Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bt pay

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#1
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
Din categoria traim in Romania.. Am instalat natia de la BT, mi-am inrolat cardurile mele si apoi am trecut la cardurile sotului. Avand telefonul lui la indemana, am crezut (mare greseala!!) ca e absolut facil sa le introduc si pe ale lui. Nu, frate!! Nici vorba!! Intai am incercat cu trimitere cod pe tel lui. Degeaba! Aplicatia nici de-a na...i nu a vrut sa ma lase sa introduc codul primit pe telefonul lui!! Bun. Zic, hai, lasa, iau cartela din tel lui si o bag in tel meu, auzisem ca sunt tembeli astia de la BT si joaca tontoroiul cu clientii. Nici asa nu a vrut sa ia automat codul, nici sa il introduc. Cand sa dau iesire la meniul anterior, iar trimite un cod. Si inca unul. Am dat dezinstalare aplicatie, reinstalare, o iau de la capat, primesc codul, se introduce automat in aplicatie, dar, surpriza, am depasit numarul alocat de incercari!!! Au mare noroc ca nu am alta alternativa. In google pay nu pot vedea soldul, samsung pay nu pot instala (oare de ce, am samsung s8 actualizat!!).
Morala; M-am saturat de Romania!!

Edited by bbseptik2017, 03 June 2022 - 07:30.


#2
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
Eu cred ca este in regula sa nu puteti introduce cardurile sotului in telefonul dvs. alaturi de cardurile dvs.

Edited by blackskorpion, 03 June 2022 - 07:36.


#3
crislacor

crislacor

    Cui îi pasã...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Și eu cred la fel!:)

View Postbbseptik2017, on 03 iunie 2022 - 07:29, said:

(...) M-am saturat de Romania!!
Ce mai stai? Sau nici aici nu ai alternativă?Posted Image

P.S. Ai topic dedicat unde poți primi chiar și ajutor (nu că l-ai merita, după cum te exprimi): https://forum.softpe...areri-impresii/

#4
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
Adevãrul este ca nemulțumirea pe care o aveti fata de bt este tocmai o masura de securitate. Fiecare client isi poate adauga doar cardurile proprii.



Cred ca sotul, fiind amandoi la BT, va poate face instant un transfer din aplicatia lui BT Pay cand ramaneti fara sold si trebuie sa realizati o plata.  Cea mai etica solutie. ☺️

Pentru o experienta si mai buna, puteti merge impreuna la banca pentru a afla posibilitatiile deschiderii unui cont comun sau opțiunea de a imputernicii pe cineva sa aiba acces la cont + card secundar pentru imputernicit.

Edited by blackskorpion, 03 June 2022 - 07:45.


#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Introducerea PIN-ului/ autorizarea cu deblocare telefon/amprenta/etc este echivalent cu semnatura de pe chitanta de la POS. Prin urmare inregistrarea si utilizarea unui card ce nu iti apartine echivaleaza cu plastografierea semnaturii. Asa ca de fapt nu e legal sa folsoesti un card strain (chiar daca in anumite limite se practica).

Acestea fiind spuse, poate ca pentru ei este o asa-zisa masura de securitate dar este excesiva. Eu de exemplu am SIM-ul cu numarul principal, care e inregistrat la banca, intr-un telefon mai vechi dar care imi este mult mai comod de folosit si BT Pay pe alt telefon a carui singura ratiune de a exista este ca aplicatiile bancare nu mai functioneza pe celalalt telefon. Deci dpdv primit acel SMS sunt in situatia initiatoarei. De rezolvat am rezolvat fara a muta SIM-uri, si in trecut si chiar azi. A se cauta pe topicul dedicat BT, ca am scris acolo…

Pentru intiatoare:
  • Transferurile de bani intre cele doua carduri se pot face gratis, fiind intrabancare, chiar in BT Pay varianta cu utilizarea ca beneficiar a numarului celuilalt telefon. Bineinteles de catre titularul de drept al cardului platitor.
  • Pentru vazut soldul sau lista de cheltuieli: nu ai ce cauta in contul altuia, fie el si sot… Asa ca daca vrei sa stii il intrebi.

Edited by sags, 03 June 2022 - 07:59.


#6
crislacor

crislacor

    Cui îi pasã...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View Postsags, on 03 iunie 2022 - 07:59, said:

(...) nu ai ce cauta in contul altuia, fie el si sot (...)
Auuu, asta a durut...:)

#7
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
E o inca o mizerie marca BT, nu stiu ce-i *ute grija in cate telefoane iti bagi cardurile, eu am vrut sa imi bag cardurile de la BT in telefonul nevestei, evident nu se poate in schimb de la restul se poate fara probleme.

#8
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
Sotul nu poate instala aplicatia btpay pentru ca are un telefon CAT de tipul 'cu butoane'. De asta si vrea sa i le introduc in aplicatia mea. In felul asta, eu pot sa ii incarc si cardul de cumparaturi, ii pot plati si anumite facturi care sunt doar pe numele lui. In plus, asa vede de fiecare data cati bani mai sunt pe carduri, putem face transferuri intre carduri. Nu fac asta in dorul lelii si nici ca sa ii monopolizez finantele..

#9
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 03.05.2019

View Postbbseptik2017, on 03 iunie 2022 - 07:29, said:

Din categoria traim in Romania. [...] Am instalat natia de la BT [....] Au mare noroc ca nu am alta alternativa

Fii serioasa. Cum naiba sa nu ai alternativa la BT? Doar traiesti in Romania. Nu-i asa?

View Postbbseptik2017, on 03 iunie 2022 - 08:41, said:

In felul asta, eu pot sa ii incarc si cardul de cumparaturi, ii pot plati si anumite facturi care sunt doar pe numele lui.

Ce treaba are numele de pe facturi cu numele de pe cardul cu care le platesti?

View Postbbseptik2017, on 03 iunie 2022 - 08:41, said:

In plus, asa vede de fiecare data cati bani mai sunt pe carduri.

Cum vede el? Instaland tu cardurile pe telefonul tau? Acum, la modul serios, stii ca utilizarea cardului de catre o alta persoana decat titularul este interzisa expres? Nu doar in Romania? Si ca proprietarul cardului este banca emitenta, nu tu sau sotul tau?

Edited by gogu1905, 03 June 2022 - 08:48.


#10
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View Postcrislacor, on 03 iunie 2022 - 07:41, said:

Și eu cred la fel!Posted Image


Ce mai stai? Sau nici aici nu ai alternativă?Posted Image

P.S. Ai topic dedicat unde poți primi chiar și ajutor (nu că l-ai merita, după cum te exprimi): https://forum.softpe...areri-impresii/

O, imi cer scuze! Dar cum anume ti se pare ca m-am exprimat incat sa te deranjeze?? Sau adevarata problema consta in faptul ca mi se pare absolut normal sa am acces la cardurile sotului? Repet, eu sunt cea care ma ocup de plata facturilor, a tuturor facturilor, de alimentarea cardurilor de cumparaturi, de cumparaturi, in genere, pentru ca asa am stabilit impreuna. E vreo problema?

View Postgogu1905, on 03 iunie 2022 - 08:44, said:


Fii serioasa. Cum naiba sa nu ai alternativa la BT? Doar traiesti in Romania. Nu-i asa?



Ce treaba are numele de pe facturi cu numele de pe cardul cu care le platesti?

Sotul nu plateste facturile, ne-am inteles ca ma ocup eu de partea asta. Eu alimentez cardurile, eu platesc facturile, eu fac cumparaturile. NU am fost eu destul de explicita.

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
@bbseptik2017: Sa isi ia un telefon dedicat ‘banking’ si un prepay ceva sa fie ieftin dar cu niste net (merge si fara, dar limitat la unde are WiFi), eu asa am exact fiindca nu pot instala acele aplicatii pe telefonul principal. Facturile: ca persoana fizica poti plati cu cardul tau si din contul tau facturi pentru orice alta persoana fizica, deci asta nu e o problema. Acestea fiind spuse, dpdv PUR TEHNIC ce vrei tu se poate.

Edited by sags, 03 June 2022 - 08:51.


#12
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View Postsags, on 03 iunie 2022 - 08:50, said:

@bbseptik2017: Sa isi ia un telefon dedicat ‘banking’ si un prepay ceva sa fie ieftin dar cu niste net (merge si fara, dar limitat la unde are WiFi), eu asa am exact fiindca nu pot instala acele aplicatii pe telefonul principal. Facturile: ca persoana fizica poti plati cu cardul tau si din contul tau facturi pentru orice alta persoana fizica, deci asta nu e o problema. Acestea fiind spuse, dpdv PUR TEHNIC ce vrei tu se poate.

Repet, sotul nu vrea sa aiba grija facturilor. NU le platesc eu, nu le plateste nici el. or, nu cred ca este convenabil nici pt mine sa platesc totul doar din conturile mele.

Mai mult, nu alimentez eu cardul, nu il alimenteaza nici el si ne trezim cu executorii la usa. O fi mai bine asa??

#13
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 03.05.2019
Interesant. Subiectul e off-topic si tine de alta arie, dar... daca nu vrea sa aiba treaba cu facturile de ce e titular de contracte? Cedeaza contractele pe numele tau si a terminat povestea.

#14
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View Postgogu1905, on 03 iunie 2022 - 08:56, said:

Interesant. Subiectul e off-topic si tine de alta arie, dar... daca nu vrea sa aiba treaba cu facturile de ce e titular de contracte? Cedeaza contractele pe numele tau si a terminat povestea.

Apartamentul este pe numele soacrei mele, mutata la tara, sotul poarta numele tatalui lui decedat care nu a fost niciodata casatorit cu soacra mea, ehe, complicate treburi..

O parte din facturi sunt pe numele ei, o parte pe numele sotului, o parte pe numele meu. Mai rau ca la nebuni..

#15
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 06.09.2004

View Postbbseptik2017, on 03 iunie 2022 - 08:48, said:

.... mi se pare absolut normal sa am acces la cardurile sotului? Repet, eu sunt cea care ma ocup de plata facturilor, a tuturor facturilor, de alimentarea cardurilor de cumparaturi, de cumparaturi, in genere, pentru ca asa am stabilit impreuna. E vreo problema?

Sotul nu plateste facturile, ne-am inteles ca ma ocup eu de partea asta. Eu alimentez cardurile, eu platesc facturile, eu fac cumparaturile. NU am fost eu destul de explicita.
Nu conteaza cum v-ati inteles voi. Conturile la banci sunt personale. Daca vrei sa ai acces la contul  (cardul) sotului, trebuie sa va duceti la banca amandoi si sa va faceti share la cont (nu stiu exact termenul Posted Image). Adica sa fiti amandoi titulari pe acel cont.
Eu asa am facut, avem aplicatiile amandoi pe telefon si fiecare face ce vrea in cont, fara restrictii. Tot la BT.

Edited by isr2002, 03 June 2022 - 09:10.


#16
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View Postpufarin, on 03 iunie 2022 - 08:38, said:

E o inca o mizerie marca BT, nu stiu ce-i *ute grija in cate telefoane iti bagi cardurile, eu am vrut sa imi bag cardurile de la BT in telefonul nevestei, evident nu se poate in schimb de la restul se poate fara probleme.
Pana acum cateva luni s-a putut. Aveam si eu si sotia cardurile amandurora in ambele telefoane. Din motive de securitate (absolut de inteles) de ceva vreme au fost dezactivate din aplicatie cardurile altor ale carora tranzactii sunt validate prin alte numere de telefon decat cele de pe respectivul telefon.

View Postbbseptik2017, on 03 iunie 2022 - 08:41, said:

Sotul nu poate instala aplicatia btpay pentru ca are un telefon CAT de tipul 'cu butoane'. De asta si vrea sa i le introduc in aplicatia mea.
Se poate face asta si este si simplu. Pur si simplu sotul schimba numarul de telefon de contact, nou numar devenind numarul tau de telefon. Un card nu poate fi utilizat decat in pachetul card - modalitate de autentificare - numar de telefon atasat cardului

View Postgogu1905, on 03 iunie 2022 - 08:44, said:

Fii serioasa. Cum naiba sa nu ai alternativa la BT?
De avut, ai. problema este ca nu prea ai mai buna. Pana acum vreo doi-trei ani aveam conturi si carduri PF si business la cinci banci. Intre timp pe doua le-am mai exclus si azi am ramas la trei. Una fiind BT. De departe cea mai rapida si mai eficienta.

#17
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,743
  • Înscris: 05.11.2008
Nu stiu daca a incercat cineva pe un dual sim sa instaleze cate o aplicatie BTPay pe fiecare sim.

#18
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View Postdacis2, on 03 iunie 2022 - 09:06, said:

Pana acum cateva luni s-a putut. Aveam si eu si sotia cardurile amandurora in ambele telefoane. Din motive de securitate (absolut de inteles) de ceva vreme au fost dezactivate din aplicatie cardurile altor ale carora tranzactii sunt validate prin alte numere de telefon decat cele de pe respectivul telefon.


Se poate face asta si este si simplu. Pur si simplu sotul schimba numarul de telefon de contact, nou numar devenind numarul tau de telefon. Un card nu poate fi utilizat decat in pachetul card - modalitate de autentificare - numar de telefon atasat cardului


De avut, ai. problema este ca nu prea ai mai buna. Pana acum vreo doi-trei ani aveam conturi si carduri PF si business la cinci banci. Intre timp pe doua le-am mai exclus si azi am ramas la trei. Una fiind BT. De departe cea mai rapida si mai eficienta.

Dap, la asta nu ne-am gandit..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate