Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

SUV familie - buget 30-48k

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#55
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006

 tabek, on 27 mai 2022 - 11:38, said:


Inseamna ca a crescut bine de tot venitul familiei, felicitari! Eu zic asa: imi permit masina pe care dau maxim 6-8 luni X venitul familiei. Pentru o masina de 52.000 euro asta ar insemna un venit net de 43.000 de lei (sau 8600 euro) / familie. De asta am comandat eu Dacia...:)

Ai fost pe aproape cu calculul.. Nu intra chiar atat dar se apropie. Ideea e ca nu am calculat asa ratele pt masina. Am ales varianta colegilor de mai sus (cea cu 25% din venitul familiei).

Si ca sa revenim la subiect: am ales masina asta PHEV pt ca am pana la sat 72 km si ea merge cam 50-55 electric. Aseara am incarcat-o la sat pana la 90% si meegand mai batraneste (eram foarte obosit) am mers electric pana aproape la casa din oras. De incarcat o incarc si in oras si la sat de acasă, mai rar o sa ajung pe la staii. Acum nu stiu ce imi rezerva viitorul ca masina e la mine de 3 zile dupa o asteptare de 1 an 😂😂

Edited by Kobra2602, 27 May 2022 - 12:37.


#56
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007
la mine maxim 10% din venitul familiei poate merge pe masina, mai mult in nici un caz.

#57
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Si cat o tii?
Costul net al masinii il imparti pe toata perioada detinerii ei sau doar pe perioada in care ai ales sa o platesti?


#58
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,894
  • Înscris: 20.10.2015

 gushpi, on 27 mai 2022 - 11:27, said:

@ tsunami

în aceste condiții, îmi poți sugera o mașină acceptabilă d.p.d.v.-ul tău?

Duster

#59
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
^doar daca ignori ultimele 3 cerinte. :D

#60
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006

 underb, on 27 mai 2022 - 13:28, said:

Si cat o tii?
Costul net al masinii il imparti pe toata perioada detinerii ei sau doar pe perioada in care ai ales sa o platesti?

Daca ma imtrebi pe mine: o tin pana expira garantia (adica 5 ani) apoi o dau avans la alta. De care va fi viitoarea masina voi vedea peste 5 ani cum evolueaza lucrurile. Dar parca imi place linistea electricului 😁

#61
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

 Tsunnnami, on 27 mai 2022 - 09:03, said:

Observ ca e ceva in neregula cu mine atunci.
Tot nu pot pricepe de ce un roman de talie medie da atata pe o masina
Ce inseamna atata ?
in cazul meu particular am vandut loganul cu 800 euro si am luat renou cu 16 mii euro. Ti se pare mult ? Mie mi s-a parut rezonabil !

on: pe mine m-au cam pierdut phev-urile momentan, am constatat ca nu as fi dispus sa car 2-300 de kg in plus pentru nimic si sa mai si platesc suplimentar cca 20% pentru asta.
Asa ca atunci cand va veni vremea , peste 1-2 ani va fi un suv termic cu 4x4 si toate cele de jumatate din diferenta pana la phev, pentru peste 80% urban nu vad sensul chiar daca pana la casa de la tara am 50 de km diferenta de consum s-ar amortiza undeva in 100 mii de km.

Edited by icssizero, 27 May 2022 - 19:49.


#62
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,894
  • Înscris: 20.10.2015

 icssizero, on 27 mai 2022 - 19:48, said:

Ce inseamna atata ?
in cazul meu particular am vandut loganul cu 800 euro si am luat renou cu 16 mii euro. Ti se pare mult ? Mie mi s-a parut rezonabil !

on: pe mine m-au cam pierdut phev-urile momentan, am constatat ca nu as fi dispus sa car 2-300 de kg in plus pentru nimic si sa mai si platesc suplimentar cca 20% pentru asta.
Asa ca atunci cand va veni vremea , peste 1-2 ani va fi un suv termic cu 4x4 si toate cele de jumatate din diferenta pana la phev, pentru peste 80% urban nu vad sensul chiar daca pana la casa de la tara am 50 de km diferenta de consum s-ar amortiza undeva in 100 mii de km.

Intre €16k si €48k vezi vreo diferenta?
Ei de asta vorbesc eu

#63
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 Tsunnnami, on 27 mai 2022 - 13:37, said:


Duster

am crezut că discutăm serios... :P

în altă ordine de idei: dusterul și loganul sunt niște mașini excelente de servici! am de ambele la servici de ani buni și le cunosc bine
-sunt fiabile, mai ales dacă au șoferi mulți
-nu se strică chiar așa ușor
-se repară oriunde, deh - dacie doar :)
dar:
-scaunele sunt niște chestii pe care-ți stă fundul... și atât..., după 20 de km îți dorești pauză de dezmorțit
-antifonarea este o glumă, după 70 km/h tre să țipi să te audă cel din spate
-sistemul info-tainment este la pământ
-accelerarea peste 90 km/h este un coșmar, în special la benzinare..., dieselul stă mai binișor
-materialele se distrug după 3...4 ani (în special materialul de pe volan este execrabil)
-blocul de lumini are prostul obicei de a se strica cam din 2 în 2 ani...
-tot cam așa luminile din triplele de la spate fac tot posibilul să nu mai funcționeze cum trebuie, deoarece au moștenit prostul obicei de a „da la masă” :(

la ora asta mă opresc din enumerat, că numa' ce a bătut kachanov și mă oftic...

#64
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,894
  • Înscris: 20.10.2015

 gushpi, on 27 mai 2022 - 23:28, said:


am crezut că discutăm serios... Posted Image

în altă ordine de idei: dusterul și loganul sunt niște mașini excelente de servici! am de ambele la servici de ani buni și le cunosc bine
-sunt fiabile, mai ales dacă au șoferi mulți
-nu se strică chiar așa ușor
-se repară oriunde, deh - dacie doar Posted Image
dar:
-scaunele sunt niște chestii pe care-ți stă fundul... și atât..., după 20 de km îți dorești pauză de dezmorțit
-antifonarea este o glumă, după 70 km/h tre să țipi să te audă cel din spate
-sistemul info-tainment este la pământ
-accelerarea peste 90 km/h este un coșmar, în special la benzinare..., dieselul stă mai binișor
-materialele se distrug după 3...4 ani (în special materialul de pe volan este execrabil)
-blocul de lumini are prostul obicei de a se strica cam din 2 în 2 ani...
-tot cam așa luminile din triplele de la spate fac tot posibilul să nu mai funcționeze cum trebuie, deoarece au moștenit prostul obicei de a „da la masă” Posted Image

la ora asta mă opresc din enumerat, că numa' ce a bătut kachanov și mă oftic...

Corect, dar daca ar trebui sa petrec zilnic 4 ore in masina, m-as gandi sa schjimb serviciul.
Pentru mai putin de 4 ore, si €16k mi se pare mult, nu mai pun ca una "buna" costa cat o garsoniera si-s bani aruncati
Ma rog, asta-s eu, nu trebuie sa faceti ca mine. Pan' la urma economia trebuie sa se miste si ea, si, e calr ca eu nu-s o piata buna pentru asa ceva.

#65
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Deci ai baga un trip de doua saptamani si 4000 de km intr-un Logan ?
Merg niste sute de km pe luna cu dustere si logan, crede-ma nu vrei sa faci un concediu cu asa ceva.
A, daca te duci la Calimanesti merge, 2-3 ore de condus nu te omoara, dar baga o talpa asa scurta pana in Halkidiki sa vezi cum e .
Cand mergeam cu loganul 5-600 de km nu eram bun 2 zile , si eram mai tanar cu mai bine de un deceniu.
Asta e odata cu varsta devii mai pretentios sa zicem, vrei un minim de confort .


 Tsunnnami, on 27 mai 2022 - 21:35, said:



Intre €16k si €48k vezi vreo diferenta?
Ei de asta vorbesc eu
Pai urmatoare la care voi trece, de la rino ala care face 10 mii la una de 30+ , iarasi rezonabila ca nu mai gasesti sub 25k decat ragalii de masini. Fata de data achizitiei loganului am salariu de peste zece ori mai mare iar fata de data achizitiei lui rino mai mult decat dublu.
Intelegi ratiunea ?
Cata vreme ai o evolutie financiara asta se vede si in obiectele pe care le cumperi, ca na , mai simti nevoia sa te si rasplatesti cumva .
Tu de ce ai motor ? Din punctul meu de vedere e un moft, lux, din punctul  tau e normal.
Da am putea sa ne luam loganuri si dustere, dar daca ne permitem fara efort masini care costa dublu de ce am face-o ?
Ai mers vreodata cu astfel de masini niste sute de km sa iti faci o idee de ce costa atat ?
O masina la 30-40k este scumpa intr-adevar insa merita daca ti-o permiti .
Pe acelasi considerent te-as intreba de ce iti trebuie mai mult decat o garsoniera ?

Edited by icssizero, 28 May 2022 - 08:40.


#66
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 11.07.2006
Sunt uni care nu ai cei face dispun de bani dar cica nu ar da atata pe o masina,sta pe bani si  nu se bucura de ei,de zici la le duci in viata cealalta.Am niste prieteni care is mega invidiosi ca am schimbat masina dar de suma respectiva dispun si ei,dar na cum sa dau atatia bani.Pana cand nu am credit pt asa ceva si nu duc lipsa e ok.

#67
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,894
  • Înscris: 20.10.2015

 icssizero, on 28 mai 2022 - 08:33, said:

Deci ai baga un trip de doua saptamani si 4000 de km intr-un Logan ?
Merg niste sute de km pe luna cu dustere si logan, crede-ma nu vrei sa faci un concediu cu asa ceva.

Corect, cat costa sa inchiriezi una?

 icssizero, on 28 mai 2022 - 08:33, said:

Intelegi ratiunea ?

Nu



 icssizero, on 28 mai 2022 - 08:33, said:

Tu de ce ai motor ? Din punctul meu de vedere e un moft, lux, din punctul  tau e normal.

Sa merg pe 2 roti, imi place, sa fac excursii lungi sa ma bata vantul, sa simt placerea echilibrului dinamic, ma face sa ma simt liber.
O sa ma intrebi si de ce e BMW acum?

 icssizero, on 28 mai 2022 - 08:33, said:

O masina la 30-40k este scumpa intr-adevar insa merita daca ti-o permiti .
Pentru mine nu merita, dar intram in sfera "eu iubesc" (sa ma simt bine, sa fiu confortabil, sa ma vada lumea etc etc etc) si cu asta nu ma pot bate.
Ti-am zis ca am bani, mai mult, cu ocazia razboiului din Ucraina am castigat peste noapte peste €20k, Posted Image, dar nu-i bag intr-un fier si apoi sa stau cu ochii pe geam sa nu mi-l zgarie careva sau sa merg intr-un concediu pe an, concediu pe care peste 50% din timp sa-l fac pe autostrada

 icssizero, on 28 mai 2022 - 08:33, said:

Cata vreme ai o evolutie financiara asta se vede si in obiectele pe care le cumperi
De asta vorbeam, eu prefer sa "nu se vada" in obiectele pe care le cumpar. Iti zic ca sunt extraoridinar de placut statisfacut cand la semafor vad p-astia de genul tau cum sunt atacati de cei care spala parbrize sau de cersetori.
Nu din rautate, ci, pentru ca eu sunt lasat in pace, Posted Image
Apropo, am vazut unu o data cum pentru 10 lei a intins mana sa-i fie pupata, Posted Image

Alaturi de asta, ca "se vede ca ai bani" atrage si atentia hotilor. Sa am masina de €50,000 si s-o tin in fata blocului, mi se pare exagerat. La o vila, in garaj, poate

Edited by Tsunnnami, 28 May 2022 - 09:15.


#68
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Dar ce te face sa crezi ca m-ai sau ne-ai citit "pe astia ca noi" ?
Eu ti-am zis ratiunea si ti-am explicat evolutia care este una normala si decenta.
Daca vroiam sa fiu "de-astia" imi luam in loc de masina noua cu 16k un X6 sau un Q7 full de full fara piele.
Scuza-ma dar nu ai priceput nimic.

Asa cum tie iti place sa te bata vantu in freza asa la unii le place sa mearga in confort.
Am facut concedii cu loganul, wtf l-am folosit peste 180k km, cred ca stiu cum te simti in el.
Am facut concedii cu rino, cred ca stiu deja diferenta.
Uite ca in viitor voi avea nevoie de un spatiu de incarcare facil , nu ca la sedan si garda la sol marita, ce sa fac sa iau Duster ? Pai am niste mii bune de km la bord cu dustere de la PH1 incoace, ultima e productie 2021, deci cam stiu cum ma simt in ele, si nu-mi place.

Cand am zis ca se vede in obiectele pe care le cumpar era vorba ce vezi tu ca utilizator diferenta de confort, de la podeaua pe care calci in casa la salteaua pe care dormi sau televizorul pe care il privesti. Acum intelegi ?
Ca doar nu ies pe strada sa flutur cearceaful  sa ma vada lumea cu ce ma acopar noaptea.

Legat de inchiriat, cum vrei sa inchiriez masini daca pe o raza de 150 de km nu exista oras/firma care sa faca asa ceva ?

Tu de ce nu inchiriezi motocicleta si o detii ? Ca aia chiar e moft !

Sunt persoane care au habar despre viata din Ro si altii care isi dau cu parerea...

Edited by icssizero, 28 May 2022 - 09:54.


#69
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,894
  • Înscris: 20.10.2015

 icssizero, on 28 mai 2022 - 09:52, said:

Acum intelegi ?

Yup,
Felicitari

 icssizero, on 28 mai 2022 - 09:52, said:

Tu de ce nu inchiriezi motocicleta si o detii ? Ca aia chiar e moft !

Oh, da, e un moft
La motocicleta asta de aventuri pe coclauri e diferit.
Nu e ca si cum ai conduce pana in Germania pe autostrazi, sunt modificari pe care trebuie sa le fac.
Daca as merge doar la intruniri cu grupul, da, poate ar merita sa inchiriez, eu duc motociclismul la alt nivel, nu ce vezi tu pe strada.

 icssizero, on 28 mai 2022 - 09:52, said:

Sunt persoane care au habar despre viata din Ro si altii care isi dau cu parerea...

De ce crezi ca in Hamerica e mult diferit?
Dar acolo masinile astea pe care voi dati zeci de mii de euroi sunt mult mai usor de cumparat.
Eu am zis ca nu inteleg, dar ma bucur ca voi existati

#70
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
Voi americanii sunteti plini de datorii!Daca s-ar putea si mancarea, painea ati lua-o pe datorie....E un altfel de caiet....doar ca voi luati de la banca, romanii pe caiet!Sau ma rog unii!Voi indatorati nu stiu cate generatii dupa voi!Asta e una din diferente.De asta la voi masinile se dau mai usor...cedite mai nene, credite peste credite, refinantari....

#71
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

 Tsunnnami, on 28 mai 2022 - 11:23, said:

De ce crezi ca in Hamerica e mult diferit?
Dar acolo masinile astea pe care voi dati zeci de mii de euroi sunt mult mai usor de cumparat.
Eu am zis ca nu inteleg, dar ma bucur ca voi existati


Ba intelegi chiar mai bine decat multi p-aici.

Sa dai 30-48k $ sau Euro pe o masina nu e o alegere financiara inteleapta decat daca masina aia iti aduce bani,
Totusi toti oamenii sunt diferiti si fiecare are pasaricile lui, in care ar turna bani cu nemiluita.
Sper doar ca viitorul sa-ti rezerve doar cresteri venituale (sic ca am inventat un cuvant nou). Si nu o zic deloc cu repros sau cu invidie. O zic cu inima deschisa pentru ca stiu ca daca tie ti-e bine si aluia care vinde orice pe langa tine (inclusiv vanzatorului de masini) ii va fi bine si binele asta incet incet se raspandeste la nivelul societatii si imi va fi si mie mai bine.

#72
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Si ce masina in viziunea ta e intelept sa iei daca ai nevoie de un SUV 4x4 cu clima pe 3 zone, cruise control adaptiv, faruri full led, scaune confortabile , cutie automata, portbagaj de minim 450 litri si  eventual PHEV , cu o lungime de peste 4,6 metri.
Ia uimeste-ne cu o recomandare inteligenta de masina si pret.

Edited by icssizero, 28 May 2022 - 16:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate