele nr. 1-83 se publică ulterior."

Am tot cautat anexele, or fi pe la consiliul local. Cea pentru Timisoara e prima, apoi celelalte se refera la comunele adiancente. Poate trebuie sunat la primarie...

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Articolul 361
Trecerea unui bun din domeniul public în domeniul privat al aceluiași titular al dreptului de proprietate
(1) Trecerea unui bun din domeniul public al statului în domeniul privat al acestuia se face prin hotărâre a Guvernului, dacă prin lege nu se dispune altfel.
(2) Trecerea unui bun din domeniul public al unei unități administrativ-teritoriale în domeniul privat al acesteia se face prin hotărâre a consiliului județean, respectiv a Consiliului General al Municipiului București ori a consiliului local al comunei, al orașului sau al municipiului, după caz, dacă prin lege nu se dispune altfel.
(3) În instrumentele de prezentare și motivare ale hotărârilor prevăzute la alin. (1) și (2) se regăsește, în mod obligatoriu, justificarea temeinică a încetării uzului sau interesului public național sau local, după caz.
(4) Actele încheiate cu nerespectarea dispozițiilor alin. (3) sunt lovite de nulitate absolută.

Edited by pasilla, 22 June 2022 - 14:49.


#11
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017

 pasilla, on 22 iunie 2022 - 14:49, said:

Articolul 361
Trecerea unui bun din domeniul public în domeniul privat al aceluiași titular al dreptului de proprietate
(1) Trecerea unui bun din domeniul public al statului în domeniul privat al acestuia se face prin hotărâre a Guvernului, dacă prin lege nu se dispune altfel.
(2) Trecerea unui bun din domeniul public al unei unități administrativ-teritoriale în domeniul privat al acesteia se face prin hotărâre a consiliului județean, respectiv a Consiliului General al Municipiului București ori a consiliului local al comunei, al orașului sau al municipiului, după caz, dacă prin lege nu se dispune altfel.
(3) În instrumentele de prezentare și motivare ale hotărârilor prevăzute la alin. (1) și (2) se regăsește, în mod obligatoriu, justificarea temeinică a încetării uzului sau interesului public național sau local, după caz.
(4) Actele încheiate cu nerespectarea dispozițiilor alin. (3) sunt lovite de nulitate absolută.
Deci sa inteleg ca nu se poate cumpara pur si simplu? Ce lege este?

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Codul administrativ.

Anexele au aparut in MOf 699bis din 24 septembrie 2002, dar pe e-Monitor acesta nu exista.

Edited by pasilla, 22 June 2022 - 14:59.


#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
In actul prin care a cumparat casa, exista cumva vreo prevedere ca primeste terenul in folosinta (vesnica sau pe durata existentei constructiei)? (Bine, daca era in folosinta nu ar mai fi trebuit contract de inchiriere dar am mai vazut asemenea dubiosenie.) Daca da, sa ceara eliberarea unui titlu de proprietate (cu trecerea terenului in proprietatea celui ce detine cladirea) in baza art. 36 alin (2) din legea 18/19.II.1991 <https://legislatie.j...iiDocument/1459>. Nu costa practic nimic, bineinteles cu exceptia unor legalizari la notariat (dar cred ca nu e necesar, poate doar autentificarea unei declaratii ca nu sunt litigii/ cereri de retrocedare/ etc) si a unei taxe de eliberare act care e absolut modica (acum vreo 15 ani era cam 10LEI).

#14
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017

 sags, on 22 iunie 2022 - 15:02, said:

In actul prin care a cumparat casa, exista cumva vreo prevedere ca primeste terenul in folosinta (vesnica sau pe durata existentei constructiei)? (Bine, daca era in folosinta nu ar mai fi trebuit contract de inchiriere dar am mai vazut asemenea dubiosenie.) Daca da, sa ceara eliberarea unui titlu de proprietate (cu trecerea terenului in proprietatea celui ce detine cladirea) in baza art. 36 alin (2) din legea 18/19.II.1991 <https://legislatie.j...iiDocument/1459>. Nu costa practic nimic, bineinteles cu exceptia unor legalizari la notariat (dar cred ca nu e necesar, poate doar autentificarea unei declaratii ca nu sunt litigii/ cereri de retrocedare/ etc) si a unei taxe de eliberare act care e absolut modica (acum vreo 15 ani era cam 10LEI).
Scrie dupa ce mentioneaza ca se vinde casa "precum si cota indiviza de .....% (este o linie) din suprafata de folosinta comuna a imobilului". Altceva nu e la obiectul cumpararii.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca e vorba despre teren, ci de cota indiviza parti comune ale casei (adica 0, ca nu sunt parti comune). Probabil contract standard/formular completat.

Edited by pasilla, 22 June 2022 - 15:18.


#16
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017

 pasilla, on 22 iunie 2022 - 15:16, said:

Nu cred ca e vorba despre teren, ci de cota indiviza parti comune ale casei (adica 0, ca nu sunt parti comune). Probabil contract standard/formular completat.
Cred ca asta, nu gasesc absolut nimic legat de teren :(

#17
andradah

andradah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.03.2017

 pasilla, on 22 iunie 2022 - 14:55, said:

Codul administrativ.

Anexele au aparut in MOf 699bis din 24 septembrie 2002, dar pe e-Monitor acesta nu exista.
Multumesc, am reusit sa fac rost de anexa si am identificat adresa, este pe lista respectiva din anexa 2, trecuta in domeniul public.

#18
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

 andradah, on 22 iunie 2022 - 14:16, said:

Am cautat pe site la primarie, nu prea gasesti, decat ca in 2013 cineva de pe aceeasi strada a reusit sa treaca din domeniul public in cel privat  terenul pe caren era casa lor. Nu stiu cum si in ce conditii, daca au cumparat sau revendicat altcumva

Sigur revendicare și retrocedare în natură, adică terenul.

Și nu neapărat cel care era proprietar pe casă și stătea în casa aia.

A revendicat cineva și după aia a vândut terenul celui cu casa.

Edited by ilorac, 22 June 2022 - 19:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate