Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Aplicatia de banking ideala - pareri, idei, cum ti-ar placea sa fie

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
cata009

cata009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.01.2008
Va salut,

Mi-ar placea sa aflu parerea voastra despre cum v-ati dori sa fie aplicatia voastra de banking. La ce functionalitati visati si banca voastra nu le ofera si ce ar trebui sa faca aplicatia astfel incat sa devina una pe care o folositi zilnic sau cat mai des.

Eu cred ca este un topic interesant de explorat, poate va fi parcurs si de oameni care lucreaza prin banci si lucrurile care ar iesi de aici ar fi mai departe implementate.

As incepe eu:
  • Mi-as dori sa fiu mereu informat despre siutiatia banilor mei din cont, sa pot vedea un istorc al soldului si pentru tranzactiile facute in trecut.
  • As vrea sa pot sa cumpar produse si servicii la un pret mai bun prin parteneriatele pe care bancile le au
  • Mi-as dori sa stiu foarte usor cati bani pot imprumuta si totul sa fie online
  • As vrea sa fiu recompensat pentru activitatea mea si actiunile pe care le fac si sa beneficiez de oferte mai bune

Edited by cata009, 26 May 2022 - 20:31.


#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,826
  • Înscris: 28.11.2006
Folosesc George (BCR) si BT Pay. George are mai multe functii (poti scana facturile de plata, poti depune bani in contul de economii, primesti mesaje la fiecare tranzactie etc). La BT Pay e mai rudimentar, dar marele avantaj e ca poti primi sau trimite bani persoanelor din agenda care au instalata aplicatia.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Pai nu au toate aplicațiile așa ceva? Eu folosesc 2 și au așa ceva

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Aplicatia ING Home bank imi pare o aplicatie care include aproape tot ce ti-ai putea dori.

#5
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 22.06.2019
Cea de la CEC cred că e peste ING

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Plățile să fie cât mai simple, să nu trebuiască sa întru prin nu știu câte ecrane și să dau nu știu câte confirmări, să pot face direct debit din aplicație, să pot transfera bani la persoane din lista de contacte similar cu Revolut, să pot emite extrase de cont pentru ce perioada vreau eu, să accepte third party providers precum fitbit pay, garmin pay, apple pay, google pay.

Din aplicațiile pe care le folosesc, Revolut se apropie cel mai mult de ce aș vrea.

Zicea cineva mai sus de BT Pay... mda, bun, când or scoate comisionul la încasare și comisionul la plata poate o să mă gândesc la ei. Valabil și pentru BRD, alți campioni la comisioane.

Edited by george_alexandru, 26 May 2022 - 20:54.


#7
cata009

cata009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.01.2008

 MembruAnonim, on 26 mai 2022 - 20:50, said:

Aplicatia ING Home bank imi pare o aplicatie care include aproape tot ce ti-ai putea dori.

Nu are nimic pe partea de statistici, PFM. Sa vezi ca la Revolut pe ce ti-ai cheltuit banii, cum sunt categorisiti, etc. Unele tool-uri pot merge si mai departe sa-ti dea sfaturi de cum ai putea sa-ti bugetezi veniturile, sa-ti faci obiective unde virezi bani, etc.

Mie acum in piata, Revolut mi se pare de departe cea mai buna aplicatie disponibila in Romania si cred ca din lume.

#8
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Eu nu vreau sa primesc niciun SMS si nicio notificare. Sunt full de-asa ceva.
Ce vreau eu si nu au:
- O baza de date configurabila, pentru fiecare comerciant cu care am avut de-aface in trecut.
- Sa existe un set implicit de configuratie pentru viitorii comercianti,
iar setul de configurare sa cuprinda:
  - Suma maxima pe care o poate trage fara acordul meu (util pentru Spotify, Uber, abonamente lunare, etc)
  - Peste suma asta, acordul meu explicit.
  - Sa pot bloca tranzactiile astea automate fara sa fiu nevoit sa schimb cardul.
  - Suma maxima de plata fara PIN configurabila per comerciant.
  - Anumite tranzactii catre anumite persoane sa se faca fara cerut parola sau alte chestii. Adica aceiasi idee, configurarea implicita pentru fiecare nou client, si posibilitatea de reconfigurare pentru fiecare.
  - Pwntru alte tranzactii vreau acordul meu explicit.
  - Rapoarte configurabile care sa contina nu doar filtre ci si variabilele pe care le doresc eu, nu doar valoarea tranzactiei ci si alte variabile disponibile in acel moment atasate contului(mai sunt).
  - Card pentru juniori cu cont separat atasat configurabil atat de catre parinti cat si de catre juniori.

In rest am ce-mi trebuie la ING. Acum poti trimite bani si folosind numarul de telefon, insa interfata e cam aiurea facuta. Daca ar scoate si cardul pentru juniori, m-as putea debarasa de Revolut ca a devenit o mizerie. Il tin doar pentru ca am card la copii atasat contului lor, separat de al meu. Acest 3D secure sau cum se cheama, cu dubla-tripla autentificare functioneaza, dar nu cum imi doresc eu. Eu vreau personalizabil pe fiecare client. Ca nu am acelasi grad de incredere in aliexpress ca in emag si nici in emag ca in metrorex si nici in metrorex ca in nevasta, nevasta versus un restaurant care bate suma manual. Si tot asa..

#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,849
  • Înscris: 13.03.2005

 Ariu, on 26 mai 2022 - 20:53, said:

Cea de la CEC cred că e peste ING
Doar că au tranzacții înstant in lei, in rest nu mi se pare CEC peste ING, la aplicația de banking. . Și eu folosesc aplicații de banking de la peste 10 bănci / fintech-uri.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Pt ca oamenii sunt prosti, toate aplicagiile de ebank au devenit greoi de folosit, mai ales pe partea de autentificare.

Singurul lucru major pe care nu l-am gasit eu (nu insemna ca nu exista), este posibilitatea de a genera carduri on use only pt comenzile pe net.

#11
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 30.03.2019

 Adm, on 26 mai 2022 - 22:28, said:

…posibilitatea de a genera carduri on use only pt comenzile pe net.
Revolut? Au chiar inca din 2018: https://blog.revolut...-virtual-cards/

#12
ovione1

ovione1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.01.2021
1. Search mai usor in istoric( sa pot sa am plaja de timp pentru search de cativa ani) aveam recent nevoie sa vad cat am platit unei anumite persoane in 2016 sau 2017.. si am cautat pe interval de 6 luni ce as fi putut sa dau search odata, sa poti configura parametrii.. ( suma mai mare sau mai mica de X) etc.
2. O functionalitate de budgeting, lumea nu prea bugeteaza insa poate si pentru ca e greu sa urmaresti si sa notezi toate cheltuielile.. presetezi cateva categorii diferite tranzactii le marchezi la categoria x si apoi urmatoarele tranzactii se duc automat acolo.. sa poti sa setezi bugete pe categorii .. alerte.. statistici de cheltuieli..
2

#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 pufonel, on 26 mai 2022 - 20:34, said:

Folosesc George (BCR) si BT Pay. George are mai multe functii (poti scana facturile de plata, poti depune bani in contul de economii, primesti mesaje la fiecare tranzactie etc). La BT Pay e mai rudimentar, dar marele avantaj e ca poti primi sau trimite bani persoanelor din agenda care au instalata aplicatia.
poți scana facturi cu bt24
Eu asta folosesc, nu m-am obosit să instalez BTPay

#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
In primul rand sa fie cat mai user friendly. Apoi doresc ca aplicatiile bancare sa fie unificate si sa permita transferul de bani de la o banca la alta dupa persoanele din agenda fara sa mai fie nevoie de servicii terte gen Volt. In al trei-lea rand, sa ai posibilitatea sa generezi carduri virtuale de unica folosinta sau permanente. Am incercat fara succes sa progamez un token NFC la care prin simpa apropiere sa pot transfera o suma predefinita catre un contact din agenda fara sa mai fie nevoie sa incep sa caut aplicatia prin telefon si sa fac configurarile de fiecare data. Doar ma loghez si confirm plata. Este safe pentru ca id-ul tokenului nfc poate fi autorizat sa fie acceptat pe aplicatia bancii si in plus transferul necesita confirmare cu parola sau amprenta. Nu trebuie sa functioneze decat pe acelasi telefon si pe acelasi token nfc. Deocamdata nu e posibil.

#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,179
  • Înscris: 08.12.2006
Pentru mine personal. Bcr George e aplicatia ib perfecta, nu ideala

#16
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002

 maccip, on 26 mai 2022 - 20:59, said:

Eu nu vreau sa primesc niciun SMS si nicio notificare. Sunt full de-asa ceva.
Ce vreau eu si nu au:
- O baza de date configurabila, pentru fiecare comerciant cu care am avut de-aface in trecut.
- Sa existe un set implicit de configuratie pentru viitorii comercianti,
iar setul de configurare sa cuprinda:
  - Suma maxima pe care o poate trage fara acordul meu (util pentru Spotify, Uber, abonamente lunare, etc)
  - Peste suma asta, acordul meu explicit.
  - Sa pot bloca tranzactiile astea automate fara sa fiu nevoit sa schimb cardul.
  - Suma maxima de plata fara PIN configurabila per comerciant.
  - Anumite tranzactii catre anumite persoane sa se faca fara cerut parola sau alte chestii. Adica aceiasi idee, configurarea implicita pentru fiecare nou client, si posibilitatea de reconfigurare pentru fiecare.
  - Pwntru alte tranzactii vreau acordul meu explicit.
  - Rapoarte configurabile care sa contina nu doar filtre ci si variabilele pe care le doresc eu, nu doar valoarea tranzactiei ci si alte variabile disponibile in acel moment atasate contului(mai sunt).
  - Card pentru juniori cu cont separat atasat configurabil atat de catre parinti cat si de catre juniori.

In rest am ce-mi trebuie la ING. Acum poti trimite bani si folosind numarul de telefon, insa interfata e cam aiurea facuta. Daca ar scoate si cardul pentru juniori, m-as putea debarasa de Revolut ca a devenit o mizerie. Il tin doar pentru ca am card la copii atasat contului lor, separat de al meu. Acest 3D secure sau cum se cheama, cu dubla-tripla autentificare functioneaza, dar nu cum imi doresc eu. Eu vreau personalizabil pe fiecare client. Ca nu am acelasi grad de incredere in aliexpress ca in emag si nici in emag ca in metrorex si nici in metrorex ca in nevasta, nevasta versus un restaurant care bate suma manual. Si tot asa..
N-ai sa vezi in veci optiunile alea. Nici in ro nici afara.
Scuze de offtopic.

#17
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 02.02.2008
sunt destule aplicații de banking acum similare cu revolut. una din ele este și https://n26.com/en-eu

Edited by zyppster, 27 May 2022 - 09:10.


#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018

 cata009, on 26 mai 2022 - 20:24, said:

Va salut,

Mi-ar placea sa aflu parerea voastra despre cum v-ati dori sa fie aplicatia voastra de banking. La ce functionalitati visati si banca voastra nu le ofera si ce ar trebui sa faca aplicatia astfel incat sa devina una pe care o folositi zilnic sau cat mai des.

Eu cred ca este un topic interesant de explorat, poate va fi parcurs si de oameni care lucreaza prin banci si lucrurile care ar iesi de aici ar fi mai departe implementate.

As incepe eu:
  • Mi-as dori sa fiu mereu informat despre siutiatia banilor mei din cont, sa pot vedea un istorc al soldului si pentru tranzactiile facute in trecut.
  • As vrea sa pot sa cumpar produse si servicii la un pret mai bun prin parteneriatele pe care bancile le au
  • Mi-as dori sa stiu foarte usor cati bani pot imprumuta si totul sa fie online
  • As vrea sa fiu recompensat pentru activitatea mea si actiunile pe care le fac si sa beneficiez de oferte mai bune


Studiu de piata moca pe forum? :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate