Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

SUV familie - buget 30-48k

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#1
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011
Salut,
Vreau sa schimb masina actuala (focus 2 sedan) cu un SUV mai marile si spatios.

1. Buget de achizitie - intre 30 - 48k Euro
2. Noua sau SH - Noua, sau sh de cel mult 2 ani si max 50k km
3. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar / anual) - familie, spatiu mai mare, 20k km anual
4. Preferinte pentru Diesel / Benzina / hibride / electrice - hibrida / electrica
5. Cutie Manuala / Automata - automata
6. Modele si dotari preferate
- peste 200 CP
- nice to have - smart parking
- nice to have - trapa
- Rav4 plugin e modelul preferat, dar l-au scumpit in ultimile luni cu circa 4500 euro. Totusi, poate fi o optiune in continuare.

Ce altceva similar lui RAV4 pot lua in bugetul asta ?

#2
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 09.11.2006
Hyundai Santa Fe sau Kia Sorento cred ca se apropie de cei 48k dupa ce scazi Rablele. La Sorento ai si varianta cu 7 locuri

Edited by Kobra2602, 24 May 2022 - 12:48.


#3
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 06.01.2022
Daca vrei PHEV ai varianta asta de Suzuki A-Cross care e (Rav-4 cu alte hainute) la vreo 46k dupa reduceri: https://dabauto.suzu...plug-in-hybrid/

Si S-Cross astea sunt Hybrid clasic: https://dabauto.suzu...masini/s-cross/

Sau noul Kia Sportage Hybrid, echiparea GT-Line il iei pe la 40k (asta daca iti place design interior/exterior, mie personal imi place): https://www.kia.ro/modele/sportage-hev

#4
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 09.01.2010
Un coleg de munca are Cupra Formentor. Tare de tot masina, am dat o tura si chiar nu am fost dezamagit. Ai aici o oferta de pe mobile care se incadreaza in toate cerintele tale.
https://suchen.mobil...11-213a959e022c

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Recomand Kia, orice suv din astea noi, ca pret/spatiu/ tinuta de drum.
Ca motorizare si cutie nu pot sa recomand decat diesel cu automata lor de casa clasica. In rest nu cunosc benzinarele si hibridele.

Te poti uita si la Ssangyong, ca pret bun.

#6
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
3008/5008.
Formentor e mișto, dar nu este spațios.

#7
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 12.09.2005
Cand masina a costat 70 000 Euro si tu o iei cu 48 000 euro la 15 000 km la un an vechime eu zic ca nu e prostie.
E chiar noroc.

#8
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View PostPIonut24, on 24 mai 2022 - 12:41, said:


- Rav4 plugin e modelul preferat, dar l-au scumpit in ultimile luni cu circa 4500 euro. Totusi, poate fi o optiune in continuare.

Ce altceva similar lui RAV4 pot lua in bugetul asta ?

toate s-au scumpit. Ca sa nu mai zic de termenele de livrare.

Daca nu te deranjeaza interiorul RAV-ului (eu consider ca e cam cu 3 ani in urma) poti sa te uiti la Suzuki ACross care e aceeasi masina (foarte mici diferente) dar cu pret putin mai mic.
Eu nu am putut trece peste aspectul interiorului, asa ca m-am orientat spre noul Sportage PHEV.
De asemenea Tucsonul PHEV e o optiune in banii astia (mult mai ieftin decat RAV4)

Din ce review-uri am mai vazut, cred ca sistemul hibrid de pe RAV4 e superior multor altora, daca nu te deranjeaza cutia eCVT.

#9
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006
O singura intrebare: de ce peste 200 CP? O folosesti la arat sau tractezi remorci de 20T? Chiar sunt curios.

#10
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 13.02.2014
Poate un Volvo gama XC.

#11
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postyo9hrb, on 24 mai 2022 - 16:38, said:

O singura intrebare: de ce peste 200 CP? O folosesti la arat sau tractezi remorci de 20T? Chiar sunt curios.

daca a zis ca modelul preferat e un SUV PHEV, astea implicit is mai grele (din cauza bateriei, motorului (motoarelor) electrice), asa ca nu e chiar un moft sa vrei 200+ CP.

RAV4 are 300cp, Sportage/Tucson au 265cp, etc.

#12
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
RAV PHEV e 52K in oferte, m-am uitat zilele trecute când am fost la revizie.

dacă vrei un sfat cinstit, uită-te pe autovit sau la ce au pe stoc și ia de acolo, nu aștepta 6-9 luni pentru mașină.

#13
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View Postyo9hrb, on 24 mai 2022 - 16:38, said:

O singura intrebare: de ce peste 200 CP? O folosesti la arat sau tractezi remorci de 20T? Chiar sunt curios.
Ce te miri? Eu am 150CP la sedan si da sunt destui DAR pentru sedan. Un SUV rezonabil, capabil sa care ceva bagaje avand in vedere ca-l ia pt familie si capabil sa urce drumuri mai anevoioase cu acele bagaje, trebuie sa aiba minim 200CP. Nu e niciun moft.

#14
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
Eu iti recomand ce sa nu cumperi la banii astia, coreene recomandate de forumisti.

Romanul, in vasta sa majoritate, cumpara Hyundai/Kia din considerente ca sunt mai ieftine fata de Japoneze. Idem la TV-uri(Samsung) sau la Telefoane(insert random China brand here) si ei recomanda subiectiv si nu obiectiv.

Calitatea costa, si romanu vrea ieftin, d-aia a ramas sarac si prost.

Probabil ca top sunt urmatoarele la bugetul tau - Rav si chiar nu ma mir ca inca n-a zis nimeni(vezi ce am scris mai sus) cel mai noua Mazda, CX-60, care arata intr-un mare fel si poate unul dintre cele mai mari plusuri este VIN-ul care incepe cu J

#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://usercontent.letocdn.com/bdt/autostock/5197/noul-kuga-titanium-x-3696c90ed74b37fa93b5b6e88de6e869.PNG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ford Kuga Titanium X Hybrid, motor 2.5 Duratec FHEV, cu 190CP, cutie CVT AWD, la pret cu 1 rabla si discount final: 33190 euro este ok?

Edited by xmanyacs77, 24 May 2022 - 19:57.


#16
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006

View Postmannyx92, on 24 mai 2022 - 19:16, said:

Ce te miri? Eu am 150CP la sedan si da sunt destui DAR pentru sedan. Un SUV rezonabil, capabil sa care ceva bagaje avand in vedere ca-l ia pt familie si capabil sa urce drumuri mai anevoioase cu acele bagaje, trebuie sa aiba minim 200CP. Nu e niciun moft.
Nu te contrazic, dar Tucsonul meu de 150 CP nu m-a facut de rusine pana acum. Nici nu am simtit nevoia de putere mai mare. Ce-i drept, nici saci de ciment n-am carat. Doar bagaje normale.

#17
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Chiar m-am uitat recent la d-astea pentru ca si-au luat doi prieteni recent. Unul a ales Sportage-ul nou (mai are de asteptat dupa el), celalalt a ales CR-V eHEV.
Am avut ocazia sa ma plimb cu Rav4 si inca cateva, RAV4 e smecher, mai ales PHEV pentru ca ai o gramada de cai si ii aplica foarte bine pe sosea, daca mergi mult pe autostrada e foarte placut. In general e foarte bine sa ai cai chiar daca nu-ti trebuie, ca sa fii safe in depasiri si toate cele.
Problemele in schimb sunt pretul si faptul ca nu simti ca stai in masina de 50k eur. Are cam acelasi nivel de finisaje cu Corolla de 20k, inclusiv partea de insonorizare (mai exact lipsa sa).

CR-V e mult mai putin sporty (si la putere, si in curbe) dar e mult mai frumos in interior, MULT mai silentios (are ANC si chestii), materiale mult mai bune, si culmea, mai spatios (e mai bine organizat spatiul in interior, si in usi, si in general tot ce tine de depozitare).

M-am uitat si la ceva Mazda cx-5 dar nu m-am plimbat cu ea deci nu ma pronunt.

Sportage si Tucson se simt mult mai high-tech decat CR-V si RAV4, au functii mai bine implementate (de exemplu chestia cu camera de unghi mort in bord cand semnalizezi, pe care celelalte nu le au chiar daca exista camerele), si in general tot ce tine de infotainment, functii, etc. par mai faine pe astea.
Dupa parerea mea Sportage-ul arata foarte bine dar cu toate astea mi-as lua Tucson mai ales daca te intereseaza partea de 4x4, unde sta mai bine decat Sportage desi e practic acceasi masina cu alta palarie.

Eu sugerez ca indiferent ce alegi sa arunci un ochi si la astea 4. Au si variante de buget mai redus, au ceva functii de quality of life destul de faine.

Ah, si vezi ca si Suzuki vinde RAV4 PHEV sub numele de Across. Mai putin customizabil dar fix aceeasi masina, asta in ideea in care sunt sanse sa gasesti stoc la Suzuki, ca la Toyota aproape sigur nu.

#18
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007

View Postxmanyacs77, on 24 mai 2022 - 19:52, said:


Eu am luat o Kuga PHEV la 30.000. 225cp, motor 2.5 ciclu atkinson. Cutie CVT care simuleaza o automata in trepte.

Bancheta spate gliseaza in fata/spate in fct de nevoi. Poate si alte masini au, dar eu n-am mai vazut.
Mi se pare ideal. Daca ai adulti, mai renunti la bagaje, Daca ai copii ai loc mai mare de bagaje.

Edited by lyanna, 24 May 2022 - 21:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate