Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

se poate infiinta in Romania o fabrica relativ avansata de cipuri?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,820
  • Înscris: 01.09.2006
Eu cred ca SUA are un control mult mai direct asupra TSMC si eventual asupra ASML decat asupra INTEL, AMD, etc.
Eu cred SUA a facut chip-uri in Taiwan prin intermediul TSMC pentru a profita de mana de lucru ieftina, atata tot. Si acum vor sa le faca si pe teritoriul SUA.

#74
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Din informatiile mele nu este asa. Daca ar fi cum soui tu, de ce ar vrea acum sa mute fabricatia in SUA ? De ce nu deschid alta fabrica in Filipine/Vietnam spre exemplu ? Ar fi mana de lucru la fel de ieftina, ar avea apa din belsug, ar fi in tari neutre de China.

#75
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,820
  • Înscris: 01.09.2006
Poate vor sa le mute in SUA pentru ca se vor folosi din ce in ce mai putini oameni si se vor automatiza fabricile sau din motive politice, vor sa fie pe teritoriul SUA.
Filipine/Vietnam nu sunt dependente de SUA asa cum sunt Taiwan/Corea de Sud (singurele tari unde se fac chip-uri de varf). In sensul ca Taiwan/ Corea de Sud sunt amenintate de China, Corea de Nord si trebuie sa stea cat mai aproape de SUA ...
Filipine/Vietnam ar putea oricand nationaliza fabrici, vinde tehnologia la chinezi ... nici nu se pune problema sa faca americanii acolo ce pot face in Taiwan/Corea ...

Oricum și Intel construiește cea mai mare fabrica de procesoare pe teritoriul SUA, de 20 miliarde de dolari ...
https://gadget.ro/in...-dolari-in-sua/

#76
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,678
  • Înscris: 21.06.2016
Fabrica din SUA e o măsura de siguranța naționala, pentru cazul in care China invadează Taiwanul (din ce in ce mai probabil) caz in care TSMC ar fi evident bombardat primul. TSMC nu e cel mai mare producător ci cel mai mare pure play, adică care produc pentru alții.
ASML e doar unul din producătorii de mașinării pentru făcut chipuri. Mai sunt mulți alții (KLA Telcor, Applied materials, LAM Research, citiva in Japonia) unii mai mari ca ASML.

#77
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,820
  • Înscris: 01.09.2006
ASML este SINGURUL producator de masinarii de facut chipuri cu tehnologia extreme ultraviolet lithography (EUV) cu care poti face procesoare de top.
Pentru tehnologia mai veche (DUV - deep ultraviolet) mai sunt 2 producatori japonezi - Nikon si Canon. Dar cred ca doar Nikon inca mai produce.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iSVHp6CAyQ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ech, 09 September 2022 - 17:09.


#78
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Bogotta, on 07 septembrie 2022 - 14:01, said:



Ce vorbesti ... Posted Image  Cipuri pe 5 nano nu face decat TSMC in Taiwan.
Cine vorbeste de 5 nm. E vorba de relativ avansata, nu ultra avansata si nici macar avansata.

#79
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 01.09.2021
E increbil pt mine ce aud pe aici. Mi se confirma faptul ca occidentul are  conducatori slabi. Pai daca americanii au influenta in firmele taiwaneze, cum sa lasi in gura lupului, langa china, o industrie atat de avansata si ravnita? Sau conducatorii europeni, cum sa fii dependent de gaz rusesc in proportie de 40% si sa nu cauti alternative dupa episodul crimeea 2014? Cam dorm in papuci conducatorii occidentali, un fel de timpul trece leafa merge. Zero strategie de viitor.
Trag concluzia ca cel mai bun conducator, care trage pentru tara lui e Erdogan, care reuseste sa abureasca si occidentul si pe rus.
Eu nu inteleg cum de am ajuns noi sa cumparam drone de la turci, Bayraktar. Dar SUA si marile puteri ale Nato nu produc drone de genul asta? S-a intors lumea cu susul in jos, tehnologia de varf se produce in Turcia si Taiwan, nu in Occident? Asta cu forta de munca ieftina consider ca e o scuza ieftina cand vorbim de tehnologii de varf.

#80
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,820
  • Înscris: 01.09.2006
Dronele facute de turci sunt ieftine, dar nu se compara cu cele facute de americani.
De fapt si turcii foloseau tehnologie occidentala pentru drone, nu neaparat tehnologie militara, dar cand s-a prins occidentul ca fac drone le-au cam taiat accesul. Acum parca folosesc niste motoare de prin Ucraina ...

#81
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 stefan0011, on 09 septembrie 2022 - 23:56, said:

Trag concluzia ca cel mai bun conducator, care trage pentru tara lui e Erdogan, care reuseste sa abureasca si occidentul si pe rus.
Eu nu inteleg cum de am ajuns noi sa cumparam drone de la turci, Bayraktar. Dar SUA si marile puteri ale Nato nu produc drone de genul asta? S-a intors lumea cu susul in jos, tehnologia de varf se produce in Turcia si Taiwan, nu in Occident? Asta cu forta de munca ieftina consider ca e o scuza ieftina cand vorbim de tehnologii de varf.

Ori esti slab informat, ori esti rau intentionat si ai alte scopuri aici pe topic. SUA produce drone extrem de avansate tehnologic daca este sa le comparam cu Bayraktar. Insa nu poti sa dai pe mana oricui o tehnologie extrem de avansata. Drept dovada ca F35 (tehnologie americana) nu ajunge la oricine oricat de prieten iti este. Avem exemplu si din Ucraina cand americanii le-au dat parca Javelin insa fara modulul de ghidare automata a rachetei.

Dronele Bayraktar sunt ieftine si iti faci treaba cu ele in scopul destinat. Dronele sunt de n tipuri, fiecare cu scopul pt care este fabricata
Drona MQ-9 Reaper produsa de americani este poate una dintre cele mai sofisticate si mortale drone.

Edited by MembruAnonim, 10 September 2022 - 00:17.


#82
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 stefan0011, on 09 septembrie 2022 - 23:56, said:

E increbil pt mine ce aud pe aici. Mi se confirma faptul ca occidentul are  conducatori slabi. Pai daca americanii au influenta in firmele taiwaneze, cum sa lasi in gura lupului, langa china, o industrie atat de avansata si ravnita? Sau conducatorii europeni, cum sa fii dependent de gaz rusesc in proportie de 40% si sa nu cauti alternative dupa episodul crimeea 2014? Cam dorm in papuci conducatorii occidentali, un fel de timpul trece leafa merge. Zero strategie de viitor.
Trag concluzia ca cel mai bun conducator, care trage pentru tara lui e Erdogan, care reuseste sa abureasca si occidentul si pe rus.
Eu nu inteleg cum de am ajuns noi sa cumparam drone de la turci, Bayraktar. Dar SUA si marile puteri ale Nato nu produc drone de genul asta? S-a intors lumea cu susul in jos, tehnologia de varf se produce in Turcia si Taiwan, nu in Occident? Asta cu forta de munca ieftina consider ca e o scuza ieftina cand vorbim de tehnologii de varf.
Nu e vorba de conducatori slabi, ci poate putin naivi.
S-a considerat ca ne putem intelege, noi oamenii, intre noi. Unii lideri se pare ca au alte ganduri, au ramas intepeniti in timp.
S-a gresit si cu China, si cu Rusia si acum se greseste cu Turcia.
Nu cred ca e o idee buna sa regresam si fiecare natiune sa se izoleze.
E complicat, dar ce a facut Putin e o lectie pe care lumea nu o va uita prea curand. Sper.

Edited by pasilla, 10 September 2022 - 00:12.


#83
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 stefan0011, on 09 septembrie 2022 - 23:56, said:

Trag concluzia ca cel mai bun conducator, care trage pentru tara lui e Erdogan, care reuseste sa abureasca si occidentul si pe rus.
Eu nu inteleg cum de am ajuns noi sa cumparam drone de la turci, Bayraktar. Dar SUA si marile puteri ale Nato nu produc drone de genul asta?

Reuseste din parti. Unu' din motivele pentru care a ajuns sa aiba Bayraktaru' ii fix pentru ca i-a suparat pe americani. Evident ca-n scurt timp au fost cu caciula in mana la ambasada Americii si presa din Turcia o dadea cu "da' noi suntem prieteni, adica am zis ca luam rachete de la rusi asa, in spirit de gluma". Si da, SUA de exemplu produce drone, da-s din alta liga si la alte preturi. Cam diferenta dintre Logan si S Class.

Quote

...tehnologia de varf se produce in Turcia

Nu prea.

#84
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Intai sa invatam sa facem panificatie de calitate in masa ,sa facem lactate de calitate in masa ,sa nu mai importam suine pt consum si dupa aceea sa vorbim de ozn ..uri. Nu avem industrie cu valoare adaugata. Poate mai bine am face diamante sintetice ar fi mai usor am mai facut.

#85
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,678
  • Înscris: 21.06.2016
Diamantele sunt o simpla chestie de echpament facut de altii. De apasat pe buton stie si o maimuta. Si cita piata e?
Apropo, cica se face o fabrica d-asta desi nu chiar din aia hi tech, in Ungaria. Iar ne-au  luat fata :)

https://dailynewshun...ungarian-plant/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate