Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Honda H-RV 2022

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#109
nstefanel

nstefanel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.11.2022
Cum arata o husa pt cheie?

#110
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
https://e-husa.ro/pr...hQaAh_JEALw_wcB

Ceva de genul, dar nu stiu daca se potriveste la cheia de la HRV.

Cheia e lucioasa si in timp o sa se zgarie sau o sa se matuiasca pe partea cu logo.

#111
nstefanel

nstefanel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.11.2022
Aha, ok, mersi.

#112
Zeushub

Zeushub

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.03.2021
Salutare. Eu am masina din mai, am avut norocul sa imi vina in doar 2 saptamani de la comanda (era in port si anulase cineva o rezervare). Am luat-o de la Brasov, daca o luam din Bucuresti venea cel mai repede in Septembrie.

Sunt super multumit de ea si va scriu si voua ce modificari i-am mai facut poate va dau idei. Posted Image

1. In prima zi de cand am luat-o de la reprezentanta i-am activat din meniu Android Auto Wireless. Masina il are dar nu este activ. Aveam nevoie de asta pentru ca usb-ul de date il folosesc pentru stickul cu muzica.

2. In vara i-am montat subwoofer sub scaunul pasagerului, am varianta Advance care a venit fara, atunci Advance Style avea 10 boxe cu subwoofer integrat, insa mie nu mi-a placut interiorul asa ca am preferat Advance. Acum toate vin fara subwoofer si fara deschidera portbagajului cu piciorul (nu stiu daca au mai scos si alte optiuni).

3. Luna asta mi-am montat lumini ambientale care sunt incredibil de frumoase. Va atasez cateva poze dar mie mi se pare ca arata mult mai bine in realitate. Posted Image

Nu este singura masina pe care o am, este masina mea de oras, insa mi se pare o masina extraordinar de buna si de bine dotata, desi costa jumatate din cat costa celelalte, iar la anumite functii, cum e lane assist, e cu mult mai buna decat Audi (tot model 2022).

Attached Files



#113
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2018
@Zeushub

Unde ai facut modificarile 2 si 3 ?
Spui ca AA wireless poate fi activat din meniul masinii ? In ce sectiune ?

#114
nstefanel

nstefanel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.11.2022
Modificari de acel gen afecteaza garantia?

#115
Zeushub

Zeushub

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.03.2021
Pentru Android Auto Wireless am intrat in Meniul Diagnoza (Home + Power + << timp de 10-15 secunde a fost singura combinatie care a functionat de la mine, daca nu merge poti incerca si Home+Power+>>), Detailed information & settings si am activat Android Auto Wireless din sectiunea Smartphone.

Toate modificarile le-am facut eu personal. Am mai pus in trecut si pe celelalte masini ale mele sau ale prietenilor sisteme de navigatie, camere, boxe sau alte sisteme, asa ca nu mi-a fost greu. Posted Image

#116
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006
@Zeushub mii de multumiri. Am activat si eu Android Auto wireless si functioneaza perfect.

Ceilalti, cum merge masina? eu sunt 100% multumit de ea. A mai crescut consumul de cand a venit iarna dar nu mult. Merge mult mai putin pe baterie din cauza la clima, daca o opresc, si motorul se opreste instant.

Am si o intrebare legata de primul service. In manual e un tabel facut destul de prost, practic sunt 3 variante: 1 an sau 20.000 km (care intervine prima) dar se mentioneaza si ca uleiul trebuie schimbat la 10.000 km. Deci daca depasesti 10 mii km pe an practic trebuie sa faci de 2 ori service? o data la 10 mii si inca o data cand se implineste anul?
Ideea e ca am ajuns la 10 mii si nu stiu daca trebuie sa ma duc la service acum sau doar cand se implineste 1 an. In bord nu imi apare nimic legat de service si nici nu am gasit data limita prin meniu. Din ce tin minte, dealerul mi-a zis ca o sa-mi zica masina cand trebuie facut service-ul.

Edited by Smarty, 04 January 2023 - 11:23.


#117
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 03.03.2007
1 an sau 20.000, deci tu daca n-ai facut anul mai poti merge inca 10.000  maxim. Dar uleiul se schimba la 10.000 km daca vrei sa ai grija de ea cum trebuie,indiferent de ce scrie in manual. Eu as merge si as face schimbul daca as fi in locul tau.Acum , cum consideri.

#118
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 17.06.2010
Daca masina este noua nu se face niciun schimb de ulei la 10.000 km, la mine primul schimb a fost la 30.000 km

#119
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Spune-le ca tu spui despre alta marca de masina decat cea din titlu, circuli in alta tara, ambele ducand la aplicarea unui alt plan de service.

Edited by closchkutza, 04 January 2023 - 16:05.


#120
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2018
Eu zic ca este mai sanatos sa schimbi uleiul la 10.000 km.

#121
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

 Smarty, on 04 ianuarie 2023 - 11:21, said:

Am si o intrebare legata de primul service. In manual e un tabel facut destul de prost, practic sunt 3 variante: 1 an sau 20.000 km (care intervine prima) dar se mentioneaza si ca uleiul trebuie schimbat la 10.000 km.

Discutiile de genul asta se poarta cu cei care iti vor onora garantia pe baza inscrisurilor din caietul de garantie, nu pe forumuri. Nici unul dintre cei de aici nu te vom putea ajuta daca masina ta ramane fara garantie pentru ca nu ai facut reviziile la timp.

Edited by closchkutza, 04 January 2023 - 16:12.


#122
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 17.06.2010
Daca masina nu te avertizeaza ca trebuie sa faci schimbul , nu-l faci, e f simplu, dupa ce iasa din garantie poti sa schimbi uleiul cand vrei tu, cat este noua si are garantie il schimbi cand te avertizeaza masina.

#123
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019

 Smarty, on 04 ianuarie 2023 - 11:21, said:

Ideea e ca am ajuns la 10 mii si nu stiu daca trebuie sa ma duc la service acum sau doar cand se implineste 1 an. In bord nu imi apare nimic legat de service si nici nu am gasit data limita prin meniu. Din ce tin minte, dealerul mi-a zis ca o sa-mi zica masina cand trebuie facut service-ul.
Vezi in manual la paginile 504-505. Verifica apoi in masina, daca poti ajunge in acel meniu sau nu (nu stiu exact cum e la astea noi).

 Smarty, on 04 ianuarie 2023 - 11:21, said:

Deci daca depasesti 10 mii km pe an practic trebuie sa faci de 2 ori service? o data la 10 mii si inca o data cand se implineste anul?
Da si nu. La hondele din generatia anterioara (Civic, CR-V, HRV), la motoarele 1.5t a fost o intreaga drama peste tot cu privire la ulei si viata lui. Masinile cereau schimb si dupa cateva mii de km, in unele cazuri, situatii in care da, schimbai uleiul de 2 (sau trei sau patru) ori pe an, in functie de cum mergeai. Tipic, o data la 10k km.

Daca nu te lamuresti din manual, cere planul de service oficial de la dealer sau verifica in documentatia primita (in special in conditiile de garantie).

#124
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 Smarty, on 04 ianuarie 2023 - 11:21, said:

Ceilalti, cum merge masina? eu sunt 100% multumit de ea.

7000 km efectuati, 5,5l consum mediu, pana acum merge bine, eu sunt multumit. Sunt momente cand as fi vrut sa aiba ceva mai multa putere la depasiri pe autostrada, insa pot trai si fara.

Singurele inconveniente intampinate pana acum:
- intr-o dimineata n-a mai vrut sa plieze oglinda stanga cand am descuiat-o. Desi nu era asa frig, am dat drumul la incalzirea din oglinzi si si-a revenit dupa 2-3 minute.
- cateodata nu deschide de tot portbagajul cand il actionezi cu piciorul pe sub fundul ei. Il deschide dar nu ridica usa pana sus. Face asa aleator, nu stiu daca asa trebuie sa faca sa fie vreo functie de siguranta sau pur si simplu da rateuri.

Imi place incalzirea pusa pe auto: mai intai dezabureste geamurile pe treapta mica sa nu-ti dea aer rece din prima si pe masura ce se incalzeste motorul ajusteaza ventilatia si baga caldura mai intai pe la picioare si la sfarsit prin fantele din bord.

Si un pic de fun fact: poate ati observat deja ca nu se pot inchide manual fantele de aerisire de pe mijlocul bordului. Initial am crezut ca e cost-cutting, insa cica a facut Honda un studiu si au ajuns la concluzia ca multi soferi le uita inchise, ceea ce duce la limitarea nivelului de oxigen la bord care duce la stare de somnolenta. Solutia - nu le mai poti inchide.

LE: revizie mi-au zis la reprezentanta ca la 20,000 de Km sau la an, care vine primul. Am avut si planul de service dar nu mai stiu pe unde l-am pus. Tin minte ca la 5 respectiv 10 ani era trecuta o revizie mai amanuntita.

LE2: si tema pentru acasa: cum turezi motorul pe benzia in N sau P?

Edited by un_dac, 05 January 2023 - 01:39.


#125
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010
Si daca mergi fara a da drumul la ventilatie nu e acelasi lucru cu a le avea oprite? E o prostie, masinile nu sunt ermetice.

#126
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006

 costini, on 04 ianuarie 2023 - 23:06, said:

Vezi in manual la paginile 504-505. Verifica apoi in masina, daca poti ajunge in acel meniu sau nu (nu stiu exact cum e la astea noi).
Am verificat, nu poti ajunge la acel meniu. Apare doar cu 30 de zile inainte de data limita.
Am sunat si am intrebat. Revizia se face la 1 an sau 20 mii, 2 ani sau 40 mii etc
Celelalte operatiuni din tabel sunt orientative, ca sa stii ce trebuie sa faci cand vine momentul reviziei: daca ai facut minim 10 mii km, trebuie schimbat uleiul, daca ai facut 20 mii trebuie schimbat filtru de ulei, daca ai facut 30 mii trebuie schimbat filtru de aer etc

@un_dac Iti dau dreptate aici. Desi in oras e fasneata (mai ales daca o pui pe sport), pe autostrada se chinuie un pic cand vrei sa accelerezi tare dintr-o data.
La oglinzi n-am intampinat nicio problema dar eu o tin in garaj si nu ingheata.
Faza cu portbagajul, mi s-a intamplat o singura data, dar am atins usa din greseala, cred ca se opreste daca simte ceva rezistenta.
Nu poti tura motorul in niciun fel daca stai pe loc (sau eu nu am descoperit cum). Pedala de acceleratie controleaza motorul electric si mai departe computerul controleaza motorul termic. Daca vrei sa-l turezi mai tare, trebuie sa pleci de pe loc si sa accelerezi tare dintr-o data.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate