Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Bt pay

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#19
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

 bbseptik2017, on 03 iunie 2022 - 08:55, said:


Repet, sotul nu vrea sa aiba grija facturilor. NU le platesc eu, nu le plateste nici el. or, nu cred ca este convenabil nici pt mine sa platesc totul doar din conturile mele.

Mai mult, nu alimentez eu cardul, nu il alimenteaza nici el si ne trezim cu executorii la usa. O fi mai bine asa??
Schimbati numarul de telefon de contact transmis la banca.

#20
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 bbseptik2017, on 03 iunie 2022 - 09:06, said:

Apartamentul este pe numele soacrei mele, mutata la tara, sotul poarta numele tatalui lui decedat care nu a fost niciodata casatorit cu soacra mea, ehe, complicate treburi..

O parte din facturi sunt pe numele ei, o parte pe numele sotului, o parte pe numele meu. Mai rau ca la nebuni..
Facturile nu au cum sa fie pe nume diferite ci doar pe numele proprietarului, daca te referi la utilitati.
Ah, ca mai aveti cate o rata la emag, asta este altceva.

Edited by johnnickelby, 03 June 2022 - 09:36.


#21
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 bbseptik2017, on 03 iunie 2022 - 08:48, said:






Sotul nu plateste facturile, ne-am inteles ca ma ocup eu de partea asta. Eu alimentez cardurile, eu platesc facturile, eu fac cumparaturile. NU am fost eu destul de explicita.
Nici un furnizor și nici un magazin nu e interesat de cine e titularul contului din care vin banii.
Poti alimenta și plăti liniștită facturile și cumpărăturile  lui din contul tău.

#22
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 slai, on 03 iunie 2022 - 09:40, said:

Nici un furnizor și nici un magazin nu e interesat de cine e titularul contului din care vin banii.
Poti alimenta și plăti liniștită facturile și cumpărăturile  lui din contul tău.
Pai tocmai asta vrea sa evite, a si spus-o.Posted Image

#23
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

 johnnickelby, on 03 iunie 2022 - 09:35, said:

Facturile nu au cum sa fie pe nume diferite ci doar pe numele proprietarului, daca te referi la utilitati.
Ah, ca mai aveti cate o rata la emag, asta este altceva.

Avem doua abonamente la rds telefonie mobila care sunt pe numele meu, abonamentele la utilitati pe numele soacrei, sotul are abonamentul rds pentru telefonie fixa si internet, plus abonamentul Vodafone. Nu intra aici ratele la emagi/altex, etc. V-am spus ca sunt incurcate treburile.

 slai, on 03 iunie 2022 - 09:40, said:

Nici un furnizor și nici un magazin nu e interesat de cine e titularul contului din care vin banii.
Poti alimenta și plăti liniștită facturile și cumpărăturile  lui din contul tău.
De ce sa platesc totul numai cu cardurile mele, din conturile mele??

#24
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016

 blackskorpion, on 03 iunie 2022 - 07:36, said:

Eu cred ca este in regula sa nu puteti introduce cardurile sotului in telefonul dvs. alaturi de cardurile dvs.

In regula pentru sot...;)
Lasand gluma la o parte, e o tampenie ce au facut cei de la BT si inca o data confirma ca sunt retardati.
Ai doua telefoane, vrei sa iti pui SINGURUL tau card de BT pe ambele telefoane, in BT Pay. Nu merge. O data ce ai instalat BT Pay pe unul, ghinionul tau ca ai 2 telefoane si vrei sa folosesti pe ambele aplicatia BT Pay, nu mai merge sa adaugi cardul si in aplicatia de pe al doilea telefon...
Inca o chestie retardata : cum plm, in ziua de azi, cu aplicatii si multa tehnologie, tu ramai in varianta in care cardul nu ramane in aplicatie, ci trebuie adaugat in fiecare aplicatie instalata pe fiecare telefon ?
Am ING, instalat pe 2 telefoane, am adaugat cardul in ING, il vad si il folosesc pe oricare telefon, fara artificii si nervi. La Libra, la fel, adaugate o singura data, pot instala aplicatia pe mai multe telefoane, o data ce ma conectez la aplicatie, imi apar informatiile si cardurile pe oricare telefon. Revolut, la fel.
O zi cu zamBT muieBT !

#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
acum vrei sa bagi si cardul soacrei?

#26
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 bbseptik2017, on 03 iunie 2022 - 09:43, said:

Avem doua abonamente la rds telefonie mobila care sunt pe numele meu, abonamentele la utilitati pe numele soacrei, sotul are abonamentul rds pentru telefonie fixa si internet, plus abonamentul Vodafone. Nu intra aici ratele la emagi/altex, etc. V-am spus ca sunt incurcate treburile.
Pana la urma cred ca nu ai decat sa instalezi toate aplicatiile pe telefonul tau si sa ii anunti ca au de plata aia si aia si sa-ti dea bani sa le platesti.
Daca soacra este la tara si sotul in spania, ai pus-o.Posted Image

#27
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016

 bbseptik2017, on 03 iunie 2022 - 08:48, said:

O, imi cer scuze! Dar cum anume ti se pare ca m-am exprimat incat sa te deranjeze?? Sau adevarata problema consta in faptul ca mi se pare absolut normal sa am acces la cardurile sotului? Repet, eu sunt cea care ma ocup de plata facturilor, a tuturor facturilor, de alimentarea cardurilor de cumparaturi, de cumparaturi, in genere, pentru ca asa am stabilit impreuna. E vreo problema?



Sotul nu plateste facturile, ne-am inteles ca ma ocup eu de partea asta. Eu alimentez cardurile, eu platesc facturile, eu fac cumparaturile. NU am fost eu destul de explicita.

Respect pt asta ! Mai rar faza cu femeile care platesc facturile, fac transferuri, alimenteaza conturi, fac cumparaturile...
Chiar nu sunt ironic.

 slai, on 03 iunie 2022 - 09:45, said:

acum vrei sa bagi si cardul soacrei?

Am incercat eu pt socrii (ambii), ca au o varsta si nu se descurca cu tehnologia, plus ca imi mai solicita sa le mai cumpar una-alta, sa le fac plata facturilor online.
Inainte, aveam 4 carduri de BT in aplicatie, nu era nicio problema, le administram pe toate (desi, pt mine era o bataie de cap), am avut pe mana destul de multi bani cumulati lunar si nu au fost probleme, nu am facut nicio magarie niciodata...
Pt ei eram un real ajutor la faza cu facturile, cumparaturile direct cu cardul lor, etc...
Acum trebuie sa intru in contul online, sa ma loghez, sa astept sa imi trimita ei cifrele alea care vin pe sms la ei pe telefon, etc...Uneori, de cand vine si pana ajunge seria aia de cifre la mine, expira, mai trimite o data, este show si te umpli de draci.
Trebuie sa inteleaga si boii astia de la BT, pt ca sunt niste boi, ca nu totul tine numai de securitate si avioane, fantezii si scenarii.
Sa puna mana sa faca ceva cu aplicatia lor de cacat, ca nu ii vad bine. Eu deja le-am propus sa mearga sa isi deschida conturi la ING sau alte banci unde aplicatiile chiar sunt mai prietenoase si de ajutor.

 sags, on 03 iunie 2022 - 08:50, said:

@bbseptik2017: Sa isi ia un telefon dedicat ‘banking’ si un prepay ceva sa fie ieftin dar cu niste net (merge si fara, dar limitat la unde are WiFi), eu asa am exact fiindca nu pot instala acele aplicatii pe telefonul principal. Facturile: ca persoana fizica poti plati cu cardul tau si din contul tau facturi pentru orice alta persoana fizica, deci asta nu e o problema. Acestea fiind spuse, dpdv PUR TEHNIC ce vrei tu se poate.

NU se MAI poate, crede-ma.

@bbseptik2017 : de ce nu schimbi banca ? Presimt ca nu vei ajunge nicaieri, mai rau te vei enerva cu BT.
Iar Gica Contra cu legile in mana si rupti de realitate vei tot gasi pe aici...

 bbseptik2017, on 03 iunie 2022 - 09:43, said:

De ce sa platesc totul numai cu cardurile mele, din conturile mele??

Mai au sa iti zica sa platesti totul din contul tau si apoi, sa se duca sotul sa scoata de la bancomat partea lui de facturi si ce cheltuieli a mai avut de pe cardul tau si sa iti dea banii.
Sau, sa scoata de pe cardul lui de la bancomat si sa va duceti la casierie sa ii depuna in contul tau, daca bancomatul nu are si posibilitatea de alimentare cont (BT Express).
Cel mai bun sfat pe care il poti primi : schimbati banca, amandoi ! Exista viata si dupa BT. Chiar frumoasa... Posted Image

#28
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013

 Magicwisewolf, on 03 iunie 2022 - 10:01, said:

… NU se MAI poate, crede-ma. …
Ba se [mai] poate, crede-ma. Ca sa fiu mai precis, se poate inrola un card BT intr-o aplicatie instalata pe alt telefon decat cel cu numarul declarat la banca. Am facut asta chiar azi diminieaza, BT Pay curent 1.18.1 pentru Android, ca a venit sorocul de am reinnoit cardul. Ce-i drept era cardul meu, nu al altcuiva; insa nu vad de ce TEHNIC nu ar merge si cu cardul altcuiva, ca doar BT nu are de unde sa stie cine e la butoanePosted Image (butoanele telefoanelor, evident). Poate totusi nu permit in aceeasi instanta a aplicatiei carduri avand numere de telefon si/sau titulari diferiti; asta nu am cum sa testez.

#29
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016

 sags, on 03 iunie 2022 - 10:11, said:

Ba se [mai] poate, crede-ma. Ca sa fiu mai precis, se poate inrola un card BT intr-o aplicatie instalata pe alt telefon decat cel cu numarul declarat la banca. Am facut asta chiar azi diminieaza, BT Pay curent 1.18.1 pentru Android, ca a venit sorocul de am reinnoit cardul. Ce-i drept era cardul meu, nu al altcuiva; insa nu vad de ce TEHNIC nu ar merge si cu cardul altcuiva, ca doar BT nu are de unde sa stie cine e la butoanePosted Image (butoanele telefoanelor, evident). Poate totusi nu permit in aceeasi instanta a aplicatiei carduri avand numere de telefon si/sau titulari diferiti; asta nu am cum sa testez.

Pai asta zic. Sunt 2 probleme. Nr de telefon si faptul ca mai ai un card deja inregistrat in BT Pay, pe alt nume. Eu la asta ma refer. Daca partea cu nr de telefon o rezolvi bagand simul in telefonul in care vrei sa adaugi si cardul, nu pot rezolva partea a doua, cea in care aplicatia vede ca ai deja un card pe alt nume si vrei sa mai pui si alt card, pe alt nume.

#30
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,057
  • Înscris: 20.06.2009
Da' nimeni nu zice nimic de neo sau de BT24? Poți controla mai multe conturi de acolo, se face împuternicire pentru utilizarea multiplă și la revedere! Control de sold, transferuri, facturi, orice!

#31
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016
Iti trebuie Mobile Banking pt Neo sau BT24. Pe langa faptul ca nu rezolvi nimic asa pt ca trebuie sa ai user si parola, vine sms pe nr de contact, trebuie vb cu cel ce primeste sms-ul sa iti zica cifrele sau sa faca FW, mai costa si 5 lei pe luna, in conditiile in care aproape toate bancile au serviciul de internet banking gratuit. In BT Pay intrai (inainte) direct in aplicatia din telefon, fara user si parola si aveai totul acolo, carduri, tot.
Mai spunem si de cei 2.5 lei sau 5 lei la transferuri catre alte banci sau cand primesti bani din alte banci ? Mai are rost sa amintim ca nu poti retrage bani de la alte bancomate decat cu comision ?
Si uite cum lista incepe sa o faca sa se incline spre o banca naspa, sa iti dispara orice zamBT...

Edited by Magicwisewolf, 03 June 2022 - 10:36.


#32
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,057
  • Înscris: 20.06.2009
Păi dacă nu citești, ca să afli că există pachete care oferă gratuități la toate cele de care te plîngi tu acuma, ce să-ți fac?
În plus, nu ai nevoie de nici un SMS de aiurea, cu împuternicire pentru acces în contul altuia faci ce vrei, cînd vrei, de unde vrei! Și gratis...

P.S. Vorbim de conturi la BT, da?

 Magicwisewolf, on 03 iunie 2022 - 10:35, said:

(...)
Si uite cum lista incepe sa o faca sa se incline spre o banca naspa, sa iti dispara orice zamBT...
Da' nu te obligă nimeni să ai servicii de la această bancă! De ce ai face-o dacă nu ești mulțumit?

#33
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016
Care pachete ? Acele glume Salut, iar cand suni la ei si spui ca il vrei ti se raspunde ca nu se poate sau ca sunt pt clientii noi ?
De ce ar trebui sa ma rog de ei pt niste chestii normale si by default la alte banci ?
Cum nu ai nevoie de sms ? Cand te loghezi in BT24 sau Neo, nu se primeste sms cu o serie de cifre pe nr autorizat, dupa ce bagi user si parola ?
Si acel sms unde vine ? Pe telefonul titularului, deci trebuie sunat titularul, trebuie sa dai de el mai intai, sa ii zici ca va primi sms si sa ti-l trimita. Bun, schimbi nr de contact al titularului, desi, daca acel nr cu care vrei sa il schimbi figureaza pe un alt cont BT ca nr de tel de contact, nu stiu daca mai merge.

#34
valkyr_v

valkyr_v

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.08.2015
Femeie, tu ai vreo urmă de creier care să funcționeze în capu' ăla? Cum crucea lu' mă-sa mare să plângi că e banca de căcat că nu te lasă să pui cardul ALTUIA pe contul TĂU?? Te duci la ATM (adică la BANCOMAT) și n-ai decât să scoți cash de pe cardul lui și să-i pui pe cardul tău, dacă ăsta e nivelul de înțelegere pe care îl ai asupra securității banilor.

PS: Ia zi și mie datele cardului tău să mă asigur că nu e vreo problemă cu el. Dă-mi și codul ăla de 3 cifre de pe spate.

#35
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016

 crislacor, on 03 iunie 2022 - 10:41, said:

Da' nu te obligă nimeni să ai servicii de la această bancă! De ce ai face-o dacă nu ești mulțumit?

Pai nu o fac, eu m-am mutat de mai multi ani. Am ramas cu contul BT doar pt ca mai am persoane din familie care au conturi BT si de pe aplicatia BT / internet banking, ii mai ajutam cu diferite lucruri.
In rest, eu le-am zis pa pa cu totul celor de la BT, cu mine nu mai castiga nimic.

#36
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,057
  • Înscris: 20.06.2009

 Magicwisewolf, on 03 iunie 2022 - 10:45, said:

Care pachete ? Acele glume Salut, iar cand suni la ei si spui ca il vrei ti se raspunde ca nu se poate sau ca sunt pt clientii noi ?
Se poate, se poate, stai liniștit! Oricine poate lua pachetele noi (sau „glumele”, pe înțelesul tău)!

 Magicwisewolf, on 03 iunie 2022 - 10:45, said:

De ce ar trebui sa ma rog de ei pt niste chestii normale si by default la alte banci ?
Și dacă sînt implicite (adică „by default”) la alte bănci, tre' neapărat să fie și la BT? Întreb pentru un prieten...Posted Image

 Magicwisewolf, on 03 iunie 2022 - 10:45, said:

Cum nu ai nevoie de sms ? Cand te loghezi in BT24 sau Neo, nu se primeste sms cu o serie de cifre pe nr autorizat, dupa ce bagi user si parola ?
Nu neapărat! Logarea se poate face și cu amprentă, a mai evoluat lumea...Posted Image

 Magicwisewolf, on 03 iunie 2022 - 10:45, said:

Si acel sms unde vine ? Pe telefonul titularului, deci trebuie sunat titularul, trebuie sa dai de el mai intai, sa ii zici ca va primi sms si sa ti-l trimita. Bun, schimbi nr de contact al titularului, desi, daca acel nr cu care vrei sa il schimbi figureaza pe un alt cont BT ca nr de tel de contact, nu stiu daca mai merge.
Acel SMS vine pe telefonul titularului de aplicație, el/ea intră în aplicație! Abia după ce a intrat în aplicație își alege contul pe care vrea să se „joace”! Iar dacă vrea să schimbe conturile, nu e nevoie să iasă din aplicație, pur și simplu alege celălalt cont! Crede-mă, been there, done that!

 Magicwisewolf, on 03 iunie 2022 - 10:48, said:

(...)
In rest, eu le-am zis pa pa cu totul celor de la BT, cu mine nu mai castiga nimic.
Ok...:)

Edited by crislacor, 03 June 2022 - 10:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate