Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 

Lucruri pe care le-aži prins, dar nu le mai vedem azi

* * - - - 10 votes
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#325
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,098
  • Înscris: 12.12.2006
Oameni cu puțină școală dat cu mult bun simț.  :)
Asta e iar o categorie aproape dispărută, acum oamenii needucați sînt și necivilizați.

#326
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,098
  • Înscris: 12.12.2006
Putem să contiuăm cu  lucruri pe care încă le mai vedem, dar în curând nu le vom mai vedea ? :lol:

#327
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,037
  • Înscris: 21.02.2022

View Postdjl, on 14 iunie 2022 - 11:16, said:

Daži exemple, poate explicate de lucruri pe care le-aži prins, dar nu le mai (prea vedeži azi).
1) D.J. mixānd/punānd īn cluburi (cć discoteci) muzocć cu/de pe casete sau C.D.-uri. Sau acestea fiind medii de stocare populare. Culmea, unii cred cć mai mixeazć cu viniluri, cć vinilul e fćrć de moarte la propriu ŗi la figurat;
2) Telefoane mobile neinteligente ŗi oameni folosind telefonul fix (uite unde se face marea economie);
3) Oamenii citind ziare ŗi reviste īn format fizic. La ce a ajuns ziarismul azi, nu prea regreži disparižia presei scrise, dar īn cazul revistelor, care fiind mai scumpe, ar putea sć existe ceva jurnalism de calitate, deci sć mai citeascć oamenii ocazional aŗa ceva;
4) Maŗini din anii '60 īn circulažie sau chiar parcate. Sunt imagine rarć azi, deŗi īn anii '90 mai vedeai;
5) Cinematografe, īn afara celor din mall-uri. Imagine rarć azi;
6) Vagoane compartimentate la calea feratć. Cć vai, siguranžć ŗi alte prostii. Sć existć ŗi necompartimentate, dar pentru ćia care vor. Īn rest, pentru ćia care vor confort, sć existe vagoane compartimentate;
7) Bunul simž. Sau poate au devenit proŗtii prea vizibili;
8) Emisiuni tv o.k., cel pužin īn Romānia. Plus angajate toate incultele ŗi pocitoarele;
9) Reclame luminoase vechi, nefuncžionale, rćmase pe clćdiri;
10) Oamenii cumpćrānd fizic muzicć ŗi filme.
Regret doar degradarea și īmpuținarea transportului pe calea feratć. Era īngrozitor și atunci dar macar exista. La un moment dat vom face ceva in privința asta chiar și īmpinși de la spate de UE care nu va mai finanța autostrćzi ci mai mult calea feratć. Nesimțiți erau mai mulți atunci dar unele lucruri treceau drept comportament normal./Cćrti citesc/ascult mai multe și mai ușor de pe telefon. In rest... ducć-se și sć nu se mai īntoarcć niciodatć ce a fost!

Edited by echoshoworacle, 04 October 2023 - 10:17.


#328
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,706
  • Înscris: 13.06.2004
Mie îmi e mai uşor să citesc de pe hârtie, dacă e vorba de un text lung. Şi nu sunt singurul. Probabil creierele lucrează diferit.
De tren mi-e dor...

View PostMorosanul, on 04 octombrie 2023 - 09:48, said:

Putem să contiuăm cu  lucruri pe care încă le mai vedem, dar în curând nu le vom mai vedea ?   Posted Image

Putem.

#329
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,870
  • Înscris: 15.08.2014
Pai ce,au dispărut trenurile?

#330
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Incaltaminte adidas Adiprene anii 2000, pantaloni scurti climalite tot de la Adidas.

Edited by iulian_1976, 05 October 2023 - 10:06.


#331
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,706
  • Înscris: 13.06.2004
1) Anul ăsta nu am ajuns să merg cu trenul.   :(
2) Nu mai sunt trenurile ce au fost odinioară    :(

#332
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,098
  • Înscris: 12.12.2006
Dar nici nu ar  mai trebui să fie, ci să fie mai bune :)
Mă întreabă străinii - Dece sînt atâtea linii ferate și nu vedem nici un tren ?
Eu - Pentru că așa e managementul !

Din Baia-Mare la Cluj sînt 10 curse pe zi cu busul, deci ar fi nevoie de trenuri.
Cele 2 trenuri care merg sînt la ore neconvenabile, așa că linia e în general nefolosită, doar s-a cheltuit cu construcția și întreținerea.

View PostMorosanul, on 04 octombrie 2023 - 09:48, said:

Putem să contiuăm cu  lucruri pe care încă le mai vedem, dar în curând nu le vom mai vedea ? Posted Image
Să te invite oamenii la masă :)
Acum tot mai mult se întâlnesc la restaurant dacă e vorba de masă.
Dacă te invită acasă, o cafea sau o bere alune :)

#333
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,706
  • Înscris: 13.06.2004
Ce se va speria lumea de G.D.P.R. în continuare...
Cărţile de telefon le-am prins. Dar au existat şi ceva ediţii cu lista proprietarilor auto-moto. Te uitai în fiecare judeţ şi se dădea o listă în ordinea crescătoare a numerelor (până în ani '60? a fost de exemplu B1 - B 9999, nu era cu 1 - B - 666    :drac:   ). Şi erau şi numere pe localitate, de exemplu PL 84... aşa, puţin a la Americani, cum îmi place mie   :rolleyes:

#334
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,870
  • Înscris: 15.08.2014
Apropo de nr de inmatriculare,n am gasit nicaieri o istorie a lor,ce format s a folosit,in ce perioade.
Banuiesc ca formatul 1-AA-1234 a aparut o data sau dupa cu infiintarea judetelor in 1968.
Dar in perioada interbelica si apoi in RPR care a avut 3 organizari teritoriale.

#335
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,706
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil forma aia număr - indicativ judeţ - număr a apărut în 1968. Vezi că există pe facebook un grup numit "Numere de înmatriculare vechi româneşti"
Iniţial era număr - denumirea judeţului sau a oraşului (cu prescurtare auto - de exemplu Piteşti - Pt). Nu ştiu dacă s-a folosit şi de plasă. În Bucureşti 0-9999 erau alocate pentru turisme în anii '30, de la 10.000 în sus fiind pentru autobuze, camioane şi cred că taxi. Tx se folosea şi pentru autobuze, anumite transporturi, nu numai pentru taxi (maşini de piaţă). De exemplu era Tx 10001 B. Later edit: văd cu turism taxi putea să fie şi între 0-9999.
În comunism s-a păstrat parţial chestia cu Tx. La restul, indicativ auto regiune. Uneori păcălitoare, că DB era Dobrogea (Constanţa + Tulcea), nu Dâmboviţa (care nu exista ca regiune).

Edited by djl, 05 October 2023 - 15:47.


#336
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,706
  • Înscris: 13.06.2004
Teleimprimatoare. Faxuri se mai folosesc.

#337
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,897
  • Înscris: 28.11.2006
Taica-meu imi zicea ca a prins masini cu indicativul OS. Pentru cine nu stie:
Spoiler

Si da, @djl are dreptate: pe vremea aia erau numere de inmatriculare de forma R-1 pana la R-5000 pentru vehicule apartinand statului si cu R-5001 pana la R-9999 pentru masini private, cu R=indicativul regiunii (erau 16 pana in 1968). N-am prins asa ceva, deci n-am cum sa le regret.

De asemenea nu regret numerele ceausiste cu x-[indicativ judet]-xxxx, si mai ales faptul ca duminica nu puteai sa circuli decat daca aveai numarul par sau impar, alternativ :ciocan: Pe vremea aia aveau ai mei o Dacie cu nr. 8557 si, daca era duminca numerelor pare, trebuia sa plece maica-mea luni dimineata la 5 daca eram plecat la bunici si trebuia sa ma aduca acasa...

#338
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,870
  • Înscris: 15.08.2014
Nr de regiuni a scazut si si au schimbat numele,probalbil ca au schimbat indicativul.

#339
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,842
  • Înscris: 15.06.2007
Am auzit o discutie despre niste stiri cum ca prin Franta este infestatie cu plosnite aka bedbugs. Vin turistii cu plosnite din vacante si se infesteaza si acasa.  Sau poate ca din cauza imigrantilor, cine stie.

#340
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,507
  • Înscris: 12.07.2010

View Postpufonel, on 05 octombrie 2023 - 22:28, said:

Taica-meu imi zicea ca a prins masini cu indicativul OS. Pentru cine nu stie:
Spoiler
Într-o curte laterală a Şcolii Medii nr. 1 F., când eram pe clasa I, erau două masini scoase din circuaţie care aveau numere cu OS. Ştiu că cei mai mari glumeau: "De ce aleargă câinii dupa maşini?", "Pentru că scrie OS pe ele"!
Am "prins" numere la biciclete (de ex. Rîuşor 251), deşi nu mai erau obligatorii iar câinii aveau un "bănuţ" ataşat la zgardă cu un număr dat de Primărie, cei care nu aveau şi aveau nenorocul să fie depistaţi de hingheri erau ridicaţi.

#341
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,842
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMorosanul, on 05 octombrie 2023 - 10:44, said:

Dar nici nu ar  mai trebui sć fie, ci sć fie mai bune :)
Mć īntreabć strćinii - Dece sīnt atātea linii ferate și nu vedem nici un tren ?
Eu - Pentru cć așa e managementul !
Las ca si la sarbi e la fel, au si ei rute de cale ferata unde opresc masinile ca a ramas indicatorul STOP. DAR sinele nu se mai vad de balariile crescute.

#342
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,842
  • Înscris: 15.06.2007
Averile construite lent, cinstit..  Cred ca astazi te poti imbogati peste noapte doar tragand tunuri.

Am auzit ca baiatu destept si simpatic milionarla 30 de ani Calin Donca este arestat preventinv.

Asta era istetul cu restart energy?


https://youtu.be/kZA...80VrV9Cf4OvmdRE

https://youtu.be/7Ew...rV109QXMidJEW_W


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate