Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Aplicatia de banking ideala - pareri, idei, cum ti-ar placea sa fie

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,619
  • Înscris: 13.03.2005
Trebuia cineva să îi facă și tema primită, nu?

#20
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
As dori sa pot rambursa anticipat din credit fara sa merg la banca sa fac hartia ad labam!

#21
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 29.03.2017
E vorba de credite sau de carduri? Scuze, nu cred că mesajul tău se încadrează aici

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,543
  • Înscris: 30.08.2017
Se încadrează. El vrea să facă rambursarea anticipata din aplicație, fără să mai treacă pe la banca.

#23
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Doar la 50 de ani de la comunism se poate face asta. Pana atunci trebuie dosar cu sina si stampila pe timbru.

#24
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

 george_alexandru, on 29 mai 2022 - 09:29, said:

Se încadrează. El vrea să facă rambursarea anticipata din aplicație, fără să mai treacă pe la banca.
Pai aia se poate face oriunde. Bine, nu in ro. Aici platesti penalitati la rambursarea anticipata. WTF? Lol!

#25
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

 maccip, on 26 mai 2022 - 20:59, said:

Eu nu vreau sa primesc niciun SMS si nicio notificare. Sunt full de-asa ceva.
Ce vreau eu si nu au:
- O baza de date configurabila, pentru fiecare comerciant cu care am avut de-aface in trecut.
- Sa existe un set implicit de configuratie pentru viitorii comercianti,
iar setul de configurare sa cuprinda:
  - Suma maxima pe care o poate trage fara acordul meu (util pentru Spotify, Uber, abonamente lunare, etc)
  - Peste suma asta, acordul meu explicit.
  - Sa pot bloca tranzactiile astea automate fara sa fiu nevoit sa schimb cardul.
  - Suma maxima de plata fara PIN configurabila per comerciant.
  - Anumite tranzactii catre anumite persoane sa se faca fara cerut parola sau alte chestii. Adica aceiasi idee, configurarea implicita pentru fiecare nou client, si posibilitatea de reconfigurare pentru fiecare.
  - Pwntru alte tranzactii vreau acordul meu explicit.
  - Rapoarte configurabile care sa contina nu doar filtre ci si variabilele pe care le doresc eu, nu doar valoarea tranzactiei ci si alte variabile disponibile in acel moment atasate contului(mai sunt).
  - Card pentru juniori cu cont separat atasat configurabil atat de catre parinti cat si de catre juniori.

In rest am ce-mi trebuie la ING. Acum poti trimite bani si folosind numarul de telefon, insa interfata e cam aiurea facuta. Daca ar scoate si cardul pentru juniori, m-as putea debarasa de Revolut ca a devenit o mizerie. Il tin doar pentru ca am card la copii atasat contului lor, separat de al meu. Acest 3D secure sau cum se cheama, cu dubla-tripla autentificare functioneaza, dar nu cum imi doresc eu. Eu vreau personalizabil pe fiecare client. Ca nu am acelasi grad de incredere in aliexpress ca in emag si nici in emag ca in metrorex si nici in metrorex ca in nevasta, nevasta versus un restaurant care bate suma manual. Si tot asa..

pe scurt- ai nevoie(n-ai de fapt dar lumea s-a "puturosit" rau) de un chinez care sa dea click-uri in locul tau.(pesemne ca ti l permiti)
tot ce ceri tu sunt de fapt similare cu masinile moderne - inlocuiesc creierul soferului cu "AI-ul " propriu, rezultatul il vedem in trafic - calitatea "soferilor" s-a dus in jos grav.

simplu fapt ca vrei atatea reguli "custom" anuleaza grav securitate si "uzabilitatea" ( n-am gasit acum termenul corect in romana.scz).
de anularea notificarilor nu mai zic..e ca si cum ai vrea sa si faca  plinul masina singura fara sa te anunte.

fie te resetezi in lumea reala fie te muti in clasa bogatasilor care au uameni angajati in locul lor pe fiecare activitate ( piscina, laptop, telefon, sofer, finante  etc).

altfel cam doare.

#26
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Hai, hai, lasa-mi parerile mele in pacesi baga-le pe-ale tele.

#27
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
E mai mișto să trollezi.

#28
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Este de bun simt ce vrea maccip si sigur, in urmatorii ani, incet, incet, aceste chestii vor face parte din softul aplicatiilor bancare.
Chestia aia cu blocatul anumitor "abonamente" gen netflix, deja o are Revolut. Adica butonul de "blocheaza tranzactiile viitoare".
Bancile clasice vor veni mai greu cu asa ceva, dar vor trebui sa urmeze exemplul unor entitati gen Revolut.
De fapt toate cerintele alea ar face ca un soft care sa le cuprinda pe toate sa fie deja un fel de contabil personal.

Edited by johnnickelby, 29 May 2022 - 13:24.


#29
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

 Vettel, on 29 mai 2022 - 08:35, said:

E vorba de credite sau de carduri? Scuze, nu cred că mesajul tău se încadrează aici

Era vorba de aplicatie de banking.
Unii au in portofoliu mai mult decat un card si gestioneaza mai multe produse: credite, conturi, depozite.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate