Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Omul care a luptat împotriva Plumbului din benzină

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Benzina cu Plumb a apărut după W.W. 1, deci faza cu Americanii, Plumbul, Nemţii şi avioanele ... pică.    Posted Image
Nu ştiam că există benzină cu cifră octanică 102 când credeam că cifra octanică reprezintă ceva de genul cantitatea de combustibil dintr-un litru de carburant. Mă gândeam că cifra octanică e ceva de precum e cantitatea de alcool dintr-o băutură. Nu conţine benzina apă, dar poate conţine alte lichide care nu dăunează, dar nici nu ajută. Aia cu cifra octanică 102 cum e, e superaditivată. La carburant contează şi lipsa impurităţilor. Benzina din România a fost destul timp nu prea super sau e doar un mit?
Ţinând cont de faptul că asta cu benzina aditivată cu Plumb ne-a afectat mult timp şi de cum ne-am schimbat percepţiile asupra pericolelor, cred că se poate vorbi despre chestia asta pe subiectul Istorie.

Edited by djl, 19 June 2022 - 11:57.


#20
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
djl, ai dreptate. WW2 (nu 1), batalia pe benzina de aviatie.

#21
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
La motoarele cu piston din aviatie se foloseste  avgas 100LL (din engleza „100 low lead ” - conținut redus de plumb).  Practic cifra octanica maxima la benzina fara aditivi este 100. Se mareste aceasta cifra prin adaugarea de tetraetil de plumb. Pentru a se deosebi de alte benzine, de obicei acestea sunt colorate diferit. Cand am facut eu armata la TR prin anul 2000,  pe aerodromul din Focsani avioanele IAK-52 foloseau o benzina pe care aviatorii o numeau "de 102" si avea o culoare albastra. Se foloseste acest tip de benzina nu dintr-un moft ci din cauza ca  are o volatilitate mai scazuta decat benzina auto ceea ce îi permite să rămână in stare lichida la altitudini mari. Benzina obisnuita pentru masini nu ar mai curge pe conducte la  altitudini mari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate