Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Alegere card de credit / cumparaturi

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005

View PostAriu, on 03 februarie 2024 - 19:40, said:



La BTdirect Carrefour ai 36 de rate cu 1% dobânda dar cu 2% cashback, asta ar însemna 36 de rate fără dobândă cu 1% cashback nu 24 ca la CEC. De ce ar fi mai avantajos Cec?
Ai verificat ca cele 36 de rate să fie fără dobândă la orice comerciant din lume?

Atunci e un card de credit de luat in calcul.

Edited by wertyck, 03 February 2024 - 22:10.


#74
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Orice plata se poate imparti in rate, dar dobanda este de 1% pe luna adica 12% pe an, iar cashback nu primesti pentru tranzactiile impartite in rate.

#75
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Atunci eu zic. Pas. Am dobânda mai buna la creditul Revolut si cardul de credit cec ramane cel potrivit mie.

Edited by wertyck, 04 February 2024 - 12:01.


#76
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019

View PostJohnnyRambo, on 04 februarie 2024 - 11:50, said:

Orice plata se poate imparti in rate, dar dobanda este de 1% pe luna adica 12% pe an, iar cashback nu primesti pentru tranzactiile impartite in rate.

La cardul de credit BT Direct Carrefour poți alege între 2 categorii de rate:
3 rate fara dobândă la care nu primești cashback
si 4-36 rate oriunde cu 1% dobândă dar la care primești cashback 2%

#77
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Ai citit regulamentul?

Quote

3 Rate Fără Dobândă sau între 4 și 36 Rate Ușoare cu 1% dobândă/lună – poți să împarți în rate orice plată integrală de minim 500 lei, facută în țară sau străinătate, în magazin sau online, printr-un simplu SMS

Deci 3 rate fara dobanda, sau 36 rate cu dobanda "usoara" de 12% / an.

Quote

a) va aloca bonus de loialitate clientilor BT Direct detinatori ai Cardului Direct de la Carrefour astfel:
o 5% din valoare, pentru tranzactiile efectuate cu plata integrala, in reteaua de magazine Carrefour si parteneri ai Carrefour, respectiv Artima S.A., Columbus, Supeco, Cocktail Holidays, Cora si pe www.carrefour.ro;
o 2% din valoare pentru tranzactiile efectuate cu plata integrala, in afara retelei de magazine Carrefour, adica din orice alt magazin fizic sau online, din tara sau strainatate;
o 2% din valoare, pentru tranzactiile cu plata integrala transformate ulterior in rate usoare, prin programul Rate Oriunde.

Cashback ai la plata integrala sau la rate "usoare", cele cu dobanda de 12%. Primesti 2% inapoi din suma dar platesti dobanda de 12%... mai bine la CEC unde nu platesti deloc dobanda.

Repet, dobanda nu este 1% in total, este 1% pe luna adica 12% pe an.

Edited by JohnnyRambo, 04 February 2024 - 14:37.


#78
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019
Bine că te-ai lămurit:
Nu ai casback la plata in 3 rate fara dobândă
dar
ai cashback 2% la plata integrală
și la plata in rate "usoare" (4-36) cu dobândă 1%

#79
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
De ce dracu' îți este atît de greu să dai informația completă și să adaugi și acel ”/lună” (sau „pe lună”, cum vrei) la final? În mod normal cînd se vorbește despre dobînzi, implicit acestea se înțeleg a fi anuale (pe an), doar în acest caz specific fiind pe lună!

Edited by crislacor, 04 February 2024 - 16:21.


#80
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019
Discuția trebuia lămurită în privința ratelor inițial s-a susținut că nu se primește cashback la plata in rate indiferent că sunt sau nu cu dobândă.

#81
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Nu, discutia a inceput de la aceasta afirmatie falsa:

View PostAriu, on 03 februarie 2024 - 19:40, said:

La BTdirect Carrefour ai 36 de rate cu 1% dobânda dar cu 2% cashback, asta ar însemna 36 de rate fără dobândă cu 1% cashback nu 24 ca la CEC. De ce ar fi mai avantajos Cec?

Nu, per total nu ai 1% cashback si 0 dobanda. Ai 2% cashback si platesti 12% dobanda pe an. Pentru o plata de 10000 lei imparita in 36 de rate primesti 200 lei cashback dar platesti 1957 lei dobanda in cei 3 ani de rate.

In schimb la CEC nu primesti cei 200 lei, dar nici nu platesti dobanda.

#82
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019

View PostJohnnyRambo, on 04 februarie 2024 - 11:50, said:

Orice plata se poate imparti in rate, dar dobanda este de 1% pe luna adica 12% pe an, iar cashback nu primesti pentru tranzactiile impartite in rate.

Eu afirmația asta am dorit să o infirm
I-adevarat că și eu am interpretat/inteles greșit acel 1% dobânda - greșală mea

#83
danyro

danyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.05.2004

View Postwertyck, on 02 februarie 2024 - 09:24, said:

Tot cardul de credit CEC îl recomand și eu, pentru că ai până la 24 de rate fără dobândă la orice comerciant și în plus poți închide un credit de nevoi personale cu acest card, transformându-l în 24 de rate fără dobândă.

cum poti inchide alt credit de nevoi personale? Trebuie sa "dai" cu cardul undeva ca sa apara ca plata la comerciant

#84
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Dupa deschiderea contului aferent cardului de credit informezi banca că vrei să închizi un credit de nevoi personale și un funcționar îți va face transferul bancar pe baza extrasului adus de la banca unde vrei să închizi creditul, sau dacă îl faci tu trebuie să mergi la ei să îi informezi să iți convertească acel transfer bancar în rate fără dobândă.

Deci se face oarecum "manual".

#85
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005
@wertick am inteles cai credit la Revolut.
Esti multumit ?

#86
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Da, sunt multumit, ca am 6,99% dobanda fixa, credit pe 5 ani. 108500 lei luati fara garatii.

Edited by wertyck, 25 March 2024 - 14:46.


#87
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005
ai aplicat on line

a durat pana ai obtinut

nu a trebuit interogat biroul de credit , anaf etc

Edited by alex321, 25 March 2024 - 14:49.


#88
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Ba da, am dat din aplicatia Revolut accept de interogare ANAF si Biroul de Credit si in 10 minute am avut banii in cont.

Interogarea si creditul apar in biroul de credit, la fel ca la orice credit luat de la bancile romanesti.

#89
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005
Revolut banca romaneasca

#90
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Nu, Revolut e ca si ING Bank. In Romania au doar sucursala, ING e cu sediu principal in Olanda, iar Revolut in Lituania.
Banii din conturile ING sunt asigurati de Fondul de Garantare din Olanda, iar Revolut de cel din Lituania.

Dar si Revolut e autorizata de BNR sa dea credite in Romania, ca si celelalte banci romanesti, respectand criterile si normele BNR.

Edited by wertyck, 25 March 2024 - 15:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate