Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nu vi se pare ca sunt preturi nesimtite la imobiliare?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#37
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostSfaturiFaraTroleala, on 13 iunie 2022 - 21:15, said:

Ma uit dupa apartamente cu 2 camere in baia mare si vad niste preturi extrem de mari. Pana nu demult asa preturi vedeam in Cluj, un oras cat de cat activ, nu vagauna moarta economic ca si Baia Mare.
Care este cauza?
Cel putin de 2-3 ani au inceput sa se mute in oras multe familii ce locuiau din orase sufocate cum ar fi Cluj sau Brasov. Pe langa asta, multi tineri prefera sa-si ia un apartament in oras ca sa nu mai piarda timp cu naveta.
Sa stii ca nu esti singurul dezamagit de cresterea asta a preturilor. Cu suma ce trebuia sa o aloci acum cativa ani pentru un apartament cu 2-3 camere aranjat decent si situat intr-o zona linistita gen Cosbuc sau Iuliu Maniu, de-abia daca iti gasesti acum un apartament ramas la stadiul in care l-au primit proprietarii pe vremea impuscatului, sau apartament ok dpdv tehnic dar situat pe Paltinisului in mijlocul haitelor de bronzati (unde domneste legea pumnului si a cutitului).

Edited by Hider141, 14 June 2022 - 10:12.


#38
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001

View Postiladi, on 14 iunie 2022 - 09:55, said:

La modul foarte teoretic apelezi la o firma de brokeraj si ii investesti pe bursa. Practic, cumperi un apartament si-l dai in chirie Posted Image
Asta e un fel de reteta a succesului?
Eu nu sunt mare jucator pe bursa, dar am investit in fonduri conservatoare.

Azi am iesit de pe toate pozitiile pe pierderi pe care sper sa mi le recuperez in urmatorii 2-3 ani de dobanzi mari pe bonduri.

Pe scurt, bursa nu merge doar in sus, iar cand merge in jos ;(

Langa mine Sucu construieste peste 100 de unitati locative (Mobexpert Homes), iar Ostahie a cumparat un numar maricel de unitati in Zen Ville (e barfa, nu am dovezi), tocmai pt ca nu au ce face cu banii si vin vremuri tulburi.

Cei care au trecut prin inflatia din anii '90 poate isi aduc aminte ce inseamna.

Sa vedem cat tine BNR si cursul in frau, ca daca si ala o ia la vale, o sa cumparam o franzela cu 100 lei in curand si o sa creasca pretul la biciclete.

Edited by Courage, 14 June 2022 - 10:17.


#39
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 02.04.2009
Am revenit. Și-mi cer mii de scuze pt dezinformare, de fapt prețurile sunt chiar mai mici decât țineam eu minte (de la 41.300 gars și 60k apt 2 cam tva inclus). Și am făcut poze la bannere din mașină. Și chiar nu-mi convine că se vând atât de repede, îmi aglomerează zona care înainte era tare liberă și liniștită...

[ https://i.postimg.cc/XrX5F5jh/20220614-110143.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.postimg.cc/NKVHx0L0/20220614-110244.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by johndoes, 14 June 2022 - 10:31.


#40
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostCourage, on 14 iunie 2022 - 10:14, said:

...Sa vedem cat tine BNR si cursul in frau, ca daca si ala o ia la vale, o sa cumparam o franzela cu 100 lei in curand si o sa creasca pretul la biciclete.
Bine ca am trotineta cu un bou putere (picioarele mele) Posted Image Sau daca am nevoie de ceva mai mult, imi aduc bicicleta de la tara.
Oricum, in Baia Mare ma pot descurca si cu trotineta sau picioarele daca nu am de transportat chestii grele pe distanta mare.

#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Preturi nesimtite sunt la toate, nu doar la imobiliare.

#42
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Pai e atat de scump aici ca zici cai cluj

#43
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View PostCourage, on 14 iunie 2022 - 10:14, said:

Asta e un fel de reteta a succesului?

Nu stiu daca e de succes, e reteta autohtona in care ma incadrez cu mare entuziasm si eu. Mai putin bursa, unde nu am courage Posted Image

Edited by iladi, 14 June 2022 - 11:30.


#44
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Nu e normal, dar ce mai e normal în ziua de azi? Oamenii acceptă paraanormalitatea cu multă lejeritate. Prewa puţini încearcă să înţeleagă cauzele reale şi să protesteze contra nebuniei.
Pentru a opri nebunia din imobiliare, trebuie găsit ceva care să se devalorize foarte puţin, astfel încât imobiliarele să nu mai fie aşa de atractive pentru speculă şi situaţia să înceapă să revină cât de cât la normal.
Din păcate specula, nu producţia, e baza societăţii actuale.    :disgust:

#45
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Nu isi va mai permite nimeni o locuinta in viitor
Preturile vor fi atat de mari incat ori vor munci toata viata si nu vor mai avea bani de mancare hobiuri concedii, ori vor sta in chirie

#46
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am deja locuinta, dar pretul utilitatilor si carburantilor ma streseaza.

#47
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 02.04.2009

View PostSfaturiFaraTroleala, on 14 iunie 2022 - 11:02, said:

Nu isi va mai permite nimeni o locuinta in viitor
Preturile vor fi atat de mari incat ori vor munci toata viata si nu vor mai avea bani de mancare hobiuri concedii, ori vor sta in chirie
Așa și? Numai lamentări, nicio soluție?

#48
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postundele, on 14 iunie 2022 - 07:46, said:

Clar zona Militari, care nu e considerata ca fiind cea mai buna zona si care are preturi mai mici.
Din cei 52mp ai garsonierei cati mp sunt terasa?

Clar acolo in Militari.

Deci Militari
oricum s-ar rasuci problema, orice din Militari este peste constructiile din lanurile de porumb, unde nu ai la indemina nici macar un aprozar, neindraznind sa gandesti la o scoala, un spital sau o gradinita!
dar, asa cum se stie, strugurii sint acri!

View PostSfaturiFaraTroleala, on 13 iunie 2022 - 21:15, said:

Ma uit dupa apartamente cu 2 camere in baia mare si vad niste preturi extrem de mari. Pana nu demult asa preturi vedeam in Cluj, un oras cat de cat activ, nu vagauna moarta economic ca si Baia Mare.
Care este cauza?
Spune si care-i orasul ala ''ca si Baia Mare''!

#49
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postjohndoes, on 14 iunie 2022 - 11:18, said:


Așa și? Numai lamentări, nicio soluție?

Proteste 🤣
https://www.comisaru...pr_1384321.html


#50
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdjl, on 14 iunie 2022 - 10:59, said:

Nu e normal, dar ce mai e normal în ziua de azi? Oamenii acceptă paraanormalitatea cu multă lejeritate. Prewa puţini încearcă să înţeleagă cauzele reale şi să protesteze contra nebuniei.
Pentru a opri nebunia din imobiliare, trebuie găsit ceva care să se devalorize foarte puţin, astfel încât imobiliarele să nu mai fie aşa de atractive pentru speculă şi situaţia să înceapă să revină cât de cât la normal.
Din păcate specula, nu producţia, e baza societăţii actuale. Posted Image
Draguta, unii oameni au familie, copii, viata personala, nu pot locui cu parintii asteptind moartea acestora! De ex. mama are 84 de ani, iar eu 60! Cum puteam sa locuiesc cu ea in apartament pina la virsta asta? Impreuna cu copii si nepotii astepint s-o mostenim?

View PostNeaceasca85, on 14 iunie 2022 - 11:14, said:

Eu am deja locuinta, dar pretul utilitatilor si carburantilor ma streseaza.
De ce te streseaza? am asa o senzatie ca nu faci pqarte dintre cei care au probleme cu banii! si oricum, te streseaza si panourile solare, asa ca e clar ca te alinti sau faci misto!

#51
al3xUnder

al3xUnder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.03.2009

View PostdanX, on 14 iunie 2022 - 09:08, said:

Asta nu e neaparat un lucru rau, ca asa invatam ca nu ducem cu noi pe lumea cealalta activele.
Dar nici nu e neaparat adevarat, la un salariu mediu net in Romania de 4000 RON poate sa isi faca un credit ipotecar cu dobanda fixa pentru 65000 EUR valoarea imobilului.
Not great, not terrible.
Este cu doua tăișuri deoarece proprietarii de apartamente te susțin, if you know what I mean :D , toți isi doresc sa aibă chiriași sau potențiali chiriași for life care gândesc așa :)) . Am mai auzit gândirea asta și dacă stau sa mă gândesc e bine sa fie împărțite părerile, deoarece fără doritori de chirii n-ar mai fi așa multi proprietari ce sa ofere chiriile și fără multi proprietari n-ar mai fi multi chiriași.
Orice fel de activ e binevenit în viața cuiva, iar un imobil sau mai multe imobile pot asigura active adaptabile la inflație mult mai bune decât fondul de pensie la stat sau fonduri private de risc scăzut, dar și aici e un mare DAR, acestea nu au o capacitate mare de lichiditate, ori le iei și le închiriezi ori le păstrezi pe termen lung, dar asta înseamnă sa investești în întreținerea lor și dacă mâine vrei sa le transformi în bani, din păcate nu va fi posibil așa ușor, procesul e mai lung nu doar BUY/SELL ca pe un broker.

#52
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View PostSfaturiFaraTroleala, on 14 iunie 2022 - 11:02, said:

Nu isi va mai permite nimeni o locuinta in viitor
Preturile vor fi atat de mari incat ori vor munci toata viata si nu vor mai avea bani de mancare hobiuri concedii, ori vor sta in chirie

De acord! Sau vor locui in locuinte de serviciu, precum capsunarii.

Edited by Cronos1, 14 June 2022 - 12:53.


#53
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Atentie si la reclama, care zice "de la" sa para ieftin, real nu exista sau a existat doar o unitate locativa la pretul ala, la demisol deobicei, cu suprafata mult mai mica, ce declara ei este cu gradina din dreptul ei inclus, pretul este fara TVA, cand ajungi acolo te sperii cat este defapt ceva normal.

#54
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postal3xUnder, on 14 iunie 2022 - 12:28, said:

Este cu doua tăișuri deoarece proprietarii de apartamente te susțin, if you know what I mean Posted Image , toți isi doresc sa aibă chiriași sau potențiali chiriași for life care gândesc așa Posted Image) . Am mai auzit gândirea asta și dacă stau sa mă gândesc e bine sa fie împărțite părerile, deoarece fără doritori de chirii n-ar mai fi așa multi proprietari ce sa ofere chiriile și fără multi proprietari n-ar mai fi multi chiriași.
Orice fel de activ e binevenit în viața cuiva, iar un imobil sau mai multe imobile pot asigura active adaptabile la inflație mult mai bune decât fondul de pensie la stat sau fonduri private de risc scăzut, dar și aici e un mare DAR, acestea nu au o capacitate mare de lichiditate, ori le iei și le închiriezi ori le păstrezi pe termen lung, dar asta înseamnă sa investești în întreținerea lor și dacă mâine vrei sa le transformi în bani, din păcate nu va fi posibil așa ușor, procesul e mai lung nu doar BUY/SELL ca pe un broker.
Total deacord, DAR daca am avea o lege coerenta care sa impuna drepturile si obligatiile chiriasului si proprietarului ai putea avea de ales. As sta cu chirie in timp ce inchiriez la randul meu altora activele mele. Imi place flexibilitatea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate