Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

se poate infiinta in Romania o fabrica relativ avansata de cipuri?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#55
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006
care-i treaba cu multimetrul in contextul respectiv?

#56
ovidiu007

ovidiu007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 08.02.2009
Chiar este necesar ca orice aparat electrocasnic să includă atât de multă electronică sofisticată?
Un temporizator cu precizia cerută de mașina de spălat poate fi făcut cu  555  sau poate fi mecanic, nu neapărat folosind un microprocesor.
Și asemenea soluții trebuie luate în considerare la un moment dat.


View Posttytysor, on 22 iunie 2022 - 17:09, said:

care-i treaba cu multimetrul in contextul respectiv?

Nimeni din cei interesați de electronică nu mai descifrează valoarea rezistenței folosind codul culorilor când aceasta poate fi măsurată rapid cu un multimetru ieftin.

#57
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postovidiu007, on 25 iunie 2022 - 10:41, said:

Nimeni din cei interesați de electronică nu mai descifrează valoarea rezistenței folosind codul culorilor când aceasta poate fi măsurată rapid cu un multimetru ieftin.
te înșeli.
E mult mai rapid și comod să citești valoarea unei piese decât s-o măsori.

#58
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postovidiu007, on 25 iunie 2022 - 10:41, said:

Nimeni din cei interesați de electronică nu mai descifrează valoarea rezistenței folosind codul culorilor când aceasta poate fi măsurată rapid cu un multimetru ieftin.

Dimpotrivă. Citirea codului devine instinctuală în timp.

#59
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,712
  • Înscris: 21.06.2016

View Postovidiu007, on 25 iunie 2022 - 10:41, said:

Chiar este necesar ca orice aparat electrocasnic să includă atât de multă electronică sofisticată?
Un temporizator cu precizia cerută de mașina de spălat poate fi făcut cu  555  sau poate fi mecanic, nu neapărat folosind un microprocesor.
Și asemenea soluții trebuie luate în considerare la un moment dat.




Nimeni din cei interesați de electronică nu mai descifrează valoarea rezistenței folosind codul culorilor când aceasta poate fi măsurată rapid cu un multimetru ieftin.

Du-te bai de aici ca te faci de ris :D.
Adică o scoți de pe placa sa o măsori ? Trebuie sa fii bătut rău in cap.

#60
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postpasilla, on 15 iunie 2022 - 18:50, said:

Daca in comunism am putut avea, ar trebui sa putem si acum.


Ce vorbesti ... :)  Cipuri pe 5 nano nu face decat TSMC in Taiwan.  Nici macar Samsung sau Intel nu au tehnologia.   mai nou TSMC s-au angajat sa deschida o fabrica si in SUA pentru ca nenea Biden a spus ca ii subventioneaza.

Dureaza cativa ani numai sa construiesti fabrica. De asemenea ai nevoie de zeci de tone de apa zilnic in procesul de fabricatie. Nu e ceva la indemana oriunde.

#61
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,712
  • Înscris: 21.06.2016
Frabricile astea sunt in desert in Arizona, deci s-au descurcat cu apa.

#62
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
O scot de la mare adancime si apoi o recicleaza cat pot de mult.  Sa vad si eu cum s-ar putea face la noi treaba asta. Nici macar Bucurestiul nu are statie de epurare finalizata.

#63
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,037
  • Înscris: 24.02.2006

View PostBogotta, on 07 septembrie 2022 - 14:01, said:

....De asemenea ai nevoie de zeci de tone de apa zilnic in procesul de fabricatie. Nu e ceva la indemana oriunde.
trebuie vreun soi special de apa?

nu de alta, dar blocul in care stau eu consuma lejer 3-4 tone de apa pe zi. o tona de apa e 1mc.

#64
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Pai vezi in filmul publicat de un coleg pe prima pagina. Nu mai retin exact cantitatea insa au un consum enorm, nu se compara cu un bloc de locuinte. Despre calitatile apei nu am informatii, presupunand ca e folosita mai ales pentru racire, nu cred ca este vreo apa speciala.

#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Semiconductor manufacturing, however, requires large volumes of ultra-pure water to avoid the contamination of electronic devices. A typical semiconductor manufacturing facility uses two to four million gallons of ultra-pure water per day.22 mar. 2017


And chip fabs need a lot of water to operate. By some estimates, a large chip fab can use up to 10 million gallons of water a day, which is equivalent to the water consumption of roughly 300,000 households.

#66
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,037
  • Înscris: 24.02.2006
"10 million gallons of water a day" inseamna cam 40.000 mc pe zi. deci e vorba de "zeci de mii de tone de apa zilnic". asa mai are sens :)
sunt rauri in Romania care ar putea asigura acest debit.

#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBogotta, on 08 septembrie 2022 - 11:32, said:

Despre calitatile apei nu am informatii, presupunand ca e folosita mai ales pentru racire, nu cred ca este vreo apa speciala.


"Fab "feedwater" is the term given to all direct water used by the facility. Feedwater comprises cooling water for equipment, cooling water for the HVAC systems, and ultrapure (deionized) water used to rinse microchips during manufacture. [6] Most of the water is used for rinsing the chips"


Cred ca "spala" wafere-le cu apa ultra pura.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C3RzODSR3gk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 08 September 2022 - 12:31.


#68
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Da, acum e clar. Deci pe langa faptul ca iti trebuie o instalatie speciala care sa transforme regular water into pure water , trebuie sa ai si facilitati de reciclare pentru ca nu poti avea un debit constant de mii te tone doar din puturile forate. Este si mai economic si mai ecologic sa o recirculi intr-un close-loop.  Oricum, cine a citit tot ce s-a scris aici cred ca s-a lamurit ca in Romania nu va exista niciodata o fabrica de chip-uri.

#69
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Eu sunt curios care e factorul care a generat concentrația asta de producători de microcipuri in Taiwan. Adică China sau SUA de ce nu au putut face fabrici de microcipuri? Mă îndoiesc că ăștia n au tehnologie. Forța de muncă, cel puțin China, are. E necesar vre un metal rar pe care doar Taiwanul îl are?

#70
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Tehnologia o are doar ASML Olanda.  Ei fabrica masinariile de mare precizie care la randul lor fabrica cip-urile.  Binenteles ca pe langa asta trebuie sa construiesti hale de productie, sa ai facilitati de ultra-purificare a aerului si apei, de reciclarea apei, fluxuri tehnologice stricte, specializarea personalului.  Si da, Taiwanul a reusit treaba asta inaintea tuturor.  China e mult in urma. Fabrica si ei microcipuri insa cu tehnologii vechi. Nu au reusit nici macar sa ajunga la 6 nano. Si nici nu cred ca vor reusi prea curand.

#71
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,833
  • Înscris: 01.09.2006
Oricum americanii nu vor lasa sa ajunga pe mana chinezilor tehnologii inalte gen fabricarea chip-urilor de varf.
Probabil ca au destule parghii, gen patente ale tehnologiilor implicate.

#72
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Pai tocmai ce spuneam mai sus, SUA ofera subventii TSMC-ului pentru a isi ''erecta'' o fabrica pe teritoriu american.  Deci... culmea, nu subventioneaza Intel sau alte firme de casa sa faca chipuri ci ii lasa pe aia care chiar se pricep la asa ceva sa le faca. \tocmai pentru ca nu e o joaca si tocmai pentru ca e dificil sa construiesti si sa instruiesti oameni de la zero. Clar acolo vor lucra americani insa probabil vor merge la training la TSMC in Taiwan.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate