Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Nu vi se pare ca sunt preturi nesimtite la imobiliare?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#55
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002

 Neaceasca85, on 14 iunie 2022 - 11:14, said:

Eu am deja locuinta, dar pretul utilitatilor si carburantilor ma streseaza.
la shaorma nu te streseaza pretul? gaseste-ti si tu o doamna Neaceasca85 care sa te ajute cu cheltuielile casei. :P :D

#56
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 SfaturiFaraTroleala, on 13 iunie 2022 - 21:15, said:

Ma uit dupa apartamente cu 2 camere in baia mare si vad niste preturi extrem de mari. Pana nu demult asa preturi vedeam in Cluj, un oras cat de cat activ, nu vagauna moarta economic ca si Baia Mare.
Care este cauza?

ceea ce găsești este ceea ce NU se dorește a fi vândut, decât doar dacă găsește vreun FRAIER, care să muște momeala!
acei proprietari NU au nevoie de bani, ori au murit moșii și i-au moștenit, ori - lucrând în vest - au făcut bani și i-au băgat în imobiliare, motive se găsesc.

pt a găsi ceva apropriat de prețul dorit de tine, tre să sapi, să alergi, să navighezi zi și noapte pe site-urile de profil
asta deoarece agențiile „fură” instantaneu noile „plevuști”, iar PF greu intră-n posesia informației bune... :(

#57
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
In Bucuresti nu sunt mari preturile, asta clar, adica oferta e bogata. Un amic a prins acum cativa ani 35k o garsoniera in Berceni de face sub 10 minute pana-n centru.

In Mamaia, eu mi-am luat sub 1000 e/mp, la 150m de plaja ceea ce in Spania nu gaseam asa ceva pt ca acolo e piata suprasaturata, nu se mai construieste langa plaja etc
Am luat la stadiul de constructie, nu la cheie. Deci pretul depinde de multi factori. Ce am prins eu, nu prinzi in fiecare zi, sunt acolo de vreo 4 ani de urmaresc piata si vb cu constructori si vizitez.
Oricum preturile sunt mai mici decat in afara, mana de lucru e clar mai ieftina decat in afara, de vreo 4 ori daca compari cu Anglia unde un painter sau joiner iti ia de la 120 lire in sus pe zi.

#58
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
comentau cei de la digi24 ca au inceput sa scada preturile la imobiliare la emisiunea economica. dar nu stiu daca asta-i o veste buna. se intampla din cauza scumpirii banilor. adica bnr a marit dobanda cheie si mai putini se incadreaza la credite. scumpirea banilor induce si recesiune, dar pt inflatia actuala alta solutie nu prea este.

#59
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

 anca0an, on 13 iunie 2022 - 23:57, said:

Sunt preturi prea mari. De vreo 2 luni tot caut un apartament cu 2 sau cu 3 camere in Drumul Taberei. Ma orientez catre cele in blocuri vechi, din varii motive. Si am impresia ca prea putini vor intr-adevar sa vanda si ca prea multi sunt de fapt speculanti. Daca unul prinde un fraier sa plateasca suma exorbitanta ceruta, cu atat mai bine. Nu poti cere 75-80.000 euro pe 2 camere de 48mp, care-i efectiv ghena de apartament. Da-o încolo de treaba Posted Image. Sa nu zic de acele anunturi dublate la acelasi apartament, sume diferite cerute de agentii diferite. Caz concret: un apartament de 3 camere pe care il vad disponibil de vreo luna de zile e postat de catre o agentie cu suma de 93.000 euro. Azi a aparut un alt anunt, la acelasi apartament, de data asta, chipurile, postat de proprietar, la suma de 105.000 euro. Diferenta de 12.000, asa, dintr-un foc.
E piata libera, cerere si oferta. Atata timp cat economia sustime preturi mari asta e.
Dar intradevar se strang nori negri in economia mondiala, e posibil sa vedem si in ro semne negative, poate stagnagari in vanzari si inevitabil preturi in declin.

#60
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

 ceocri, on 24 iunie 2022 - 14:54, said:

e posibil sa vedem si in ro semne negative, poate stagnagari in vanzari si inevitabil preturi in declin.

De ce ar vinde unul ceva de 100.000 de euro cu 70.000 de euro dacă nu are

- credit

- datorii

- are venituri ca să trăiască și dacă s-ar tripla prețurile la mâncare

Care e logica AZI ca să spună lumea că o să fie rău în România ca acum 10 ani ?

Edited by ilorac, 24 June 2022 - 15:04.


#61
miruna2000

miruna2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.06.2022
Momentul nu e bun acum deloc pentru imobiliare la dobânzile care se practica si la faptul ca in viitor se intrevad cresteri de dobanda.

#62
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Uite cateva exemple de ce vor fi si de vanzare:
1. Toate ap ce le-am cumparat in Bucuresti, asa le-am cautat, erau in stare jalnica, mosteniri. Daca ai 4-5 mostenitori eu vor sa vande si nu tin cont de piata. Suntem o tare de propietari cu o gramada de mosteniri
2. Faci un schimb/upgrade, vinzi ieftiin cumperi ieftin nu pierzi nimic
3. Dureaza cativa ani, pana la urma lumea vinde
4. Divorturi/partaje vand si nu asteapta piata
5. Investitori care isi asuma pierderea prinznd alta oportunitate.
6. Dezvoltatori care vor sa scape de stoc
7. Executari silite, se vand cu pretul pietei, de obiciei licitatie

Si un factor important este cresterea dobanzii, acelasi ap de 100.000 va costa mai mult prin credit.

 gushpi, on 14 iunie 2022 - 14:16, said:


ceea ce găsești este ceea ce NU se dorește a fi vândut, decât doar dacă găsește vreun FRAIER, care să muște momeala!
acei proprietari NU au nevoie de bani, ori au murit moșii și i-au moștenit, ori - lucrând în vest - au făcut bani și i-au băgat în imobiliare, motive se găsesc.

pt a găsi ceva apropriat de prețul dorit de tine, tre să sapi, să alergi, să navighezi zi și noapte pe site-urile de profil
asta deoarece agențiile „fură” instantaneu noile „plevuști”, iar PF greu intră-n posesia informației bune... Posted Image

In ziua de azi e greu sa mai gasesti chilipiruri cand toate anunturile sunt online si doritori au setate alerte de pret, vanzatorul primind imediat feedback in timp real. Nu prea am mai auzit cazuri de vanzari "offline" deconectate de la realitate. Inclusiv eu am dat anunturi pentru o ruda in etate, sar agentii, clienti directi si primiesti un pret corect.

#63
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020
1. Toate ap ce le-am cumparat in Bucuresti, asa le-am cautat, erau in stare jalnica, mosteniri.

Ai luat ruine în care mai bagi minim 20% din preț și sunt în clădiri care trebuie consolidate și atunci ți se vor sparge pereții interiori ca să se toarne diafragme din beton armat.

2. Faci un schimb/upgrade, vinzi ieftiin cumperi ieftin nu pierzi nimic

Ca să vinzi ieftin trebuie să și găsești ieftin ce vrei să iei, nu să iei ruine pe care nu le vrea nimeni.

3. Dureaza cativa ani, pana la urma lumea vinde

Cine stă mai mult de 6 luni la vânzare cu ceva nu cere prețul care merită ce vinde el în zona unde vinde.

4. Divorturi/partaje vand si nu asteapta piata

Exclus ce spui - unul ia casa, celălalt o sumă de bani, nu rămân amândoi după divorț cu câte o geantă în mână.

5. Investitori care isi asuma pierderea prinznd alta oportunitate.

Nu există așa ceva. Nimeni nu vinde sub prețul băgat de el dacă în zona lui ăla e prețul.

6. Dezvoltatori care vor sa scape de stoc

Iar VISE că e așa, dă doar un singur exemplu și din Militari Residence

7. Executari silite, se vand cu pretul pietei, de obiciei licitatie

Sub prețul datoriei nu se vinde ceva la licitație și datoria tot timpul e mai mare decât valoarea zonei la ceva asemănător care se vinde la licitație.

Deci - NU are de ce să vândă unul ceva de 100.000 de euro cu 70.000 de euro dacă 100.000 este prețul zonei.

Edited by ilorac, 24 June 2022 - 16:40.


#64
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Eu am stat 6 luni sa vand o garsoniera la etajul 4/4 in Botosani zona proasta 6 luni fara sa tin la pret.

Am inceput sa o pun cu pretul de 25k pe olx. ma sunau doar agentii .

Dupa 2 luni in care a venit o singura persoana si aia cu agentia am redus pretul la 23k

Au mai trecut 2 luni in anunt era 22k. ( au mai venit 3 persoane), doar se uitau, nu le placea.

Pana la urma a venit cineva si mi'a zis daca o dau cu 21300 euro. Ce credeti ca am facut? am tinut de pret?Va zic eu dupa 6 luni in care m-am dus de 5-6 ori si nu a vrut nimeni garsoniera am acceptat 21300.

Eu aveam nevoie de bani.

Garsoniera valora lejer 24k, pur si simplu eu vroiam sa scap de ea

Edited by Ravenscar17, 25 June 2022 - 16:12.


#65
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,466
  • Înscris: 15.11.2003
Sunt in Bulgaria la Nessebar. O garsoniera de 28 mp incepe de la 22.000 euro. Asa ca e japca pe fata la noi ca doar nu le fac din mamaliga bulgarii, tot acrleasi ingrediente intra, de multe ori mai de calitate decat la noi

Edited by radu103, 25 June 2022 - 16:14.


#66
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

 SfaturiFaraTroleala, on 13 iunie 2022 - 21:15, said:

Ma uit dupa apartamente cu 2 camere in baia mare si vad niste preturi extrem de mari. Pana nu demult asa preturi vedeam in Cluj, un oras cat de cat activ, nu vagauna moarta economic ca si Baia Mare.
Care este cauza?

Te muți unde îți permiți, în cazu' tău departe de "văgăuni" din astea. Poți încerca Melodiei sau Luminișului, par a fi la bugetu' tău.

#67
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007

 radu103, on 25 iunie 2022 - 16:14, said:

Sunt in Bulgaria la Nessebar. O garsoniera de 28 mp incepe de la 22.000 euro. Asa ca e japca pe fata la noi ca doar nu le fac din mamaliga bulgarii, tot acrleasi ingrediente intra, de multe ori mai de calitate decat la noi
Și la noi găsești preturi din astea sau mai mici.
Exemplu colegul cu garsoniera din Botoșani. Sigur zona parcul tineretului. Pe înțelesul tuturor, ferentari de botosani. 80% din anunțurile de cumpărare locuință includ sintagma "exclus parcul tineretului".
Sau mai bine, garsoniera în Săveni, 10.000 de euro. Vrei? Te muti la Săveni?

#68
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

 slai, on 25 iunie 2022 - 17:00, said:


Și la noi găsești preturi din astea sau mai mici.
Sau mai bine, garsoniera în Săveni, 10.000 de euro. Vrei? Te muti la Săveni?

20-25K e un pret ok pt o garsoniera la marea neagra, ca nu i mediterana si nici satu Lumina sa coste 4 camere 250k+

Bulgarii au fost mereu un pas in fata noastra (adica mult mai putin prosti/snobi) desi noi i am privit superior drept ‘cefe groase’. La varna intorc avioane cu englezi/nemti, noi ne fraierim intre noi cu m2 care tot creste. Din moment ce compari zona nessebar (site unesco) si ferentari e clar n ai fost nici/nici.


#69
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

 Ravenscar17, on 25 iunie 2022 - 16:09, said:

Garsoniera valora lejer 24k, pur si simplu eu vroiam sa scap de ea

De la 24.000 prețul zonei la garsoniera ta  la 21.300 cât ai acceptat sunt 2.700 de euro reduși de tine.

Acceptai o scădere cu 30% la prețul zonei și după 1 an ?

Adică 24.000 - 30% = 16.800 de euro ?

Explică să înțeleagă lumea că la 30% reducere față de prețul zonei nici după 1 an nu acceptă cineva să vândă SUB prețul zonei cu 30%.

Edited by ilorac, 25 June 2022 - 17:38.


#70
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Io zic ca pretul zonei e sub 20k. A luat bine colegul, și etajul 4. Am un prieten care a vândut pe Sucevei cu 25k acum câteva luni. Tot etaj 4, dar din 10. Zona e ok, Carrefour în fata geamului, kaufland, lidl la 50 metri.

#71
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

 ilorac, on 25 iunie 2022 - 17:34, said:



De la 24.000 prețul zonei la garsoniera ta  la 21.300 cât ai acceptat sunt 2.700 de euro reduși de tine.

Acceptai o scădere cu 30% la prețul zonei și după 1 an ?

Adică 24.000 - 30% = 16.800 de euro ?

Explică să înțeleagă lumea că la 30% reducere față de prețul zonei nici după 1 an nu acceptă cineva să vândă SUB prețul zonei cu 30%.

Acum poate nu, dar dacă piața o ia la vale?

#72
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007

 slx29, on 25 iunie 2022 - 17:23, said:



20-25K e un pret ok pt o garsoniera la marea neagra, ca nu i mediterana si nici satu Lumina sa coste 4 camere 250k+

Bulgarii au fost mereu un pas in fata noastra (adica mult mai putin prosti/snobi) desi noi i am privit superior drept ‘cefe groase’. La varna intorc avioane cu englezi/nemti, noi ne fraierim intre noi cu m2 care tot creste. Din moment ce compari zona nessebar (site unesco) si ferentari e clar n ai fost nici/nici.
Trebuie sa înțelegi ca pretul locuinței nu e strâns legat de prețul sacului de ciment.
Ce faci în nessebar? Poți lucra în turism, dar cât? 5 luni, cat tine sezonul lor? Presupun ca nu ești arheolog sa lucri acolo tot anul.
Zonele astea mici, turistice sunt mișto când ești turist, nu când ești localnic.
O comparație corecta e burgas, Varna, unde ai ce face un an întreg. Ca fapt divers, prin balcik am găsit și la 10k de euro. Chiar m-a tentat, dar nu merita sa te legi de un loc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate