Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Radiere autoturism

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
madalinmad

madalinmad

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.08.2019
Buna ziua,

Prin 2012 am vandut un autoturism fara a-i oferi cumparatorului Certificatul fiscal pe motiv ca era o suma mare de platit catre primarie si nu mi se elibera acesta. Intr-un final am reusit anul acesta sa scap de acele datorii si am contactat proprietarul masinii pentru a-i oferi fiscalul, fara sa ii solicit vreo suma de bani pe impozitul platit in tot acest timp de catre mine.
La care acesta mi-a transmis ca el a dezmembrat masina, detine actele ei numerele de inmatriculare, dar mi-a solicitat o anumita suma de bani pentru a-mi returna acele acte.
Ce procedura ma sfatuiti sa urmez pentru radierea autoturismului?
In momentul de fata detin copie carte de identitate a vehiculului, contract vanzare-cumparare.

#2
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007
cred ca poti sa o dai furata, ca nu o mai gaseste nimeni in trafic

#3
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 22.02.2014
Negociaza pretul pentru acte.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,449
  • Înscris: 01.12.2001
Ai platit 10 ani impozitul pt mașina vândută? Bine că nu ți-au venit și amenzi de rovinieta.

Plătește pt actele alea și aia e. Cat ți-a cerut?
Cat e impozitul anual?
Daca mașina avea 3000 cmc impozitul e uriaș.
Daca era sub 1000 cmc e rezonabil ( sub 50 lei/an).
Deci îți faci un calcul și vezi daca merita prețul cerut de ăla.


#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,965
  • Înscris: 15.04.2019
Ne mirăm că la orice act de transfer proprietate (inclusiv la donațiile de la părinți la copii) se cere Certificat fiscal, și trebuie să pierdem timp și bani pentru a-l obține. Câtă vreme e o practică curentă vânzarea pe neve, cu acte parțiale... La vânzarea unui teren valorând câteva sute de mii de euro, taică-meu a fost rugat de către cumpărător - în prezența notarului care se făcea că n-aude - să treacă în acte doar 2/3 din valoare, pentru ca respectivul samsar să plătească mai puține taxe. Om cinstit, nu a fost de acord.

Edited by __Dan__, 13 June 2022 - 15:31.


#6
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7DJIeIUG03s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 27.10.2007
verifica daca i-a platit RCA si rovignieta.
daca nu le-a platit de mult, cred o poti da pierduta.

sau poti sa o radiezi doar fiscal, si nu mai platesti impozit la ea.

#8
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Spune-i că-i dai o sută, două pentru acele acte + plata transportului și aia e.
Dacă cere până în 300lei, e bine. Să nu uităm că problema asta s-a creat din vina ta.

Dacă chiar vrei să te complici, mai fă un contract vc cu dată recentă, după achitarea datoriilor, cu aceleași date de pe vechiul contract și scoate-o astfel din evidența primăriei.

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,965
  • Înscris: 15.04.2019

Vizualizare mesajstrongsss, pe 13 iunie 2022 - 18:01, a scris:

daca nu le-a platit de mult, cred o poti da pierduta.
Mașinile se pot pierde ca o cheie de exemplu? Te ia cineva în seamă când declari asta? Pentru că dacă o dai furată și actualul proprietar are la mână un act de vânzare cu semnătura ta - chiar nelegalizat la notar -  cred că e problemă.

#10
madalinmad

madalinmad

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.08.2019
As vrea sa stiu care ar fi procedura de radiere a autoturismului in situatia in care as plati pentru acele acte, dar vreau sa mentionez ca el a dezmembrat-o pe cont propriu neavand vreun act dovetior in acest sens.
Singurele acte pe care mi le-ar da ar fi : Cartea de identitate, talonul si numerele.

In legatura cu faptul ca as putea sa o declar furata nu cred ca e o varianta buna.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,449
  • Înscris: 01.12.2001
Îți trebuie actul oficial care atestă casarea, dezmembrarea, sau predarea autovehiculului către “dezmembrări auto” cu scopul de a fi dezmembrat.
Deci daca nu ai așa ceva ... nu o poți radia.


#12
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 26.06.2009
Dar nu mai bine merge la primaria de care apartine initiatorul, depune contractul de vanzare, plateste amenda (pentru ca a depus actele cu intarziere) si aia este? A scapat de impozit - ca de amenzi pentru roviniete nu mai poate fi vorba (pentru ca masina a fost dezmembrata fizic).

#13
undele

undele

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.06.2022
Daca ai facut contract de VC, o poti radia pe baza acestuia.
Conform legii actuale, se radiaza din circulatie automat masinile ce nu au asigurare valabila. Ar fi trebuit sa primesti o scrisoare deja cu instiintare. Deci nu ai de ce sa mai ceri certificatul de inmatriculare de la el.

Vizualizare mesajmadalinmad, pe 13 iunie 2022 - 22:51, a scris:

As vrea sa stiu care ar fi procedura de radiere a autoturismului in situatia in care as plati pentru acele acte, dar vreau sa mentionez ca el a dezmembrat-o pe cont propriu neavand vreun act dovetior in acest sens.
Singurele acte pe care mi le-ar da ar fi : Cartea de identitate, talonul si numerele.

In legatura cu faptul ca as putea sa o declar furata nu cred ca e o varianta buna.
Tu o vrei radiata fiscal sau radiata din circulatie?
Radiata fiscal o poti face la primarie... din circulatie probabil e deja radiata daca spui ca individul a vandut-o bucati si prin urmare sigur n-a mai facut ITP si Asigurare in acest timp. Oricum daca n-ai avut probleme in atatia ani, e clara treaba ca ea nu se mai afla in circulatie.
Alea ti le da degeaba, pe langa alea ti-ar trebui si un nou contract de VC prin care el iti vinde tie masina, altfel te poti trezi cu alte belele, mai ales ca individul clar nu iti este prieten.
Nu o declara furata ca nu este furata din moment ce aveti la baza un contract de VC. O sa intri apoi in alte belele degeaba.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,449
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajXman_ghio, pe 14 iunie 2022 - 07:01, a scris:

Dar nu mai bine merge la primaria de care apartine initiatorul, depune contractul de vanzare, plateste amenda (pentru ca a depus actele cu intarziere) si aia este? A scapat de impozit - ca de amenzi pentru roviniete nu mai poate fi vorba (pentru ca masina a fost dezmembrata fizic).
Ar fi o solutie. Astfel, noul proprietar o va avea la impozit de anul viitor.
Oare cum o va scoate el de la DTIL daca nu are nimic de casare?

#15
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 26.06.2009
Dar pe initiator ce il mai intereseaza? Asa se va invata minte noul cumparator sa nu mai achizitioneze chestii fara toate actele! O sa o declare el cum vrea - ca doar el a “casat-o” fara acte.

#16
George150889

George150889

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.05.2020
Buna ziua,

       Revin si eu cu urmatoarea speta si varog sa ma ajutati in masura in care se poate.
       In 2013 am cumparat un Matiz (2004), pe care l-am folosit cateva luni. Am facut cu vanzatorul contract V-C, dar pentru ca inmatricularea costa mai mult decat masina la acea vreme, am facut aditional si un contract de comodat pe o perioada de 15ani, iar masina nu a mai fost inmatriculata.      
       El a scos fiscalul, urmand sa-l bag eu la mine la primarie, dar fiind ca am incercat de vreo 2 ori(n-am gasit persoana responsabila la birou) am uitat de el, plus ca la scurt timp nu am mai folosit masina. Adevarul e ca la acea vreme nu prea stiam eu cum sta treaba cu transcrierea masinii.
       Masina si actele le am si acum, doar ca imi ocupa spatiul si as dori sa scap de ea. Mentionez ca nu s-a mai circulat cu masina din 2014 si as dori sa stiu care a fi procedura de casare si daca se poate.

       Multumesc anticipat !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate