Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Bt pay

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#55
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013

 bbseptik2017, on 03 iunie 2022 - 08:48, said:

Sau adevarata problema consta in faptul ca mi se pare absolut normal sa am acces la cardurile sotului?

Da, aia este adevărata problemă. Ai ghicit. Cardurile sunt personale, la fel și corespondența. Spun asta pentru că am impresia că ți se pare absolut normal și să ai acces la corespondența soțului.

#56
claghi

claghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 22.04.2004
Intrebare si raspuns pe intreb.bancatransilvania.ro

As putea sa imputernicesc pe cineva pentru a folosi cardul meu?
Poți cere emiterea unui card de posesor desemnat, adică emiterea unui card care să fie atașat contului tău, dar pe numele altei persoane.  ��

Deci domnul solicita la banca emiterea unui card de posesor desemnat pe numele doamnei. Pe cardul respectiv va apărea numele posesorului desemnat (deci al doamnei) iar acest card ar putea fi înrolat în aplicația BT pay a doamnei.
Probabil cei din sucursala sau call center va pot confirma daca acest lucru este fezabil dar eu asa inteleg.

#57
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 bbseptik2017, on 03 iunie 2022 - 08:48, said:

O, imi cer scuze! Dar cum anume ti se pare ca m-am exprimat incat sa te deranjeze?? Sau adevarata problema consta in faptul ca mi se pare absolut normal sa am acces la cardurile sotului? Repet, eu sunt cea care ma ocup de plata facturilor, a tuturor facturilor, de alimentarea cardurilor de cumparaturi, de cumparaturi, in genere, pentru ca asa am stabilit impreuna. E vreo problema?
....
Ghinion! se pare ca banca a stabilit altfel! desi, am cunoscut si eu persoane care nu-si vedeau salariul la culoare! cardul de salariu statea la nevasta, iar aceasta ii dadea bani cu portia! si tot la fel, ea platea toate cheltuielile!

#58
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

 slai, on 03 iunie 2022 - 09:45, said:

acum vrei sa bagi si cardul soacrei?

Am incercat, dar imi trebuie cartela ei in telefonul meu si chiar ca e prea mare tevatura! Cu cardurile sotului am rezolvat deja.

 valkyr_v, on 03 iunie 2022 - 10:47, said:

Femeie, tu ai vreo urmă de creier care să funcționeze în capu' ăla? Cum crucea lu' mă-sa mare să plângi că e banca de căcat că nu te lasă să pui cardul ALTUIA pe contul TĂU?? Te duci la ATM (adică la BANCOMAT) și n-ai decât să scoți cash de pe cardul lui și să-i pui pe cardul tău, dacă ăsta e nivelul de înțelegere pe care îl ai asupra securității banilor.

PS: Ia zi și mie datele cardului tău să mă asigur că nu e vreo problemă cu el. Dă-mi și codul ăla de 3 cifre de pe spate.
Ce treaba are ce vreau eu cu ce spui tui? Serios acus, vezi vreo logica in ce ai scris?

 crislacor, on 03 iunie 2022 - 12:34, said:

Deci cine te împiedică să folosești varianta de mobil a aplicațiilor de mai sus? Adică vrei să folosești BT Pay pe mobil, da' îți repugnă să lucrezi cu neo sau BT24 pe același telefon? Inițiatoarea voia să facă totul pe telefon, prin BT Pay... na, se pot face toate astea, pe telefon, cu neo!
Poti tu sa introduci cardul altei persoane in neo sau bt24? Daca da, sa imi zici si mie cum..

 sags, on 03 iunie 2022 - 14:27, said:

Ba poti. Se pot face transferuri intre utilizatori de BT Pay. Diferenta fata de scenariul descris de tine: cardurile platitor si beneficiar sunt pe telefoane diferite, nu pe unul si acelasi.In loc de transfer cont->cont cu IBAN folosesti transfer [card->card] intre utilizatorii de BT Pay pe baza numarului de telefon.

Adica sa faca operatii in numele altuia, plastografiindu-i semnatura. Nici nu este legal. Dar daca se rezolva cu imputernicire si mobile banking, atunci este 100% ok si reflecta si contractual ceea ce vrea de fapt sa obtina initiatoarea. Iar pentru facturi, le poti plati din contul propriu si dup’aia il executi la buzunar - sa iti dea banii. Poate nu tin bine minte dar parca exista chiar in BT Pay ceva gen ‘Cere bani’.

Pentru mobil oricum dupa prima logare te pune sa alegi o parola statica/ amprenta/ sau ce o fi si gata, cu aia te loghezi in viitor. Pentru varianta web, doo cuvinte: token fizic. Acesta nu mai cere SMS-uri, telefoane, etc, etc si e si de o mie de ori mai sigur. Hm, si tokenul ala nu stie cine e la butoanePosted Image atata timp cat respectivul cunoaste PIN-ul, daca ma intelegi ce vreau sa zic… Oricum, si aici varianta cu imputernicire e cea mai buna.

Nu intelegi ca nu are bt pay si nici un telefon care sa suporte aplicatii bancare? Cum sa ii cer bani prin btpay? Care btpay, daca nu are?

 crislacor, on 03 iunie 2022 - 15:01, said:

Ești teroare, pe bune! Omule, pentru toți cei care au cont la BT, doar de tine e nevoie să ai neo! Da, neo, nu BT Pay! Ce dracu' vă tot legați de aplicația aia, de parcă ar fi Dumnezeul aplicațiilor!
Avînd neo pe telefon, e nevoie de un drum la bancă cu toți cei la care vrei să le lucrezi prin conturi și să îți acorde împuterniciri în neo pe conturile lor, atît! De aici încolo, faci ce vrei, unde vrei, cînd vrei!

P.S. Și nici nu trebuie să-și schimbe nimeni numărul de contact!
Eu am imputrnicire pe conturile sotului, dar nu pot baga vreun card al lui in neo sau bt24. Deci??

#59
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

 Magicwisewolf, on 03 iunie 2022 - 16:34, said:

Vorbim de aplicatii mobile aici, nu de desktop (...)
Îhî, după cum bate vîntu'...:)

 Magicwisewolf, on 03 iunie 2022 - 11:18, said:

(...)
Din nou, fac referire la versiunile web, din browser, nu aplicatiile mobile (...)

 bbseptik2017, on 03 iunie 2022 - 20:18, said:

(...)
Poti tu sa introduci cardul altei persoane in neo sau bt24? Daca da, sa imi zici si mie cum..
(...)
Eu am imputrnicire pe conturile sotului, dar nu pot baga vreun card al lui in neo sau bt24. Deci??
Nu cred că ai citt cu atenție! Am spus foarte clar conturi, nu carduri! Ce dracu' să faci cu cardul în neo sau BT24?!
Iar dacă ai împuternicire pe conturile soțului, ia-ți și neo și extinde împuternicirea și asupra aplicației! S-ar putea să ai o revelație...:)

#60
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Scoti din context ce vrei tu, in cadrul unor raspunsuri diferite.
Lasa asa...
Va urez succesuri cu BT, ca vad ca am dat peste un fan club aici, cu cateva exceptii care au venit cu argumente pertinente si solutii ok.

@bbseptik2017, daca nu vrei sa te chinuiesti sau sa te enervezi, deschideti-va conturi la alte banci

#61
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Eu am înrolate în BT Pay cardul meu plus cardurile părinților. Le am și pe ale lor pentru că le cumpăr unele produse și plătesc cu telefonul la POS. Deci, au putut fi introduse cardurile lor în BT Pay la mine pe telefon, fără probleme. Și asta deși nu avem nici măcar același număr de telefon de contact declarat la bancă. De asemenea pot face transferuri între carduri de pe telefonul meu.

#62
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 01.11.2006
Asa era odata, nu mai e posibil insa.

#63
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 caiuscorneliu, on 04 iunie 2022 - 00:58, said:

Eu am înrolate în BT Pay cardul meu plus cardurile părinților. Le am și pe ale lor pentru că le cumpăr unele produse și plătesc cu telefonul la POS. Deci, au putut fi introduse cardurile lor în BT Pay la mine pe telefon, fără probleme. Și asta deși nu avem nici măcar același număr de telefon de contact declarat la bancă. De asemenea pot face transferuri între carduri de pe telefonul meu.
Cand expira cardurile lor si vor fi schimbate, iar noile carduri vei dori sa le adaugi, te vei lovi de ce s-a scris pe aici.
Din pacate, legal nu ai ce sa faci, cand e vb de titulari diferiti.
Dar, posibil sa mearga unele solutii date de unii colegi de pe aici. Vei vedea la acel moment.

#64
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,521
  • Înscris: 13.03.2005

 Magicwisewolf, on 03 iunie 2022 - 10:45, said:

Care pachete ? Acele glume Salut, iar cand suni la ei si spui ca il vrei ti se raspunde ca nu se poate sau ca sunt pt clientii noi ?
De ce ar trebui sa ma rog de ei pt niste chestii normale si by default la alte banci ?
Cum nu ai nevoie de sms ? Cand te loghezi in BT24 sau Neo, nu se primeste sms cu o serie de cifre pe nr autorizat, dupa ce bagi user si parola ?
Si acel sms unde vine ? Pe telefonul titularului, deci trebuie sunat titularul, trebuie sa dai de el mai intai, sa ii zici ca va primi sms si sa ti-l trimita. Bun, schimbi nr de contact al titularului, desi, daca acel nr cu care vrei sa il schimbi figureaza pe un alt cont BT ca nr de tel de contact, nu stiu daca mai merge.
Am fost eu in agentia BT și mi-au trecut contul BT la pachetul Salut, deci se poate. Că mă plângeam că am comision de încasare la lei. Și mi-au sugerat trecerea la acest pachet Salut. Rulez 300 lei și scap de comision de 5 lei la fiecare încasare.

Pentru cei care nu reușesc să îi convingă pe cei din callcenter BT sa ii ajute cu înrolarea cardurilor în BT, le rămâne posibilitatea de a folosi terțe aplicații care sa mute instant banii între conturile asociate cardurilor lor.
De exemplu Libra Journey, Volt, SelfPay Now.
SelfPay Now e gratuită și poți inrola 3 carduri.

#65
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Bine ca merge in agentie trecerea la Salut. Observasem pe topicul dedicat ca au fost colegi care s-au plans ca au incercat in call center si li s-a spus ca nu se poate.
Da, pt cine vrea sa foloseasca BT intens (ca banca principala), e ok faza cu Salut, e de incercat sa mearga la banca, daca prin call center nu se poate rezolva.

#66
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Poate s-a mai spus, nu stau sa citesc 2-3 pagini.
Anulezi cardurile sotului, faci altele pe numele tau, ii dai si lui una, ai toate cardurile intr-o singura aplicatie, un singur telefon.
Posibil probabil sa ai vreodata probleme (sanse infime infinitezimale) in anumite tari unde se cere act identitate + card. Posibil. N-am idee. Nu stiu. Dar zic, sa fie zis.

#67
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

 sandratoms1980, on 05 iunie 2022 - 15:59, said:

Poate s-a mai spus, nu stau sa citesc 2-3 pagini.
Anulezi cardurile sotului, faci altele pe numele tau, ii dai si lui una, ai toate cardurile intr-o singura aplicatie, un singur telefon.
Posibil probabil sa ai vreodata probleme (sanse infime infinitezimale) in anumite tari unde se cere act identitate + card. Posibil. N-am idee. Nu stiu. Dar zic, sa fie zis.

Si daca anulez cardurile lui si le trec pe numele meu, cei de la financiar pe ce card ii livreaza salariul? Greu de crezut ca vor livra salariul unei persoane pe cardul detinut de alta persoana..

#68
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
@bbseptik2017: Se pot face carduri de persoana autorizata pe contul unei alte persoane. De exemplu card al carui titular esti tu si care este atasat contului sotului. Insa parca mi-aduc aminte ca nu functioneza treaba asta foarte bine din toate punctele de vedere.

Cea mai buna solutie ti-a dat-o @crislacor, reflecta de fapt ceea ce [vrei sa] faci si e si 100% legala: mergi cu sotul la banca sa iti extinda la NeoBT imputernicirea pe care acum o ai pe conturi. Dupa aceea folosesti NeoBT si nu BT Pay cand ai treaba pe conturile lui (si pe ale tale, de ce nu). Tot ce poti face in BT Pay poti face si in NeoBT, mai putin (i) plata ‘cu telefonul’ la POS (folosind NFC) si (ii) incasare pe card (in cont) BT de pe un card emis de alta banca. (Transferul intre carduri BT il inlocuiesti cu transfer intre conturi, e tot aia si tot gratis.) Dpdv cost: cu un abonament (pachet cum le numesc alte banci) Salut de 0LEI/luna si incasari lunare de minim 300LEI (daca platesti facturi automat trebuie ca si intra niste bani, nu?) ai NeoBT gratis si scapi si de comisioanele de incasare interbancara. Personal nu am avut treaba cu imputerniciri la BT deci nu stiu sa iti spun din experienta proprie.

Daca cele de mai sus nu iti convin, decartezi niste bani si iei un telefon compatibil care sa fie ‘al sotului’ dar il vei tine tu si faci acolo toate operatiile pe care ar trebui sa le faca el. Ti-am pus deja link cum se poate inregistra un card in BT Pay pe un alt telefon decat cel cu numarul declarat la banca, fara a muta nici un SIM.

#69
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021

 bbseptik2017, on 05 iunie 2022 - 16:49, said:

Si daca anulez cardurile lui si le trec pe numele meu, cei de la financiar pe ce card ii livreaza salariul? Greu de crezut ca vor livra salariul unei persoane pe cardul detinut de alta persoana..

Eh vezi ca se poate ;)
Adica situatia asta o intelegi foarte bine, dar pe cealalta nu !!!

Pe de alta parte, e doar o presupunere, corect?
Ai intrebat la firma respectiva chestia asta ???

#70
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013

 sandratoms1980, on 06 iunie 2022 - 15:42, said:

… Ai intrebat la firma respectiva chestia asta ???
Nu are de ce sa intrebe. Categoric nici o firma nu va vira salariul lui X in contul lui Y. Dpdv legal nu s-ar descarca de datoria catre X (in orice moment X este indreptatit sa revendice suma ca salariu neplatit) si nici nu ar avea nici o justificare dpdv contabil.

Edited by sags, 06 June 2022 - 17:10.


#71
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

 sandratoms1980, on 06 iunie 2022 - 15:42, said:

Eh vezi ca se poate Posted Image
Adica situatia asta o intelegi foarte bine, dar pe cealalta nu !!!

Pe de alta parte, e doar o presupunere, corect?
Ai intrebat la firma respectiva chestia asta ???

Eu cred ca tu nu ai inteles nimic din ce am precizat eu pana acus..

#72
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021

 sags, on 06 iunie 2022 - 17:05, said:

Nu are de ce sa intrebe. Categoric nici o firma nu va vira salariul lui X in contul lui Y. Dpdv legal nu s-ar descarca de datoria catre X (in orice moment X este indreptatit sa revendice suma ca salariu neplatit) si nici nu ar avea nici o justificare dpdv contabil.
Ah, OK, nu stiam.

 bbseptik2017, on 06 iunie 2022 - 17:39, said:

Eu cred ca tu nu ai inteles nimic din ce am precizat eu pana acus..
Sigur ?!
De ce nu accepta aplicatie banca X un card pe numele altei persoane ? De aia.
De ce firma Y nu plateste salariu pe card pe numele altei persoane? Fix si exact tot de aia !!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate