Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Nu mai alimentati de la Socar

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

 gratzi858, on 04 iunie 2022 - 12:26, said:

Am alimentat de la aceasta benzinarie pentru ca avea cea mai ieftina benzina 8 lei si in plus primesti 5% cashback cu card revolut
Cred ca titlul topicului suna mai bine asa "Ieftin am cautat, ieftin am primit".

Situatia este extrem de subiectiva pentru ca pot diferi multe: daca e statie detinuta de ei, daca e franciza, ce cazan detii, cat de frecventata e statia, etc
Eu de exemplu am avut un Astra H diesel si cel mai bine se simtea cu Lukoil, acum la un Passat B7 cel mai bine se simte cu Rompetrol. Dar asta e valabil cu statiile din orasul meu unde alimentez mereu, situatia se poate schimba in alt oras.

#38
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

 gratzi858, on 04 iunie 2022 - 12:26, said:

primesti 5% cashback cu card revolut

esti norocos, eu am doar 3% Posted Image ca fapt divers, cea mai apropiata benzinarie de mine este Socar :))) si eu cautam rompetrol, ca par mai de incredere si am si 2% cashback pe bcr :)))

tigaia mea merge la fel si cu cea mai ieftina motorina de la lukoil si cu cea mai premium de la mol/omv Posted Image

#39
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 lex2010, on 04 iunie 2022 - 13:12, said:

Da da, alimentati de la Lukoil in continuare...
Pentru cativa lei castigati la un plin, contribuiti la masina de razboi a rusilor. Familiile miilor de civili ucraineni care au fost ucisi in invazia rusa va vor fi recunoscatoare.
Unii romani si-ar vinde si sufletul pentru un pachet de tigari.

La Socar nu recomand sa alimentati pentru ca sunt azeri(au invadat Armenia - Nagorno-Karabakh in 2020, cu sprijinul dictatorului din Turcia, Erdogan). MOL sunt unguri si sunt anti Europa, anti Romania si dau semne ca ar fi si pro-Putin(sau cel putin, daca nu sunt pro, nu arata ca ar condamna invazia).

Am ramas la Petrom si Rompetrol. De altundeva, eu nu mai alimentez, sunt foarte multumit de ele.


Nu alimentati nici de la Petrom pentru ca ni l-a furat OMV-ul.   In concluzie, nu mai mergeti cu masina.

#40
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Daca lumea ar renunta la masina pt o perioada sa vezi cum s ar reaseza preturile.

#41
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013

 petit_christian, on 06 iunie 2022 - 10:00, said:

Daca lumea ar renunta la masina pt o perioada sa vezi cum s ar reaseza preturile.

 onisifor12, on 04 iunie 2022 - 14:18, said:

Posted Image Posted Image
Posted Image

Edited by onisifor12, 06 June 2022 - 21:58.


#42
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Pînă reapare cererea, și sare prețul direct la 30 lei/l.
Poți să o joci pe asta?

A, ne încăpățînăm, nu mai mergem un an cu mașinile.

Explodează prețul la trotinete, 7000 € una simplă  🤣
Ratb face 40 lei călătoria, la metrou la fel.

Oameni buni, sîntem deja prinși ca șoarecul" în capcană.

Edited by crisstonne, 07 June 2022 - 19:53.


#43
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Și eu am pățit-o cu benzina de la Socar.

#44
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 27.08.2013

 crisstonne, on 07 iunie 2022 - 19:51, said:

Pînă reapare cererea, și sare prețul direct la 30 lei/l.
Poți să o joci pe asta?

A, ne încăpățînăm, nu mai mergem un an cu mașinile.

Explodează prețul la trotinete, 7000 € una simplă  ��
Ratb face 40 lei călătoria, la metrou la fel.

Oameni buni, sîntem deja prinși ca șoarecul" în capcană.
Da, dar măcar e diferență de condiție fizică.
Ah, scuze, nu ai menționat bicicleta. Numai exemple pe confort, pe stat pe cur.

Edited by onisifor12, 07 June 2022 - 21:05.


#45
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 onisifor12, on 07 iunie 2022 - 21:04, said:

Numai exemple pe confort, pe stat pe cur.

Păi ce, o să mergi din Berceni în Pipera pe jos, sau pe biclă"?!  :D
Vara, la 45°/47°?! Cine nu își taie venele de la stresul cauzat de disconfortul termic, va fi ovaționat, și numit... sconcsul  🤭

Nu prea se stă pe cur, pe trotinetă, se stă pe varice  🤣

Viața este mult mai complexă, față de ce trăim și închipuim ,,noi ", individual.

Edited by crisstonne, 07 June 2022 - 22:01.


#46
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Born to be wild 😇
https://fashiongadge...pper-3000w.html

#47
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Oho, asta arată șmecher!
Dar are 40 kg.

Attached Files



#48
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Revolut a devenit bulangiu, ofera cashback-ul promis la sf asteapta

#49
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Socar, si ei la randul lor isi procura combustibilul de la o oarecare rafinarie de la care isi procura si alte compani ce vand combustibili.

Initiator, daca vrei sa te convingi, mergi in acae benzinarie si intreaba de la ce rafinarie isi iau combustibilul, sunt doar cateva ...Ori de la Midia NAVODARI, Ori de la Brazi Prahova, ori de la Vega Prahova. Sunt obligati sa afiseze sursa combustibilului. Cisternele pleace sigilate din rafinarie, se desigileaza sub proces verbal in benzinarie unde le descarca. Daca a pelcat benzina proasta din rafinarie, proasta o sa iti vanda si Socar, dar nu ii blama pe ei .
Mai mult decat atat, la fiecafre alimentare a benzianrieie, se iau probe de benzina dina cel trasport (sunt niste eprubete mici care se scufunda in bazin) se trimt la analize. Daca raportul analizelor zice ca acel combustibil e in paramatrii...e bun de vandut. Se poate solicita si acel raport, nu e nimic tinut sub presi.

Deci...inainte de a blama Socar...hai totusi sa nu ne ambalam ca un pepsi, adica de pomana.

#50
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
În plus față de ce a spus cuculea, sunt aditivii adăugați, doar aceștia diferă.
Am alimentat de la Socar de când a apărut, primele au fost la mine în județ căci au cumpărat o rețea deja existentă în Suceava și Botoșani. Nu pentru combustibil ci pentru cafeaua la nisip... Am alimentat și când aveam mașină pe benzină și pe motorină. În fapt, la drumurile lungi când eu conduceam, opririle le făceam la Socar, după ce au deschis stații și în Bacău, Adjud, Buzău, Iași, ba chiar am îndemnat și pe alții de pe forum pe alte topice să încerce cafeaua. Când politica companiei s-a schimbat și se trimitea mașină să mă ia și să mă ducă la proiecte, mi-am schimbat opririle, nu puteam impune eu iar flota respectivă avea carduri de combustibil la alt lanț de benzinării.
Acum iarăși îmi pot folosi mașina personală în interes de serviciu așa că voi avea unde să beau cafeaua, mai ales că s-au îndesit stațiile... Sper doar să nu-mi facă urări de bine angajații ce trebuie să plimbe câteva minute ibricul până se face cafeaua.

#51
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
citat de pe pagina lor de internet

"SOCAR România
SOCAR este compania petrolieră deținută în totalitate de statul Azerbaidjan (The State Oil Company of Azerbaijan Republic), companie renumită la nivel mondial pentru activitățile sale de extracție de petrol și gaze naturale și producția a numeroase sortimente de produse petroliere și petrochimice."

Mai mult ca sigur isi iau combustibilul de la Midia Navodari. Dupa cum spuneam, cisternele se incarca sub strica supraveghere in rafinarie, se sigileaza si se desigileaza in benzinarie. Daca pleaca benzina proasta din rafinarie, proasta iti va ajunge si tie in rezervor. Socar...poate are vina (putin probabil) de a nu respecta rezultatul analizelor problelor, cu toate ca e o sansa infima sa se intample asta.

Pe vremuri, singurii care isi procurau combustibilul si si-l aditivau singuri , erau cei de la MOL, aveau (sau poate  ca au si acum) depozitele lor si isi faceau aditivarea in propriile depozite, propria logistica de distributie si transport. Nu stiu exact acum cum mai procedeaza cei de la MOL. dar la fel, erau si sunt obligati sa ia probe si sa faca analize , nu se tine nimic sub presi.

Edited by cuculea, 08 June 2022 - 07:06.


#52
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 cuculea, on 08 iunie 2022 - 06:59, said:

...
Mai mult ca sigur isi iau combustibilul de la Midia Navodari...

Nu fi chiar atât de sigur, se ia de unde se poate, adică și de la Brazi sau Lukoil. Inclusiv OMV nu ia doar de la Brazi. Iar petrolul rafinat poate proveni de oriunde. Downstream (rafinare și distribuție)  are în comun cu Middlestream (transport) și cu Upstream (foraj și extracție) doar numele companiei dar sunt entități separate. Nu degeaba e industrie petrolieră.



#53
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Este o discutie intreaga legata de preturile carburantilor (apropo ati remarcat ca incet incet ne apropiem de aia 10 lei?) si influenta transportului acestora de la rafinarie la benzinarie. Chiar daca camioanele actuale consuma mai putin decat vechile rabe...
Socat am observat ca mentine cel mai mic pret, cu 1 ban (da, exact 1 ban), sub cel mai mic pret practicat de cei din jurul lor. Exemplu in Ciolpani, Ilfov. Iar OMV/Petrom isi bazeaza politica de preturi functie de puterea de cumparare a populatiei din zona. Ex Petromul din Moreni, Dambovita (mult mai ieftin decat cel de pe centura Ploiesti - cred ca e cel mai apropiat de Petrobrazi). Si nu functie de distante.

#54
Mihaitapesedistul

Mihaitapesedistul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.06.2022

 petit_christian, on 06 iunie 2022 - 10:00, said:

Daca lumea ar renunta la masina pt o perioada sa vezi cum s ar reaseza preturile.
Ma uimeste faptul ca la 9lei/litru este la fel de aglomerat pe strazi precum in urma cu cativa ani, inainte de psihoza covid.
Si ce este evident, avand in vedere vechimea si starea tehnica a multor masini, e ca acei oameni sunt vai de capul lor, de ce nu or circula cu transportul in comun nu inteleg.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate