Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Honda H-RV 2022

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#91
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2018
Nu m-au interesat barele de plafon, stiu ca pe site exista un catalog de accesorii. Poti intreba la dealer cum e cu montajul.

https://hondatrading...V-Accesorii.pdf

#92
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2018
Ca tot vine sezonul rece si ciupercile atomice deja se intrevad pe cer, am studiat putin optiunile pentru papuci de iarna pentru masina. Pentru ca in cazul HRV situatia e mai complicata decat la alte masini.

Deoarece si pentru ca Honda Europa a decis sa creasca pretul masinilor dar si sa faca economie la banii pentru omologari, avem disponibile legal doar jante pe 18". Asta inseamna din start ca nu avem acces la jante de otel (cele mai ieftine si in fapt cea mai buna optiune pentru iarna). Evident avem si preturi mai mari la jante si anvelopele pe 18".

De aici se deschid 3 posibilitati:

1. Jantele originale cu gume all-season cu vandut la SH gumele de vara originale. Din teste, Michelin CrossClimate 2 se comporta bine de tot pe zapada si uscat dar slab pe zloata si ploaie. Nu prea ma incanta aceasta optiune mai ales ca toate all-seasons au minim o categorie de conditii de drum unde stau prost.

2. Set separat de jante si gume de iarna. La gume voi merge pe Bridgestone LM-005, am fost multumit pana acum de aceste anvelope pe alte masini.

https://www.best-tir...8-lm-005-xl-99h

Pentru jante am gasit ceva cat de cat OK la pret, Borbet Type N.

https://www.best-tir...114-3-et50-72-5

3. Gume de iarna pe jantele originale cu schimbat la fiecare sezon anvelopa de pe janta.

Inca analizez daca sa iau si jante, la anvelope sunt deja decis.

Attached Files


Edited by DocMorelli, 29 September 2022 - 12:08.


#93
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Adaugã și 1000 de lei pt senzori presiune pe jantã. Daca ai banii pt jante extra le poți lua, daca nu, pune pe jantele originale, și la anul iei noi sau cauți pe OLX jante originale pt hrv aproape noi.

#94
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2018
De ce sa iau senzori de presiune ? Masina determina presiunea din senzorii ABS/ESP, eu asa stiu.

#95
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Daca nu ai valoarea in bord pe fiecare roata ai scãpat. Altfel ai nevoie de senzori sau stai cu eroare.

#96
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2018
Nu am valoarea in bord pentru fiecare roata. Am scapat de data asta !

#97
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Nu aș face  varianta 3, cu schimbatul cauciucurilor la fiecare sezon.

#98
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019

View PostDocMorelli, on 29 septembrie 2022 - 12:07, said:

2. Set separat de jante si gume de iarna. La gume voi merge pe Bridgestone LM-005, am fost multumit pana acum de aceste anvelope pe alte masini.

https://www.best-tir...8-lm-005-xl-99h

Pentru jante am gasit ceva cat de cat OK la pret, Borbet Type N.

https://www.best-tir...114-3-et50-72-5

3. Gume de iarna pe jantele originale cu schimbat la fiecare sezon anvelopa de pe janta.
#3 e mai scump initial, dar overall iesi mai bine la bani asa. Scutesti, cred, macar 100-150RON la fiecare schimb x2 = 200-300ron / an. Apoi, la revanzare, cand i-o veni momentul, vei recupera o alta parte de bani. Overall, in 5 ani de schimbat roti in loc de anvelope + ce iei pe jante cand dai masina, iesi mai castigat cu set complet de roti.

#99
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View PostDocMorelli, on 29 septembrie 2022 - 12:07, said:

Ca tot vine sezonul rece si ciupercile atomice deja se intrevad pe cer, am studiat putin optiunile pentru papuci de iarna pentru masina. Pentru ca in cazul HRV situatia e mai complicata decat la alte masini.

Deoarece si pentru ca Honda Europa a decis sa creasca pretul masinilor dar si sa faca economie la banii pentru omologari, avem disponibile legal doar jante pe 18". Asta inseamna din start ca nu avem acces la jante de otel (cele mai ieftine si in fapt cea mai buna optiune pentru iarna). Evident avem si preturi mai mari la jante si anvelopele pe 18".

De aici se deschid 3 posibilitati:

1. Jantele originale cu gume all-season cu vandut la SH gumele de vara originale. Din teste, Michelin CrossClimate 2 se comporta bine de tot pe zapada si uscat dar slab pe zloata si ploaie. Nu prea ma incanta aceasta optiune mai ales ca toate all-seasons au minim o categorie de conditii de drum unde stau prost.

2. Set separat de jante si gume de iarna. La gume voi merge pe Bridgestone LM-005, am fost multumit pana acum de aceste anvelope pe alte masini.

https://www.best-tir...8-lm-005-xl-99h

Pentru jante am gasit ceva cat de cat OK la pret, Borbet Type N.

https://www.best-tir...114-3-et50-72-5

3. Gume de iarna pe jantele originale cu schimbat la fiecare sezon anvelopa de pe janta.

Inca analizez daca sa iau si jante, la anvelope sunt deja decis.

Eu o sa merg pe varianta 3 in primul an si o sa trec la varianta 2 la anu' cand o sa adaug si un set de jante.

Pentru iarna am ales deja Micheline Alpine 5
Initial ma uitam la Bridgestone, dar in final am zis sa pastrez aceeasi marca ca cele de vara.

Vad ca le-am comandat la fix, deja au inceput sa se scumpeasca. Bridgestone-ul era 860 lei/ bucata.

#100
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2018
Am mers pe varianta 2 pana la urma, am prins si ceva reducere la jante, pretul la gume oricum era bun pentru peformantele oferite.

#101
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2018
Cam asa arata jantele:

Attached Files


Edited by DocMorelli, 12 October 2022 - 15:26.


#102
nstefanel

nstefanel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.11.2022
Salut tuturor. Am cumparat si eu in Septembrie masinuta. Pot sa zic ca sunt foarte multumit de alegere si cam tot ce s-a discutat pana acum in thread este corect, si cu bune si cu rele.
Inputul meu : am luat anvelope de iarna, folosind jantele ei - 225/50R18 99V Michelin Pilot Alpin 5 Xl si sunt multumit de ele, am avut un drum de la munte pana la Bucuresti unde am scos 4.5 cu tot cu serpentine si DN. Overall pe serpentine s-a descurcat bine chiar si cu 4 oameni in masina.

Acum ca a venit frigul doresc sa intreb daca "la rece" se aude un fel de batut/bocanit la motorul termic si la voi, cei care aveti masina. Uneori face, alte ori nu face. Am fost cu ea la reprezentanta Asko Chiajna si le-am pus un filmulet, mi-au spus ca este normal. Pentru ca nu ma pricep, i-am crezut, acum nu pot decat sa monitorizez. Voi ce parere aveti?

Am pus un link cu clip.  https://drive.google...?usp=share_link  

Mersi,
Stefan

#103
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2018
@nstefanel. Foarte bine ca ai luat anvelope XL, sunt mult mai potrivite iarna pe drumurile noastre iar cele premium nu au impact asupra zgomotului de rulare.

Ceea ce auzi tu este normal pentru sistemul hibrid de la Honda, motorul termic are 2 sarcini permanente in plus fata de un ICE clasic. Incarca bateria si mentine temperatura sistemului hibrid (baterie si motor) la valori optime. In plus motorul incerca foarte rapid sa se incalzeasca pentru a se folosi de Stop Start cat mai repede.

Aceste particularitati tehnice pot duce la consumuri mai mari pe distante relativ scurte fata de un ICE clasic. Eu pot face aceasta observatie intrucat mai detin si un TSI de la Skoda. Am observat ca in primele aprox 5-10 minute la Hibrid am consum mai mare decat la ICE dar dupa ce sistemul ajunge la temperatura optima si merg mai mult situatia de schimba in bine.

Cam asa arata consumurile in oras.

- Skoda 1.4 150 - primele 5-10 minute, 10-12%, apoi scade spre 8-10.
- HRV - primele 5-10 minute, 10-15%, apoi scade pe la 4-5%, cand e mai cald nu e greu sa scazi sub 4%.

Edited by DocMorelli, 17 November 2022 - 10:56.


#104
nstefanel

nstefanel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.11.2022
Multumesc pentru raspuns! Anvelopele sunt chiar bune, au fost destul de pricy dar este in investitie in siguranta si pt 3-4 ani sigur.

Mai am o intrebare, stupida de altfel, "pe vremea mea" se putea inlocui nu stiu ce cip la masini sa mai obtii niste cai in plus. Ma intreb daca s-ar putea asa ceva si la aceasta masina? Poate un update de soft? Bineinteles la reprezentanta, sa nu pierzi garantia.

Ce parere aveti?

#105
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2018
La cat de complexe sunt sistemele hibride eu zic sa iti iei gandul de la astfel de interventii. Mai ales la Honda unde nu avem cutie de viteze si trecerea de la electric la termic poate duce la socuri in ambreiaj daca ai un soft modificat.

Bucura-te de cei 10 ani de garantie sau cumpara o masina mai puternica cand te plictisesti de asta !

#106
nstefanel

nstefanel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.11.2022
Este corect ceea ce spui. Sunt extrem de multumit de masina, cum zici tu, daca ma tine 10 ani, este perfect. Ultima masina, pe care o vand, sper, in curand, Suzuki Swift 1.5 benzina 103HP din 2008 cu cutie automata, merge super bine si acum dupa 14 ani de zile(am luat-o tot de noua). Imi doresc sa ne tina si Honda la fel de mult.

#107
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
si-a luat cineva husa pentru cheie?

#108
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2018
Nu, am primit de la dealer 2 huse si ma descurc cu ele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate